Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ήρθα και εγώ πάλι μετά από μικρή παύση.
    Καθώς υπολειτουργούν τα πάντα λόγω επερχόμενων εκλογών είναι αδύνατο να συγκεντρωθούν όλα τα χαρτιά χωρίς κανένα εμπόδιο!!
    Anyway,εμείς σταθερά στο στόχο μας.
    Σήμερα πήραμε και τα τελευταία χαρτιά και το μόνο που έχει μείνει είναι να έρθει το διαβατήριο μου που έιχα στείλει με courrier για ανανέωση το οποίο παρέλαβαν στις 18-05-11.
    Για να ανακεφαλαιώσω λοιπόν,έχω εκτυπώσει τις εξής φόρμες(δεν θα στείλω αυτές,τις συμπληρώσαμε για να είμαστε έτοιμοι καθώς ο Agoriani είπε να τις εκτυπώνουμε τελευταία στιγμή):

    118(1 για κάθε παιδί για υπηκόοτητα πρώτα και μετά διαβατήριο)

    Για partner visa:

    40SP

    47SP

    80

    888(2 δηλώσεις)


    Σωστά??

    Και κάποιες τελευταίες ερωτήσεις:

    1.Στην 40SP g.38 αν έχω άλλα εξαρτώμενα μέλη π.χ γονείς απαντώ ναι
    ή όχι? θα έρθουν μαζί μου και είναι Αυστραλοί υπήκοοι,δεν τους
    συντηρώ εγώ

    2.Στην 47SP g.32 που ρωτάει το ποσό που φέρνουμε τι απαντάμε και αν
    έχει επίπτωση στα επιδόματα

    Επίσης πόσα χρήματα επιτρέπεται να πάρουμε μαζί μας (τετραμελής οικογένεια) και με ποιό τρόπο μπορούμε να μεταφέρουμε τα χρήματα εκεί?
    και σε ποιό post αναφέρει με ποιό τρόπο ανοίγουμε λογαριασμό σε τράπεζα της Αυστραλίας από Ελλάδα.
    Ουφ νομίζω οτι τα θυμήθηκα όλα
    We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
    Joseph Campell

    Comment


      #32
      Originally posted by sophiavl View Post
      Ήρθα και εγώ πάλι μετά από μικρή παύση.
      Καθώς υπολειτουργούν τα πάντα λόγω επερχόμενων εκλογών είναι αδύνατο να συγκεντρωθούν όλα τα χαρτιά χωρίς κανένα εμπόδιο!!
      Anyway,εμείς σταθερά στο στόχο μας.
      Σήμερα πήραμε και τα τελευταία χαρτιά και το μόνο που έχει μείνει είναι να έρθει το διαβατήριο μου που έιχα στείλει με courrier για ανανέωση το οποίο παρέλαβαν στις 18-05-11.
      Για να ανακεφαλαιώσω λοιπόν,έχω εκτυπώσει τις εξής φόρμες(δεν θα στείλω αυτές,τις συμπληρώσαμε για να είμαστε έτοιμοι καθώς ο Agoriani είπε να τις εκτυπώνουμε τελευταία στιγμή):.......................................... ...........
      1) Εφόσον οι γονείς σου είναι υπήκοοι δεν ειναι εξαρτώμενα μέλη ούτε μπαίνουν στην βίζα

      2) Κάθε άτομο δικαιούται να μετaφέρει επάνω του μέχρι 10.000$

      3) https://www.nab.com.au/ Εδώ μπορείς να ανοίξεις λογ/μό από Ελλάδα στην Αυστραλία online

      4) Eδώ θα βρεις την λίστα με όλα τα δικαιολογητικά για την partner http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%...E%B9-1-a-2236/

      Comment


        #33
        Christine σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!
        Τα δικαιολογητικά τα έχω βρεί από το συγκεκριμένο post απλά ήθελα να επιβεβαιώσω οτι είναι αυτά.
        Είναι αμέτρητες οι πληροφορίες στο patriotaki και πολύτιμες,έχω ξαναπεί,οτι αν δεν το είχαμε σαν οδηγό, ίσως και να μην το αποφασίζαμε..
        Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας.!!
        We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
        Joseph Campell

        Comment


          #34
          Originally posted by sophiavl View Post
          Christine σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!
          Τα δικαιολογητικά τα έχω βρεί από το συγκεκριμένο post απλά ήθελα να επιβεβαιώσω οτι είναι αυτά.
          Είναι αμέτρητες οι πληροφορίες στο patriotaki και πολύτιμες,έχω ξαναπεί,οτι αν δεν το είχαμε σαν οδηγό, ίσως και να μην το αποφασίζαμε..
          Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας.!!
          Keep Reading....

