Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Sirocco

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Sirocco εφυγα μικρη απο Αυστραλια και δεν γνωριζω πολλα,μονο οσα μου εχει πει ο πατερας μου.
    Συμφωνω μαζι σου για τον τροπο ζωης,γιατι νομιζω οτι ειναι λιγο δυσκολο να ζεις καπου αλλου οπως ζεις στην Ελλαδιτσα μας,αυτος ειναι κι ο λογος που το σκεφτομαστε ακομα εγω και ο αντρας μου για να φυγουμε.
    Διαφωνω ομως στο οτι ηθελες σε ενα μηνα να βρεις δουλεια και μαλιστα πανω στο επαγγελμα σου.Αν δεν κανω λαθος,εχεις παει με τουριστικη.
    Νομιζω οτι πολυ καλα κανανε και δεν σου δωσαν δουλεια,αφου εισαι τουριστας γιατι να εργαστεις και να κλεψεις την δουλεια απο καποιον νομιμο.
    Εκει δεν ειναι Ελλαδα οπου μπαινει ο καθε παρανομος για να δουλεψει και να φαει την δουλεια απο καποιον νομιμο.
    Εκει πιστευω οτι το κρατος ειναι ΚΡΑΤΟΣ και λειτουργει σαν κρατος.
    Κατι αλλο,οταν πας μεταναστης πας για να δουλεψεις σκληρα,πολυ σκληρα και κανεις οποια δουλεια σου κατσει και μετα βλεπεις και αναλογος η μενεις εκει η γυρνας Ελλαδα οπως εκανε κι ο πατερας μου.
    Ακουγομαι λιγο ασχημα αλλα δεν ειναι καθολου ετσι.
    Αυτα ειναι τα πιστευω μου.Απλα κανουμε συζητηση.

    Comment


      #17
      Sirocco πες μας όλη την ιστορία σου ρε φίλε. Πήγες με τουριστική; έχεις σπουδάσει; γνωρίζεις αγγλικά; Με τουριστική ΔΕΝ πιάνεις δουλειά φίλε εκεί! Εγώ έχω φίλο αλουμινά στο Σίδνεϋ που έχει αυστραλέζικο διαβατήριο, λίγα αγγλικά και περνάει ζάχαρη...

      Comment


        #18
        Λοιπόν για να τελειώνουμε το θέμα εγω πηγα στην αυστραλια για μια συγκεκριμένη εργασία (απολυτή εξειδίκευση σε διάνοιξη και κατασκευή τούνελ) προηγούμενες εργασίες ελλαδα και Καναδά.Ηρθα γιατι πουλάνε θεωρία στο ιντερνετ και ολα ειναι ακυρα. Συγκεκριμένα κατέβηκα στην Μελβούρνη οχι για να πιασω δουλειά σε ενα εστιατοριο αλλα ουτε και επειδή ειναι πολλοι ελληνες ο λόγος ειναι οτι τα κεντρικά γραφεία αρκετών εταιρειών που ειχα κανονισει καποιες συνεντεύξεις βρίσκονται εκει ) ο λόγος που δεν εμεινα ειναι οτι αυτα που διαφημίζουν στο ιντερνετ δεν ισχυουν ...με λιγα λόγια οι μισθοι που ταζανε με πλαγιο τρόπο δεν εχουν σχεση με την πραγματικότητα. Αυτήν η προσωπική μου εμπειρία και ειναι αληθινή απ εκει και περα ο καθένας να βγαλει τα συμπεράσματα του και οτι νομίζει.Σας χαιρετώ και καλη τυχη σε όλους.
        ΥΓ. Οι οικονομικές απαιτήσεις για την δουλειά που κανω ειναι πολυ συγκεκριμένες γιατί ειναι δουλειά με μεγάλο κίνδυνο ζωής , και τα αγγλικά μου ηταν σε παρα πολυ καλο επιπεδο.

