Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Anais

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Anais

    Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω μία ανταπόκριση σχετικά με την εμπειρία μου μέχρι στιγμής στην Αυστραλία. Μετακόμισα στο Sydney στης 28 Νοεμβρίου, 2011 και μετράω περίπου 6 μήνες εδώ.

    Θα ήθελα να γράψω για πολλά θέματα σχετικά με την Αυστραλία που έχω ζήσει μέχρι στιγμής αλλα θα ήθελα πρώτα να ξεκινήσω για το πως βρήκα δουλειά εδώ και ίσως βοηθήσω με αυτόν τον τρόπο κάποιους. Ξεκινάω λοιπόν να γράψω και εκφράζομαι απλά μέσα άπο τις εμπειρίες μου.

    Προσωπικά, ήθελα να δουλέψω για Αυστραλούς γιατι ήθελα να πληρώνουμε σωστά και νόμιμα. Μετά άπο 3 μήνες βρήκα και δουλέυω και σπουδάζω permanent και full-time.

    Αν θέλεις να δουλέψεις όπου θέλεις (συμφωνα με τα προσόντα σου) top priority να ξέρεις την γλώσσα. θέλεις επομένος τον χρόνο του (ανάλογα με το πόσο την ξέρεις) να την βελτιώσεις και να την μιλάς αλλά και να καταλαβαίνεις τι σου λένε κιόλας και τι σε ρωτάνε.Πρέπει να μπείς στο κόπο να την μιλάς και να την εξασκείς. Όσο πιο γρήγορα το κάνεις αυτό τότε τόσο πιο γρήγορα θα βελτιωθείς.

    Μετά όταν αρχίζεις και στέλνεις το βιογραφικό σου εμπειρικά κατάλαβα ότι πρέπει να μάθεις τι να γράψεις και πως.Εστειλα πάρα πολλά βιογραφικά χωρίς καμία ανταπόκριση και κάθε φορά ψαχνόμουνα κανονικά στο τι έκανα λάθος και τι δέν άρεσει και πως να το βελτιώνω κάθε φορά.Κατάλαβα ότι έστελνα το βιογραφικό μου χωρίς cover letter.Στην Ελλάδα ούτε που ήξερα τι είναι αυτο άρα το παρέλειπα νομίζοντας οτι είναι περιττό.Oι περισσότεροι job recruiters διαβάζουνε πρώτα αυτο και μετά το βιογραφικό.

    Ξεκινόυσα έτσι λοιπόν άπο το cover letter και μετά το resume (cv) ώστε κάποιος να ενδιαφέρθει να με πάρει τηλέφωνο.Το Australian βιογραφικό είναι διαφορετικό απο το ευρωπαϊκο.Κάθε φορά που δεν με πέρνανε τηλέφωνο προσπαθούσα να το βελτιώσω ώστε να αποσπάσω την προσοχή ώστε να με πάρει κάποιος τηλέφωνο. Εφόσουν κάποια στιγμή τα κατάφερα και με παίρνανε τηλέφωνο έπρεπα μετά να καταφέρω να απαντάω σωστά στης ερωτήσεις τους στην τηλεφωνική συνέντευξη ώστε να με κάνουν short-list και να με καλέσουνε σε face-to-face interview. Με λίγα λόγια πρέπει να μπείς στο πνέυμα τον Αυστραλών ώστε να δώσεις σε αυτους τι θέλουνε να διαβάσουνε και να ακούσουνε στήν συνέχεια.

    Να βρείς δούλεια πρέπει να δώσεις μία μάχη στο να μάθεις να παρουσίαζεις τον εαυτό σου στους Αυστραλους έτσι όπως το θέλουνε αυτοί.Με πήρε παραπάνω χρόνος να βρω δουλειά αλλά αισθάνουμε και να φύγω άυριο άπο την δουλεία θα έχω local experience σε Αυστραλιαν εταιρία και τα πράγματα θα είναι πιο ευνοικά άπο εδώ και πέρα στο να ξαναβρώ (ελπίζω!)

    Θέλω επίσης να πω με αυτήν την ανταπόκριση μου αυτή πως όποιος το παλέψει θα τα καταφέρει χωρίς καμία βοήθεια άπο κανέναν γνωστό εφόσουν δεν υπάρχει αρκεί να έχει σαφώς μία μεγάλη αντίληψη άπο τι πρέπει να κάνεις ώστε να ξεπεράσεις τα έμπόδια που βρίσκει μπροστά σου και να επιμένεις μέχρι τέλος και να μην χάσει το κουράγιο σου ποτέ. Προπαντός να πιστέψει στον εαυτό του, την εμπείρια σου και τα προσόντα σου και κάποιος θα στο αναγνώρίσει και θα σου δώσει μία δουλεία.

    Y.Γ: Κουράγιο πατριωτάκι! Μην χάσεις ποτέ την δυναμή σου και το να πιστέυεις στο όνειρο σου για μία καλήτερη ζωή ότι και να σας λένε!!!!


