Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Kleanthis View Post
    Kαλησπέρα. Υπάρχει πολλή μεγάλη ζήτηση για κάλυψη θέσεων στα νηπιαγωγεία και βρεφονηπιακούς σταθμούς.
    Τα προσόντα που ζητούν είναι-πτυχίο σχετικό με τα παιδαγωγικά και μετά ανάλογα την περίπτωση , εργάζεσαι σαν νηπιαγωγός ή φροντιστής νηπίων.
    Καλημέρα!Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!Απ ότι βλέπω στο ίντερνετ χωρίς να είμαι σίγουρη ότι βλέπω σωστές πληροφορίες είδα ότι ο μισθός μιας νηπιαγωγου είναι περίπου 1600 καθαρά..αντε λίγο παραπάνω στο Μόναχο το οποίο ξέρω ότι είναι πολύ ακριβό. Παρ όλα αυτά θα μπορούσα με αυτά τα χρήματα να συντήρηθω μόνη μου?

    Comment


      Πάντως πιο πάνω που διάβαζα, έχω φάει πιτόγυρο Μοναχο Ανόβερο και Νυρεμβέργη , δύσκολα να βρείς καλο πιτόγυρο. Δεν τα φτιάχνουνε ωραία όπως Ελλάδα , άσε που είναι και ελάχιστα από αυτά, ενώ από εστιατόρια βρίσκεις αρκετά.

      Comment


        Καλησπέρα σας .
        Είμαι 39 χρονών και εργάζομαι σε μια γερμανική εταιρία σε σχετικά καλή θέση. Έχω πτυχίο στα οικονομικά και τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου. Ο σύντροφος μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Γερμανία και είναι πολύ πρόθυμος να επιστρέψει πάλι εκεί αφού στην Ελλάδα δεν πρόκειται να αλλάξουν τα πράγματα στα επόμενα χρόνια. Εγώ αν και πιστεύω ότι μου ταιριάζει πολύ ο τρόπος ζωής των Γερμανών δεν μιλάω σχεδόν καθόλου την γλώσσα και μου είναι πολύ δύσκολο να πάρω την απόφαση να φύγω επειδή θεωρώ ότι είμαι αρκετά μεγάλη για να μπορέσω να κάνω μια νέα αρχή και δεν ξέρω αν θα μου δινόταν και η ευκαιρία. Εκτός αυτού δεν έχουμε ακόμα παιδιά και αυτό ίσως να είναι επίσης ένα αρνητικό στην εύρεση εργασίας. Εκείνος μου λέει να μην το σκέφτομαι έτσι γιατί οι Γερμανοί έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία πάνω στο θέμα αυτό. Με συγχωρείται αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα την άποψη αυτών που το έχουν ήδη κάνει για το αν αξίζει τον κόπο. Ευχαριστώ

        Comment


          Originally posted by fairy View Post
          Καλησπέρα σας .
          Είμαι 39 χρονών και εργάζομαι σε μια γερμανική εταιρία σε σχετικά καλή θέση. Έχω πτυχίο στα οικονομικά και τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου. Ο σύντροφος μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Γερμανία και είναι πολύ πρόθυμος να επιστρέψει πάλι εκεί αφού στην Ελλάδα δεν πρόκειται να αλλάξουν τα πράγματα στα επόμενα χρόνια. Εγώ αν και πιστεύω ότι μου ταιριάζει πολύ ο τρόπος ζωής των Γερμανών δεν μιλάω σχεδόν καθόλου την γλώσσα και μου είναι πολύ δύσκολο να πάρω την απόφαση να φύγω επειδή θεωρώ ότι είμαι αρκετά μεγάλη για να μπορέσω να κάνω μια νέα αρχή και δεν ξέρω αν θα μου δινόταν και η ευκαιρία. Εκτός αυτού δεν έχουμε ακόμα παιδιά και αυτό ίσως να είναι επίσης ένα αρνητικό στην εύρεση εργασίας. Εκείνος μου λέει να μην το σκέφτομαι έτσι γιατί οι Γερμανοί έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία πάνω στο θέμα αυτό. Με συγχωρείται αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα την άποψη αυτών που το έχουν ήδη κάνει για το αν αξίζει τον κόπο. Ευχαριστώ
          Δεν είσαι καθόλου μεγάλη, οι περισσότερες περιπτώσεις είναι πάνω από 40 ετών.

          Comment


            τα πραγματα θα χειροτερεψουν, τα νουμερα δεν βγαινουν .
            δεν υπαρχει προοπτικη αυτη τη στιγμη για να μεινει κανεις στη χωρα, ακομη και σε περιπτωση να αλλαξουν προς τα καλυτερα τα πραγματα , η διαδικασια της βελτιωσης θα παρει αρκετα χρονια.

