Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - gogita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - gogita

    Να μαι κι εγω....down under πια....
    Ειχα γραψει σε αλλο θεμα την ιστορια μου και θα την συνοψισω εδω.
    Ξεκινησα κι εγω τον Νοεμβριο του 2011 να ψαχνομαι καθως ειδα σημαντικη πτωση στη δουλεια μου (ειμαι φυσικοθεραπευτρια).Καπως ετσι επεσα πανω στο πατριωτακι.Αφου εμαθα τι ειναι το IELTS ξεκινησα αγγλικα με μια κοπελα που γνωρισα στο φορουμ.
    Με τη βοηθεια των μελων καταφερα να συγκεντρωσω ολα τα απαραιτητα χαρτια και να προετοιμαστω καταλληλα για το μεγαλο βημα.Γραφτηκα σε μια σχολη που ξεκιναει μαθηματα καθε Δευτερα.Αρχες Μαρτη κατεθεσα μονη μου τα χαρτια μου αιτουμενη student visa μεσω ιντερνετ.Ακουγοταν ευκολο και μου ειχαν ηδη πει τα μελη οτι οι χρονοι επεξεργασιας ειχαν αλλαξει και ολα ηταν πιο συντομα.Η απαντηση απο το Περθ ηταν απογοητευτικη.Νομιζω μας τσιμπησαν γιατι ειμαστε νιοπαντροι και λογω σχολης που ξεκιναει καθε Δευτερα.Ζητουσαν οικονομικη αναλυση.Αγχωθηκα και πανικοβληθηκα καθοτι εμεις δεν ειχαμε ουτε αρκετα μετρητα στα χερια μας, ουτε στη τραπεζα χρηματα να φαινονται.Εκεινη τη μερα τυχαια με πηρε τηλεφωνο μια φιλη να με ρωτησει που εκανα αγγλικα για το IELTS και οταν μιλησαμε προσφερθηκε να με βοηθησει οικονομικα δινοντας μου αρκετα χρηματα για να φαινονται στο λογαριασμο μου.Ανεθεσα την υποθεση σε δικηγορο.Τελικα μετα απο μικρη καθυστερηση της δικηγορου(αγνωστο γιατι) κατεθεσε τα χαρτια μας 23/4 ανημερα της γιορτης εμανα και του συζυγου μου!Το βραδυ αρκετα αργα(ωρα Ελλαδος και νωρις το πρωι-ωρα Αυστραλιας) ειχα μηνυμα στο μειλ μου απο τον case officer για να του επιβεβαιωσω το καινουριο CoE( μιας και ηταν να ξεκινησω μαθηματα 9/4 πηρα καινουριο αριθμο για 30/4).Επιβεβαιωσα αμεσα και σε λιγα λεπτα ειχα τη βιζα!
    Ξυπνησα τον αντρα μου ετοιμαστηκαμε, κλεισαμε εισητηρια και την επομενη μερα φυγαμε!Τοσο γρηγορα!

    25/4
    Τελευταιες ετοιμασιες, απο ενα πληρερεξουσιο σε συγγενικα μας προσωπα ο καθενας, και 12 το μεσημερι ειμαστε αεροδρομιο.Ειμαστε πολυ ενθουσιασμενοι και γεματοι ονειρα!Οντας αυπνοι απο τη Δευτερα λογω γιορτης κι ετοιμασιων, κοιμομαστε γρηγορα στο αεροπλανο και δεν πολυκαταλαβαμε το ταξιδι.Φτασαμε στη Αυστραλια 24 ωρες μετα.Μας παρελαβαν απο το αεροδρομιο 2 ανθρωποι που ουτε τους ξεραμε, θειοι μιας γνωστης του αδερφου του αντρα μου....Στο σημειο αυτο να πω οτι εχω θειους στη Μελβουρνη οι οποιοι προσπαθησαν να με αποτρεψουν να μεταναστευσω λεγοντας οτι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα στη χωρα και δεν υπαρχουν δουλειες, ακομα και για μενα που το επαγγελμα μου ειναι σε μεγαλη ζητηση.Μειναμε λοιπον με αυτους τους καταπληκτικους ανθρωπους μια βδομαδα.Μας πηγαινοφερναν παντου γιατι μενουν λιγο εξω απο το Southport.