    29/3/2013
    Στην geogeo και σε όσες που θα θέλανε να γίνουν Educators at Child Care Centres (Βρεφονηπιαγωγός):

    Η ιστορία η δική μου..

    Σας γράφω σε post δικό μου στην ανταπόκριση μ και όχι της Νορβηγίας που με βρήκα η geogeo ώστε την την εμπειρία μ να την διαβάσουνε και άλλα άτομα της Αυστραλίας.

    Όταν ηρθα εδώ και έκανα το βιογραφικό μ έιδα ότι χρειαζόμουνα να είμαι certified για να πιάσω δουλεία και δεν ήμουνα σε τίποτα. 'Εχω πτυχείο Αγγλικης φιλολογίας αλλά για να δουλέψω εδώ δεν εβρισκά πολλά positions και το πτυχειο μ να το αναγνωρίσω θα έπαιρνε καιρό.

    Βρίσκει ο αντρας μ σχεδόν αμέσως δουλεία και σαν αποτέλεσμα κοπήκανε όλα τα benefits (και λογικα) άπο το centrelink . ¨Ετσι εγώ έμεινα να κάθομαι μόνη μ στο σπιτι και ψαχνόμουνα κανονικά το τι θα κάνω εγώ τωρα. Ψάχνοντας μία μέρα στο seek.com.au βρίσκω μία αγγελία για Traineeships for Childcare educators. Κάνω την αίτηση και με καλουνε αμέσως να πάω σε μία συνεντευξη. Η διευθήντρια του κέντρο που πήγα μου εξήγησε ότι θα δουλέυω αλλά συχρόνος θα είμαι γραμμένη σε μία σχολη της ECTARC για ένα χρόνο. ‘Ετσι θα δούλευα και συχρόνος θα σπούδαζα 'ωστε να πάρω το Certificate III in Childcare Service's as an educator from Birth to 5 year old children. Επισης με προηδοποιηση ότι τα λεφτα δεν είναι καθόλου καλά. τα χειρότερα δηλαδη .’Οτι θα έπαιρνα μόνο $14.40 την ώρα για 38 ώρες την εβδομάδα επιδή ήμουνα α non-qualified worker at a level 1.1 position working towards a certificate.( It doesn’t get worse than that…)Τα $12 που αναφέρεις geogeo παίρνουν για Traineeships αυτες που είναι κάτω άπο την ηλικία τον 21 ετών. Μέ βάζει σε μία αλλη βάρδια μετά άπο μία βδομάδα το λεγόμενο split shift με αποτέλεσμα να παίρνω $16 την ώρα και να δουλέυω 45 ώρες. Το δέχτηκα γιατί η δουλεία μου φαινότανε ευχάριστη και αισθανόμουνα ότι τα κατάφερνα μιά χαρα(δηλ, να δουλέυω 9 ώρες την ημέρα και όχι 8-7,5 που είναι το συνηθισμένο ).Σκέφτηκα..... μετανάστρια είμαι , τι περιμένω? Ας ξεκινήσω άπο τα χαμηλά και με όχι τόσο καλά λεφτα και ας δουλέψω και λίγο παραπάνω. Τι θα πάθω? Μου δίνετε μία ευκαιρία, να μήν την αρπάξω?

    ¨Εχει περάσει ήδη ένας χρόνος (δεν κατάλαβα πώς πέρασε!) και πλέον έχω πάρει το πτυχείο μου. ‘Ενας χρόνος χρειάζεται να πάρεις σαν Trainee το Certificate III. Σαν πτυχειούχος πιά πληρώνουμε $20 την ώρα και δουλέυω 38 ώρες πλέον. Η Julia Gillard έχει υποσχεθεί ότι άπο το Ιούλιο ο τομέας μας θα δεχτεί μία αυξηση της τάξεις $3-5.50 την ώρα. Not bad at all I think for a Certificate III….

    Ξέρω πως τα λεφτά ισώς γελάει καποιος με τα πόσα λίγα έπαιρνα με τα δεδομένα εδώ της Αυστραλίας. Το έλεγα σε άτομα εδώ και κατευθείαν μου λέγανε .. ΟMG!!! that is such an underpaid job, you must really love it to do it! Αλλα και αύτη είναι η αλήθεια.. το να παίρνεις τοσα λίγα λεφτά για ένα χρόνο σαν Trainee πρέπει να την αγαπάς και εγώ την αγαπαω πολυ την δουλεία μ. Κάθε μέρα η δουλεία μ φαίνετε πολυ ευχάριστη! Παίζω, χορέυω, διαβαζω παραμύθια, παίζουμε μουσική,εκπαίδευω και τρώω μαζί με τα παιδικια κάτω τον 5 ετών σε μία χαρούμενη ατμόσφαιρα ΚΑΙ πληρωνόμε KAI πήρα το πτυχείο μου.. άρα γιατί να μην την χαίρομαι και να την αγαπω την δουλεία μ?

