Announcement

Collapse
No announcement yet.

διπλωμα οδηγησης;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Μερικά link

    Originally posted by sokratis-salonika View Post
    σημερα πηγα στο τρανσπορτ στυρελσεν στην σολνα μου ειπαν οτι δεν μπορω να βγαλω εκει τετοια καρτα και μου δωσαν ενα χαρτακι με μια διευθυνση η οποια δεν υπαρχει σαν διευθηνση γραφειων τους,οσο και να εψαξα.
    västrajarnväs 7 ,ετσι λενε τα γραμματα αυτης που το εγραψε εψαξα αν γραφεται καπως αλλιως (π.χ västrajarnvägen)μηπως εκανε λαθος αλλα παλι δεν βρισκω καποια διευθηνση που να ταιριαζει.
    θυμασαι μηπως (georgeman) που πηγες και την εβγαλες την καρτα ψηφιακου ταχογραφου?
    αν ηξερα που θα ηταν τοσο παιδεμα απο εδω που δεν μπορω να βρω που θα παω θα εδινα 150 στην ελλαδα και θα την εβγαζα εκει και ας ηταν παραπανω τα λεφτα.
    σημερα 3 ωρες εφαγα να βρω αυτα τα γραφεια γιατι η συγκοινωνια εκει στην σολνα ειναι καπως,και δουλεια παλι δεν εκανα!

    το βρηκα τελικα...
    σε περιπτωση που χρειαστει καποιος κατι παρομοιο λοιπον η διευθηνση ειναι...
    Stockholm City
    Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 7 (före detta Klarabergsviadukten 80)
    Postadress: Box 251, 101 25 Stockholm
    Fax 010-123 30 49


    Ψηφιακές κάρτες οδηγού
    Ψηφιακού ταχογράφου
    Ταχογράφος
    ΤΑΧΟΓΡΑΦΩΝ
    Περιγραφή του ψηφιακού ταχογράφου
    Παραγγελία έντυπο της αίτησης για τον οδηγό

    Γραφεία και διευθύνσεις
    Think before you driving@world.......

    Comment


      #62
      την διευθηνση που εχω πιο πανω δεν την εχει γραμμενη στα πιο πανω που αναφερεις,αλλα καλα εκανες και τα εβαλες για βοηθεια καποιων αλλων.
      ευχαριστουμε...

      Comment


        #63
        Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!!Καλο απογευμα!

        Comment


          #64
          Originally posted by sokratis-salonika View Post

          το βρηκα τελικά...
          σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος κάτι παρόμοιο λοιπών η διεύθυνση είναι...
          Stockholm City
          Besöksadress: Västra Järnvägsgatan 7 (före detta Klarabergsviadukten 80)
          Postadress: Box 251, 101 25 Stockholm
          Fax 010-123 30 49
          Το γραφείο που αναφέρεις, νομίζω ότι δεν έχει καμία σχέση με την κάρτα ψηφιακού ταχογράφου. Δες στο link για τι πραγματα είναι αρμόδιο να κάνει.
          Μεταφορές Διοίκηση γραφείο εξεταστές
          Think before you driving@world.......

          Comment


            #65
            εχω παει ηδη ,αυτο ειναι το γραφειο,την ημερα που εγραψα το πιο πανω μυνημα εγω ειχα παει ηδη το πρωι εκει και εκανα οτι ειναι να κανω δλδ, την αιτηση και τις φωτογραφιες που σε παιρνουν για την καρτα.

            Comment


              #66
              Αα..... ξεχασα να πω,οτι στην περιπτωση ακομα και της καρτας ηλεκτρονικου ταχογραφου δεν βγαινει κατ ευθειαν ,δλδ στελνουν σημα στην χωρα μας οτι εγω για παραδειγμα θελω να βγαλω αυτην την καρτα και τοτε μετα απο ποσο καιρο δεν ξερω (γυρω στους 2 μηνες μου ειπανε για την Ελλαδα),αφου απαντησει η ελλαδα τοτε την βγαζουν, αλλιως μεσα σε μια εβδομαδα ειχε κι ολας εκδοθει στην περιπτωση που δεν ειχαμε την μεσολαβηση της απαντησης απο την χωρα μας εννοω!

              Comment


                #67
                Πληροφορίες για ότι αφορά το δίπλωμα οδήγησης στην Σουηδία.

