Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 Ανταποκρίσεις 2 Απόψεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
    Διάβασα προσεχτικά τα ποστ όλων και θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες ως προς ένα σημείο.Την οπτική γωνία του καθενός για την πραγματικότητα που ζει.Η δική μου ταπεινή άποψη είναι πως δεν παίζει ρόλο η εθνικότητα αλλά η προσωπικότητα.Οι πιο παλαιοί Αυστραλοέλληνες που μνησίκακα αποτρέπουν τους νέους Έλληνες μετανάστες για νέο ξεκίνημα, όπου κι αν ζούσαν ακριβώς το ίδιο θα έκαναν είναι θέμα χαρακτήρα.Τα τελευταία χρόνια ο ρατσισμός και η απαξίωση έχουν πάρει τεράστιες διαστάσεις ακόμα κι από ημεδαπούς. Έχω βιώσει στο πετσί μου τον ρατσισμό του παχύσαρκου (απα πα με τόσα κιλά που να δουλέψεις)τον ρατσισμό του εύθραυστου (αφού έχασα 82 κιλά, καλέ εσύ θα σπάσεις δεν είσαι για πολλά)τον ρατσισμό του ηλικιακού ράντζου(38 χρονών, μεγάλη για δουλειά ακόμα και σε ''μπουτίκ κρεάτων'' όχι κρεοπωλείο,και μικρή για σύνταξη όμως) οπότε ότι κι αν ακούσω από συμπατριώτες ή μη στην νέα πατρίδα την Αυστραλία (και λέω νέα πατρίδα γιατί κατ' εμε όποιος μου δίνει την ευκαιρία να ζήσω και να μεγαλώσω αξιοπρεπώς τα παιδιά μου προσφέροντας τους ένα ελπιδοφόρο μέλλον τότε είναι ομοαίματος μου και η γη του που πατάω, πατρίδα μου) απλά θα είναι λόγια που εγώ θα κρίνω αν θα καθορίσουν και επηρεάσουν την κρίση μου μου ή όχι, κανείς δεν μπορεί να μου περάσει αλυσίδες αν εγώ δεν του δώσω το δικαίωμα να μου πάρει τα μέτρα.

    Καληνύχτα Ελλάδα ....... Καλημέρα Αυστραλία.!!!!!!!!!!!
    Την αγάπη μου σε όλους μέσα στο φόρουμ!!!!
    Συμφωνω απολυτα Μαρια, η προσωπικοτητα ειναι το παν. Συμφωνεις πιστευω οτι και εσυ αν δεν ειχες περασει τις δυσκολιες που περιγραφεις θα ησουν διαφορετικο ατομο.

    Ο καθενας μας, οσο δυσκολα και αν περναμε, βαζει τον πηχη οσο ψηλα νομιζει και αναλογα πορευεται. Στο χερι μας ειναι να φτιαξουμε την ζωη μας.
    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

    Comment


      #17
      Originally posted by panultimate View Post
      Μια συμβουλή σε όλους θέλουν / σκοπεύουν / προγραμματίζουν να μεταναστεύσουν όχι μόνο στην Αυστραλία, αλλά οπουδήποτε υπάρχει έντονο Ελληνικό στοιχείο.
      Φίλοι, μακρυά από Έλληνες!!

      Το λέω όχι γιατί είμαι ανθέλληνας ή οτιδήποτε τέτοιο. Το λέω με την εμπειρία έχοντας ζήσει 4 χρόνια στην Αγγλία για σπουδές.
      Όταν πηγαίνεις σε κάποιο νέο μέρος, και είσαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων, είναι λογικό να κοιτάξεις να πιαστείς από τους συμπατριώτες σου. Όμως αυτό είναι μεγάλο λάθος. Τελικά καταλήγεις να γκετοποιείσαι, να μην μαθαίνεις σωστά την γλώσσα, να μελαγχολείτε ομαδικά, να στρέφεσαι εναντίον του ντόπιου στοιχείου (καθώς νιώθεις ότι δεν το έχεις ανάγκη καθώς έχεις την ελληνική σου παρέα κλπ), και γενικά βάζεις τον εαυτό σου αυτόματα σε θέση μειονότητας.