    Μου έδωσε επίσης την ευκαιρία να βγω εξω άπο το σπίτι και να γνωρίσω ανθρώπους που έγιναν φίλες μ στο τέλος. Με βοηθάγανε κάθε μέρα (γιατί ξέρανε ότι ήμοουνα νεοφερμένη) το πού να βρίσκω ευκαιρίες για διάφορες αγορές, το πως να προσαρμοστώ καλήτερα και έτσι βρήκα μία μεγάλη υποστήριξη. Δέν είναι καλύτερο άπο το να κάθομουνα σπίτι? Δεν μετανιώνο για την επιλογή μ καθόλο. Το πτυχείο μ μου δίνει δινατότητα να πάρω πιά και το diploma ( και θα πληρώνομαι αν το πάρω $25-26 με το καινουργιο νομοσχέδιο) και άν συνηχίσω στο μέλλον για degree ($30-35). Με αυτη μου την απόφαση μου άνοιχτηκε μία τεράστια πόρτα , μία πόρτα που στη ‘Ελλαδα δεν μπορόυσα να φανταστώ καν!! Προτειμώ να κάνω αυτή την δουλειά παρα να έβρισκα κάτι άλλο που να πληρωνόμουνα για ένα χρόνο $10 παραπάνω κάνοντας μία δουλεία που θα μου φαινότανε βαρετή και μοναχική που δεν θα κατέληγε πουθενά (για μένα εννοοώ).
    Την σύνηστω σίγουρα σε κάποια που έχει ο άντρας της ήδη μία δουλεία, γιατι τα λεφτά είναι λιγότερα στη αρχη άπο αυτα που θα παίρνει ένα ζευγάρι στο centrelink μαζί. Το λέω με την σκέψει το πως θα τα βγάλετε πέρα άν δουλέυει μόνο ο ένας σε αυτη την δουλεία. ( γιατί τα benefits λιγοστέυουνε ή κόβονται εντελώς , δεν είμαι και σίγουρι γιατί τα δικά μας είχανε ήδη κοπεί λόγο του άντρα μ) ... άπο αυτη την άποψη και μόνο. ‘Αλλιως η απόφαση είναι του καθενος..

    Useful websites:

    Early Childhood Australia

    ACECQA — Home

    Frequently asked questions about Qualifications and training
    Οι παρακάτω σελίδα της ACECQA απαντάει σε πολλές ερωτήσεις που σας ενδιαφέρουν σίγουρα. Διαβάστε την ΠΡΙΝ κάνετε οποιαδήποτε ερώτηση περί: Aναγνώριση πτυχίο, English requirements, σπουδές, κ.τ.λ..)

    http://acecqa.gov.au/faqs/qualifications-and-training/

    National Quality Framework for Early Childhood Education and Care - Legislation, Standards and Progress | Department of Education, Employment and Workplace Relations

    Gowrie Victoria > Home

    Other useful websites:

    Το ακόλουθω site ειναι και το αγαπημένο μου! Σου δίνει ιδίες και γενικά πως να εφαρμόζετε το προγραμμα σας μέσα στην τάξη για την ανάπτηξη των παιδιων σε 5 σημαντικές κατηγορίες:
    5 Developmental Areas:
    Physical
    Language
    Cognitive
    Social/ Emotional
    Creative
    ---> Aussie Childcare Network - Resources, Printables and Forum

    Our union:

    http://www.facebook.com/bigstepscampaign?fref=ts


    Υ.Γ(1)¨Οτι απορίες έχετε πάνω στον τομέα αυτο μπορώ να απαντήσω σε ότι θέλετε(εφόσουν τα γνωρίζω εγώ η άλλο μέλος του πατριωτάκι)

    Σημείωση: Μην μ κάνετε ερωτήσεις via pm..δεν θα απαντήσω. Θεωρω ότι εφόσον γραφω μία ανταπόκριση φανερά γιατί να απαντάω κρυφά. sorry guys but we are here to help each other, aren't we? Isn't that what patriotaki is about? ....


    Y.Γ (2) Ελπίζω έστω και έτσι όμως να έδωσα μία ιδέα με την δικιά μ την εμπειρία. Συγνώμη που γράφω την ανταποκρησή μ μετά άπο ένα χρόνο.. I did work 9 hours a day και δέν έβλεπα κάν την μύτη μ μερικές φορές. ‘Απο περιση που ήρθαμε ολόκληρω σπίτι έπρεπε να στήσουμε μονη μας άπο το μηδέν ,χώρις καμμία βοήθεια άπο κανέναν με τον άντρα μ (ούτε ένα κουταλάκι δεν είχαμε όταν μπήκαμε στο σπίτι μας!!), και βέβαια αφιερώναμε στο ελέυθερο χρόνο μας –αυτό που μας έμεινε δηλαδη- vα γνωρίσουμε και την Australia, την καινούργια μας χώρα. Ο χρόνος μας ήταν ελάχιστος.Και δέν το λέω σαν παράπονο (ότι δεν είχαμε βοήθεια), απλά το λέω να δικαιολογήσω τον χρόνο που δεν μας έμεινε..

