Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - flantzaros

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - flantzaros

    Χαιρετω τους παντες στο φορουμ εντος και εκτος ελλαδος.
    Ξεκινωντας ζητω ταπεινα συγγνωμη για την απουσια μου απ το πατριοτακι, αλλα απ τις 27 Απριλιου που πατησα το ποδι μου εδώ, χρειαστηκε λιγος χρονος μεχρι να κανω μια συνδεση 3g, η οποια μου φαινεται δεν συμφερει!!
    Δεν γνωριζω ακριβως που πρεπει να τοποθετησω το συγκεκριμενο μηνυμα , ελπιζω οι διαχειριστες να το διορθωσουν.
    Εδώ πιο δυσκολα απ ότι τα φανταζομουν , αλλα απ την πατριδα ειχα παρει μικρο καλαθι.Το καθημερινο προβλημα που αντιμετωπιζω είναι ότι ενώ στην Ελλαδα νομιζα ότι καταλαβαινα τα αγγλικα εδώ δεν… Απ την μια δεν μπορω να μιλησω απ την άλλη δεν καταλαβαινω,αισθανομαι κωφαλαλος!!! Προσπαθω να μιλησω βγαζω κατι...αι γγγοντ…αααι…νντου … αι…γοζ…αι,και…σορυ.Προσπαθω να καταλαβω με ποναει το κεφαλι απ το κουνημα!!! Προχθες εβλεπα ένα ντοκιμαντερ σε τοπικο καναλι αλλα με βρετανικο σπικαζ και σχεδον καταλαβα τα παντα. Βγαινοντας εξω ημουν παλι σε μια χωρα που μιλαει τα «δικα της» αγγλικα.Απλα κανω μια διαπιστωση, κατά πασα πιθανοτητα μαλλον εχω αγνοια της αγγλικης!!!
    Ευγενεστατοι στις υπηρεσιες, σχεδον αμεση εξυπηρετηση εκτος απ την μερα στο centrelink στο Oklaey οπου και βρισκομουν σε μια ουρα 27ΟΣ. Παρολ΄’αυτά σε 45 λεπτα τηλεφωνησα και μιλησα στα ελληνικα για την αιτηση του επιδοματος. Η κοπελα αν και ελληνοαυστραλη εγραψε τ’ονομα μου TEMOSTENIS αντι DEMOSTHENIS. Αυτό το διαπιστωσα όταν την ιδια μερα στις 2.30 στο Spingvale (βλεπε Κινα) ειχα ραντεβου για ανευρεση εργασιας.Η εκει υπαλληλος με κινεζοαυστραλεζικη προφορα διορθωσε το προβλημα.Στο mediacare στο Woverly garden ,δεν αργησα καθολου,κατι λεπτα ένα με δυο.Μονο που το βραδυ στο σπιτι διαπιστωσα ότι και εδώ μου προσθεσαν στο επιθετο μου ένα α στο τελος,πχ από κορακας εγινα κορακασα!!!Την επομενη παλι εκει, τελειωσα σε λιγοτερα από 30 δευτερα, μου δωσανε καινουργιο αριθμο mediacare και μου ζητησαν και 3 φορες συγγνωμη για την ταλαιπωρια.Μαλλον πρεπει να τους στειλουμε για μετ’εκπαιδευση στην πατριδα ΑΙΣΧΟΣ!!! Αμα δεν «τρως» εστω και μιαμιση ωρα στις υπηρεσιες τοτε τι χρειαζονται! Μου ζητηθηκαν, για τους ενδιαφερομενους ,τα εξης΄΄

