Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σε ολους ,καλως ηρθα και καλως σας βρηκα :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σε ολους ,καλως ηρθα και καλως σας βρηκα :)

    Γεια σας,λεγομαι Μαρια και απο περσυ προσπαθω να φυγω για Σουηδια , διαβασα 3-4 σαιτ για ελληνες μεταναστες (αναμεσα σε αυτα και το δικο σας), και το "πατριωτακι" μου φανηκε το πιο ενεργο και το πιο ζωντανο, ακομα και καποιες αντιπαραθεσεις σας που διαβασα ,ακομα και αυτες ηταν χρησιμες, γιατι ο καθενας κραταει και πεταει αυτα που θελει.
    Θελω να ρωτησω αν οντως ειναι καλυτερα να ξεκινησουμε ανοιγωντας μαγαζι ,μια και ο αντρας μου ειχε μαγαζι στη Ελλαδα 19 χρονια και ειναι γνωστης, και αν σε επαρχια ειναι καλυτερα τα πραγματα απο αποψη ευρεση σπιτιου,χαμηλοτερου ενοικιου κτλ.
    Δεν με πειραζει το γεγονος του ρατσισμου αν υπαρχει γιατι 1ον ειμαι γενικα συμπαθεις σαν ανθρωπος 2ον πιστευω οτι αναλογος πως εισαι (ευγενικος,σεβαστικος κτλ) ετσι σε αντιμετωπιζουν οι αλλοι και 3ον θελω ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια μου, ακομα και αν εμεις οι γονεις βιωσουμε δυσκολιες ,αυτα σιγουρα θα ενσωματωθουν πολυ ευκολα ιδιως τα δυο μικρα και θα μιλανε σουηδικα σαν μητρικη γλωσσα.

    Παμε για μονιμα και ξεκιναμε αισιοδοξοι και προετοιμασμενοι να τα αντιμετωπισουμε ολα με επιμονη και υπομονη, σας ευχαριστω ,συγγνωμη αν σας κουρασα ,περιμενω με αγωνια τις συμβουλες σας και τις αποψεις σας καλες και κακες .
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    #2
    Originally posted by maria-8 View Post
    Γεια σας,λεγομαι Μαρια και απο περσυ προσπαθω να φυγω για Σουηδια , διαβασα 3-4 σαιτ για ελληνες μεταναστες (αναμεσα σε αυτα και το δικο σας), και το "πατριωτακι" μου φανηκε το πιο ενεργο και το πιο ζωντανο, ακομα και καποιες αντιπαραθεσεις σας που διαβασα ,ακομα και αυτες ηταν χρησιμες, γιατι ο καθενας κραταει και πεταει αυτα που θελει............................................. .................................................. .................................................. .................................................. .......................................
    Παμε για μονιμα και ξεκιναμε αισιοδοξοι και προετοιμασμενοι να τα αντιμετωπισουμε ολα με επιμονη και υπομονη, σας ευχαριστω ,συγγνωμη αν σας κουρασα ,περιμενω με αγωνια τις συμβουλες σας και τις αποψεις σας καλες και κακες .
    Μαρια Καλωσορισες στην παρεα μας !!!!
    Καταρχην να σου ζησουν τα παιδακια σου !!!!!!

    Δεν μπορω να σε συμβουλεψω αν ειναι καλυτερα με το να ανοιξεις επιχειρηση στην σουηδια . Φανταζομαι οτι και δικη σου επιχειρηση να εχεις παλι δεν χρειαζονται τα σουηδικα ?

    Μια οποιαδηποτε δουλεια σε συνεργειο καθαρισμου η σε εστιατοριο αν ψαξετε νομιζω κατι θα βρειτε !!

    Να ξερεις οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα στην αρχη !!
    Ειναι το μεταβατικο σταδιο , ξαφνικα ξυπνας και βρισκεσαι σε ενα τελειως διαφορετικο μερος με διαφορετικο τροπο ζωης απο αυτον που μαθαμε στην ελλαδα !! Το θεμα ειναι εσυ ποσο αποφασισμενη εισαι να το παλεψεις και να αντιμετωπισεις ολες τις δυσκολιες που βρισκουμε ολοι στην αρχη !!
    Ειναι σαν να σβηνεις την ζωη σου και οτι εχεις κανει μεχρι εκεινη την στιγμη και ΞΕΚΙΝΑΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!