    Τώρα πία έχω πάρει και το πρώτο μ annual leave και έτσι μου δώθηκε η ευκαιρία να μπαίνω πία μέσα στο patriotaki ξανα..και ‘εχουμε και το τετραημερό μας για το πάσχα!! Good to be back!

    ‘Αυτα άπο εμένα ... Happy Easter everyone!!!

    #2
    Originally posted by Anais View Post
    Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω μία ανταπόκριση σχετικά με την εμπειρία μου μέχρι στιγμής στην Αυστραλία. Μετακόμισα στο Sydney στης 28 Νοεμβρίου, 2011 και μετράω περίπου 6 μήνες εδώ.

    Θα ήθελα να γράψω για πολλά θέματα σχετικά με την Αυστραλία που έχω ζήσει μέχρι στιγμής αλλα θα ήθελα πρώτα να ξεκινήσω για το πως βρήκα δουλειά εδώ και ίσως βοηθήσω με αυτόν τον τρόπο κάποιους. Ξεκινάω λοιπόν να γράψω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι λέω είναι και «ευαγγέλιο», άπλα εκφράζομαι μέσα άπο τις εμπειρίες μου. ..........................
    Welcome back

    Comment


      #3
      Anais πολυ σωστα το έθεσες το θεμα! Μετα απο 3 μηνες στην Μελβουρνη μπορώ να πω ότι συμφωνω απολυτα μαζι σου!2

      Comment


        #4
        Originally posted by Anais View Post
        Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω μία ανταπόκριση σχετικά με την εμπειρία μου μέχρι στιγμής στην Αυστραλία. Μετακόμισα στο Sydney στης 28 Νοεμβρίου, 2011 και μετράω περίπου 6 μήνες εδώ.

        Θα ήθελα να γράψω για πολλά θέματα σχετικά με την Αυστραλία που έχω ζήσει μέχρι στιγμής αλλα θα ήθελα πρώτα να ξεκινήσω για το πως βρήκα δουλειά εδώ και ίσως βοηθήσω με αυτόν τον τρόπο κάποιους. Ξεκινάω λοιπόν να γράψω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι λέω είναι και «ευαγγέλιο», άπλα εκφράζομαι μέσα άπο τις εμπειρίες μου............................................... ...................
        μπραβο σου!! καλα τα λες

        Comment


          #5
          Anais μπραβο αν και ειμαι στην Ελλαδα καταλαβαινω οτι εχεις
          απολυτο δικαιο.Συνεχισε ετσι και καλη τυχη.

          Comment


            #6
            Να είσαι καλά για τα ενθαρρυντικά σου λόγια καλή συνεχεία και καλή ζωή.
            Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

            Comment


              #7
              melbourne storm vs Sydney Bulldogs.jpg

              Γία όσους παρακολοθείτε το ποδόσφαιρο, εδώ στο Sydney επικρατεί μία χαρούμενη προετοιμασία!!!

              NRL GRAND FINALS 2012 @ ANZ STADIUM OLYMPIC PARK

              Melbourne STORMS VS Sydney BULLDOGS!!!

              I say : Go BULLDOGS !!! heheheheheh!!

              May the best team win!!!

              Comment


                #8
                Μία καινούργια ανταπόκριση στην αρχη της σελίδας μ.. 29/3/2013

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Anais View Post
                  Στην geogeo και σε όσες που θα θέλανε να γίνουν Educators at Child Care Centres (Βρεφονηπιαγωγός):

                  Η ιστορία η δική μου..

                  Σας γράφω σε post δικό μου στην ανταπόκριση μ και όχι της Νορβηγίας που με βρήκα η geogeo ώστε την την εμπειρία μ να την διαβάσουνε και άλλα άτομα της Αυστραλίας.

                  Όταν ηρθα εδώ και έκανα το βιογραφικό μ έιδα ότι χρειαζόμουνα να είμαι certified για να πιάσω δουλεία και δεν ήμουνα σε τίποτα. 'Εχω πτυχείο Αγγλικης φιλολογίας αλλά για να δουλέψω εδώ δεν εβρισκά πολλά positions και το πτυχειο μ να το αναγνωρίσω θα έπαιρνε καιρό.

