Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Anais

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευχαριστω παρα πολυ XaKo
    The standards you let pass you by are the standards you accept

    Comment


      #17
      Originally posted by XSD1998 View Post
      Χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω οτι το περιβάλλον της δουλειάς που κάνω τόσα χρόνια στην Ελλάδα είναι σε τόσο ευχάριστο κλίμα! Συγχαρητήρια για την επμονή σου και ευχαριστούμε πολύ για τη ενημέρωση. Θα ήθελα αν δε σου είναι δύσκολο να μου λύσεις κάποιες απορίες. Απο ότι κατάλαβα εσυ είσαι ήδη υπήκοος.Εγώ πρόκειται να κάνω αίτηση για partner μόλις κατέβω κάτω και τη γλώσσα δεν την ξέρω και τόσο καλά. Ξέρεις 1) αν πρέπει οπωσδήποτε να πάρω πτυχίο για childcare teacher όταν έχω ήδη ελληνικό πτυχίο απο τα ΤΕΙ Βρεφονηπικομίας και αρκετά χρόνια προυπηρεσίας πάνω στο επάγγελμα, 2) τι πρόγραμμα ακολουθούν εκεί στους παιδικούς; Μοντεσσόρι, Πιαζέ, διαθεματικές έννοιες; 3) ο βαθμός του πτυχίου που έχω ήδη γνωρίζεις ως τι πιάνεται; Certificate iii ή κάτι άλλο; 4)με συμβουλεύεις να πάρω εδώ το ielts ή καλύτερα να δοκιμάσω εκεί;5) ποιά είναι τα ωράρια; 6) ποιά είναι η αναλογία παιδιών/ παιδαγωγών;7) αν έχεις παιδί σου επιτρέπουν να το έχεις μαζί σου;
      Ξέρω σε βομβάρδισα με πολλές ερωτήσεις, αλλά χάρηκα πολύ που βρήκα κάποια πάνω στον τομέα μου και δεν κρατιέμαι!!! Συγνώμη για το θάρρος, ευχαριστώ για το χρόνο σου!!!
      Ερωτηση 1,3
      ACECQA — Qualifications & Training

      Ερωτηση 2:
      Programming and Planning in Childcare
      Early Years Learning Framework | Department of Education, Employment and Workplace Relations

      Eρώτηση 4:
      Τα IELTS διάρκεία μόνο 2 έτη, δέν γνωρίζω άν σου χρειάζονται και έδω (Αυστραλία) απλά είναι πιό ακριβά..

      Ερώτηση 5
      Day care centres μπορεί να λειτουργόυν άπο της 7:30-6:00
      H κάθεμία που ξεκινάει θα δουλέψει για 4 ημέρες 7.5 και μία μέρα 8 για να συμπληρώσει 38 ώρες
      Να σημειώσω εδώ οτι διακιούμαστε 50 λεπτά διαλειμμα.. πληρωνόμαστε μονο τα 20 λεπτα και όχι τα υπολοιπα 30' αρα σε ένα Roster: 7¨30-3:30 μόνο τις 7.5ω θα πληρωθείς.


      Δεν ξεκινάμε την ίδια στιγμή άρα¨
      πιθανά ωράρια είναι 7:30-3:30, 8:00-4:00.... μέχρι την τελευταία που ξεκινάει 10:00-6:00

      ¨Αν για το Α-Β λόγο δέν μπορείς να ξεκινήσεις καποιο ωράριο το λαμβάνουν υπόψε τους π.χ Αν έχεις παιδία και πρέπει να τα πας πρώτα για σχολείο και μέτα εσυ για δουλεία το ωράριο σου πιθανόν να είναι 9:30-5:30 or 10:00-6:00.. αυτό το σηζητάς με την διευθηντρια σου.

      Ερωτηση 6:
      Αναλογία παιδίων ή αλλιως Ratios:
      Nursery room (birth-2 yr) 1:4
      Toddlers room (2-3yrs) 1:8
      Preschoolers (3-6yrs) 1:10

      Αν πχ: Στο Nursery room υπαρχει ακριβώς 8 παιδια χρειάζονται 2 καθηγήτριες αν έχει το δωμάτιο έστω και ΕΝΑ παιδι παραπάνω θα χρειαστουν 3. Αν δεν υπάρχει η τρίτη καθηγήτρια τότε το day Care Centre έχει παραβιάση των κανόνα και υπάρχει πληρώνουνε πρόστημο.