    Για το θεμα του ρατσισμου οπως γραφεις , αν εισαι ευγενικος και σεβεσαι την χωρα που σε φιλοξενει και τους ανθρωπους της δεν θα εχεις προβλημα. Στην σουηδια ζουν πολλοι μεταναστες απο ολα τα μηκη και πλατη της γης !!!

    Οσο για την γλωσσα οπως γραφεις αφου ξερεις αγγλικα και ιταλικα σιγουρα θα ειναι ευκολοτερο για σενα
    Το κυριοτερο ομως ειναι αυτο που γραφεις οτι ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ και αυτο ειναι που θα σε βοηθησει περισσοτερο !!!

    Διαβασε καλα οτι εχει γραφτει εδω στο φορουμ ψαξε και στο ιντερνετ οσο μπορεις περισσοτερο .
    Πρεπει να προετοιμαστεις οσο το δυνατον καλυτερα και το κυριοτερο να ξερεις τι κανεις και γιατι το κανεις !!!

    Σου ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!

    Υ.Σ Για τα παιδια μην ανησυχεις θα ενσωματωθουν γρηγορα !!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #3
      Originally posted by maria-8 View Post
      Επειδη δεν ξερουμε γρι σουηδικα με τον συζυγο και επειδη δυνατοτητα οικονομικη για εκμαθησης της στην Ελλαδα δεν ειχαμε ,μαζεψαμε λιγα λεφτα πουλωντας οτι πουλιοταν για να καταφερουμε να περασουμε τον πρωτο καιρο.
      Βρηκαμε κατι γνωστους εξω απο το Μαλμε και μας ειπανε οτι αν ανοιξουμε μαγαζι στη σουηδια ειναι πιο ευκολα να ενταχθουμε στη Σουηδια γιατι για εργασια χωρις γνωση σουηδικων ως γνωστων ειναι δυσκολο, και σκεφτομαστε να παμε εκει σε επαρχια κοντα στο Μαλμε να ανοιξουμε μαγαζι να μαθουμε τη γλωσσα σε σχολειο και ευελπιστω με το πρωτο πτυχιο σουηδικων να καταφερω να "χωθω" και εγω καπου,οπουδηποτε,αλλωστε καθε τιμια δουλεια δεν ειναι ντροπη
      Θελω να ρωτησω αν οντως ειναι καλυτερα να ξεκινησουμε ανοιγωντας μαγαζι ,μια και ο αντρας μου ειχε μαγαζι στη Ελλαδα 19 χρονια και ειναι γνωστης, και αν σε επαρχια ειναι καλυτερα τα πραγματα απο αποψη ευρεση σπιτιου,χαμηλοτερου ενοικιου κτλ.
      Αγαπητή maria-8
      Προσωπικά σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνεις. Το οτι ο συζυγος σου έκανε επι 19 χρόνια την ίδια δουλεια μπορει να είναι και καλό αλλα και κακό. Καλό από την πλευρά οτι έχει δει αρκετά πράγματα και έχει εμπειρία. Κακό από την πλευρά οτι δεν είναι σίγουρο οτι θα αφομοιώσει εύκολα όλες τις διαφορές που υπάρχουν στην αγορα της Σουηδίας σε σχέση με την Ελλάδα. Απλά πριν ανοιξεις μαγαζί καλό είναι να σκεφτεις κάποια πράγματα:
      α) Ποιός θα πουλάει και σε ποια γλωσσα θα πουλάε?
      β) Πόσο καλά γνωρίζεις το φορολογικό σύστημα της Σουηδίας?
      γ) Πόσο καλά γνωρίζεις πως γινονται οι συνναλαγές στη Σουηδία?(ξέρεις οτι εδώ δεν υπάρχουν επιταγές και μάλιστα μεταχρονολογημένες? οτι αν δεν πληρώσεις έναν λογαριασμό ρεύματος -500 κορώνες - πας στον αντίστοιχο τειρεσία?)
      δ) Οτι εδώ σου λέει ο λογιστής τι να κάνεις και όχι εσύ τι να κάνει ο λογιστής?
      ε) Οτι για να πάρεις παραμονή από το migrationsverket χρειάζονται πολύ περισσότερα πράγματα από ότι αν είσαι απλός υππάλληλος? εδώ