                  Βρίσκει ο αντρας μ σχεδόν αμέσως δουλεία και σαν αποτέλεσμα κοπήκανε όλα τα benefits (και λογικα) άπο το centrelink . ¨Ετσι εγώ έμεινα να κάθομαι μόνη μ στο σπιτι και ψαχνόμουνα κανονικά το τι θα κάνω εγώ τωρα. Ψάχνοντας μία μέρα στο seek.com.au βρίσκω μία αγγελία για Traineeships for Childcare educators. Κάνω την αίτηση και με καλουνε αμέσως να πάω σε μία συνεντευξη. Η διευθήντρια του κέντρο που πήγα μου εξήγησε ότι θα δουλέυω αλλά συχρόνος θα είμαι γραμμένη σε μία σχολη της ECTARC για ένα χρόνο. ‘Ετσι θα δούλευα και συχρόνος θα σπούδαζα 'ωστε να πάρω το Certificate III in Childcare Service's as an educator from Birth to 5 year old children. Επισης με προηδοποιηση ότι τα λεφτα δεν είναι καθόλου καλά. τα χειρότερα δηλαδη .’Οτι θα έπαιρνα μόνο $14.40 την ώρα για 38 ώρες την εβδομάδα επιδή ήμουνα α non-qualified worker at a level 1.1 position working towards a certificate.( It doesn’t get worse than that…)Τα $12 που αναφέρεις geogeo παίρνουν για Traineeships αυτες που είναι κάτω άπο την ηλικία τον 21 ετών. Μέ βάζει σε μία αλλη βάρδια μετά άπο μία βδομάδα το λεγόμενο split shift με αποτέλεσμα να παίρνω $16 την ώρα και να δουλέυω 45 ώρες. Το δέχτηκα γιατί η δουλεία μου φαινότανε ευχάριστη και αισθανόμουνα ότι τα κατάφερνα μιά χαρα(δηλ, να δουλέυω 9 ώρες την ημέρα και όχι 8-7,5 που είναι το συνηθισμένο ).Σκέφτηκα..... μετανάστρια είμαι , τι περιμένω? Ας ξεκινήσω άπο τα χαμηλά και με όχι τόσο καλά λεφτα και ας δουλέψω και λίγο παραπάνω. Τι θα πάθω? Μου δίνετε μία ευκαιρία, να μήν την αρπάξω?

                  ¨Εχει περάσει ήδη ένας χρόνος (δεν κατάλαβα πώς πέρασε!) και πλέον έχω πάρει το πτυχείο μου. ‘Ενας χρόνος χρειάζεται να πάρεις σαν Trainee το Certificate III. Σαν πτυχειούχος πιά πληρώνουμε $20 την ώρα και δουλέυω 38 ώρες πλέον. Η Julia Gillard έχει υποσχεθεί ότι άπο το Ιούλιο ο τομέας μας θα δεχτεί μία αυξηση της τάξεις $3-5.50 την ώρα. Not bad at all I think for a Certificate III….

                  Ξέρω πως τα λεφτά ισώς γελάει καποιος με τα πόσα λίγα έπαιρνα με τα δεδομένα εδώ της Αυστραλίας. Το έλεγα σε άτομα εδώ και κατευθείαν μου λέγανε .. ΟMG!!! that is such an underpaid job, you must really love it to do it! Αλλα και αύτη είναι η αλήθεια.. το να παίρνεις τοσα λίγα λεφτά για ένα χρόνο σαν Trainee πρέπει να την αγαπάς και εγώ την αγαπαω πολυ την δουλεία μ. Κάθε μέρα η δουλεία μ φαίνετε πολυ ευχάριστη! Παίζω, χορέυω, διαβαζω παραμύθια, παίζουμε μουσική,εκπαίδευω και τρώω μαζί με τα παιδικια κάτω τον 5 ετών σε μία χαρούμενη ατμόσφαιρα ΚΑΙ πληρωνόμε KAI πήρα το πτυχείο μου.. άρα γιατί να μην την χαίρομαι και να την αγαπω την δουλεία μ?

                  Μου έδωσε επίσης την ευκαιρία να βγω εξω άπο το σπίτι και να γνωρίσω ανθρώπους που έγιναν φίλες μ στο τέλος. Με βοηθάγανε κάθε μέρα (γιατί ξέρανε ότι ήμοουνα νεοφερμένη) το πού να βρίσκω ευκαιρίες για διάφορες αγορές, το πως να προσαρμοστώ καλήτερα και έτσι βρήκα μία μεγάλη υποστήριξη. Δέν είναι καλύτερο άπο το να κάθομουνα σπίτι? Δεν μετανιώνο για την επιλογή μ καθόλο. Το πτυχείο μ μου δίνει δινατότητα να πάρω πιά και το diploma ( και θα πληρώνομαι αν το πάρω $25-26 με το καινουργιο νομοσχέδιο) και άν συνηχίσω στο μέλλον για degree ($30-35). Με αυτη μου την απόφαση μου άνοιχτηκε μία τεράστια πόρτα , μία πόρτα που στη ‘Ελλαδα δεν μπορόυσα να φανταστώ καν!! Προτειμώ να κάνω αυτή την δουλειά παρα να έβρισκα κάτι άλλο που να πληρωνόμουνα για ένα χρόνο $10 παραπάνω κάνοντας μία δουλεία που θα μου φαινότανε βαρετή και μοναχική που δεν θα κατέληγε πουθενά (για μένα εννοοώ).
                  Την σύνηστω σίγουρα σε κάποια που έχει ο άντρας της ήδη μία δουλεία, γιατι τα λεφτά είναι λιγότερα στη αρχη άπο αυτα που θα παίρνει ένα ζευγάρι στο centrelink μαζί. Το λέω με την σκέψει το πως θα τα βγάλετε πέρα άν δουλέυει μόνο ο ένας σε αυτη την δουλεία. ( γιατί τα benefits λιγοστέυουνε ή κόβονται εντελώς , δεν είμαι και σίγουρι γιατί τα δικά μας είχανε ήδη κοπεί λόγο του άντρα μ) ... άπο αυτη την άποψη και μόνο. ‘Αλλιως η απόφαση είναι του καθενος..

