Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Περί "βρωμοχαμαλοδουλιες"

    Originally posted by gianis View Post
    Δεν ειναι ρατσιστικο,ειναι η πραγματικοτητα.
    Σε ολες τις χωρες ο μεταναστης ειναι για τις βρωμοχαμαλοδουλιες.

    Ειναι κανονας.Ισχυει εξω,ισχυει και στην Ελλαδα.
    Πας εξω στα μαγαζια και στα καφε και οι υπαλληλοι ειναι ντοπιοι.

    Οταν κλεισουν το βραδυ,αναλαμβανουν τα συνεργεια καθαρισμου να καθαρισουν με τους μεταναστες.
    Σπανια θα δεις πωλητρια μεταναστρια,εκτος αν εχει γεννηθει εκει και μιλαει τελεια την γλωσσα.Ο μεταναστης και 20 χρονια να μεινει εκει,δεν υπαρχει περιπτωση να μιλαει την τελεια.

    Για το θεμα οτι πολλοι ελπιζουν να κανουν αυτες τις δουλειες προσωρινα,τελικα νομιζω οτι ισχυει το ''ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου''.
    Γι αυτο και πολλοι γυριζουν.
    Η Σουηδια-Γερμανια-Ολλανδια ειναι καλη για τους Σουηδους-Γερμανους-Ολλανδους....ο μεταναστης ειναι αλλο πραγμα.
    Αγαπητέ Γιάννη.

    Δε με απασχολεί αν δουλεύω το βράδυ σε καθαρισμούς ή σκάβω όταν οι Σουηδοί είναι υπάλληλοι ημερήσιοι.

    Σκέφτομαι πως η τελευταία δουλειά που είχα στην Ελλάδα αμοιβόταν με 800 ευρώ το μήνα καθαρά ( με θεωρούσαν οι φίλοι και τυχερό ), δούλευα όλο το βράδυ απο τις 1 τα χαράματα έως τις 9 το πρωί, 7 ημέρες τη βδομάδα με 1 ρεπό Κυριακής ανα 15 ημέρες, χωρίς ένσημα άρα ασφάλιση, μέσα σε ένα περιβάλλον απαίσιας μυρωδιάς ( ψάρια ), και επειδή είχα να κάνω με κόσμο και ταμιακές δοσοληψίες το αφεντικό μου κράταγε τα πουρμπουάρ για πάρτη του.

    Τώρα προσωρινά ( το τονίζω ) ώσπου να βρώ κάτι πάνω στην επιστήμη μου ( τεχνικός δικτύων - fiber optics ) δουλεύω μόνο 3 ώρες την ημέρα και παίρνω καθαρά ( στο χέρι ) περίπου 10.000 κορώνες, περίπου 1.110 ευρώ. Σκέφτομαι πως επειδή μου μένει αρκετός ελεύθερος χρόνος να κάνω και τίποτα άλλο "προσωρινό" για 3 - 4 ωρίτσες ακόμα, δηλαδή να κτυπάω και άλλες 6.500 κορώνες, περίπου άλλα 690 ευρώ. Δηλαδή περίπου στα 1.800. Για "προσωρινά" καλά είναι. Γιατί όπως έλεγα και στο προηγούμενο μήνυμά μου ο σκοπός μου είναι να κάνω κάτι πάνω στην επιστήμη μου.

    Συνεχίζω και μαθαίνω Σουηδικά. Δεν αγχώνομαι. Το παίρνω στη πλάκα. Δε με νοιάζει αν κάνω λάθη. Διασκεδάζω που γελάνε οι άλλοι μαζί μου, ενώ προσπαθώ να βελτιώνομαι. Ανήκω στους τυχερούς που η γλώσσα σε επίπεδο καθημερινής μου έρχεται μια χαρά. Καταφέρνω και παραμένω στη Σουηδία, παρατείνω την παραμονή μου εδώ. Ανακαλύπτω ευκαιρίες και τις αρπάζω. Κάνω νέες γνωριμίες. Εμπλουτίζω την κουλτούρα μου. Συνεχίζω και στέλνω βιογραφικά. Και έως τότε ο Θεός είναι μεγάλος και με βοηθάει.

    Λογικό δεν είναι λοιπόν να ξαναρχίσω να κάνω όνειρα, απο εκεί που μου είχαν στερήσει αυτό το δικαίωμα.

    Σπύρος

    Comment


      #17
      Originally posted by gianis View Post
      Δεν ειναι ρατσιστικο,ειναι η πραγματικοτητα.
      Σε ολες τις χωρες ο μεταναστης ειναι για τις βρωμοχαμαλοδουλιες.

