Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τις πληροφορίες που θέλω να δώσω ή που θέλω να πάρω συνεχίζω εδώ η γράφω κάπου αλλού;
    Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

    Comment


      Originally posted by dimhal View Post
      Τις πληροφορίες που θέλω να δώσω ή που θέλω να πάρω συνεχίζω εδώ η γράφω κάπου αλλού;
      Μπορείς να συνεχίσεις εδώ!

      Comment


        Σήμερα ήρθαν οι υπηκοότητες των παιδιών! Στις 15 Ιουνίου έστειλα τις αιτήσεις και σήμερα 27 Ιουνίου τις έλαβα! Τα χαρτιά που κατέθεσα ήταν
        Α) ληξιαρχική πράξη γέννησης των παιδιών (με σφραγίδα Χάγης) μεταφρασμένα από τη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου. Έστειλα μαζί και τα πρωτότυπα χαρτιά τα Ελληνικά (πριν 2 μήνες στην ξαδέλφη μου, που έκανε την ίδια διαδικασία, της είχαν ζητήσει τα πρωτότυπα να στείλει)
        Β) 1 φωτοαντίγραφο της ελληνικής ταυτότητας μου (είμαι ο γονιός με την υπηκοότητα) επικυρωμένο από την Ελληνική Αστυνομία, χωρίς μετάφραση
        Γ) 1 φωτοαντίγραφο του Birth Certificate μου, επικυρωμένο από την πρεσβεία στην Αθήνα
        Δ) 1 λογαριασμό τραπέζης που έχει το όνομα μου και τη διεύθυνση μου. Όχι μεταφρασμένο αλλά δίπλα από το όνομα και τη διεύθυνση έγραψα εγώ με λατινικούς χαρακτήρες το όνομά μου και τη διεύθυνσή μου. Αυτό μου το πρότειναν στην πρεσβεία στην Αθήνα γιατί είχα ξεχάσει να μεταφράσω το λογαριασμό. (Επίσης στην ξαδέλφη μου, που είχε στείλει τη μετάφραση, είχαν ζητήσει και το πρωτότυπο χαρτί στα ελληνικά).

        Η βοήθεια από αυτό το forum είναι πολύ σημαντική! Σας ευχαριστώ όλους!!!!
        Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

        Comment


          Oπως είπα και παραπάνω θα γράψω - με κάθε επιφύλαξη γιατί ακόμα δεν έχουμε πάρει έγκριση-για την PARTNER VISA. Αρχικά μας φάνηκαν βουνό και αν αναλογιστώ ότι με κάθε τηλέφωνο για πληροφορίες που έπαιρνα μου άνοιγαν και νέο μέτωπο, θέλει υπομονή και(δυστυχώς) λεφτά.
          Την PARTNER VISA την βγαζουν ο/η σύζυγος/ταιρι του Αυστραλου υπηκοου για να μπορεσει να μεταναστευσει στην Αυστραλια,και να μπορεσει να εργαστει.Μετα απο 2 χρονια παραμονης παιρνει την υπηκοοτητα.

          Xρειαζονται 4 αιτησεις:
          1) 47sp application for migration to australia by a partner.Αυτη την συμπληρωνει οποιος θελει να παρει την PARTNER VISA.
          2) 40SP - Sponsorship for a partner to migrate to Australia. Αυτη την συμπληρωνει ο/η σύζυγος/ταιρι Αυστραλος υπηκοος (σπονσορας) και
          3) 2 αιτησεις 888 - Department of Immigration & Citizenship.Αυτες τις συμπληρωνουν 2 ατομα για να επιβεβαιωσουν την σχεση σας.Πρεπει να ειναι απο επαγγελματα που αναφερονται στην αιτηση.
          Τις αιτησεις τις βρισκεις και στο COOGLE.