                  Υ.Γ(1)¨Οτι απορίες έχετε πάνω στον τομέα αυτο μπορώ να απαντήσω σε ότι θέλετε!Δέν τα γράφω τώρα για να μήν γίνω κουραστική, γράφοντας διάφορες λεπτομέριες που ίσως να μην είναι και ενδιαφέρουσες..

                  Y.Γ (2) Σορυ αν μπερδευτίκατε, τα ελληνικά μ δεν είναι καλά και μερικές φορές δεν εκφράζομαι σωστά και η ορθογραφία μ χάλια! Ελπίζω έστω και έτσι όμως να έδωσα μία ιδέα με την δικιά μ την εμπειρία. Συγνώμη που γράφω την ανταποκρησή μ μετά άπο ένα χρόνο.. I did work 9 hours a day και δέν έβλεπα κάν την μύτη μ μερικές φορές. ‘Απο περιση που ήρθαμε ολόκληρω σπίτι έπρεπε να στήσουμε μονη μας άπο το μηδέν ,χώρις καμμία βοήθεια άπο κανέναν με τον άντρα μ (ούτε ένα κουταλάκι δεν είχαμε όταν μπήκαμε στο σπίτι μας!!), και βέβαια αφιερώναμε στο ελέυθερο χρόνο μας –αυτό που μας έμεινε δηλαδη- vα γνωρίσουμε και την Australia, την καινούργια μας χώρα. Ο χρόνος μας ήταν ελάχιστος.Και δέν το λέω σαν παράπονο (ότι δεν είχαμε βοήθεια), απλά το λέω να δικαιολογήσω τον χρόνο που δεν μας έμεινε..

                  Τώρα πία έχω πάρει και το πρώτο μ annual leave και έτσι μου δώθηκε η ευκαιρία να μπαίνω πία μέσα στο patriotaki ξανα..και ‘εχουμε και το τετραημερό μας για το πάσχα!! Good to be back!

                  ‘Αυτα άπο εμένα ... Happy Easter everyone!!!
                  Anais γεια σου! Πολύ κατατοπιστικά όσα γράφεις. Ετοιμάζομαι κι εγώ να κατέβω Αυστραλία με student visa και συγκεκριμένα έχω μιλήσει με σχολή για να κάνω το Certificate III in Childrens services. Μετά σκέφτομαι για το Diploma ή για Postgraduate in Teaching-early childhood στο RMIT (αν θες μπορώ να σου στείλω links). Επειδή τώρα ετοιμάζω χαρτιά για να στείλω για μετάφραση μπορείς να μου πεις τι σου ζήτησαν για το Working with childrens check; Φαντάζομαι ποινικό μητρώο, μήπως όμως χρειάζεται και κανένα άλλο χαρτί; Γενικότερα είναι εύκολο να βρεις δουλειά μόνο με το Certificate;

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by XaKo View Post
                    Anais γεια σου! Πολύ κατατοπιστικά όσα γράφεις. Ετοιμάζομαι κι εγώ να κατέβω Αυστραλία με student visa και συγκεκριμένα έχω μιλήσει με σχολή για να κάνω το Certificate III in Childrens services. Μετά σκέφτομαι για το Diploma ή για Postgraduate in Teaching-early childhood στο RMIT (αν θες μπορώ να σου στείλω links). Επειδή τώρα ετοιμάζω χαρτιά για να στείλω για μετάφραση μπορείς να μου πεις τι σου ζήτησαν για το Working with childrens check; Φαντάζομαι ποινικό μητρώο, μήπως όμως χρειάζεται και κανένα άλλο χαρτί; Γενικότερα είναι εύκολο να βρεις δουλειά μόνο με το Certificate;
                    ¨'Ειμαι Australian citizen και δεν μου ζήτησαν κανένα ποινικό μητρώο (άπο άλλη χώρα δηλ άπο την 'Ελλάδα που ζούσα χρόνια) έκανα όμως όταν ξεκήνισα την δουλεία ενα Working with children check (το έκανε το κέντρο χωρίς να μου ζητήσουν κανένα χαρτί παρά μόνο τα στοιχεία μ.). ¨Αυτο το έκανε αυτομάτος η διευθηντρια μου και απλά μία μέρα ήρθε και μ είπε "Did your WCC , You are all cleared!!" Πιθανόν να ζητάνε εάν δεν είσαι citizen.. λίγο που κοίταξα τα sites δεν αναφέρει κάτι.