      Δείτε και τους μετανάστες που πρόκοψαν στην Ελλάδα. Ήταν εκείνοι οι οποίοι απέφυγαν τους ομοεθνείς τους και ενσωματώθηκαν με τους Έλληνες. Που δούλεψαν με τους Έλληνες, που συνανστρέφηκαν Ελληνικές οικογένειες, που μπήκαν μέσα στα σπίτια μας, που έμαθαν τέλεια τα ελληνικά, που προέτρεψαν τα παιδιά τους να συναναστρέφονται περισσότερο Ελληνόπουλα.

      Εκείνοι που έμειναν "τενεκέδες" και ανεπρόκοποι, ήταν εκείνοι που σύχναζαν στα "Αλβανικά" ή "Αιγυπτιακά" ή άλλα καφενεία, κάνοντας παρέα μόνο με τους ομοίους, ούτε Ελληνικά της προκοπής έμαθαν κλπ. Επίσης, ο μεγαλύτερος εκμεταλλευτής του Αλβανού π.χ δεν ήταν ο Έλληνας εργοδότης αλλά ο Αλβανός εργοδότης-εργολάβος κλπ. Με την ίδια λογική, ο μεγαλύτερος εκμεταλλευτής του Έλληνα στην Αυστραλία θα είναι ο Έλληνας εργοδότης, διότι όποιος αναζητήσει δουλειά σε έλληνα εργοδότη έχει αποδεχτεί ότι δεν μπορεί να βρεί την ίδια δουλειά σε Αυστραλό εργοδότη.

      Σκεφτείτε καλά!!
      Συμφωνω !!!! Και συμφωνω γιατι τα εχω ζησει και τα ζω στην σουηδια που βρισκομαι ......
      Οταν πρωτοηρθα στην σουηδια συναντησα συμπατριωτες που προσπαθησαν να με απογοητευσουν να με αποθαρρυνουν.....συνεχεια ακουγα δεν υπαρχουν δουλειες ....δεν υπαρχουν σπιτια ...τι ηρθες να κανεις....υπαρχει κριση κιεδω.....
      Ευτυχως λογω του χαρακτηρα μου δεν επηρεαστηκα καθολου ισα ισα πεισμωσα περισσοτερο εκλεισα τα αυτια μου και προχωρησα !!!!
      Οσο για την γκετοποιηση που λες επισης συμφωνω . Βλεπω συμπατριωτες που ζουν στην σουηδια χρονια πολλα και δεν μιλουν σουηδικα , ειναι κλεισμενοι στον μικροκοσμο τους , δεν συμπαθουν την σουηδια και τους σουηδους , και αναρωτιεμαι πραγματικα....
      Τελος παντων δικαιωμα του καθενος να ζει την ζωη του οπως του αρεσει...
      Εγω δεν μπορω να ζησω ετσι , ηρθα σουηδια και προσπαθω να ζω την καθε μου στιγμη στην καινουργια μου χωρα , προσπαθω και τα καταφερνω να ζω μεσα στην σουηδικη κοινωνια και οχι στο περιθωριο !!!!