      Ειναι κανονας.Ισχυει εξω,ισχυει και στην Ελλαδα.
      Πας εξω στα μαγαζια και στα καφε και οι υπαλληλοι ειναι ντοπιοι.

      Οταν κλεισουν το βραδυ,αναλαμβανουν τα συνεργεια καθαρισμου να καθαρισουν με τους μεταναστες.
      Σπανια θα δεις πωλητρια μεταναστρια,εκτος αν εχει γεννηθει εκει και μιλαει τελεια την γλωσσα.Ο μεταναστης και 20 χρονια να μεινει εκει,δεν υπαρχει περιπτωση να μιλαει την τελεια.

      Για το θεμα οτι πολλοι ελπιζουν να κανουν αυτες τις δουλειες προσωρινα,τελικα νομιζω οτι ισχυει το ''ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου''.
      Γι αυτο και πολλοι γυριζουν.
      Η Σουηδια-Γερμανια-Ολλανδια ειναι καλη για τους Σουηδους-Γερμανους-Ολλανδους....ο μεταναστης ειναι αλλο πραγμα.
      κ ο ρατσισμός πραγματικότητα είναι!

      Comment


        #18
        χρυσόστομε = spiros alias fendy alias greek alias ksefteris μας τιμάς πάλι με την παρουσία σου...

        Originally posted by gianis View Post
        Μετα αρχιζει και σου λειπει το κλιμα,οι παραλιες και οι ομορφιες της Ελλαδας.
        Παραθέτω: “είσαι α `π ουφ τους που φοραν σκισμεν καλσον!!!???”

        Comment


          #19
          Originally posted by milu View Post
          χρυσόστομε = spiros alias fendy alias greek alias ksefteris μας τιμάς πάλι με την παρουσία σου...



          Παραθέτω: “είσαι α `π ουφ τους που φοραν σκισμεν καλσον!!!???”
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #20
            Α ναι και *κάτι* ακόμα...

            Originally posted by gianis View Post
            Παντα αναρωτιομουν γιατι οι Ελληνες που ζουνε εξω,θελουν να γυρισουν και πολλοι γυριζουν πισω.
            Τωρα που ζω και εγω εξω καταλαβαινω....
            τώρα που * σιγά σιγά*, *σιγά* μην μας πάθεις και *τίποτα*, αρχίζεις να καταλαβαίνεις...

            Γιατί δεν έρχεσαι πίσω!?

            Comment


              #21
              milu θα εχεις καταλαβει και απο αλλους χρηστες που σου το γραφουν,οτι ειναι λιγο δυσνοητα αυτα που γραφεις.
              Παντως τα βλαχικα τα καταλαβαινεις καλυτερα απο ολους.

              Comment


                #22
                ... σεν τερι κι εμενα βλέπει

                Ρίξε ένα τικ τώρα

                Comment


                  #23
                  Καλυτερα να μην πινεις οταν γραφεις.

                  Comment


                    #24
                    Ε αν μας απάντησής τελικά γιατί δέχεσαι να είσαι “ο μεταναστης για τις βρωμοχαμαλοδουλιες” και δεν γυρνάς πίσω στην πραγματικά όμορφη πατρίδα μας...
                    ... σου υπόσχομαι.. ούτε σταγόνα πια ... τσουπ.. τίποτα

                    Comment


                      #25
                      Εγω προσωπικα ετοιμαζομαι για πισω.Μπορει να ειναι εξω μεγαλυτεροι οι μισθοι,αλλα ειναι μεγαλυτερα και τα νοικια.Ερχεται μια η αλλη με τα λεφτα που σου μενουν για να ζησεις.
                      Το θεμα ειναι το πως ζεις εξω.Η ''ποιοτητα ζωης'' ειναι στην Ελλαδα για πολλους λογους.

                      Comment


                        #26
                        Άντε με το καλό να ξεφορτωθείς πια αυτες της ξένες χώρες χωρίς προοπτικές *ποιότητας*...