                    Παρακαλώ στείλε τα links που αναφέρεις, ξέρεις επιδη έχω ήδη πτυχείο μπορώ να πάω κατευθείαν για το degree μ, απλά δέν το έκανα τότε γιατί έχασα τις εγγραφες για τα πανεπιστήμια (για 2 μέρες!!!) και θα περίμενα 6 μήνες-ένα χρόνο πάλι για να ξανανοίξουν... σε ευχαριστώ πολύ για αυτό!

                    Comment


                      #11
                      Anais, ήθελα να σε ρωτήσω αν το certificate for childrens services που πήρες έχει να κάνει με το πτυχίο που έχεις από Ελλάδα ή είναι άσχετο? Εννοώ ότι σου χρησίμευσε κάπου σχετικά στην διαδικασία? Ευχαριστώ.
                      A journey of a thousand miles begins with a single step.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Anais View Post
                        ¨'Ειμαι Australian citizen και δεν μου ζήτησαν κανένα ποινικό μητρώο (άπο άλλη χώρα δηλ άπο την 'Ελλάδα που ζούσα χρόνια) έκανα όμως όταν ξεκήνισα την δουλεία ενα Working with children check (το έκανε το κέντρο χωρίς να μου ζητήσουν κανένα χαρτί παρά μόνο τα στοιχεία μ.). ¨Αυτο το έκανε αυτομάτος η διευθηντρια μου και απλά μία μέρα ήρθε και μ είπε "Did your WCC , You are all cleared!!" Πιθανόν να ζητάνε εάν δεν είσαι citizen.. λίγο που κοίταξα τα sites δεν αναφέρει κάτι.

                        Παρακαλώ στείλε τα links που αναφέρεις, ξέρεις επιδη έχω ήδη πτυχείο μπορώ να πάω κατευθείαν για το degree μ, απλά δέν το έκανα τότε γιατί έχασα τις εγγραφες για τα πανεπιστήμια (για 2 μέρες!!!) και θα περίμενα 6 μήνες-ένα χρόνο πάλι για να ξανανοίξουν... σε ευχαριστώ πολύ για αυτό!
                        Κι εγώ στον οδηγό σπουδών το έχω διαβάσει και λέει ότι το κάνεις αφού αρχίσεις τα μαθήματα και πριν αρχίσεις την πρακτική σου. Στη σελίδα που μπήκα για να δω τι ακριβώς είναι αυτό (δεν θυμάμαι ακριβώς πώς λέγεται) έγραφε ότι γίνεται έλεγχος σε ποινικό μητρώο. Anyway, φαντάζομαι ότι θα μας ενημερώσουν στη σχολή όταν έρθει με το καλό η ώρα.
                        Λοιπόν, όσον αφορά το postgraduate diploma: κι εγώ αυτό σκέφτομαι, επειδή έχω ήδη πτυχίο και μεταπτυχιακό θα ήταν κρίμα να μην το εκμεταλλευτώ και να χάσω χρόνο (και χρήμα φυσικά). Το link είναι αυτό

                        Graduate Diploma in Education (Early Childhood) - RMIT University

                        και μπορεί να κάνει αίτηση όποιος έχει An Australian undergraduate degree or its equivalent, in a discipline other than Education. Εσύ είδα ότι έχεις στην αγγλική φιλολογία, οπότε είσαι μέσα. Ό,τι άλλο χρειάζεσαι με ρωτάς!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by manosK View Post
                          Anais, ήθελα να σε ρωτήσω αν το certificate for childrens services που πήρες έχει να κάνει με το πτυχίο που έχεις από Ελλάδα ή είναι άσχετο? Εννοώ ότι σου χρησίμευσε κάπου σχετικά στην διαδικασία? Ευχαριστώ.
                          ¨Ειναι άσχετο με το πτυχίο μ στη ¨Ελλαδα. Εγω έχω πτυχίο Αγγλικης φιλολογίας και αυτό που πήρα είναι να γίνω βρεφονηπιαγωγος.Υπάρχουν levels. Το certificate III είναι το πρωτο βήμα.. μετά είναι το Diploma και μετά το degree. Για μένα δεν με χρισέυει σε τίποτα γιατί μπορώ να πάω σε οπιαδήποτε σχολή μιάς και έχω ήδη ανώτερο πτυχίο.Αναφέρω σε post πιο πάνω γιατί το έκανα (ειχα χάσει της εγγραφες στό πανεπιστήμιο).
                          ¨Αλλα για κάποια/κάποιον που δέν έχει κανένα πτυχίο που να μετράει εδώ είναι πάρα πολυ καλό γιατι σου δίνετε μετά το δικαίωμα να συνεχίσεις της σπουδές σου σε κάτι ανώτερο χώρις να δώσεις εξετάσεις για να μπεις κάπου όπως γίνετε στην ¨Ελλαδα. Γράφεσαι απλά σε μία σχολή όπως γράφτηκα εγώ και σπουδάζεις ...και μετά αν έχεις όρεξη συνεχίζεις.