      Βεβαια δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι , υπαρχουν ευτυχως και εξαιρεσεις , αλλα ειναι πολυ λιγες και πρεπει να ψαξεις πολυ για να τις βρεις....
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #18
        Παιδιά μπορεί ακόμα να μην έχω κατέβει στην Αυστραλία αλλά έχω ζήσει στην Γερμανία. Ένα κράτος πιο ''παγωμένο'' κι από το βόρειο πόλο. Έχω νιώσει τόσο πολύ έντονα το ρατσισμό εκεί, ακόμα και επίθεση από νεοναζί είχα, που για καλή μου τύχη με βοήθησε ο οδηγός του λεωφορείου, που κι αυτός ήταν Γιουγκοσλάβος και τους πήρε στο κυνήγι. Αυτός που με Βοήθησε να εγκλιματιστώ ήταν Αλβανός και η καλύτερη μου φίλη εκεί Ολλανδή άρα κάθε άλλο παρά ελληνάρα είμαι. Αγαπώ την χώρα μου είμαι περήφανη που είμαι Ελληνίδα αλλά όλα έχουν ένα όριο.Η ανθρωπιά δεν έχει όνομα και εθνικότητα δεν γνωρίζει σύνορα και εμπόδια. Επιμένω πως σε αυτή τη ζωή ότι σπέρνεις θερίζεις χωρίς όμως να μπορείς να εμποδίσεις τα ζιζάνια να φυτρώσουν εκεί που δεν τα σπέρνεις. Οπότε αυτό που μένει να κάνουμε εμείς που ετοιμαζόμαστε για μια ριζική αλλαγή στη ζωή μας είναι να εξοπλιστούμε με υπομονή, κουράγιο, επιμονή,γερο στομάχι και κυρίως χιούμορ!!!!!!!!Ας είμαστε ειλικρινείς απέναντι στους ανθρώπους και όλα θα πάρουν το δρόμο τους κι όταν θα έρθει η ώρα τις διαλογής θα ξεχωρίσει η ήρα από το σιτάρι.
        Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

        Comment


          #19
          Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
          Διάβασα προσεχτικά τα ποστ όλων και θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες ως προς ένα σημείο.Την οπτική γωνία του καθενός για την πραγματικότητα που ζει.Η δική μου ταπεινή άποψη είναι πως δεν παίζει ρόλο η εθνικότητα αλλά η προσωπικότητα.Οι πιο παλαιοί Αυστραλοέλληνες που μνησίκακα αποτρέπουν τους νέους Έλληνες μετανάστες για νέο ξεκίνημα, όπου κι αν ζούσαν ακριβώς το ίδιο θα έκαναν είναι θέμα χαρακτήρα.Τα τελευταία χρόνια ο ρατσισμός και η απαξίωση έχουν πάρει τεράστιες διαστάσεις ακόμα κι από ημεδαπούς. Έχω βιώσει στο πετσί μου τον ρατσισμό του παχύσαρκου (απα πα με τόσα κιλά που να δουλέψεις)τον ρατσισμό του εύθραυστου (αφού έχασα 82 κιλά, καλέ εσύ θα σπάσεις δεν είσαι για πολλά)τον ρατσισμό του ηλικιακού ράντζου(38 χρονών, μεγάλη για δουλειά ακόμα και σε ''μπουτίκ κρεάτων'' όχι κρεοπωλείο,και μικρή για σύνταξη όμως) οπότε ότι κι αν ακούσω από συμπατριώτες ή μη στην νέα πατρίδα την Αυστραλία (και λέω νέα πατρίδα γιατί κατ' εμε όποιος μου δίνει την ευκαιρία να ζήσω και να μεγαλώσω αξιοπρεπώς τα παιδιά μου προσφέροντας τους ένα ελπιδοφόρο μέλλον τότε είναι ομοαίματος μου και η γη του που πατάω, πατρίδα μου) απλά θα είναι λόγια που εγώ θα κρίνω αν θα καθορίσουν και επηρεάσουν την κρίση μου μου ή όχι, κανείς δεν μπορεί να μου περάσει αλυσίδες αν εγώ δεν του δώσω το δικαίωμα να μου πάρει τα μέτρα.

          Καληνύχτα Ελλάδα ....... Καλημέρα Αυστραλία.!!!!!!!!!!!
          Την αγάπη μου σε όλους μέσα στο φόρουμ!!!!

          Κάτι ανάλογο πέρασα και εγώ σήμερα με το να επικοινωνήσω με Αυστραλία και το αποτέλεσμα ήταν
          να αποθαρυνθώ σε τέτοιο σημείο που άρχισα να εγκαταλείπω την ιδέα της μετανάστευσης,
          ¨ΟΜΩΣ ο φίλος μου ο Γιώργης (ξέρει αυτός) με ξανάβαλε στο ''παιχνίδι'' πίο δυνατό!!!
          Μήν αφήνεις αυτό που σε τρώει....
          να χορτάσει!!!!