                Πληροφορίες για ότι αφορά το δίπλωμα οδήγησης στην Σουηδία ,έκδοση νέου διπλώματος ,κόστος ,μαθήματα ,αλλαγή από Ελληνικό σε Σουηδικό, έντυπα ,πρόστιμα ,σχολές οδήγησης και πολλά άλλα !
                korkortonline ! Pris & kostnad för körkort !

                Διαδικασίες αλλαγής από Ελληνικό σε Σουηδικό δίπλωμα οδήγησης.
                Όταν ζείς μόνιμα στην Σουηδία πρέπει να αλλάξεις το δίπλωμα οδήγησης από Ελληνικό σε Σουηδικό .(υπάρχει πρόστιμο).
                Τι σημαίνει ζείς μόνιμα η μόνιμη κατοικία;
                Με μόνιμη εγκατάσταση που αναφέρεται για τουλάχιστον 185 ημέρες ανά ημερολογιακό έτος. Αν εναλλάξ ζουν σε δύο ή περισσότερα κράτη λόγω επαγγελματικών σύνδεσή σας και είναι διαφορετική από τους προσωπικούς σας δεσμούς αποτελεί τον τόπο κατοικίας σας,
                και ο τόπος στον οποίο έχετε προσωπικούς δεσμούς(οικογένεια). Αυτό ισχύει υπό την προϋπόθεση ότι επιστρέφετε τακτικά εκεί.Εάν έχετε μια εργασία σε άλλη χώρα,και δεν επιστρέφουν τακτικά στο κράτος όπου μπορείτε να έχετε μια προσωπική σχέση(οικογένεια) πρέπει να θεωρείται μόνιμος κάτοικος εκεί.

                Άδειες οδήγησης από χώρες E.E.Διαδικασίες αλλαγής από Ελληνικό σε Σουηδικό δίπλωμα οδήγησης.

                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #68
                  Έχω κάνει μάθημα σε περισσοτέρους από 10-12 Ελληνο-Σουηδούς αλλα και Σουηδούς που γνώριζαν την Αγγλική με συνολικό κόστος διπλώματος 800-1000 €.
                  Συνήθως έρχονταν την περίοδο διακοπών και σε 1 μήνα και ξεμπερδεύουν.
                  Το ελάχιστο συνολικό κόστος στη Σουηδία ήταν 5000 € και ελάχιστος χρόνος είναι 12 μήνες.

                  Τα συμπεράσματα δικά σας........
                  Think before you driving@world.......

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Sakis230 View Post
                    Έχω κάνει μάθημα σε περισσοτέρους από 10-12 Ελληνο-Σουηδούς αλλα και Σουηδούς που γνώριζαν την Αγγλική με συνολικό κόστος διπλώματος 800-1000 €.
                    Συνήθως έρχονταν την περίοδο διακοπών και σε 1 μήνα και ξεμπερδεύουν.
                    Το ελάχιστο συνολικό κόστος στη Σουηδία ήταν 5000 € και ελάχιστος χρόνος είναι 12 μήνες.

                    Τα συμπεράσματα δικά σας........
                    Αυτά που γράφεις δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα 5.000 ευρώ για δίπλωμα αυτοκινήτου 50.000 Σουηδικές κορώνες μάλλον κάποιο λάθος κάνεις, επίσημα έχεις κάτι να παραθέσεις κάποιο λίνκ κάτι που να πιστοποιεί αυτό που γράφεις ? !!!
                    Οικογενειακή φίλη αυτές τις μέρες βγάζει Σουηδικό δίπλωμα αυτοκινήτου με μαθήματα και όλα τα έξοδα πληρωμένα είναι περίπου 10.000 κορώνες περίπου 1.000 ευρώ, εάν δεν είσαι άσχετος και είσαι καλά διαβασμένος το ποσό αυτό μειώνεται κατά πολύ, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λίνκ !
                    Για να πάρεις Σουηδικό δίπλωμα αυτοκινήτου είναι πολύ δύσκολο.
                    Η Σουηδία έχει το μικρότερο ποσοστό ατυχημάτων στον κόσμο minst trafikdödade i Sverige !
                    Το επίπεδο είναι πάρα πολύ υψηλό έχει πολλά "test",καμμία σχέση με τις εξετάσεις για δίπλωμα αυτοκινήτου στην Ελλάδα, ενδέχεται να σε "κόβουν" από τις εξετάσεις και να ξαναδίνεις εξετάσεις μέχρι να περάσεις, φυσικά κάθε φορά ξαναπληρώνεις και μπορεί να φτάσει το πολύ 15.000 κορώνες 1.500 ευρώ περίπου (για κάποιον άσχετο) αλλά με τίποτα αυτό που αναφέρεις 5.000 ευρώ 50.000 κορώνες κάνεις λάθος !
                    Και καλύτερα είναι να αναφέρεσαι, αν θες να βοηθήσεις, για αυτά που ξέρεις και είσαι σίγουρος , γιατί κινδυνεύεις να εκτεθείς .


