Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια σε ξενοδοχειο Αγγλίας - απάτη!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασια σε ξενοδοχειο Αγγλίας - απάτη!!

    Γεια σας,

    Ειχα κανει upload το βιογραφικο μου σε job portal και μου ηρθε αγγελια απο ταχα ξενοδοχειο Novotel Λονδινου οτι ψαχνουν για προσωπικο...Εκανα την αιτηση μου και μεσα σε 2μερες μου ειπαν οτι με αποδεχονται για την δουλεια και μου στειλαν την "Contract Letter" το οποιο υπέγραψα και το εδωσα πισω...Ομως παραξενευτηκα οταν στην αιτηση εδιναν καπου 6000ευρω την εβδομαδα! Ετσι επικοινωνησα με το ξενοδοχειο και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει τετοιο ονομα που φαινοταν ως HR Manager...Μετα εκανα αναζητηση και εμαθα οτι οποιοι λαβαινουν παρομοια φορμα για εργασια στο Novotel ειναι ΑΠΑΤΗ....ευτυχως δεν εδωσα διαβατηριο ή χρηματα που ζητουσαν για να μου φτιαξουν τα χαρτια εργασίας..!!

    #2
    Το ίδιο συνέβη και σε έναν γνωστό μου. Είναι Πολιτικός Μηχ/κός και με τον ίδιο τρόπο τον "προσέλαβε" μεγάλη κατασκευαστική εταιρία στο Λονδίνο. Αφού έστειλε βιογραφικό (έχοντας δει αγγελία), και αφού συμπλήρωσε ένα ερωτηματολόγιο (κάτι σαν ψυχολογικό τέστ αν θυμάμαι καλά), του έστειλαν email οτι προσλαμβάνεται και μάλιστα με πάρα πολύ καλή αμοιβή. Ευτυχώς έτυχε να τους πάρει τηλέφωνο να ρωτήσει κάποια διευκρινιστικά πράγματα και διαπίστωσε οτι ο δεν υπήρχε κανένας HR Manager με το όνομα αυτού που τον είχε προσλάβει. ΠΡΟΣΟΧΗ, πρέπει να έχουμε στο νου μας και αυτά πλέον, εκτός όλων των άλλων! Αν κάποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα, πείτε μου να ρωτήσω να σας πω (θυμάμαι μόνο το γενικό concept που ανέφερα).

    Comment


      #3
      ckastam στη θέση σου θα πήγαινα αμέσως στην αστυνομία να μου πει ποιά υπηρεσία θα μπορούσε να χειριστεί καταγγελία γι'αυτή την απάτη. Αν μη τί άλλο να μπουν σε μαύρη λίστα ο ατζέντης και ο εστιάτορας.

      Comment


        #4
        Originally posted by ckastam
        το χιλιάρικο φυσικά κ δεν το έχω ξεχάσει - μόλις βρω δουλειά κ μονιμη κατοικια (είμαστε στο ψάξιμο κ σε καλό δρόμο ελπίζω) θα ψάξω να βρω κανεναν δικηγόρο να στείλουμε κανα εξώδικο στον τύπο να μας στείλει πίσω τα χρήματα κι ας τα μοιραστώ με τον δικηγόρο - τουλάχιστον να παρω κανα φράγκο πίσω....
        Ναι όταν χαλαρώσουν τα πράγματα κυνήγησέ το, γιατί να σου φάει κάποιος τόσα χρήματα;

        Comment

        Working...
        X