        Comment


          #19
          Originally posted by sirocco View Post
          Λοιπόν για να τελειώνουμε το θέμα εγω πηγα στην αυστραλια για μια συγκεκριμένη εργασία (απολυτή εξειδίκευση σε διάνοιξη και κατασκευή τούνελ) προηγούμενες εργασίες ελλαδα και Καναδά.Ηρθα γιατι πουλάνε θεωρία στο ιντερνετ και ολα ειναι ακυρα. Συγκεκριμένα κατέβηκα στην Μελβούρνη οχι για να πιασω δουλειά σε ενα εστιατοριο αλλα ουτε και επειδή ειναι πολλοι ελληνες ο λόγος ειναι οτι τα κεντρικά γραφεία αρκετών εταιρειών που ειχα κανονισει καποιες συνεντεύξεις βρίσκονται εκει ) ο λόγος που δεν εμεινα ειναι οτι αυτα που διαφημίζουν στο ιντερνετ δεν ισχυουν ...με λιγα λόγια οι μισθοι που ταζανε με πλαγιο τρόπο δεν εχουν σχεση με την πραγματικότητα. Αυτήν η προσωπική μου εμπειρία και ειναι αληθινή απ εκει και περα ο καθένας να βγαλει τα συμπεράσματα του και οτι νομίζει.Σας χαιρετώ και καλη τυχη σε όλους.
          ΥΓ. Οι οικονομικές απαιτήσεις για την δουλειά που κανω ειναι πολυ συγκεκριμένες γιατί ειναι δουλειά με μεγάλο κίνδυνο ζωής , και τα αγγλικά μου ηταν σε παρα πολυ καλο επιπεδο.
          Sirocco από οτι καταλαβαίνω πρώτον δεν είχες βίζα. Δεύτερον έτσι όπως το περιγράφεις είναι σαν να είδες μια διαφήμιση ότι ένα προιον στην αυστραλία κάνει τόσο. Ήρθες μέχρι εδώ για να το πάρεις και διαπίστωσες ότι τελικά είναι πολύ ακριβότερο και γύρισες πίσω! Η αίσθηση μου είναι οτι προσπάθησες να μεταναστεύσεις στην άλλη άκρη του κόσμου χωρίς καμία προετοιμασία. Επίσης στόχευες σε συγκεκριμένες εταιρείες οι οποίες φαντάζομαι ειναι και μεγάλες, δεν είναι το πλυντηράδικο το κυρ μήτσου! Πως θα σε πάρει μια τέτοια εταιρεία χωρις βίζα? Επίσης στην αυστραλία δεν είπε κανείς είναι εύκολο να βρεις δουλειά. Είπαμε οτι υπάρχουν ευκαιρίες και για να τις βρεις πρέπει αφενός να τις ανακαλύψεις και αφετέρου να έχεις τα προσόντα (μέσα στα οποία περιλαμβάνεται και η βίζα). Θέλει υπομονή, γερό στομάχι και φυσικά λεφτά! Μην περιμένει κάποιος οτι θα βρει δουλειά σε ένα μήνα. Αυτό ελάχιστοι μόνο το έχουν καταφέροι και πολλές φορές ειναι και θέμα τύχης.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #20
            Originally posted by sirocco View Post
            Παιδιά πήγα και εγώ στην Αυστραλια καθ οτι άνεργος στην Ελλαδα 1 χρονο με σκοπο να βρω δουλειά.

            Ειχα κανει αιτησεις 500 αιτησεις στον αριθμο.

            Οι εταιρειες σε συνεργασια με το κρατος ειναι αρπακτικα στα λεφτα των ανθρωπων που ψάχνουν για δουλεια.Τα ευρωπαικα διπλωματα δεν εχουν ισχυ εκει για τον λογο οτι θελουν τα δικα τους για να στα αρπαξουν και απο εκει(1 διπλωμα χειριστου μηχανηματων στην ελλαδα θελεις 900 ημερομισθια για να το αποκτησεις και στην αυστραλια το παιρνεις σε 5 μερες αφου σου αρμεξουν 5.000 δολλαρια)

            Ολες οι αγγελιες των εταιριων ειναι ενα απλο μαρκετινγκ δια την αποκληστικη διαφημιση τους.

            Μην χαλατε τις οικονομιες σας ηια να κυνηγήσετε το ονειρο εκει γιατι θα βρειτε ενα υπουλο ευγενικο κυκλωμα αρπακτικών και αν πουμε και για τους ομογενεις ελληνες εκει ειναι οι πρωτοι εκμεταλευτες των ελληνων που πανε εκει περα.