          Comment


            #35
            I will,i will
            We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
            Joseph Campell

            Comment


              #36
              Originally posted by sophiavl View Post
              Christine σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!
              Τα δικαιολογητικά τα έχω βρεί από το συγκεκριμένο post απλά ήθελα να επιβεβαιώσω οτι είναι αυτά.
              Είναι αμέτρητες οι πληροφορίες στο patriotaki και πολύτιμες,έχω ξαναπεί,οτι αν δεν το είχαμε σαν οδηγό, ίσως και να μην το αποφασίζαμε..
              Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας.!!
              You are welcome sophiavl!! Καλή συνέχεια!
              Να προσθέσω μόνο ότι όταν ανοιχτεί λογ/μός online apo NAB μπορείς να καταθέσεις χρήματα αλλά δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη ή άλλη διαδικασία αν πρώτα δεν έρθεις Αυστραλία και δεν παρουσιαστείς στην τραπεζα που θα σου ορίσουν, για να τον ενεργοποιήσεις με τα ανάλογα έγγραφα ταυτοπρoσωπίας των 100 points

              Comment


                #37
                Τι είναι τα ανάλογα έγγραφα ταυτοπροσωπίας 100 points????
                We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                Joseph Campell

                Comment


                  #38
                  Originally posted by sophiavl View Post
                  Τι είναι τα ανάλογα έγγραφα ταυτοπροσωπίας 100 points????
                  Καλησπέρα όλα τα παρακάτω είναι έγγραφα ταυτοπροσωπίας και τα points τους. Από αυτά κάνεις συνδυασμούς μέχρι τα 100 points.

                  Primary identification documents

                  You are only allowed to use one of the following:
                  Passport (current or expired within last two years, but not cancelled) 70 points
                  Birth Certificate/Extract 70 points
                  Citizenship Certificate 70 points

                  Secondary identification documents

                  You may use several of the following to reach 100 points:
                  documents which verify your identity by photograph and/or signature:
                  Licence issued under Australian law (e.g. driver’s licence or other
                  government issued licence) which contains a photograph or signature 40/25 points
                  Employee ID card issued by a Government Authority or Public Service 40/25 points
                  Social Security, Health Care or Pension card 40/25 points
                  Tertiary Education Institution ID card 40/25 points


                  Documents which verify your full name and residential address:

                  A utility bill (e.g. water, electricity, gas) 25 point
                  A telephone bill or council rate notice 25 points
                  Medicare card 25 points
                  Foreign driver’s licence 25 points
                  A bank/credit union/building society passbook, statement or debit/credit card* 25 points
                  Heal the past. Live the present. Dream the future.

                  Comment


                    #39
                    marie σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την λεπτομερέστατη απάντηση σου
                    We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                    Joseph Campell

                    Comment


                      #40
                      μουσικος πιανιστας δουλεια

                      Γεια σας απο Θεσσαλονικη , εχω υπηκοοτητα αυστραλιας και εχω τελειωσει την διαδικασια των δυο κοριτσιων μου (η μεγαλη του χρονου τελειωνει το λυκειο και η μικρη του χρονου θα τελειωσει το νηπιαγωγειο) για τον συζυγο πρεπει να δουμε το θεμα της βιζας ???
                      εχουμε συγγενεις για φιλοξενεια τις πρωτες μερες μεχρι να βολευτουμε απο εργασια και τις πρωτες διαδικασιες ! Αν μπορειτε να με πληροφορησετε
                      για τα επιδομοτα ως μητερα με δυο παιδια το επιδομα ενοικιου και τι αλλο μπορω να εχω στην αρχη ως βοηθεια ????
                      Ο συζυγος ειναι μουσικος πιανιστας (30 χρονια εμπειρια σε ξενο και ελληνικο ρεπερτοριο) και δουλευει εποχιακα σε ξενοδοχεια μεχρι τωρα ημασταν καλα στην Ελλαδα αλλα τωρα χαλια μπορει καποιος να μας πληροφορησει για τι μεροκαματα δινουν στην Αυστραλια ?????
                      οι συγγενεις μας μενουν κοντα στην μελβουρνη doncaster και θελουμε να ειμαστε κοντα τους αλλα το βασικοτερο ειναι η δουλεια !!!!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by eleonwra View Post
                        ...
                        για τα επιδομοτα ως μητερα με δυο παιδια το επιδομα ενοικιου και τι αλλο μπορω να εχω στην αρχη ως βοηθεια ????
                        Ο συζυγος ειναι μουσικος πιανιστας (30 χρονια εμπειρια σε ξενο και ελληνικο ρεπερτοριο) και δουλευει εποχιακα σε ξενοδοχεια ... τι μεροκαματα δινουν στην Αυστραλια ?????
                        οι συγγενεις μας μενουν κοντα στην μελβουρνη doncaster και θελουμε να ειμαστε κοντα τους αλλα το βασικοτερο ειναι η δουλεια !!!!
                        Αυτά που περιγράφεις θα είναι η βοήθεια που θα έχεις εσυ. Δηλαδή επίδομα για εσένα σαν άτομο άνεργη μητέρα, επίδομα για το κάθε παιδί και επίδομα ενοικίου εφόσον ενοικιάσετε. Να σου υπενθυμίσω οτι είναι ανα δεκαπενθήμερο τα επιδόματα αυτά.