    -Αυστραλιανο διαβατηριο
    -Κλεισιμο τραπεζικου λογαριασμου από Ελλαδα
    -Διακοπη επαγγελματος
    -Αριθμο τραπεζικου λογαριασμου Αυστραλιας
    _Γνησιο της υπογραφης στην αιτηση που ειχα παρει από εκει την προηγουμενη μερα και δηλωση, ότι ηρθα απ την Ελλαδα για να ζησω μονιμα εδώ. Βρηκα έναν Ελληνοαυστραλο που μου τα γραψε στ αγγλικα και έναν κινεζοαυστραλο φαρμακοποιο, ο οποιος μου πηρε 3 δολλαρια να υπογραψει για το γνησιο της υπογραφης μου, την οποια εβαλα μπροστα του.
    Σημερα πηγα σ ένα γραφειο στο Clayton κατι σαν τα Κ.Ε.Π. τα δικα μας ,απ εξω υπηρχε φωτο ενός βουλευτη .Τυχερος, μια Κυπρολημνοαυστραλεζα ισοπεδωθηκε κυριολεκτικα να μ εξυπηρετησει για το πώς θα βγαλω αφμ (TFN).Mου κλεισε ραντεβου για τις 3 του μηνα στο Dadenong(τεντινο για τους Ελληνες 1960-1970 μεταναστες) στις 12 το μεσημερι στην εκει εφορια, μου δωσε την καρτα της σε περιπτωση που κατι στραβωσει και να ξαναπαω οποτε θελω για οτιδηποτε χρειαστει.Tα δικαιολογητικα που θα χρειαστω για το TFN είναι τα εξης’
    -birth certificate original(no gate 21!!)
    -australian passport
    -account num –bank
    -mediacart num
    Kai αδεια οδηγησης ελληνικη, καποια καρτα τεςπαντων με φωτο εγω εχω μονο αυτή.
    Εδώ πρεπει να σημειωσω ότι όλα τα ελληνικα χαρτια τα εχω μεταφρασμενα απ το υπ. Εξωτερικων. Δυσκολα εως αδυνατο να δεχθουν κατι που δεν εχει μεταφραση.Αλλη μια υπογραμμιση είναι ότι πολλα παιδια από δω μεσα λογω εμπειριας της εδώ ζωης και γνωση της Αγγλικης γλωσσας εχουν κανει όλα η σχεδον όλα τα χαρτια τους μεσω διαδυκτιου. Εγω λογω ελλειψης των παραπανω πλεονεκτηματων κατεφυγα στον Ελληνικο τροπο.Θελω στη συνεχεια να ευχαριστησω ολους αυτους που εγραψαν ατελειωτες σελιδες , αυτους που εγραψαν λιγες αραδες, ολους αυτους που δεν εγραψαν τιποτα αλλα απλα διαβασαν το πατριοτακι,γιατι χωρις εσας παιδες θα επαιρνα μαζι μου μονο τα «σωβρακα μου», και μαλλον δε θα σκεφτομουν ποτε να κανω την κινηση να ερθω.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
    Τελειωνοντας ευχομαι να τα πουμε στο Oakley στο ΝΙΚΟΣ. Υγεια και υπομονη πατριωτακια.

    ΥΓ1.ευχαριστω το πατριωτακι Γιωργο που με καλοσωρισε δια τηλεφωνου.
    ΥΓ2. Μολις τελειωσε η καρτα και δεν μπορω ν ανεβασω το κειμενο, τα αντιγραφω στο οφις και θα το ανεβασω ελπιζω αυριο.
    ΥΓ3. Συγγνωμη για τυχον σωστα γραμμενων λεξεων στην Αγγλικη.!!!
    ΥΓ4.Εκανα πανω από μιαμιση ωρα να γραψω αυτές τις αραδες γιατι χρησιμοποιω το συστημα «αετος».(κυκλικες κινησεις του δεικτη πανω απ το πληκτρολογιο σε υψος 15 ποντων περιπου και επιλογη του σωστου γγραμματος).
    ΥΓ5.Συγγνωμη για τα συντακτικα λαθη.
    ΥΓ6.Συγγνωμη για τις πολλες συγγνωμες και τα πολλα ΥΓ!!!

    #2
    Originally posted by flantzaros View Post
    Χαιρετω τους παντες στο φορουμ εντος και εκτος ελλαδος.
    Ξεκινωντας ζητω ταπεινα συγγνωμη για την απουσια μου απ το πατριοτακι, αλλα απ τις 27 Απριλιου που πατησα το ποδι μου εδώ, χρειαστηκε λιγος χρονος μεχρι να κανω μια συνδεση 3g, η οποια μου φαινεται δεν συμφερει!!
    Δεν γνωριζω ακριβως που πρεπει να τοποθετησω το συγκεκριμενο μηνυμα , ελπιζω οι διαχειριστες να το διορθωσουν..........................
    Καλή συνέχεια κ' ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

    Comment


      #3
      flantzaros
      καλησπέρα,καλό κουράγιο ,μια χαρά τα πας αν και με σύστημα (αετός)
      μην αγχώνεσε,όλα καλά θα πάνε!!!!!!!!!!!!!
      Καλή τύχη ,και ενημερωνέ μας όποτε μπορείς...
      να μαθαίνουμε νέα σου


      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #4
        Καλή τύχη και όλα να σου έρθουν όπως τα θέλεις εύχομαι.

