Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γεια σας,

    ήθελα να ρωτήσω όλους τους "προλαλήσαντες" που χρονικά βρίσκονται μαζί μου να στείλουν στο Βερολίνο αν εχουν επικοινωνήσει μαζί τους.Θα το κάνετε πριν στείλετε τα χαρτιά ή απλά τα στέλνουμε και ο θεός βοηθός;

    Comment


      #17
      Διαβάστε και το post μου να πάρετε μια εικόνα απο την διαδικασία.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #18
        Μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση αυτή:
        Η μητέρα μου βρίσκεται μαζί με τον αδερφό στην Αυστραλία και μένουν στου αδερφού της και είναι σε αναζήτηση εργασίας. Ο πατέρας μου θέλει να ξεκινήσει την διαδικασία για parter visa ώστε να πάει και να μπορεί να εργαστεί εκεί. Γϊνεται να γίνει η αίτηση με τον ίδιο στην Ελλάδα και την μητέρα μου στην Αυστραλία;Αλλάζει τίποτα στην διαδικασία;

        Comment


          #19
          Originally posted by irene View Post
          Μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση αυτή:
          Η μητέρα μου βρίσκεται μαζί με τον αδερφό στην Αυστραλία και μένουν στου αδερφού της και είναι σε αναζήτηση εργασίας. Ο πατέρας μου θέλει να ξεκινήσει την διαδικασία για parter visa ώστε να πάει και να μπορεί να εργαστεί εκεί. Γϊνεται να γίνει η αίτηση με τον ίδιο στην Ελλάδα και την μητέρα μου στην Αυστραλία;Αλλάζει τίποτα στην διαδικασία;
          Αν ο μπαμπάς σου την κάνει απο εδω (που γίνετε) την partner θα περιμένει λίγο αλλά θα εχει δικαίωμα εργασίας εκεί απο την πρώτη ημέρα.
          Αν την κάνει απο Αυστραλία θα πρέπει να μπεί και να βγει Νέα Ζηλανδια βάση με την ενημέρωση του κο Αγόργιαννη.
          Διάβασε την ανταποκρισή του .
          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            #20
            Originally posted by Aussie View Post
            Αν ο μπαμπάς σου την κάνει απο εδω (που γίνετε) την partner θα περιμένει λίγο αλλά θα εχει δικαίωμα εργασίας εκεί απο την πρώτη ημέρα.
            Αν την κάνει απο Αυστραλία θα πρέπει να μπεί και να βγει Νέα Ζηλανδια βάση με την ενημέρωση του κο Αγόργιαννη.
            Διάβασε την ανταποκρισή του .
            Ευχαριστώ Aussie για την απάντηση σου...έχω διαβάσει ΟΛΑ τα σχετικά και δεν κάνω και τίποτα άλλο ,από αυτό, τον τελευταίο καιρό.Απλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα που ο Sponsor είναι εκεί και ο πατέρας μου θα αιτηθεί απο εδώ (δεν βρίσκονται δηλαδή μαζί την χρονική στιγμή της αίτησης.

            Comment


              #21
              Originally posted by irene View Post
              Ευχαριστώ Aussie για την απάντηση σου...έχω διαβάσει ΟΛΑ τα σχετικά και δεν κάνω και τίποτα άλλο ,από αυτό, τον τελευταίο καιρό.Απλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα που ο Sponsor είναι εκεί και ο πατέρας μου θα αιτηθεί απο εδώ (δεν βρίσκονται δηλαδή μαζί την χρονική στιγμή της αίτησης.
              Οχι δεν αποτελεί πρόβλημα αν δεν είναι μαζί.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #22
                ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ...

                ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
                ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.
                ΤΕΛΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2011 ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Η ΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ: 'ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ?' ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΡΤΑΡΙ ΜΑΣ ΑΝΟΙΓΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΖΩΗΣ. ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΗΚΟΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΑΣ (10 ΕΤΩΝ) ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΚΥΡΙΩΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΡΕΛΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΙ (ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ) ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΗ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΜΑΣ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΟΙΚΕΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ. ΟΠΟΤΕ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ.
                ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ...

                Comment


                  #23
                  Originally posted by EGA2002 View Post
                  ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
                  ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.
                  ΤΕΛΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 2011 ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Η ΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ: 'ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ?' ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΡΤΑΡΙ ΜΑΣ ΑΝΟΙΓΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΖΩΗΣ. ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΗΚΟΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΑΣ (10 ΕΤΩΝ) ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ, ΚΥΡΙΩΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΟ...................................... ..
                  Ηello EGA2002
                  Well δε νομίζω ότι μας διαβάζεις όσο λες.......
                  Αν μας διάβαζες θα ήξερες ότι το παιδί λόγω του συζύγου μπορεί να γίνει υπήκοος και να βγάλει δικό του Australian Passport......
                  Διάβασε http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...BF%CE%B9-2236/

                  Good Luck!!!