                        Εδω θα πάρεις μια καλή οικόνα για το επάγγελμα του μουσικού γενικά. Απο εκεί και πέρα όπως ξέρεις είναι και στο ταλέντο και τις προσωπικές επιλογές τι θα γίνει. Με τόση προυπηρεσία όμως έχει μεγάλο ατού.

                        Καλό να είσαι κοντά στους συγγενείς, ειδικά στην αρχή αλλά αν ανοίξετε την δυνατότητα να μετακινηθείτε εκεί που θα βρεθεί δουλειά, θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #42
                          Σε ευχαριστω πολυ θα δω την σελιδα !!!

                          [QUOTE=eleonwra;47922]Σε ευχαριστω πολυ θα δω την σελιδα !!![/QUOTE
                          Αν καποιος γνωριζει πληροφοριακα η εχει καποιο φιλο μουσικο να και μπορει να μας γραψει σχετικα με τα μεροκαματα !!!!

                          Comment


                            #43
                            Prospective Marriage Visa (Subclass 300)

                            Όπως καταλαβαίνεται από τον τίτλο ετοιμάζομαι να συμπληρώσω την αίτηση για την visa. Έχω κάποιες απορίες και ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει..
                            1) Πρέπει τα έγγραφα πριν τη μετάφραση να σφραγιστούν? Διάβασα κάτι για τη συνθήκη της Χάγης αν δεν κάνω λάθος.. Apottile? Δεν ξέρω αν είναι σωστό και αν ναι τότε που πρέπει να πάω?
                            2) Πού θα μεταφράσω τα έγγραφα? Στο υπουργείο εξωτερικών? Γίνεται μέσω ΚΕΠ? Ξέρετε πόσο καιρό παίρνει περίπου?
                            3) Στα απαιτούμενα χαρτιά στην αίτηση γράφει:
                            If you, your fiancé(e) or partner or anyone included in
                            your application has been divorced or widowed, a
                            certified copy of the divorce decree absolute or the
                            death certificate of the deceased spouse
                            (as appropriate)

                            και

                            If you, your fiancé(e) or partner or anyone included in
                            your application is or has been married, certified copies
                            of the marriage certificate(s)

                            Θα πρέπει δηλαδή να στείλω και τα χαρτιά του διαζυγίου και των γάμων των γονιών μου και των αδερφών του αρραβωνιαστικού μου? Γιατί στις αρχές της αίτησης ζητάει τα στοιχεία από το σόι όλο!

                            Please please βοηθήστε με γιατί θα φύγω τον άλλο μήνα και πρέπει να τρέξω.
                            Οποιεσδήποτε επιπλέον πληροφορίες είναι ευπρόσδεκτες!
                            Σας ευχαριστώ!

                            Comment


                              #44
                              1)Apostille: στήν κατεχάκη 56 2ος όροφος τα σφραγίζεις και τα παίρνεις αμέσως.

                              2)μεταφραστικό τμήμα : Yπουργείο εξωτερικών Αρίωνος 10 μοναστηράκι
                              τηλ 210-3285731-41
                              σε καμιά δεκαριά ημέρες τα παίρνεις περίπου τα χαριά απο το μεταφραστικό
                              Αν διαβάσεις στο θέμα για αυστραλούς υπήκοους έχει όλες τις απαντήσεις



                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #45
                                Δεν έχω όμως αυστραλιανή υπηκοότητα εγώ. Μόνο ο αρραβωνιστικός μου..

                                Comment

                                Working...
                                X