      Ερώτηση 7¨
      ¨Αν το παιδι σου είναι στην ηλικία της ταξής που διδιασκεις ναι αλλιώς Θα βρίσκεται στην ταξη του που είναι με την ηλικία του. Και πληρώνεις το αντιστοιχω fee.. δεν είναι δωρεάν. Αν το εννοείς να το έχεις μαζί σου γιατί δεν έχεις να το "αφήσεις" καπου .. το μόνο που έχω να σου πω είναι That is what Day Care Centres are for, mums/Dads are at work and children are with us...

      Comment


        #18
        Ευχαριστω πολυ Anais εισαι θησαυρος
        The standards you let pass you by are the standards you accept

        Comment


          #19
          Να που δούλεψα τόσα χρόνια στην Ελλάδα και έπρεπε να έρθω σε μία ξένη χωρα για να μου αναγνωρίσουνε τους κόπος μου. Τα πρώτα βήματα μου ήδη μου τα αναγνώρίσανε. Χώρις μέσον χωρίς γνωστους. Με πολύ δουλεία να πετύχω το όνειρο μίας ζωής απλά. Να που κάποιο εδώ σε βλέπουνε με το τι έχεις να προσφέρεις και όχι ποιος είναι ο ¨μπαρμπας" σου.. γιαυτο πάει αυτη η χώρα μπροστά και ξέρω περισσότερο άπο ποτέ ότι η μετακόμιση που έκανα πριν 1.5 χρόνια ήταν η πιο σωστή της ζωης μου. Εμένα και του άντρα μου.

          Yes It's me!! Betty Papakostas aka Anais

          Betty Papakostas wins Trainee of the Year award for the Central and Northern Sydney region!

          θέλω απλά να δείξω και να πω για ακόμα μία φορά ότι είχα πέι πρίν 1 χρόνο στο post μου: Κουράγιο πατριωτάκι! Μην χάσεις ποτέ την δυναμή σου και το να πιστέυεις στο όνειρο σου για μία καλήτερη ζωή ότι και να σας λένε!!!!

          Comment


            #20
            Anais κ εις ανώτερα...!!!

            Χαιρετίσματα κ στον vpappas
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #21
              Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α !!!!!!
              ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ SUCCESS STORIES ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΚΟΣ !!!!!


              Είσαι ΤΟ παράδειγμα & δείνεις κουράγιο σε όλους εμάς που αναρωτιόμαστε αν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρουμε....

              ΠΟΛΛΑ, ΠΟΛΛΑ, ΠΟΛΛΑ, Μ Π Ρ Α Β Ο !!!!
              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

              Comment


                #22
                ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

                Να ξέρετε ότι κάποιοι εδώ στην Ελλάδα σας καμαρώνουμε...

                όχι μόνο για το πόσο ψηλά φτάνετε, αλλά και από το πόσο χαμηλά ξεκινάτε

                ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!!!

                Comment


                  #23
                  Gongratulations
                  και εις ανωτερα!!

                  Comment


                    #24
                    polls_congratulations_done.png
                    The standards you let pass you by are the standards you accept

                    Comment


                      #25
                      Μπράβο anais! Μας δίνεις όλους υπερωθητική δύναμη!! Μας γεμίζεις ελπίδα!! Συγχαρητήρια με όλη μου την καρδιά!!!

                      Comment


                        #26
                        Συγχαρητήρια anais!!!
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #27
                          Τα θερμά μου συγχαρητήρια!

                          Comment


                            #28
                            { Να που κάποιο εδώ σε βλέπουνε με το τι έχεις να προσφέρεις και όχι ποιος είναι ο ¨μπαρμπας" σου.. γιαυτο πάει αυτη η χώρα μπροστά και ξέρω περισσότερο άπο ποτέ ότι η μετακόμιση που έκανα πριν 1.5 χρόνια ήταν η πιο σωστή της ζωης μου. Εμένα και του άντρα μου. }

                            ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!ΕΙΣΑΙ ΓΑΤΑ ΜΕ ΠΕΤΑΛΑ
                            Ετσι οπως τα λες ειναι!!!Δεν φανταζεσαι ποσο με χορτασε η ειδηση αυτη!!!
                            KEEP GOING!!
                            “Nothing is forever”

                            Comment

                            Working...
                            X