    2/5
    Την πρωτη μερα στη σχολη γνωρισα μια κοπελα απο αλλο course η οποια μου ειπε οτι ψαχνει με τον αντρα της ενα ζευγαρι να συγκατοικησουν.Ειδαμε το σπιτι μια βδομαδα μετα και την ιδια μερα φεραμε τα πραγματα μας.Μας ζητησαν 2 εβδομαδες προκαταβολη, αλλα εμεις δεν ειχαμε καθολου χρηματα.Σιγα σιγα τους δωσαμε ολα τα χρηματα της προκαταβολης.Μενουμε πια στο Surfers Paradise στο Queensland.

    6/5
    Μια Κυριακατικη βολτα σταθηκε η αφορμη να βρω δουλεια.Πηγαμε στο Broadbeach, τουριστικη περιοχη που εχει αρκετες καφετεριες.Εκει ειδα ενα Spa και ειπα να ρωτησω αν χρειαζονται προσωπικο μιας και εχω εμπειρια σε αναλογη θεση.Η ιδιοκτητρια ελειπε και η κοπελα μου ειπε να στειλω το βιογραφικο μου.Προτιμησα να παω το βιογραφικο μου λιγες μερες αργοτερα για να συνταντησω προσωπικα την ιδιοκτητρια.Βλεπετε δεν ηξερα πως να συνταξω βιογραφικο με τα αυστραλεζικα προτυπα και ηλπιζα σε μια αμεση συνεντευξη.Ειχα απολυτο δικιο!Τεταρτη 9/5 πηγαινω και παλι στη ιδια επειχηρηση με το βιογραφικο μου αυτη τη φορα και για καλη μου τυχη η ιδιοκτητρια ειναι εκει και συζηταμε αμεσως!Την εντυπωσιασα και οπως ειπε και η ιδια I love your glowing face.Μου ζηταει τη επομενη μερα να δειξω τη δουλεια μου.Εκανα καποιες θερεπειες σε δυο απο της θεραπευτριες του Spa και πηρα τη δουλεια με συνοπτικες διαδικασιες.Την Παρασκευη πηγα για training kai Σαββατο ξεκινησα.Ηταν η μερα της μητερας και ειχαν παρα πολυ δουλεια με αποτελεσμα να δειξω αμεσα οτι μπορω να ανταποκριθω σε εντονες καταστασεις.Το κακο ειναι οτι ειμαι casual που σημαινει οτι με καλουν οποτε με χρειαζονται.Γενικα δουλευω περιπου 12 ωρες τη βδομαδα.Πληρωνομαστε καθε 2 βδομαδες.Δεν ξερω ακριβως πιο ειναι το ωρομισθιο αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενη απο την πληρωμη που ειδα στην τραπεζα.Να σημειωσω οτι δεν εχω ακομα TFN και δεν ξερω τι κρατησεις ειχα και αν πληρωθηκα κανονικα.Ειμαι τυχερη γιατι η ιδιοκτητρια ειναι μια γυναικα που αγαπα τη Ελλαδα κι εχει φιλους Ελληνες.Θελησε να βοηθησει και τον αντρα μου να βρει δουλεια.Μαλιστα του προσφερε η ιδια δουλεια.Του ζητησε να καταθαρισει τους ανεμιστηρες στο ταβανι και να τον πληρωσει γι αυτο και γενικα οτι μικροδουλειες εχει θα τον προτιμαει.

    #2
    Καλώς ήρθατε!!!
    Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς!
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #3
      gogita σου εύχομαι ότι καλύτερο στην καινούργια σου ζωή down under και πάντα να σου πηγαίνουν όλα πάντα πολύ καλά.
      Μπράβο σου που δεν το έβαλες κάτω και ακολούθησες το ένστικτο σου!!!
      Να είσαστε πάντα καλά!!!
      We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
      Joseph Campell

      Comment


        #4
        Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά gogita εύχομαι η νεα σου ζωή, να σου δώσει ότι ονειρεύεσαι
        1 Ιουνίου θα είμαι κι εγώ κατω ελπίζω να ξανασυναντηθούμε !!!
        Καλή επιτυχία σε σένα και στον άντρα σου σε οτι και αν κάνετε
        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

        Comment


          #5
          καταπληκτική ιστορία!
          από την μια μέρα στην άλλη ξέφυγες από την μίζερη και χωρίς μέλλον ελλάδα και βρέθηκες σε τροπικό παράδεισο με δουλειά! super!

          Comment


            #6
            Μπράβο gogita χαιρόμαστε τόσο πολύ για σένα και τον άντρα σου. Η μετακόμισή σας ήταν ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε. Μπράβο για την αποφασιστικότητα και το θάρρος σας.Δίνετε κουράγιο και σε μας τους υπόλοιπους. Εύχομαι όλα να σας πάνε το ίδιο καλά και εύκολα και στη συνέχεια.