          Comment


            #20
            Originally posted by panultimate View Post
            Μια συμβουλή σε όλους θέλουν / σκοπεύουν / προγραμματίζουν να μεταναστεύσουν όχι μόνο στην Αυστραλία, αλλά οπουδήποτε υπάρχει έντονο Ελληνικό στοιχείο.
            Φίλοι, μακρυά από Έλληνες!!

            Το λέω όχι γιατί είμαι ανθέλληνας ή οτιδήποτε τέτοιο. Το λέω με την εμπειρία έχοντας ζήσει 4 χρόνια στην Αγγλία για σπουδές.
            Όταν πηγαίνεις σε κάποιο νέο μέρος, και είσαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων, είναι λογικό να κοιτάξεις να πιαστείς από τους συμπατριώτες σου. Όμως αυτό είναι μεγάλο λάθος. Τελικά καταλήγεις να γκετοποιείσαι, να μην μαθαίνεις σωστά την γλώσσα, να μελαγχολείτε ομαδικά, να στρέφεσαι εναντίον του ντόπιου στοιχείου (καθώς νιώθεις ότι δεν το έχεις ανάγκη καθώς έχεις την ελληνική σου παρέα κλπ), και γενικά βάζεις τον εαυτό σου αυτόματα σε θέση μειονότητας.

            Δείτε και τους μετανάστες που πρόκοψαν στην Ελλάδα. Ήταν εκείνοι οι οποίοι απέφυγαν τους ομοεθνείς τους και ενσωματώθηκαν με τους Έλληνες. Που δούλεψαν με τους Έλληνες, που συνανστρέφηκαν Ελληνικές οικογένειες, που μπήκαν μέσα στα σπίτια μας, που έμαθαν τέλεια τα ελληνικά, που προέτρεψαν τα παιδιά τους να συναναστρέφονται περισσότερο Ελληνόπουλα.

            Εκείνοι που έμειναν "τενεκέδες" και ανεπρόκοποι, ήταν εκείνοι που σύχναζαν στα "Αλβανικά" ή "Αιγυπτιακά" ή άλλα καφενεία, κάνοντας παρέα μόνο με τους ομοίους, ούτε Ελληνικά της προκοπής έμαθαν κλπ. Επίσης, ο μεγαλύτερος εκμεταλλευτής του Αλβανού π.χ δεν ήταν ο Έλληνας εργοδότης αλλά ο Αλβανός εργοδότης-εργολάβος κλπ. Με την ίδια λογική, ο μεγαλύτερος εκμεταλλευτής του Έλληνα στην Αυστραλία θα είναι ο Έλληνας εργοδότης, διότι όποιος αναζητήσει δουλειά σε έλληνα εργοδότη έχει αποδεχτεί ότι δεν μπορεί να βρεί την ίδια δουλειά σε Αυστραλό εργοδότη.

            Σκεφτείτε καλά!!
            πριν μερικους μηνες θα συμφωνουσα μαζι σου.
            Σημερα οχι ,εμενα μου εδωσε μια ευκαιρια Ελληνας χωρις καλα Αγγλικα και χωρις να ξερωτους δρομους και με καλα χρηματα .
            Διδαγμα ολα τα δακτυλα δεν ειναι τα ιδια!!!!

            Comment


              #21
              Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
              πριν μερικους μηνες θα συμφωνουσα μαζι σου.
              Σημερα οχι ,εμενα μου εδωσε μια ευκαιρια Ελληνας χωρις καλα Αγγλικα και χωρις να ξερωτους δρομους και με καλα χρηματα .
              Διδαγμα ολα τα δακτυλα δεν ειναι τα ιδια!!!!
              Έχω την εντύπωση ότι η αναφορά γίνεται κυρίως για τον στενό κύκλο των νεομεταναστών.....Τουλάγχιστον έγω σε προηγούμενα ποστ σ΄αυτό το τόπικ αυτό ενοούσα.Και για να μήν παρεξηγούμαι δέν εννοώ ( και νομίζω και κανένας άλλος ) γονείς, αδέρφια και ¨πεθερικά¨. Όλοι εννοούν θείους και εξαδέλφια και βέβαια ορισμένους απο αυτούς. Σίγουρα όχι το σύνολο.