                    Pris & kostnad för körkort hur mycket körkortet kostar !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #70
                      Ασχετος δεν είμαι γιατί έχω αναφορές από τούς μαθητές μου και πληροφορίες που αυτοί μου έδωσαν .
                      Αν μου είπαν κάτι λάθος τότε πάω "πάσο" αν όχι τι να πω;

                      Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαι στη Σουηδία και ούτε θέλω να πάω (προς το παρόν). Η τιμή που αναφέρω είναι μαζί με τα παράβολα στην Ελλάδα και για αυτό είμαι σίγουρος. Γενικά είναι πολύ πολύ δύσκολα τα πραγματα σε σχέση με την έκδοση νέας Άδειας Οδήγησης όπου θα σου πάρει 1-5 χρονιά να ολοκλήρωσης , άσε που για όσο διάστημα εισαι μαθητευομενος ΔΕΝ μπορείς να οδηγάς μόνο σου μέσα στο αυτοκίνητο αλλά με την επίβλεψη δασκάλου ή ατόμου που εχει ζητήσει από το υπουργείο για να επιβλέπει ένα άτομο που θα οδηγεί .
                      Το ίδιο συμβαίνει και στην Αγγλία όπου εκεί είναι 3 χρόνια ο μαθητευομενος.

                      το κόστος που αναφέρει το link είναι το ελάχιστο και μεταφράζεται σε ευρώ σήμερα 1662.68 € που και πάλι είναι σχεδόν το διπλάσιο από το Ελληνικό.
                      θα συμφωνήσω με το γεγονός ότι οι Σουηδοί είναι ποιο ασφαλείς οδηγοί στη χώρα τους, άλλα όταν ερχονται στην Ελλάδα είναι (χάλι μαύρο)
                      Think before you driving@world.......

                      Comment


                        #71
                        πέντε χρόνια ????? σιγά μην θέλει και 10 ....Ζώ Ευτυχώς στην Σουηδία και ξέρω πολύ καλά !!! Ούτε το κόστος των 5.000 ευρώ δηλαδή περιπου 50.000 κορώνες ισχύει ! Φίλοι μου πήραν πρόσφατα δίπλωμα, και άλλοι φίλοι μου ετοιμάζονται για εξετάσεις τον Ιανουάριο !
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #72
                          "Oι Σουηδοι ειναι χαλι μαυρο οταν ερχονται στην χωρα μας", Μηπως επειδη οι οδηγοι μας και το συστημα μας ειναι τετοιο ωστε να μην εχουν τα προσοντα να οδηγησουν σε τετοιες τριτοκοσμικες συνθηκες, κυριως οταν δεν ξερουν τους δρομους? Ή οταν συναντανε τον καθε κακομοιρη-α / αθλιο-α οδηγο μπροστα τους, που εχει παρει το διπλωμα δινοντας μιζα 'αλλο ενα διπλωμα' ενω δεν ξερει να οδηγαει εως καθολου? Η οταν τους πιεζει ο πισινος κορναροντας ή κολλοντας τους στο 1 μετρο ή η βριζοντας λες και ειναι στο χωριο τους? Ολοι ξερουμε ποσο διευθαρμενοι ειμαστε σαν λαος.

                          ps. Εγω ευτυχως εβγαλα το διπλωμα στην Σκωτια. Και εκει ειναι δυσκολα. Να φανταστεις οτι το 12% το περνουν με την πρωτη φορα, και εγω ημουν μεσα σε αυτους. Ημουν για σπουδες εκει 2 χρονια.