            Comment


              #7


              Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ

              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #8
                Ευχομαι παντα τυχεροι να εισαστε κ οτι καλυτερο στην νεα σας ζωη.Εγω θα ειμαι 16 ιουνιου κ θα τα δω κι εγω απο κοντα

                Comment


                  #9
                  Μπραβο gogita καλη αρχη και καλη συνεχεια ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΙ οπως λεμε στην πατριδα.Επιτη ευκαιρια να ενημερωσω πως ο αντρας μου giorgowkritikos εφτασε καλα στην Μελβουρνη στις 24 Μαιου και η υποδοχη που δεχτηκε ηταν πολυ θερμοτερη απο οτι ελπιζαμε και αυτο οφειλεται μαλλον στο οτι μας ανοιξαν την πορτα φιλοι κι οχι συγγενεις, που μας εσβησαν μεχρι κι απο το φεις μπουκ μολις εμαθαν πως θελουμε να παμε Αυστραλια.Ξεκινησε τις απαιτουμενες διαδικασιες με το ceterling και μαλιστα οι ιδιοι τον εστειλαν σε ενα γραφειο ευρεσεως εργασιας και την παρασκευη εχει ραντεβου για δουλεια.Αυριο θα παει για τραπεζικο λογαριασμο και TFN.Εχει ξετρελαθει με την περιοχη που μενουν (glaston park) και ειναι ενθουσιασμενος.Ελπιζω να ειμαστε συντομα μαζι του και με μεγαλη μας χαρα να κανουμε πια ανταποκριση απο Αυστραλια.
                  Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                  Comment


                    #10
                    Σας ευχαριστω πολυ ολους!Ελπιζω να συναντηθουμε κι εδω.Θενκς Agoriani με βοηθησε η Aussie που ηταν on line στο τσατ και το καναμε βημα βημα!Πραγματικα ουτε που το καταλαβαμε πως βρεθηκαμε εδω!Kikirikou και Niko με το καλο να ερθετε!Μαρια εχω παρακολουθησει τα posts του αντρα σου.Ευχομαι ολα να πανε καλα.Αντε και ηρθαμε.....σκοπος ειναι να μεινουμε κιολας!!!Φιλια σε ολους

                    Comment


                      #11
                      Καλώς ηρθες!!!!! Το μεγαλύτερο βήμα έγινε....τα καταφέρατε! μετά από τόσο κόπο, θυσίες και αγωνία.....
                      Καλή αρχή και ακόμα καλύτερη συνέχεια!

                      Comment


                        #12
                        ΤΟΛΜΗ, ΘΑΡΡΟΣ, ΠΙΣΤΗ, ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ, ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ, ΔΥΝΑΜΗ, ΟΡΕΞΗ, ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ....ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ, Α Ξ Ι Ο Ι .

                        Υ.Γ. Ένα καλό παράδειγμα για πολλούς ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ που αισθάνονται υπερβολική ανασφάλεια και εξάρτηση απο τους συγγενείς. Δέν λέω, καλό είναι να έχεις κάποιους δικού; σου να στηριχθείς αλλά και χωρίς αυτούς γίνεται η δουλεία.Αφήστε που σε πολλές περιπτώσεις μπορει να αποδειχθούν ¨κακός μπελάς¨ οι συγγενείς...

                        Comment


                          #13
                          Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ!!!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by gogita View Post
                            Να μαι κι εγω....down under πια....

                            μπραβο κοριτσι μου. τα παραπανω μοιαζουν με σεναριο ταινιας.. αν και δεν σε γνωριζω ειμαι σιγουρη οτι your glowing face θα ειναι παντα το δυνατο σου χαρτι. keep the spirit up!!!!!!!!! σε λιγο καιρο θα ειμαι κι εγω στο sydney. μιας και το surfers paradise ειναι αγαπημενος προορισμος, ποιος ξερει μπορει να ερθω για spa. εντωμεταξυ σου ευχομαι ολο και καλυτερα.....

                            Comment


                              #15
                              Μπράβο σας Gogita!!!!! Για αυτό σας χάσαμε τελευταία... Είμαστε πολύ χαρούμενοι που τα καταφέρατε και πάνε όλα καλά!!!! Το Queensland είναι τόσο ονειρεμένο όσο φαίνεται τελικά? Με τον doggy τι κάνατε? Χαιρετισμούς πολλούς και στον άντρα σου, και καλή συνέχεια ευχόμαστε...

                              (Εκτορας + Κων/να)

                              Comment

                              Working...
                              X