              Πάντως για αγνώστους συμπατριώτες δεν είναι τα πράγματα το ίδιο. Αυτοί που προσπαθούν να επιρεάσουν αρνητικά στο να μην μεταναστεύσουν ή να ¨επαναπατριστούν¨ οι Ελληνοαυστραλοί ( τα παιδιά τους δηλαδή που έφθγαν μικρά και δεν έχουν πιά επαφή ) είναι σίγουρα οι Συγγενείς που σου προανέφερα.

              Από όσα γνωρίζω μπορώ να πώ ότι είναι η ζήλια ο κύριως λόγος. Ίσως και τα πανεπιστημιακά πτυχία που εξασφαλίζουν σε πολλούς νεοφερμένους καλοπληρωμένες θέσεις εργασίας......Αυτά και μάλιστα απο πρώτο χέρι....

              Comment


                #22
                paidia den einai oloi idioi.oi siggeneis pou exei o antras mou stin australia mas parakalane na pame,tha mas vroun kai douleia alla kai tha meinoume spiti tous se periptosi pou to kataferoume.alla emeis den mporoume
                Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!!!!!!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by baso View Post
                  paidia den einai oloi idioi.oi siggeneis pou exei o antras mou stin australia mas parakalane na pame,tha mas vroun kai douleia alla kai tha meinoume spiti tous se periptosi pou to kataferoume.alla emeis den mporoume
                  Εάν διαβάσεις προσεκτικά το τοπικ ¨Προσπάθεια για μετανάστευση και ρόλος συγγενών¨θα κατανοήσεις περισσότερα.Το παληκάρι ξεσπιτώθηκε με γθναίκα και μωρό παιδί και κατέβηκε κάτω, στο τέλος έμεινε χωρίς στέγη και λεφτά και φυσικά χωρις εργασία και επέστρεψε Ελλάδα με τη βοήθεια της Ελληνικής κοινότητας διότι δεν είχε ούτε τα έξοδα. Χρειάζεται να είμαστε όλοι μας προσεκτικοί διότι το να βρεθείς τόσο μακριά με παιδιά και να μην έχεις ¨που την κεφαλή κλίνει¨είναι το λιγότερο εφιάλτης.....¨Κάλιο γαΪδουρόδενε παρά γαΪδουρογύρευε¨.....λέει η σοφή παροιμία.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    πριν μερικους μηνες θα συμφωνουσα μαζι σου.
                    Σημερα οχι ,εμενα μου εδωσε μια ευκαιρια Ελληνας χωρις καλα Αγγλικα και χωρις να ξερωτους δρομους και με καλα χρηματα .
                    Διδαγμα ολα τα δακτυλα δεν ειναι τα ιδια!!!!
                    sostos

                    Comment


                      #25
                      δεν διαφωνω σε αυτο που λες,απλα σου λεω οτι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι.μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.υπαρχουν και μερικοι που πραγματικα ενδιαφερονται να βοηθησουν οπως αυτους τους βοηθησαν καποιοι αλλοι για να φτασουν εκει που ειναι σημερα στην αυστραλια και οπουδηποτε αλλου.
                      Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!!!ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!!!!!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by baso View Post
                        δεν διαφωνω σε αυτο που λες,απλα σου λεω οτι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι.μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.υπαρχουν και μερικοι που πραγματικα ενδιαφερονται να βοηθησουν οπως αυτους τους βοηθησαν καποιοι αλλοι για να φτασουν εκει που ειναι σημερα στην αυστραλια και οπουδηποτε αλλου.
                        Ίσως και να είναι έτσι..Πάντως "απού καεί με το χυλό, φυσά και το γιαούρτι"

                        Comment


                          #27
                          Ναι το επαθα το ΣΟΚ ..... Οχι απλα Σκωτσεζικο Ντους κατι παραπανω.