                          'Αν συγκρίνιες το σύστημα της εκαίδευσεις εδώ με την ¨Ελλαδα είναι μερα με την νύχτα.. έχει πολλές δυνατότητες εδώ. "Απειρες! και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μπει ακόμα στο τρυπάκι για να τα ψάξω το τι μπορείς να κάνεις σε κάθε περίπτωση αλλά πιστεψε με όταν σου λέω ότι οι δυνατότητες που έχεις να σπουδάση κανείς είναι εδώ είναι πολλές... Υπάρχουν post και άτομα εδώ μέσα που είναι πολυ ψαγμένη σε αυτά.. εγώ είμαι άσχετη μπροστά τους.

                          Comment


                            #14
                            Χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω οτι το περιβάλλον της δουλειάς που κάνω τόσα χρόνια στην Ελλάδα είναι σε τόσο ευχάριστο κλίμα! Συγχαρητήρια για την επμονή σου και ευχαριστούμε πολύ για τη ενημέρωση. Θα ήθελα αν δε σου είναι δύσκολο να μου λύσεις κάποιες απορίες. Απο ότι κατάλαβα εσυ είσαι ήδη υπήκοος.Εγώ πρόκειται να κάνω αίτηση για partner μόλις κατέβω κάτω και τη γλώσσα δεν την ξέρω και τόσο καλά. Ξέρεις 1) αν πρέπει οπωσδήποτε να πάρω πτυχίο για childcare teacher όταν έχω ήδη ελληνικό πτυχίο απο τα ΤΕΙ Βρεφονηπικομίας και αρκετά χρόνια προυπηρεσίας πάνω στο επάγγελμα, 2) τι πρόγραμμα ακολουθούν εκεί στους παιδικούς; Μοντεσσόρι, Πιαζέ, διαθεματικές έννοιες; 3) ο βαθμός του πτυχίου που έχω ήδη γνωρίζεις ως τι πιάνεται; Certificate iii ή κάτι άλλο; 4)με συμβουλεύεις να πάρω εδώ το ielts ή καλύτερα να δοκιμάσω εκεί;5) ποιά είναι τα ωράρια; 6) ποιά είναι η αναλογία παιδιών/ παιδαγωγών;7) αν έχεις παιδί σου επιτρέπουν να το έχεις μαζί σου;
                            Ξέρω σε βομβάρδισα με πολλές ερωτήσεις, αλλά χάρηκα πολύ που βρήκα κάποια πάνω στον τομέα μου και δεν κρατιέμαι!!! Συγνώμη για το θάρρος, ευχαριστώ για το χρόνο σου!!!
                            The standards you let pass you by are the standards you accept

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by XSD1998 View Post
                              4)με συμβουλεύεις να πάρω εδώ το ielts ή καλύτερα να δοκιμάσω εκεί;
                              Γεια σου XSD1998! Όσον αφορά το IELTS έχω να σου δώσω μια πληροφορία σχετικά με το τι έχω διαβάσει ότι ισχύει για να μπορέσεις να πάρεις επάρκεια για να διδάξεις. Το ακόλουθο λέει:

                              As a result of recent changes in Commonwealth and Victoria Government policies, as from 1 April 2012, unless you can provide evidence that your first or primary language is English, if you wish to register to teach in Australia, graduates from accredited postgraduate programs who have not completed their undergraduate degree in English in Australia, New Zealand, the United Kingdom, United States of America, Canada or the Republic of Ireland WILL be required to provide evidence of an IELTS test and demonstrate achievement of an average band score of 7.5 across all four skill areas of speaking, listening, reading and writing - where there is no score below 7 in any of the four skills areas and a score of no less than 8 in speaking and listening.

                              For further information, please contact Victorian Institute of Teaching or Australian Institute for Teaching and School Leadership for information on registration requirements.

                              Οπότε να έχεις υπόψη σου ότι όπου και να δώσεις εξετάσεις θα πρέπει να έχεις μέσο όρο 7.5 σε όλες τις ενότητες, ενώ καμία δεν πρέπει να είναι κάτω από 7 και στο writing-speaking δεν θα πρέπει να έχεις κάτω από 8.

                              Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά έχω βρει το παρακάτω link που μπορεί να βοηθήσει.

                              AussieChildcareNetwork.com - Childcare Forum Australia - Childcare Chat

                              Comment

                              Working...
                              X