          Τα δικαιολογητικα που χρειαζονται ειναι τα εξης:
          1) Φορολογικη δηλωση.Αν ειναι κοινη ακομα καλυτερα.
          2) Καποιος κοινος λογαριασμος.Εγω δεν ειχα και εστειλα την κοινη φορολογικη δηλωση και χαρτι του ΙΚΑ που δηλωνω την γυναικα μου ως προστατευομενη μου
          Γενικα οσες περισσοτερες αποδειξεις μπορειτε να στειλετε για την κοινη σας συμβιωση τοσο καλυτερα.
          3) Πιστοποιητικο γεννησης του Αυστραλου υπηκοου (σπονσορα) και του διαβατηριου του, επικυρωμενα απο τη πρεσβεια της Αυστραλιας στην Ελλαδα.
          4) Πιστοποιητικο γεννησης του αιτουντος και των παιδιων σας αν εχετε.
          5) Ληξιαρχικη πραξη γαμου και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
          6)Ποινικα μητρωα του αιτουντος και του σπονσορα.Ο σπονσορας το βγαζει στο υπουργειο δικαιοσυνης στην μεσογειων μονο, ενω ο αιτουντος στη περιοχη που γεννηθηκε.
          7) 2 Χειρογραφα κειμενα απο τον αιτουντα και τον σπονσορα σε μια κολα χαρτι, να γραψουν λιγα λογια για την σχεση τους.
          8) Βεβαιωση προυπηρεσιας αν εχετε τα 2 τελευταια χρονια με ετησιο μισθο, του σπονσορα (το ζητανε στο 40sp).
          9) Την αποδειξη πληρωμης.Εμεις πληρωσαμε απευθειας στη πρεσβεια(1545 ευρωπουλα)
          10) 4 φωτο του αιτουντος και 2 φωτο του σπονσορα με γραμμενα απο πισω τα ονοματα.
          Ολα αυτα θελουν μεταφραση στα αγγλικα.Υπαρχει η μεταφραστικη υπηρεσια του υπουργειου εξωτερικων στο Μοναστηρακι.
          Για σφραγιδα της Χαγης εμεις βαλαμε σε ολα τα εγγραφα (προηγειται της μεταφρασης) αλλα μας ειπανε στην πρεσβεια οτι δε χρειαζονταν.Ρωτηστε καλυτερα γιατι αυτα αλλαζουν.
          Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

          Comment


            σημερα στο επιδομα των παιδιων απο το centrelink εκτος απο το μηνιαιο ποσο ειχε κι ενα εξτρα βοηθημα αρκετα καλο!!! οπως αυτο που περναμε 10 χρονια τωρα στην Ελλαδα!

            Comment


              Originally posted by MARINAM View Post
              σημερα στο επιδομα των παιδιων απο το centrelink εκτος απο το μηνιαιο ποσο ειχε κι ενα εξτρα βοηθημα αρκετα καλο!!! οπως αυτο που περναμε 10 χρονια τωρα στην Ελλαδα!
              ναι ναι δυο φορες τον χρονο410 για δημοτικο και 820 για γυμνασιο like greece!!!!!
              εκει πληρωναμε μονο φορους ικα τεβε και τα κερατα μας!!!!!και εδω μολις ηρθαμε.......α ρε Ελλαδα μας ........:bravo_

              Comment


                Θέλω να στείλω τα χαρτιά μου για Prospective Marriage Visa στο Βερολίνο και έχω αυτή τη διεύθυνση
                Australian Embassy
                Visa Office
                Wallstrasse 76-79
                D-10179 Berlin
                Germany

                Ξέρετε αν είναι η σωστή??

                Comment


                  Originally posted by BlackAngel View Post
                  Θέλω να στείλω τα χαρτιά μου για Prospective Marriage Visa στο Βερολίνο και έχω αυτή τη διεύθυνση
                  Australian Embassy
                  Visa Office
                  Wallstrasse 76-79
                  D-10179 Berlin
                  Germany

                  Ξέρετε αν είναι η σωστή??
                  καλημέρα

                  Partner Migration - FAQs - Australian Embassy

                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    Συνεχίζουμε http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%...553/#post49769

                    Comment

                    Working...
                    X