                  Comment


                    #24
                    ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΛΗΨΗ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΗΛΟΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by EGA2002 View Post
                      ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΛΗΨΗ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΗΛΟΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ.
                      Εga2002 και εγώ είμαι στην ίδια περίπτωση με εσας.Μετά από τηλέφωνο στο immigration στην Αυστραλία και μετά από επιβεβαίωση ανθρώπων που γράφουν εδώ μέσα: Το παιδί σου θα μπει στην Parter visa την δική σου ως εξαρτώμενο μέλος. Και έτσι με μία άιτηση και με τα ίδια χρήματα θα συμπεριληφθητε και οι δύο.

                      Comment


                        #26
                        Irene ευχαριστώ για την απαντηση.
                        Να κάνω άλλη μια ερώτηση: Εγω με το παιδι θα πάμε με τουριστική και θα κάνουμε αίτηση εκεί για partner visa. Τι γίνετε με το σχολείο, μπορεί να κάνει εγγραφή εκεί ή χρειαζεται καποια άλλη visa? π.χ. student visa?

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by EGA2002 View Post
                          Irene ευχαριστώ για την απαντηση.
                          Να κάνω άλλη μια ερώτηση: Εγω με το παιδι θα πάμε με τουριστική και θα κάνουμε αίτηση εκεί για partner visa. Τι γίνετε με το σχολείο, μπορεί να κάνει εγγραφή εκεί ή χρειαζεται καποια άλλη visa? π.χ. student visa?
                          Κοίτα εμένα μου είπαν ότι με την partner visa θα έχουν προσβαση σε Medicare,Centrelink(επιδόματα),δημόσιο σχολείο κ.τ.λ.Επειδή όμως δεν με ενδιέφερε σε περίπτωση τουριστικής, δεν ρώτησα. Αν θες πάρε τηλ στο 0061 131881(Genaral Info) και ρώτα.Εγώ πήρα κατά τις 12 το βράδυ.Μπορεί για το σχολείο να μην υπάρχει πρόβλημα (μπορεί όμως και να σας χρεώσουν κάτι, όπως με το Medicare όπου αν πας σαν τουρίστας θα πληρώσεις).Γιατί δεν στέλνεις τα χαρτιά από εδώ;Και πιο φτηνά και γλιτώνεις χρόνο και τρέξιμο εκεί!

                          Comment


                            #28
                            Γεια σας παιδια!!Ξεκινησα να συμπληρωνω την φορμα για citizenship by descent επιτελους.Αλλα θελω να ρωτησω κατι.1)Εκτυπωσα τις φορμες αλλα εχει προβλημα και βγαζει τις φορμες ασπρομαυρες(οι φορμες ειναι ασπρομαυρες εκτος απο τα κουτια που ειναι μπλε)λετε να πειραζει?2)Ποσες φωτογραφιες θα βαλω μεσα?Γιατι εδω στα post διαβασα 2 ενω στην φορμα λεει μια.Και ενα τελευταιο,οταν ερθει το χαρτι απο Λονδινο θα μπορω να παω με αυτο το χαρτι να βγαλω διαβατηρια για τα παιδια?Γιατι μεσα στιν φορμα διαβασα οτι δεν θα στειλουν κατι επισημο για την υπηκοοτητα των παιδιων.thanks

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by fofi35 View Post
                              Γεια σας παιδια!!Ξεκινησα να συμπληρωνω την φορμα για citizenship by descent επιτελους.Αλλα θελω να ρωτησω κατι.1)Εκτυπωσα τις φορμες αλλα εχει προβλημα και βγαζει τις φορμες ασπρομαυρες(οι φορμες ειναι ασπρομαυρες εκτος απο τα κουτια που ειναι μπλε)λετε να πειραζει?2)Ποσες φωτογραφιες θα βαλω μεσα?Γιατι εδω στα post διαβασα 2 ενω στην φορμα λεει μια.Και ενα τελευταιο,οταν ερθει το χαρτι απο Λονδινο θα μπορω να παω με αυτο το χαρτι να βγαλω διαβατηρια για τα παιδια?Γιατι μεσα στιν φορμα διαβασα οτι δεν θα στειλουν κατι επισημο για την υπηκοοτητα των παιδιων.thanks
                              1)Δεν είδα πουθενά μπλέ just black & white (δεν πειράζει)
                              2)Μία φώτο υπογεγραμμένη στην πίσω πλευρά από το μάρτυρα
                              3)ναι με το citizenship by descent + τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα πας να αιτηθείς την έκδοση passport,
                              4)Bεβαίως και θα στείλουν αυτό --> http://twicemice.com/wp-content/uplo...8/IMG_7523.jpg

                              Comment


                                #30
                                Ευχαριστω πολυ australian!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X