Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by gianis View Post
    ................,και θα πρεπει καθε πρωτη του μηνος να πληρωνεις το νοικι,τα σκουπιδια,την τηλεοραση και ολες αυτες τις βλακειες που εχουν εξω,που σου τα περνουν απο ολες τις μεριες.
    απο πότε στην ελλάδα ....τα σκουπίδια και η τηλεόραση είναι δωρεάν....?
    +ΧΑΡΑΤΣΙ αν έχεις ακουστά.......

    Comment


      #77
      Originally posted by ευανθια View Post
      Η Ελλαδα καταστραφηκε δυστυχως ,Κανενα μελλον ......

      Το να ζεις σε αλλη χωρα ..οπου μπορεις να απολαμβανεις την ζωη σου , την καθημερινοτητα σου χωρις αγχος .. για μενα ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ...
      Επιτυχια ? Αποτυχια ? Δεν ξερω οπως το βλεπει ο καθενας !!

      Εγω νιωθω ευτυχισμενη στην καθημερινοτητα μου , ευτυχισμενη και μεσα απο τις πολλες δυσκολιες , γιατι βλεπω αποτελεσματα !!!
      Στην Ελλαδα οτι και να κανεις , απο καπου θα σουρθει κεραμιδα στο κεφαλι και θα σε διαλυσουν ! Οχι μονο τωρα με το μνημονιο , αλλα παντα ετσι ηταν !!
      Δεν υπορχει πιο ωραιο πραγμα απο το να ζεις χωρις αγχος και να αγωνιζεσαι για την προοδο σου φυσιολογικα και ηρεμα !!!!
      Ξυπναω πια το πρωι και χαμογελαω !!!!
      Επιτυχια ? Αποτυχια ? .....
      κρατα μικρο καλαθι

      γιατι εσεις που τα γραφετε αυτα θα ειστε οι πρωτοι που θα πακεταρετε βαλιτσες να επιστρεψετε εαν και οταν ανοιξουν δουλειες ελλαδα..

      λεμε εαν ανοιξουν..

      γιατι μην μου πεις οτι το 2004-2006 2007 ηθελε κανεις ελληνας να παει σουηδια να ζησει..μην το διαβασω κ αυτο!!!!!!!!!!!

      Comment


        #78
        Originally posted by ευανθια View Post
        ...................Ξυπναω πια το πρωι και χαμογελαω !!!!
        Επιτυχια ? Αποτυχια ? .....
        Σίγουρα ΕΠΙΤΥΧΙΑ. Στο greece ξυπνάς κι αρχίζεις να βρίζεις............

        Comment


          #79
          Originally posted by mikael View Post
          κρατα μικρο καλαθι

          γιατι εσεις που τα γραφετε αυτα θα ειστε οι πρωτοι που θα πακεταρετε βαλιτσες να επιστρεψετε εαν και οταν ανοιξουν δουλειες ελλαδα..

          λεμε εαν ανοιξουν..

          γιατι μην μου πεις οτι το 2004-2006 2007 ηθελε κανεις ελληνας να παει σουηδια να ζησει..μην το διαβασω κ αυτο!!!!!!!!!!!
          να μας κρατήσεις μιά θέση....στα βερύκοκα!!!!!

          Comment


            #80
            Originally posted by australian View Post
            να μας κρατήσεις μιά θέση....στα βερύκοκα!!!!!
            πανω στα δεντρα ή κατω;;

            Comment


              #81
              Originally posted by mikael View Post
              πανω στα δεντρα ή κατω;;
              πάντα κάτω,γιατί ως τότε θα τα έχεις εκπαιδεύσει τα βερύκοκα,και θα κατεβαίνουν μόνα τους......

              Comment


                #82
                Οταν ζεις με οικονομικες καβατζες απο Ελλαδα ξυπνας και χαμογελας οπου και να'σαι.
                Οταν θα πρεπει να πας να δουλεψεις σκληρα ειναι το προβλημα.Πηγαινετε πρωτα να δουλεψετε και μετα μας λετε....

                Comment


                  #83
                  Originally posted by gianis View Post
                  Οταν ζεις με οικονομικες καβατζες απο Ελλαδα ξυπνας και χαμογελας οπου και να'σαι.
                  Οταν θα πρεπει να πας να δουλεψεις σκληρα ειναι το προβλημα.
                  Απο που συμπέρανες ότι όλοι έχουν "καβάτζες".
                  Αυτοί που φεύγουν,φεύγουν γιατί τελειώσαν και οι καβάτζες!

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by australian View Post
                    Απο που συμπέρανες ότι όλοι έχουν "καβάτζες".
                    Αυτοί που φεύγουν,φεύγουν γιατί τελειώσαν και οι καβάτζες!
                    Αφου το γραφουν....

                    Πηγαινουν Σουηδια με 15.000-20.000 ευρω (την Ελλαδα την βριζουν γιατι εκει πειναγαν κατα τ'αλλα),γιατι αν δεν εχεις λεφτα στην τραπεζα δεν σου δινουν προσωπικο αριθμο,νοικιαζουν δωματια 600-800 ευρω αν δεν κανω λαθος,κανουν μαθηματα Σουηδικων και δουλευουν ημιαπασχολουμενοι με κανα 1000ρικο τον μηνα.

                    Ειναι τελειως διαφορετικη η ζωη αν δουλευεις κανονικα η οχι.
                    Και εμενα οι καλυτερες μου μερες ηταν οταν δεν δουλευα και εκανα μαθηματα.