                          Κατ'αρχας θα ήθελα να σας χαιρετισω όλους και να σας ευχηθώ όλους καλύτερη ζωή.

                          Ειμαι στο ψαξιμο και εγω, που εντέλει είναι καλύτερα Αμερική - Καναδά - Αυστραλία ακομα και Νορβηγία ακούω να λένε. Ο καθένας λέει ότι πιστέυει ή γνωρίζει. Ιστορικά και μόνο η Ελλάδα δεν ξεπουλιέται απλώς αλλα εγκαταλείπεται απο όλους που αναζητούν μια Ελπίδα ενα Αυριο. Ειμαι και ήμουνα πάντα συντηρητικός και δεν "τα έφαγα" αλλά τα επένδυσα και εντέλει τι κατάλαβα? Ψαχνω τώρα μέσα στην κρίση που ζούμε πώς θα ζήσω τρία παιδιά. Ισως σε δυο μήνες να μην έχω καν Ιντερνετ ή το ψυγείο να είναι άδειο. Ζω μέσα στο αγχος πότε θα μας τα εχει φαει όλα το κράτος και τότε ποιος θα σε ζησει ΚΑΝΕΙΣ. Ετσι λοιπόν και εγώ αλλος ένας, ψάχνω την Ελπίδα. Μολις είδα το πρώτο ποστ ταράχτηκα, τους εχω λίγο πολύ τους Αγγλοσαξωνες κοματάκι ρατσιστές βλ. EllisIsland και νεότερη Ιστορία ολα τα δικαιολογητικα, Ιατρικές εξετάσεις που ζητάνε. Μονο εμείς στην Ελλάδα ποτε δεν ζητάγαμε τίποτα και πηξαμε στους ξένους.

                          Ειδα σχόλια και ανθρώπους εδω μέσα που κάνουνε αγώνα να βοηθήσουνε. Ειδα όμως και αλλους που ούτε γυρνάνε να απαντήσουνε σε εκκλήσεις βοήθειας για περισσότερη πληροφόρηση. Εαν οι τωρινοι μεταναστες ειναι ξενοι και ανεπιθύμητοι απο τους παλαιούς Ελληνες μετανάστες τότε τι να πώ ντροπή στην ράτσα μας. Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κανένας Ελληνοαυστραλός να βοηθήσει με χιλιαδες απορίες ?

                          Comment


                            #28
                            ειναι πολοι αυτοι που θα σου στηλουν πληροφοριες . αν και το πατριοτακι εχει οτι ζητησεις απο πληροφοριες . εγω μπηκα εδω και εφαγα ενα κολημα , και διαβαζα επη τρεις μερες .... αποτελεσμα ??? ειναι πολυ ψυχοφθορο .... ψαξε με την ισηχια σου και θα βρεις της απαντησεις σου . και σηγα σηγα θα κανεις και εσυ την εικονα σου

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by spiros73 View Post
                              ειναι πολοι αυτοι που θα σου στηλουν πληροφοριες . αν και το πατριοτακι εχει οτι ζητησεις απο πληροφοριες . εγω μπηκα εδω και εφαγα ενα κολημα , και διαβαζα επη τρεις μερες .... αποτελεσμα ??? ειναι πολυ ψυχοφθορο .... ψαξε με την ισηχια σου και θα βρεις της απαντησεις σου . και σηγα σηγα θα κανεις και εσυ την εικονα σου
                              Ναι η αληθεια είναι οτι διαβάζω συνεχεια και δεν εχει τελειωμο. Σε ευχαριστω πολυ για την υποδοχή σου Ειναι η πρωτη που παίρνω.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by John-Chania View Post
                                ... με χιλιαδες απορίες ?
                                Και χρησιμοποίησε και αυτό το θέμα για να ανεβάσεις τις ερωτήσεις σου.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X