            Μονο με προσκληση ονομαστικη στη σκατοπρεσβεια τους εδω ετσι μονο να ξεκινησετε.

            Προσοχη μεγαλη τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι οπως τα νομιζετε.

            Εκατσα 1 μινα πληρωσα τα μαλλια της κεφαλης μου και το μονο που εβλεπα ηταν κλειστες πορτες.

            Ενω απ την ελλαδα μου λεγαν καποιες εταιρειες να παω να με δοκιμασουν και οτι θα μου κανουν τα χαρτια και ολα και να μην ανησυχω για τιποτα θα ειχα δουλεια 100 τα 100 τελικα οταν πηγα το μονο μου σητουσαν ηταν πεντοχιλιαρρα με υπουλη ευγαινεια.

            Ενα δωματιο ηθελα να νοικιασω συστημενος απο ελληνα και με περασαν ελληνες απο face control για ενα γυφτοσπιτο με ξυλα.ρε ουστ!!!

            Οσον αφορα για τις συνθηκες και την ζωη της αυστραλιας 9 η ωρα το βραδυ ειναι ολα κλειστα καλοκαιριατικα τα τσιγαρα εχουν 20 ευρω το πακετο εκατσα να φαω μια μεριδα γυρο για να την βγαλω φθηνα ηθελα και τσιπουρο να νιωσωβ καλυτερα και πληρωσα 160 δολλαρια σε Ελληνα ταβερνιαρη.

            Για να πλυνω ενα 2 πουκαμισα 2 παντελονια και 1 μπουφαν πληρωσα μονο 47 δολλαρια.Τζαμπα φιλοι μου.

            Η δε ζωη των ομογενων που μας κουνιουντε για το τι κανουν και πως περνανε εκει δουλευοπυν ολοι τους την ζωη για να αποκτησουν ενα ξυλινο σπιτι 100 χρονων τεραστι0 βεβαια δε μπορω να πω και 1 αυτοκινητο ενα πραγμα σαν τις αποθηκες στα χωρια.

            Οσον αφορα τους μισθους εκει ειναι καλοι κατα περιπτωσιν ανα μπεις στο συστημα τους περνας τα παθη του χριστου.

            Τα σπιτια ενδεικτικα να ξερετε τα νοικιαζουν περιπου 1000 με 1500 δολλαρια το μηνα.

            Αυτην ειναι η Αυστραλια παιδια ολο φρουφρου και αρωματα και τους καναμε και την τιμη να παμε 15.000 χιλιομετρα μακρια και να χαλασουμε και τα λεφτα μας με μηδενικο αποτελεσμα.
            Sirocco αν μπορείς για τους αναγνώστες που θα έχουν πλέον ερωτηματικά με τα λεγόμενά σου, γράψε δυο λόγια σχετικά :

            Με ποιό τρόπο βρήκες τις εταιρίες που έστειλες το βιογραφικό σου. Τι ακριβώς τους έστειλες, βιογραφικό, ενα email, fax.
            Σε ζήτησαν σε συνέντευξη και ήρθες. Ήρθες και μετά έκανες υποβολή το βιογραφικό σου σε εταιρίες. Και οτι άλλο νομίζεις οτι μπορεί να βοηθήσει κάποιον μελλοντικό μετανάστη στο να αποφασίσει ή να μην αποφασίσει να κάνει το βήμα.

            Εγώ να συνεισφέρω τα εξής:

            Πράγματι πολλοί Αυστραλοί παραπονιούνται οτι σχεδόν τα πάντα έχουν σχεδιαστεί ώστε να βγάζει πρώτα το κράτος λεφτά. Ας δίνει με το ενα χέρι. Με το άλλο τα παίρνει. Σχεδόν τα πάντα κάνουν τόσο εδω. Εργολάβος αγόρασε εναν δρόμο που χώριζε δυο ιδιοκτησίες του ώστε να τα κάνει ενα. Απο την τοπική κοινότητα. Εγω δεν είχα ξανακούσει να μπορεί να αγοραστεί δημόσιος δρόμος. Τρέχεις με το αυτοκίνητο, πληρώνεις. Πίνεις και οδηγάς πληρώνεις. Καπνίζεις εκεί που απαγορεύεται, πληρώνεις.
            ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είπα πουθενά οτι δεν συμφωνώ με το να απαγορεύεται να οδηγάς μεθυσμένος ή να τρέχεις πάνω απο το όριο ταχύτητας.
            Απλά σου δίνει την αίσθηση οτι δεν τα έχουν απαγορευμένα επειδή είναι το σωστό ή ηθικό ή υγειινό αλλά επειδή ετσι μπορούν να βγάζουν λεφτά.
            Είναι κάτι που το εχω ακούσει απο πολλούς που ζουν εδω ολη την ζωή τους και προφανώς συγκρίνουν και με παλαιότερα χρόνια, που ήταν εδώ αυτοί και ξέρουν.
            Εμείς, εγω σαν νεότερος και φρέσκος μετανάστης ακόμα κοιτάω και ακούω.

            --"Μονο με προσκληση ονομαστικη στη σκατοπρεσβεια τους εδω ετσι μονο να ξεκινησετε."
            Αυτό δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει πρόσκληση. Πρόσκληση κάνεις οταν θέλεις να καλέσεις κάποιον σε κάτι δικό σου, μια γιορτή π.χ.
            Πρόσκληση, επειδή είμαι εδω και περνάω καλά να σου κάνω να έρθεις να περνάμε καλά μαζί, δεν υπάρχει.
            Ούτε παιδιά δεν μπορούν να προσκαλέσουν τους γονείς τους. Δεν υπάρχει αυτή η λέξη κανονικά στο λεξιλόγιο του υπουργείου μετανάστευσης. Ούτε στον μεταναστευτικό νόμο.
            ΣΠΟΝΣΟΡΑΣ λέγεται κάτι που λανθασμένα πολλοί περιγράφουν σαν πρόσκληση. Αλλο όμως περιγράφει η μια λέξη και άλλο η άλλη.
            Αν κάποιος είναι σπόνσορας κάποιου άλλου απορρέει αμέσως μια σχέση ευθύνης και οικονομικών σχέσεων μεταξύ άλλων.
            Αν κάποιος προσκαλέσει κάποιον άλλο δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέρα απο το κάλεσμα.
            Ίσως για αυτό και το υπουργείο χρησιμοποίησε την λέξη σπόνσορας.
            Δεν υπάρχει λοιπόν ονομαστική πρόσκληση.
            Υπάρχει το immi.gov.au και οι βίζες που θα βρεί κανείς εκεί.

            Στα υπόλοιπα δεν εχει σημασία αν συμφωνώ ή διαφωνώ μιας και είναι ολα θέματα που σηκώνουν συζήτηση και μπορεί ο καθένας να έχει την άποψή του.
            Όπως και να έχει καλό θα ήταν με αφορμή τα λόγια του sirocco να σκεφτούν δεύτερη φορά πριν ξεκινήσουν οι πατριώτες - αναγνώστες, για το τι πάνε να κάνουν και να είναι παραπάνω απο 100% προετοιμασμένοι και ενημερωμένοι.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #21
              Originally posted by sirocco View Post
              Λοιπόν για να τελειώνουμε το θέμα εγω πηγα στην αυστραλια για μια συγκεκριμένη εργασία (απολυτή εξειδίκευση σε διάνοιξη και κατασκευή τούνελ) προηγούμενες εργασίες ελλαδα και Καναδά.Ηρθα γιατι πουλάνε θεωρία στο ιντερνετ και ολα ειναι ακυρα. Συγκεκριμένα κατέβηκα στην Μελβούρνη οχι για να πιασω δουλειά σε ενα εστιατοριο αλλα ουτε και επειδή ειναι πολλοι ελληνες ο λόγος ειναι οτι τα κεντρικά γραφεία αρκετών εταιρειών που ειχα κανονισει καποιες συνεντεύξεις βρίσκονται εκει ) ο λόγος που δεν εμεινα ειναι οτι αυτα που διαφημίζουν στο ιντερνετ δεν ισχυουν ...με λιγα λόγια οι μισθοι που ταζανε με πλαγιο τρόπο δεν εχουν σχεση με την πραγματικότητα. Αυτήν η προσωπική μου εμπειρία και ειναι αληθινή απ εκει και περα ο καθένας να βγαλει τα συμπεράσματα του και οτι νομίζει.Σας χαιρετώ και καλη τυχη σε όλους.
              ΥΓ. Οι οικονομικές απαιτήσεις για την δουλειά που κανω ειναι πολυ συγκεκριμένες γιατί ειναι δουλειά με μεγάλο κίνδυνο ζωής , και τα αγγλικά μου ηταν σε παρα πολυ καλο επιπεδο.
              φιλε μου μακαρι και η Ελλαδα να ειχε την ιδια μεταναστευτικη πολιτικη που εχει η Αυστραλια,τα πραγματα θα ηταν πολυ καλητερα και δεν θα αναγκαζομασταν να ξενιτευτουμε τωρα στα γεραματα!!και η ζωη εδω ,ναι ειναι ακριβη αλλα ολα εχουν να κανουν και με τους μισθους.