        Comment


          #5
          Originally posted by flantzaros View Post
          Χαιρετω τους παντες στο φορουμ εντος και εκτος ελλαδος.


          Το κεφάλι ψηλά. Εκει που είσαι πια,τα πράγματα θα πηγαίνουν όλο και καλύτερα! Τα δύσκολα τα αφήσεις πίσω σου. Καλή συνέχεια σου εύχομαι...

          Άντε και στα δικα μας

          Comment


            #6
            flantzaros καλη αρχη, μια χαρα τα πας ολα να σου πανε καλα.

            Comment


              #7
              Καλη αρχη φιλε μου σου ευχομαι συντομα κοντα σας 23 μαιου ερχομαιιιι

              Comment


                #8
                Originally posted by flantzaros View Post
                Χαιρετω τους παντες στο φορουμ εντος και εκτος ελλαδος.
                Καλή αρχή πατριώτη. Εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη και καλή αντάμωση.
                Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                Comment


                  #9
                  Δήμο, σου ευχόμαστε ολόψυχα καλή αρχή στη νέα σου ζωή!
                  Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                  Comment


                    #10
                    ευχομαι τα καλυτερα και θα δανειστω την φραση ενος πατριωτη απο αντε και καλη ανταμωση και στα δικα μας, αμην και ποτε!
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      #11
                      Καλή τύχη...!!!

                      Originally posted by flantzaros View Post
                      Χαιρετω τους παντες στο φορουμ εντος και εκτος ελλαδος.

                      Εδώ πρεπει να σημειωσω ότι όλα τα ελληνικα χαρτια τα εχω μεταφρασμενα απ το υπ. Εξωτερικων. Δυσκολα εως αδυνατο να δεχθουν κατι που δεν εχει μεταφραση.

                      Θελω στη συνεχεια να ευχαριστησω ολους αυτους που εγραψαν ατελειωτες σελιδες , αυτους που εγραψαν λιγες αραδες, ολους αυτους που δεν εγραψαν τιποτα αλλα απλα διαβασαν το πατριοτακι,γιατι χωρις εσας παιδες θα επαιρνα μαζι μου μονο τα «σωβρακα μου», και μαλλον δε θα σκεφτομουν ποτε να κανω την κινηση να ερθω.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

                      Δήμο όλα θα πάνε καλά... με υγεία πάνω απ'όλα, μεγάλη προετοιμασία, πολύ υπομονή κ επιμονή...!!!

                      υ.γ.: κ εμείς σε ευχαριστούμε που εξακολουθείς κ γράφεις για να βοηθήσεις τους υπόλοιπους παρ'όλες τις δυσκολίες που έχεις στην αρχή...!!!
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #12
                        Good luck φίλε..

                        Κι αυτός ο κινέζος φαρμακοποιός σου πήρε 3 γαμωδολλάρια για την υπογραφή του... έλεος! f@cking tight ass