      Δεν γράφω περισσότερα για να μην νομίζεις οτι είμαι κακοπροέραιτος και προσπαθω να σε αποθαρύνω. Η γνώμη μου λοιπόν είναι οτι αφου κάνεις μια πολύ μεγάλη έρευνα σχετικά με το τι σημαίνει να ανοίξεις ένα μαγαζί εδώ μετά να επισκευθεις κάποιον ειδικό στις επειχηρήσεις. Και πίστεψε με θα μάθεις πολλά ακόμα που δεν ήξερες.

      Τώρα για το άλλο κομάτι της ερώτησης σου που αφορα το σπίτι ναι τα πραγματα είναι πολύ πιο εύκολα στην επαρχία σε σχέση με την προτευουσα. Εκεί θα σε συμβούλευα να αγοράσεις και όχι να νοικιάσεις, πχ για ένα τέτοιο σπίτι (εδώ) στην Στοκχόλμη θα ήθελες πάνω από 3.000.000 κορώνες.

      Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

      Comment


        #4
        Originally posted by georgeman View Post
        Αγαπητή maria-8
        Προσωπικά σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνεις. Το οτι ο συζυγος σου έκανε επι 19 χρόνια την ίδια δουλεια μπορει να είναι και καλό αλλα και κακό. Καλό από την πλευρά οτι έχει δει αρκετά πράγματα και έχει εμπειρία. Κακό από την πλευρά οτι δεν είναι σίγουρο οτι θα αφομοιώσει εύκολα όλες τις διαφορές που υπάρχουν στην αγορα της Σουηδίας σε σχέση με την Ελλάδα. Απλά πριν ανοιξεις μαγαζί καλό είναι να σκεφτεις κάποια πράγματα:.........................................
        Συμφωνώ απόλυτα με τον Georgeman

        Comment


          #5
          Ευχαριστω πολυ παιδια για τον κοπο που κανατε να μου απαντησετε και θα σας τα εξηγησω λιγο για να καταλαβετε την κατασταση μου, ο αντρας μου ειναι απο χωρα εκτος ΕΕ .
          Σαν μη ευρωπαιος λοιπον δεν εχει δικαιωμα να εργαστει στη σουηδια απο οσα εχω ακουσει, αλλα επειδη θελουμε πολυ να φυγουμε το παλευουμε .
          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

          Comment


            #6
            Επειδή αυτός που σας το είπε μάλον δεν έχει γυναίκα από EU/EEA δες αυτό:
            If you are from a country outside the EU/EEA - Migrationsverket [NS4 version]



            Πάντως όπως και να έχει επειδή η μετανάστευση έχει πολλές παραμέτρους καλό είναι να την ψάξεις πολύ.

            Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

            Comment


              #7
              Originally posted by georgeman View Post
              Επειδή αυτός που σας το είπε μάλον δεν έχει γυναίκα από EU/EEA δες αυτό...

              Πάντως όπως και να έχει επειδή η μετανάστευση έχει πολλές παραμέτρους καλό είναι να την ψάξεις πολύ.

              Georgeman τι να σου πω!! να σε φιλησω παλικαρι μου!!
              Το ειχα δεδομενο οτι δεν γινεται να μεινει εκει ο αντρας μου γιατι μας το εχουν πει και αλλοι οχι μονο ο παραπανω, το καλυτερο νεο που εχω ακουσει τις τελευταιες μερες σε χιλιοευχαριστω ,μας εφτιαξες το βραδυ μας οικογενειακος, να σαι καλα!!! τρεχω να προφτασω τα νεα και στην υπολοιπη οικογενεια
              Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

              Comment


                #8
                Πριν το κανεις θα πρέπει να σκεφτεις οτι θα πρέπει να έρθεις εσύ πρώτη να βρεις δουλεια και μετα να έρθει και ο άντρας σου. Γιατι για να έρθετε μαζι δεν το βλέπω. Η βίζα του θα του πάρει πολύ χρόνο.

                Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                Comment


                  #9
                  Ναι πιστευω οτι πρωτα πρεπει να παρεις εσυ personnummer και μετα ο συζυγος.
                  Τωρα από επαρχία δεν ξέρω αλλα θα σου πω τι έχω ακουσει απο σουηδους. Αν βρεις εκει δουλεια ειναι το τέλειο, ετσι μου λένε όλοι.
                  Οσο για τα σπιτια σκέψου οτι αυτό είναι και ακριβό για επαρχία, έχει και πολύ φθηνότερα αμα το ψαξεις καλά!

                  Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                  Comment


                    #10
                    Απο την στιγμή που βγάλεις τα νουμερα πας στον δήμο και γραφεσε στο σχολειο.
                    Τετοια σχολεια έχουν ολοι οι δημοι.
                    Οσον αφορα την δουλεια στην επαρχεια εκει ειναι δυσκολα τα πράγματα. Αν υπήρχαν δουλειες δεν θα έφευγαν και οι ίδιοι οι σουηδοι.
                    Εγώ πάντως το ψάχνω ακόμα αλλα έχω διαπιστώσει οτι αν στην στοκχολμη χρειαζεται μια φορα η γλώσσα στην επαρχεια χρειαζεται 10. Και αυτό γιατί στην επαρχεια δεν ξέρουν όλοι αγγλικά!

                    ΥΓ: καληνύχτα για σήμερα γιατί αυριο δουλευω!!

                    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                    Comment


                      #11
                      Residence permit in Sweden for long-term residents in the EU

                      Χαιρεται!

                      Ο αντρας σου ειναι μεταναστης στην Ελλαδα απο χωρα εκτος ΕΕ. Δες αν η αδεια διαμονης του ειναι "επί μακρόν διαμένων - ΕΚ". Αν ναι τοτε εχει τα ιδια σχεδον δικαιωματα με τους υπηκοους χωρων ΕΕ, που σημαινει πως μπορει να μεταναστευσει με τον ιδιο τροπο οπως και εσυ. Δεν χρειαζεται ουτε βιζες ουτε τιποτα. Αν δεν εχει τετοια αδεια μπορει να την παρει, υπαρχουν βεβαια καποιες προυποθεσεις.

                      Για περισσοτερες πληροφοριες δες στην σελιδα του υπουργειου migrationsverket στην κατηγορια "Long-term residents in another EU country" επειδη δεν εχω δικαιωμα να βαλω το link.

                      Καλη συνεχια

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Dixrwmos View Post
                        Χαιρεται!

                        Ο αντρας σου ειναι μεταναστης στην Ελλαδα απο χωρα εκτος ΕΕ. Δες αν η αδεια διαμονης του ειναι "επί μακρόν διαμένων - ΕΚ". Αν ναι τοτε εχει τα ιδια σχεδον δικαιωματα με τους υπηκοους χωρων ΕΕ, που σημαινει πως μπορει να μεταναστευσει με τον ιδιο τροπο οπως και εσυ. Δεν χρειαζεται ουτε βιζες ουτε τιποτα. Αν δεν εχει τετοια αδεια μπορει να την παρει, υπαρχουν βεβαια καποιες προυποθεσεις.

                        Για περισσοτερες πληροφοριες δες στην σελιδα του υπουργειου migrationsverket στην κατηγορια "Long-term residents in another EU country" επειδη δεν εχω δικαιωμα να βαλω το link.

                        Καλη συνεχια
                        Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας παιδια,georgeman εχεις δικιο σε αυτο που λες για τις δουλειες αλλα υπαρχουν και πολλοι που εχουν το συνδρομο της πρωτευουσας οπως στην ελλαδα φανταζομαι χεχε,καλη σου νυχτα και σε ευχαριστω.
                        Διχρωμε σε ευχαριστω για την πληροφορια θα το κοιταξω..
                        Καλο σας βραδυ πατριωτακια
                        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                        Comment


                          #14
                          Ευχαριστω πολυ milu για το λινκ,τοσο καιρο ψαχνω στο ιντερνετ και δεν το ειχα δει
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment

                          Working...
                          X