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by gianis View Post
                          milu θα εχεις καταλαβει και απο αλλους χρηστες που σου το γραφουν,οτι ειναι λιγο δυσνοητα αυτα που γραφεις.
                          Παντως τα βλαχικα τα καταλαβαινεις καλυτερα απο ολους.
                          Πραγματικα επειδη εχω διαφορα προβληματα, με τα οσα γραφεις, με κανεις και γελαω ,και νιωθω καλυτερα.Να σαι καλα

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by gianis View Post
                            Εγω προσωπικα ετοιμαζομαι για πισω.Μπορει να ειναι εξω μεγαλυτεροι οι μισθοι,αλλα ειναι μεγαλυτερα και τα νοικια.Ερχεται μια η αλλη με τα λεφτα που σου μενουν για να ζησεις.
                            Το θεμα ειναι το πως ζεις εξω.Η ''ποιοτητα ζωης'' ειναι στην Ελλαδα για πολλους λογους.
                            Αντε με το καλο........Και μην ξεχνας να κοβεις πρωι πρωι λιγο ηλιο να τρως,και μετα για μεσημεριανο να πινεις και λιγη παγωμενη θαλασσα!

                            Αντε στο καλο και παλι

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by milu View Post
                              Ε αν μας απάντησής τελικά γιατί δέχεσαι να είσαι “ο μεταναστης για τις βρωμοχαμαλοδουλιες” και δεν γυρνάς πίσω στην πραγματικά όμορφη πατρίδα μας...
                              ... σου υπόσχομαι.. ούτε σταγόνα πια ... τσουπ.. τίποτα
                              πραγματι...........να μας στελνει και λιγο αμμουδια να κανουμε και ενα φαγοποτιιιιιι

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by skonto View Post
                                Αγαπητέ Γιάννη.

                                Δε με απασχολεί αν δουλεύω το βράδυ σε καθαρισμούς ή σκάβω όταν οι Σουηδοί είναι υπάλληλοι ημερήσιοι.

                                Σκέφτομαι πως η τελευταία δουλειά που είχα στην Ελλάδα αμοιβόταν με 800 ευρώ το μήνα καθαρά ( με θεωρούσαν οι φίλοι και τυχερό ), δούλευα όλο το βράδυ απο τις 1 τα χαράματα έως τις 9 το πρωί, 7 ημέρες τη βδομάδα με 1 ρεπό Κυριακής ανα 15 ημέρες, χωρίς ένσημα άρα ασφάλιση, μέσα σε ένα περιβάλλον απαίσιας μυρωδιάς ( ψάρια ), και επειδή είχα να κάνω με κόσμο και ταμιακές δοσοληψίες το αφεντικό μου κράταγε τα πουρμπουάρ για πάρτη του.

                                Τώρα προσωρινά ( το τονίζω ) ώσπου να βρώ κάτι πάνω στην επιστήμη μου ( τεχνικός δικτύων - fiber optics ) δουλεύω μόνο 3 ώρες την ημέρα και παίρνω καθαρά ( στο χέρι ) περίπου 10.000 κορώνες, περίπου 1.110 ευρώ. Σκέφτομαι πως επειδή μου μένει αρκετός ελεύθερος χρόνος να κάνω και τίποτα άλλο "προσωρινό" για 3 - 4 ωρίτσες ακόμα, δηλαδή να κτυπάω και άλλες 6.500 κορώνες, περίπου άλλα 690 ευρώ. Δηλαδή περίπου στα 1.800. Για "προσωρινά" καλά είναι. Γιατί όπως έλεγα και στο προηγούμενο μήνυμά μου ο σκοπός μου είναι να κάνω κάτι πάνω στην επιστήμη μου.

                                Συνεχίζω και μαθαίνω Σουηδικά. Δεν αγχώνομαι. Το παίρνω στη πλάκα. Δε με νοιάζει αν κάνω λάθη. Διασκεδάζω που γελάνε οι άλλοι μαζί μου, ενώ προσπαθώ να βελτιώνομαι. Ανήκω στους τυχερούς που η γλώσσα σε επίπεδο καθημερινής μου έρχεται μια χαρά. Καταφέρνω και παραμένω στη Σουηδία, παρατείνω την παραμονή μου εδώ. Ανακαλύπτω ευκαιρίες και τις αρπάζω. Κάνω νέες γνωριμίες. Εμπλουτίζω την κουλτούρα μου. Συνεχίζω και στέλνω βιογραφικά. Και έως τότε ο Θεός είναι μεγάλος και με βοηθάει.

                                Λογικό δεν είναι λοιπόν να ξαναρχίσω να κάνω όνειρα, απο εκεί που μου είχαν στερήσει αυτό το δικαίωμα.

                                Σπύρος
                                Μ αρεσει Σπυρο που απαντας και σοβαρα σε τετοια ¨"επιχειρηματα",να ναι καλα ομμως ο φιλος Γιαννης,μας εκανε να ευθυμησουμε παλι.

                                Comment

                                Working...
                                X