              Comment


                #22
                Agoriani εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και φαίνεται ότι έχεις την αντίληψη που πρέπει.

                Comment


                  #23
                  ο sirocco διατυπωσε την αποψη του,πολλυ σωστα κατα την γνωμη μου, και αρκετοι του την επεσαν αρνητικα,μα γιατι ;Ολοι μαθαινουμε απο διαφορετικες αποψεις ειτε συμφωνουμε ειτε οχι.Οσο αφορα τον...γυρο με το τσιπουρο....γιατι στραβοσατε;Δειχνη βαθεια υποσυνειδητη αναγκη ελληνα(πχ το ταβερνακι,το ουζερι,η παρεουλα κλπ),τι σας ενοχλησε;Αυτα σας πληροφορω τα κουβαλαμε μαζι μας αιωνες ανα την υφηλιο,ειναι θεραπευτικα ,και εχουμε διαπρεψη σε ολο τον πλανητη ως εστιατορες,ψυχαγωγοι,εραστες,της παρεεας της φιλοσοφιας και της διασκεδασης .Οτι θετικο να το κρατησουμε!!!!Αλλα να αποβαλουμε οφειλουμε-απο τον κακκο μας χαρακτηρα(μη ζηλευουμε τους αλλους,μη γεμιζουμε σκουπιδια απο οπου περναμε,μη γινομαστε ψευτομαγκες ελληναρεςκτλ κτλ)Sirocco οπου την βρησκη κανεις!!!!!Καλη τυχη οπως και να γινει..
                  *ΥΓ Μενω κεφαλονια διπλα στην θαλασσα με ολα τα καλουδια,μα το κρατος και οι νεοελληνες -νεοελληνιδες με εχουν τοσο ξενερωση που διψω να φυγω το συντομοτερο για αυστραλια(συζυγος ελληνοαυστραλεζα)...και ας γινει οτι θελει,αρκει να φυγω απο το .....πορνειο..!!!!!!!!!!!!Ολοι καλοταξιδι!!!!!!

                  Comment


                    #24
                    Nομιζω οτι πρεπει να προσγειωθουμε με την ιδεα της μεταναστευσης στην Αυστραλία...ΔΕΝ ειναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ μπορει να κατσει σε καποιον, σε αλλον οχι...μην ακουτε αυτα που λενε τα καναλια ΜΜΕ εδω στην Ελλαδα για καλυτερη τυχη εκει κάτω...τις προαλλες ειδα ρεπορταζ οτι οι Ελληνες ομογενεις παιρνουν μικρη συνταξη και πρεπει να δουλευουν κι οι δυο για να τα βγαζουν περα με τα εξοδα και τους φορους....

                    Comment


                      #25
                      Λοιπόν επειδή εγώ έγραψα για τα τσίπουρα και τους γύρους, οφείλω να εξηγηθώ.
                      Το πιο δύσκολο πράγμα για έναν άνθρωπο είναι η αλλαγή, και η προσαρμογή σε αυτήν. Η προσαρμογή σε νέα δεδομένα, νέες συνθήκες, νέες ανάγκες. Το ίδιο ισχύει όχι μόνο για τους ανθρώπους αλλά και για ολόκληρες ομάδες (εργασιακές, πληθυσμιακές κλπ) στο σημείο που το Change Management έχει εξελιχθεί σε ολόκληρη επιστήμη.