                    Οταν βρεις δουλεια και μπεις στο λουκι και την ρουτινα,ειναι αλλιως η ζωη και χειροτερη κατα την γνωμη μου σε σχεση με Ελλαδα.
                    Γιατι ο Ελληνας στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο μεσα στην ρουτινα οπως εξω,ξερει να απολαμβανει καλυτερα την καθημερινοτητα του.

                    Και υπαρχει παντα και το τεραστιο προβλημα,οτι εξω στους μεταναστες δεν δινουν καλες δουλειες,οτι πτυχιο και να εχουν.

                    Comment


                      #85
                      Στο συνεφάκι μου εγώ !!

                      Μέσα σε όλη αυτή τη γραφο-λογο-μαχία εγώ στο συνεφάκι μου

                      Κάτι τέτοια βλέπω ... 145 τετραγωνικά χμμμμ !!

                      Karolinav?gen 10 - Norrt?lje Norra - Norrt?lje - Booli.se

                      και λέω πως το κτυπάς με 88.000 ευρώ ή με το 10% προκαταβολή , δηλαδή με 8.800 ευρώ και τα υπόλοιπα ( 79.200 ) με 3,5% τόκο για 15 χρόνια ... δηλαδή περίπου 480 ευρώ το μήνα. Κάτι παραπάνω απο το να νοικιάζεις όπως λέγαμε δωμάτιο δεύτερο χέρι.

                      Και έχει τέτοιες ευκαιρίες ... πολλές.

                      Comment


                        #86
                        Το πρωτο που θα σου ζητησουν να δουν,ειναι το συμβολαιο εργασιας σου.Για να ξερουν αν μπορουν να παρουν τα 480 ευρω τον μηνα.
                        Αρα εχεις καιρο ακομα...

                        Comment


                          #87
                          Μαλλον κακως το ανοιξα το θεμα...

                          ................ή τουλαχιστον επρεπε να του δωσω εναν αλλο τιτλο π.χ.
                          "Εμποδια που αντιμετωπιζουν οι Ελληνες που ανεβαινουν τωρα Στοκχολμη" για να μην αρχισουμε τις αποψεις αλλα να παραθετουμε απλα γεγονοτα για το τι ειδαμε και τι αντιμετωπιζουμε ή εστω για το τι εχουμε ακουσει...

                          3 ωρες ελειψα απο το σπιτι, 4 σελιδες γραψατε!!

                          Εαν στην παρουσα φαση δεν εχουν αλλαξει τηλεφωνα ο Μιχαλακης και ο Γιαννακης για να λενε μεταξυ τους τον πονο τους αφου τα βρισκουν τοοοσο καλα μεταξυ τους δεν νομιζω οτι καταφερα να κανω καποιο αλλο καλο ανοιγοντας αυτο το θεμα!!!

                          Ασε που διαβαζοντας ολες τις σελιδες δεν μου εμεινε και η ουσια-λογος-αιτια για την οποια το ανοιξα... και ηλπιζα στο ιδιο κλιμα να κινηθουν και τα υπολοιπα ποστ ουτως ωστε να ενημερωνονται οσοι ανεβαινουν για τις δυσκολιες που εχει το εγχειρημα..
                          ...αλλα το ελληνικο μας στοιχειο δεν μας αφηνει!!!!
                          ...σαν τα σκλια (που λεει και μια θεια που εχω.. τα σκυλια εννοουσε βεβαια..) θα πρεπει να τρωγομαστε!!!!

                          Παρακολουθω το φορουμ απο τον Σεπτεμβρη και ειναι η πρωτη φορα που ανοιξα Θεμα γιατι θεωρησα με αυτα που ειδα ανεβαινοντας οτι αναθεωρησα σε καποια πραγματα και οφειλα να ενημερωσω τον κοσμο που προκειται να ανεβει ή εστω το σκεφτεται....

                          Θα παρακαλουσα λοιπον τον Austalian να κλεισει το συγκεκριμενο θεμα για να μην καταληξει σε λιγο να κανει τον τροχονομο στις επομενες ωρες με τα ποστ που θα ακολουθησουν....

                          ...και νομιζω οτι θα το ξανασκεφτω 2 φορες να ανοιξω καποιο Θεμα...

                          Συγχαρητηρια και παλι Συγχαρητηρια!!

                          Ελενη

                          Comment


                            #88
                            Κι ομως υπαρχει πολυ ουσια σε αυτο το τοπικ.Οποιος εχει ματια και μυαλο,βλεπει και καταλαβαινει.

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by gianis View Post
                              Κι ομως υπαρχει πολυ ουσια σε αυτο το τοπικ.Οποιος εχει ματια και μυαλο,βλεπει και καταλαβαινει.
                              Δεν ξερω και το αληθινο ονομα σου για να σε αποκαλεσω.... αλλα δεν τσιμπαω ευκολα, αν θες να κανουμε πλακιτσα ομως κανενα προβλημα....

                              .....και παμε και για βερυκοκα, ροδακινα ελιες και οτι αλλο θελετε να μαζεψουμε εσυ και ο φιλος σου ο Μιχαλακης... ελπιζω το Μιχαλακης να ειναι το πραγματικο του ονομα.. εχω ενα φιλαρακι στην Ναουσα , Ημαθιας που εχει αναγκη εργατικα χερια στα ροδακινα και τα σταφυλια...

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by gianis View Post
                                Το πρωτο που θα σου ζητησουν να δουν,ειναι το συμβολαιο εργασιας σου.Για να ξερουν αν μπορουν να παρουν τα 480 ευρω τον μηνα.
                                Αρα εχεις καιρο ακομα...
                                Που σαι φιλε ... θα σου στειλουμε το εκκαθαριστικο μας ...και αμα το εγκρινεις εσυ προχωραμε ...
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X