Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απόψεις σχετικά με την μετανάστευση!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απόψεις σχετικά με την μετανάστευση!

    Από την πρώτη ημέρα που γράφτηκα στο "πατριωτάκι" μέχρι και σήμερα παρακολουθώ όλες τις εξελίξεις στο θέμα που με ενδιαφέρει και είναι η "μετανάστευση στη Σουηδία".
    Αυτό που έχω καταλάβει και θα ήθελα να καταλάβετε όλοι είναι οτι η μετανάστευση σε μια ξένη χώρα είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό.
    Ο φίλος μου ο Σπύρος, "skonto" το καλλιτεχνικό του, ήρθε με "χ" χρήματα, οι ανάγκες του στην Ελλάδα ήταν "ψ", οι ανάγκες του στην Σουηδία ήταν "z" και το επάγγελμα του είναι τεχνικός υπολογιστών. ( Αν πήγαινα σε πραγματική ανάλυση θα έπρεπε να σας γράψω όλες τις παραμέτρους και θα κουραζόσασταν. Απλά θέλω να σας δώσω ένα παράδειγμα.)
    Ο πρώην συγκάτοικος μου Μάνος "saetron" ήρθε με "χ1" χρήματα, οι ανάγκες του στην Ελλάδα ήταν "ψ1", οι ανάγκες του στην Σουηδία ήταν "z1" και το επάγγελμα του είναι νοσοκόμος.
    Εγώ ήρθα με "χ2" χρήματα, οι ανάγκες μου στην Ελλάδα ήταν "ψ2", οι ανάγκες μου στην Σουηδία ήταν "z2" και το επάγγελμα μου είναι οδηγός.
    Ο Σπύρος είναι 50 ετών παντρεμένος με παιδιά. Ο Μάνος είναι 24 ετών και ελεύθερος, για παιδιά δεν μου ανέφερε( χα χα χα), Εγώ είμαι 43 παντρεμένος με παιδιά.
    Το μόνο κοινό που έχουμε οι τρεις μας είναι οτι βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή στη Στοκχόλμη.
    Σας γράφω αυτό το παράδειγμα για να δείτε οτι αν και παλεύουμε και οι τρεις για μια καλυτερη ζωή, ο τρόπος που θα αντιμετοπησουμε τις καταστάσεις που θα μας τυχουν είναι εντελός διαφορετικός. Και είναι διαφορετικός γιατί όλοι μας έχουμε βιώσει διαφορετικές καταστάσεις στη ζωή μας έχουμε κάνει διαφορετικά λάθη, έχουμε διαφορετικούς στοχους.
    Θα μου πείτε ΟΚ, το ξέρουμε, γιατί κάνεις όλον αυτό τον πρόλογο?
    Γιατί:
    1) Το 98% όσων πρέπει να ξέρει ο υποψήφιος μετανάστης γενικά για την Σουηδία έχει αναφερθεί και ξανα αναφερθεί και ξανα αναφερθεί και ξανα αναφερθεί και ξανα αναφερθεί πολλες φορές.
    2)Αν υπάρξει κάτι καινούργιο να είστε σίγουροι οτι τα παιδιά που κάνουν την περισσότερη δουλειά εδω μέσα θα σας ενημερώσουν άμεσα.
    3) Εαν αλλάξει κάτι στην Σουηδία ( νομοθεσία, συγκοινωνίες, υγεία ...) και τα παιδιά δεν το πάρουν χαμπάρι δεν θα ενημερωθήτε ποτέ γιατί πολύ απλά δεν θα το ξέρουν ουτε οι ίδιοι.
    4) Το επόμενο 2% που απομένει αφορά ειδικές περιπτώσεις που δεν μπορούμε να τις γνωρίζουμε. Στην Ελλάδα δεν τα γνωρίζαμε όλα, στην Σουηδία πότε προλάβαμε να τα μάθουμε? Στο λίγο χρόνο που είμαστε εδώ?
    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι πολύ "μασημένη τροφή" υπάρχει εδώ μέσα και θέλετε να σας την βάλουμε στο στόμα και να σας κουνάμε και τα σαγόνια?
    Παιδιά, σηκωθήτε από καρέκλες, πολυθρόνες, καναπέδες, κρεβάτια και αρχίστε με οδηγό αυτά που έχουν γραφτει μέχρι τώρα το ψάξιμο. Και όταν λέω ψάξιμο εννοώ ανάλογα με την περιπτωση σας. Γιατι κανένας μας δεν την γνωρίζει καλύτερα από εσας.
    Δεν μπορειτε να ρωτάτε αν τα Σουηδικά είναι εύκολη γλώσσα. Αυτό είναι υποκειμενική άποψη. Εγώ στο sfi έχω δυο συμμαθητές, Έλληνες 60 χρονών, Οι άνθρωποι είναι από χωριό και ίσα ίσα έβγαλαν το δημοτικό. Εγώ έχω τελειώσει πανεπιστήμιο. Αν με ρωτούσαν αυτοί αν τα Σουηδικά είναι εύκολη γλώσσα τί να τους απαντήσω? όποια και να ήταν η απάντηση θα ήταν καθαρά υποκειμενική.

    Κλείνοντας θα ήθελα να σκεφτείτε οτι όλοι αυτοί που έγραψαν (άλλος λιγότερες πληροφορίες και άλλος περισσότερες) το κάναν με την καλή τους θέληση στον λίγο ελεύθερο χρόνο που έχουν. Σεβαστήτε την προσπάθεια τους και διαβάστε τι γράψανε. Μην ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια.



    Υ Γ. Ζητώ συγνώμη από όλους για το "σεντόνι" αλλά θεωρώ οτι έπρεπε να ειπωθούν κάποια πράγματα!
    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

    #2
    Πες τα χρυσόστομε!

    Comment


      #3
      Συμφωνώ και επαυξάνω
      Heal the past. Live the present. Dream the future.

      Comment


        #4
        Ετσι ακριβώς,
        από τη μέρα που ήρθαμε στη Στοκχόλμη κάνω συνεχώς την ίδια διαπίστωση! Όποτε κάποιος μου δίνει μία πληροφορία σκέφτομαι: αυτό το έγραψε τότε π.χ. η Ευανθία, ο Σπύρος, η Ελένη, ο Saetron, o Antogeor και τόσα άλλα ονόματα που διάβαζα καθημερινά μήνες τώρα. Η πληροφόρηση από όλους σας ήταν και είναι τόσο λεπτομερής που ακόμη και όταν συνάντησα πρόβλημα με την δήλωση της διεύθυνσης, αν είχα θυμηθεί το post της Κatia (πριν από λίγο καιρό ήταν!) θα είχα λειτουργήσει διαφορετικά και σε αυτό.
        Ευχαριστώ ξανά όλους σας και θα προσπαθήσω να ενισχύσω την προσπάθειά σας για πληροφόρηση όσων προσπαθούν να ερθουν με οτι καινούριο συναντώ εδώ.

        Δέσποινα

        Comment

        Working...
        X