                      Για να αντιμετωπίσει κανείς την αλλαγή επιτυχώς, πρέπει να έχει πλήρη επίγνωση του πού βρίσκεται τώρα και που οδηγείται μετά την αλλαγή. Άρα πρώτο πράγμα και κυριότερο είναι η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ. Εκεί φαίνεται ότι ο φίλος που μας διηγήθηκε την ιστορία του, απέτυχε.
                      Το να πηγαίνεις στην άλλη άκρη του κόσμου, με τουριστική βίζα (που γνωρίζεις ότι σε αποκλείει από την εργασία) είναι στην καλύτερη περίπτωση ΖΑΡΙΑ.

                      Άρα φίλε sirocco, αν πούμε ότι ξόδεψες 10,000 ευρώ για όλη την ιστορία (αεροπορικά, διαμονές, μετακινήσεις, γύρους, τσίπουρα, καθαριστήρια, μπύρες κλπ) θα είχες καλύτερη τύχη αν καθόσουν στην Πάρνηθα σε ένα ωραίο τραπεζάκι και πόνταρες τα 10 σου χιλιάρικα στο ζερό. Θα είχες πιθανότητα 1/37 να βγάλεις 360,000 ευρώ.
                      Οι πιθανότητες να βρείς σπόνσορα να σε σπονσοράρει, εσένα που ήρθες ουρανοκατέβατος από την Ελλάδα, με πιστοποιήσεις που δεν είναι local (και ειδικά σε κάτι τόσο ευαίσθητο όπως μηχανήματα έργου για διανοιξη σήραγγας κλπ), είναι σίγουρα χειρότερες από 1/37. Γι'αυτό σου λέω καλύτερα να καθόσουν Πάρνηθα.

                      Κάτι επίσης έμφυτο στην ψυχολογία του ανθρώπου είναι το κυνήγι μαγισσών. Αν για κάποιον λόγο αποτύχουμε σε μια προσπάθεια αρχίζουμε να μοιράζουμε ευθύνες σε όλους τους άλλους πλήν του ευατού μας. Έτσι, μας φταίει η Αυστραλία, μας φταίνε οι ομογενείς που δεν στηρίζουν, μας φταίνε τα φρούτα που είναι άγευστα (που έλεγε και ένας άλλος με τουριστική), μας φταίνε τα τσιπουράδικα που είναι ακριβά εκεί, μας φταίνε οι διαφημίσεις-αγγελίες που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

                      Εσύ αναλαμβάνεις το δικό σου μερίδιο στο ότι δεν πήγες κατάλληλα πρόετοιμασμένος?

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by panultimate View Post
                        Λοιπόν επειδή εγώ έγραψα ..............

                        Συμφωνώ απολυτά panultimate

                        Comment


                          #27
                          TIS AITISEIS TIS EKANES APO ELLADA I APO EKEI?SIGOURA EINAI XONTRI EKMETALEUSI PSAXOUN GIA KOROIDA NA ARMEGOUN LEFTA GIA BIZES LEFTA GIA METAFRASEIS GIA EKPEDEUSI K OUTE KATHE EKSIS.FUSIKA TO 160 DOLLARS ENA GURO MOU AKOUGETE EKSOFRENIKO POSO NKSERO PERNOUN 4 MPOREI K 5.OOO DOLLARS TO MINA ALLA K PALI POLLA O GUROS TO TSIPOURO TI TO ITHELES K DEN EPINES ENA NERAKI,XAXA

                          Comment


                            #28
                            Καλησπέρα ΝΑΝΑ...
                            Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με Ελληνικά όπως όλοι μας
                            κ αν έχεις χρόνο πατώντας Επεξεργασία Μηνύματος μπορείς να το διορθώσεις.... Ευχαριστώ.
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #29
                              ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΘΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΑΣ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΟΥΝ(6 ΑΤΟΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ)ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΕΡΘΕΙ ΑΨΟΓΑ.ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΕΙΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ(ΚΑΤΙ ΠΟΥ Η ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΧΩΡΙΣ ΜΕΛΛΟΝ!) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΧΟΡΤΑΤΟ....

                              Comment

                              Working...
                              X