                          ps2. Επισης δεν πληρωσα ουτε 1000 ευρο, μπορει επειδη εκανα λιγα μαθηματα αλλα δεν νομιζω να ηταν και τρελη διαφορα αν παρακολουθουσες κανονικα. Εκει πληρωνεις στο περας της 1 ωρας μαθηματος οδηγηση (νομιζω 20-30 λιρες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος).
                          You Can Have Whatever You Like...

                          Comment


                            #73
                            Γειά σου Sakis230 !
                            Πουθενά ΔΕΝ έγραψα ότι είσαι άσχετος !
                            Ξέρω ότι έχεις σχολή οδηγών στην Ελλάδα, για ότι αφορά το δίπλωμα αυτοκινήτου στην Ελλάδα σίγουρα τα ξέρεις από πρώτο χέρι μιάς και είναι η δουλειά σου .
                            Επέτρεψε μου όμως για ότι αφορά το δίπλωμα αυτοκινήτου στην Σουηδία να τα ξέρω εγώ καλύτερα μιάς και ζώ στην Σουηδία .
                            Αυτά που γράφεις για το δίπλωμα αυτοκινήτου στην Σουηδία είναι όλα ΛΑΘΟΣ !
                            Και για να ξέρεις, οι Σουηδοί είναι από τους καλύτερους οδηγούς στον πλανήτη η Σουηδία έχει τα λιγότερα τροχαία ατυχήματα ανα 100.000 κατοίκους σε όλη την ΓΗ !

                            (ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ)...............

                            Συμβουλή ,μην εμπιστεύεσαι τον Google translate για μετάφραση από τα Σουηδικά στα Ελληνικά η αντίστροφα τις περισσότερες φορές τα μεταφράζει ΛΑΘΟΣ στο γράφω αυτό γιατί έχω δεί ότι μπαίνεις στις σελίδες του Transportstyrelsen.

                            Φιλικά πάντα !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #74
                              Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κιεγώ τώρα !!!
                              Originally posted by Diamond Spy View Post
                              "Oι Σουηδοι ειναι χαλι μαυρο οταν ερχονται στην χωρα μας", Μηπως επειδη οι οδηγοι μας και το συστημα μας ειναι τετοιο ωστε να μην εχουν τα προσοντα να οδηγησουν σε τετοιες τριτοκοσμικες συνθηκες, κυριως οταν δεν ξερουν τους δρομους? Ή οταν συναντανε τον καθε κακομοιρη-α / αθλιο-α οδηγο μπροστα τους, που εχει παρει το διπλωμα δινοντας μιζα 'αλλο ενα διπλωμα' ενω δεν ξερει να οδηγαει εως καθολου? Η οταν τους πιεζει ο πισινος κορναροντας ή κολλοντας τους στο 1 μετρο ή η βριζοντας λες και ειναι στο χωριο τους? Ολοι ξερουμε ποσο διευθαρμενοι ειμαστε σαν λαος.

                              ps. Εγω ευτυχως εβγαλα το διπλωμα στην Σκωτια. Και εκει ειναι δυσκολα. Να φανταστεις οτι το 12% το περνουν με την πρωτη φορα, και εγω ημουν μεσα σε αυτους. Ημουν για σπουδες εκει 2 χρονια.

                              ps2. Επισης δεν πληρωσα ουτε 1000 ευρο, μπορει επειδη εκανα λιγα μαθηματα αλλα δεν νομιζω να ηταν και τρελη διαφορα αν παρακολουθουσες κανονικα. Εκει πληρωνεις στο περας της 1 ωρας μαθηματος οδηγηση (νομιζω 20-30 λιρες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος).
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #75
                                Τέλος πάντων , έχετε καλύτερη γνώμη από εμένα γιατί ζητείται εκεί. Δεν έχω καμία αμφιβολία για ότι λέτε γιατί εγώ έχω μερικές πληροφορίες απο Σουηδους και Ελληνοσουηδους για το τι γίνεται. Είμαι άσχετος με το θέμα Άδεια Οδήγησης στη Σουηδία. Δέχομαι κάθε διόρθωση σε αυτό το θέμα και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

                                Βάλτε της δικές σας αναρτησης για το θέμα αυτό.

                                Αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έρχονται Άγγλοι Σουηδοι και Γερμανοί για να βγάλουν Δίπλωμα στην Ελλάδα;
                                Think before you driving@world.......

                                Comment

                                Working...
                                X