                        Comment


                          #13
                          Kαλησπερα και παλι απ το clayton ,καθισμενος μες στο σκοταδι και κλειδαραμπαρωμενος απ τις 8 το βραδυ !!!(εδώ) , μπροστα στον φορητο υπολογιστη η ωρα εχει παει 10 παρα 15, πηρα τη δυσκολη αποφαση να γραψω μερικες αραδες .Την ονομασα δυσκολη γιατι ηδη εχει παει παρα 5 και… μετρηστε γραμμες!!!.Θελω να ευχαριστησω όλα τα παιδια που παρευρεθηκαν στη συναντηση του Patriotaki στο οκλει(τερμα στη γραφη τοπωνυμιων στην αγγλικη …το μονο που γραφω σωστα είναι το κλαυτον), νομισα για εκεινες τις 2 ωρες ότι ημουν στην πατριδα .Στα προσωπα ολων υπηρχε ένα χαμογελο χαρας, αλλα χωρις κοπο ,φαινονταν η ανησυχια ολων μας για το πώς θα τα καταφερουμε εδώ και για μερικους μεταξυ αυτων και γω, πως θα φερουμε και τις οικογενειες μας.Δυσκολα τα πραγματα γιατι ,περα απ τις αντιξοοτητες και τις προσωπικες δυσκολιες του καθενος, εχουμε να αντιμετωπισουμε , την απαξιωση!!! των εδώ ελληνων(τους γραφω με μικρα γιατι δεν αξιζουν τα κεφαλαια!!!).Περα απ τους συγγενεις (εμενα μου φερονται αψογα και με βοηθανε καθημερινα) μερικοι δεν εχουν ουτε αυτους , οι υπολοιποι-,μαλλον αρκετοι για να μην τους αδικησω -μας ανεβοκατεβαζουν αχρηστους τεμπεληδες κοπριτες και αλλα « υπεροχα χαρισματα» που χαρακτηριζουν τον συγχρονο ΕΛΛΗΝΑ. Βεβαια για « μερικους» εχουν απολυτο δικιο . ΕΧΩ, τωρα θα μιλησω για μενα χορτασει από υποσχεσεις …ξερω καποιον αααα δεν θελει τωρα….. μιλησα στον Λευτερη θα παρει τηλεφωνο τον βαγγελη ….αχ αχ τρεις μερες νωριτερα αμα ερχοσουν … Δεν εχουν τουλαχιστον τα μπολς!!! να σου πουν αδερφε δεν υπαρχει τιποτα. Κ αι το χειροτερο όταν τους ακουω να λενε τι ηρθες να κανεις εδώ? Δε θα προχωρησω άλλο το θεμα αυτό, που ισως κακως ανοιξα αλλα θελω τελειωνοντας να δωσω τις ευχες μου σε ολους αυτους που βρισκονται στη θεση μου και ισως σε χειροτερη να πανε όλα καλα και στην επομενη συναντηση το χαμογελο μας να δειχνει αυτό που πρεπει. Κουραγιο παιδες και κορασιδες.
                          ΥΓ1 νατα μααας!!! αρχισανε τα υστερογραφα!!!
                          ΥΓ2 Εκεινος ο αχρειος ο ελεεινος ο υπανθρωπος ο κ@ρ....ς που εφαγε 4500 δολ απ το φιλαρακι που γνωρισα στο Νικος για να του βγαλει βιζα και εξαφανιστηκε, να ψοφησει αυτή τη στιγμη. Φτου σου ξεφτιλα!!!
                          ΥΓ3σορυ για το λεξιλογιο . οι διαχειριστες μπορουν να το τακτοποιησουν αν και δεν το θελω!!!

                          Comment


                            #14
                            flantazaros
                            Ξερω περνας πολυ δυσκολα αλλα μην το βαζεις κατω ολα θα πανε καλα.!!
                            Εισαι στην αρχη μιας καινουργιας ζωης προσπαθησε να βελτιωθεις με την
                            γλωσσα. Οταν καταφερεις και βρεις μια δουλεια να δεις πως θα αλλαξει
                            η ψυχολογια σου.Οσο για τους ελληνες της Αυστραλιας τι να πω;
                            εχουν ξεχασει οτι καποτε ηταν και αυτοι στην ιδια θεση; ντροπη !!!!!
                            Ολοι οι Ελληνες πρεπει να συμπαραστεκονται μεταξυ τους οπως κανουν
                            και οι υπολοιποι λαοι.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by flantzaros View Post
                              Kαλησπερα και παλι απ το clayton ,καθισμενος μες στο σκοταδι και κλειδαραμπαρωμενος απ τις 8 το βραδυ !!!(εδώ) , μπροστα στον φορητο υπολογιστη η ωρα εχει παει 10 παρα 15, πηρα τη δυσκολη αποφαση να γραψω μερικες αραδες .Την ονομασα δυσκολη γιατι ηδη εχει παει παρα 5 και… μετρηστε γραμμες!!!.Θελω να ευχαριστησω όλα τα παιδια που παρευρεθηκαν στη συναντηση του Patriotaki στο οκλει(τερμα στη γραφη τοπωνυμιων στην αγγλικη …το μονο που γραφω σωστα είναι το κλαυτον), νομισα για εκεινες τις 2 ωρες ότι ημουν στην πατριδα .................................................. .......................
                              Καταλαβαίνω απόλυτα τις ανησυχίες σου γιατί ο άντρας μου πετάει για Μελβούρνη 23 Μαΐου και τρέμω την ώρα του χωρισμού, κυρίως γιατί δεν ξέρω πότε θα ανταμώσουμε πάλι. Εγώ εδώ Ελλάδα με 2 παιδιά χωρίς δουλειά κι εκείνος στην άλλη άκρη του κόσμου μόνο με υποσχέσεις. Ελπίζω και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά! Ψηλά το κεφάλι και σφιγμένα τα δόντια γιατί μπορεί να μην μπορείς να εμποδίσεις τα όρνεα να πετούν πάνω από το κεφάλι σου, μπορείς όμως να τα εμποδίσεις να χτίσουν φωλιά στα μαλλιά σου!! ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ!!!!!!!!!!!!
                              Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                              Comment

                              Working...
                              X