            το μεγαλο ατου που εχεις ειναι πως εργαζεσαι σε εταιρεια γερμανικων συμφεροντων.
            οταν αποφασισεις να φυγεις , επιδιωξε να μεταφερθεις στην μητρικη εταιρεια η σε καποιο υποκαταστημα στη Γερμανια και προσπαθησε να παρεις ενα πολυ καλο Arbeitszeugnis, παραλληλα "χτιζοντας" πολυ καλες επαφες και σχεσεις με τη διευθυνση της εταιρειας σου, το οποιο το λαμβανουν σοβαρα υποψιν.
            Αυτο προυποθετει φυσικα τη γνωση της γλωσσας για να ειναι και ομαλη η μεταβαση σε αλλη εδρα.
            Οποτε προτεραιοτητα σου ειναι να μαθεις τη γλωσσα για τους επομενους μηνες τουλαχιστον σε επιπεδο B2, κατι το οποιο θα σε βοηθησει να στελνεις και απευθειας σε αλλες γερμανικες εταιρειες για να "τσεκαρεις" και την ανταποκριση που θα εχεις.

            Comment


              Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ. Το ξέρω ότι η γλώσσα είναι το πρώτο που πρέπει να κάνω αυτή την στιγμή. Αυτό είναι που νοιώθω ότι με πηγαίνει πίσω όπως επίσης και το θέμα της ηλικίας. Και πάλι σας ευχαριστώ και ελπίζω να τα πούμε ξανά συντομα

              Comment


                μην κομπλάρεις, η Γερμανία δεν είναι Ελλάδα, δεν υπάρχει θέμα με την ηλικία.

                Και εγώ σπουδάζω στα 33 μου, και; Τι έγινε;

                Comment


                  Originally posted by Apisteftos View Post
                  μην κομπλάρεις, η Γερμανία δεν είναι Ελλάδα, δεν υπάρχει θέμα με την ηλικία.

                  Και εγώ σπουδάζω στα 33 μου, και; Τι έγινε;
                  Αυτο ναι όντως , στην Γερμανια είναι αλλιώς. Γνώρισα έναν Γερμανό που ξεκίνησε γιατρος κάπου στα 37 ή 38 του μου είχε πει, τώρα τα οικονομάει και μπράβο του. Δεν υπάρχουν τέτοια θέματα εδώ.

                  Comment


                    Καλημέρα σας ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθησετε.. Σκεφτόμαστε να πάμε με την κοπέλα μου στην Γερμανία εγω είμαι 22 αγγλικά δεν ξέρω καλά η κοπέλα μου ξερει..Έχουμε έτοιμη δουλεια σε εστιατόριο από γνωστούς τις μας είπαν 1.000 ευρω ο καθένας μας και πληρωμένο σπίτι,διατροφή και ασφαλίσει..Εσείς τη λέτε συμφέρει να παω ? Οι περιοχές είναι Στουτγάρδη και Φρανκφούρτη σε ποια πιστεύετε είναι καλύτερα να πάμε ?

                    Comment


                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Γεια σας. Θα παρακαλούσα κάποιον που γνωρίζει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες. Μου προσφέρουν δουλειά σε ερευνητικό κέντρο του Πανεπιστημίου της Κολωνίας, μερικής απασχόλησης (δηλ. διδακτορικό) με το 75% του μισθού. Η αμοιβή μου είπαν ότι είναι περίπου 2200 € μικτά. Ξέρετε πόσα περίπου θα μου μένουν καθαρά και αν αυτά θα μου φτάνουν για να επιβιώσω έστω και οικονομικά; Επίσης θα ήθελα να μάθω αν γενικά είναι εύκολο να βρω ένα σπίτι να ενοικιάσω στην Κολωνία ή υπάρχει πρόβλημα στέγασης στην συγκεκριμένη πόλη; Για ένα μικρό studio ενδιαφέρομαι. Αν μπορείτε να με πληροφορήσετε άμεσα γιατί πρέπει να απαντήσω σύντομα αν αποδέχομαι την θέση. Ευχαριστώ!!!

                        Comment


                          α) Εδώ βαζεις τα στοιχεια σου και βλεπεις ποσο περιπου

                          Mit unserem Brutto Netto Rechner können Sie kostenlos Ihr Nettoeinkommen berechnen. Wie viel bleibt Netto übrig?


                          Για ανυπαντρος/η χωρις παιδια ( Steuerklasse 1 ) βγαινει περιπου 1500 καθαρα

                          β) Για κατοικια βλεπεις εδώ αν υπαρχει κατι οικονομικο https://www.immobilienscout24.de/ ωστοσο θα σου προτεινα να τους ρωτησεις αν μπορεις να εχεις δωματιο στις φοιτητικές εστιες ( Studentenwerk ) σαν φοιτητής διδακτορικου.
                          Για οικονομικη στεγαση εναλλακτικα ψαχνεις για WG ( Wohngemeinschaft ) δηλαδη διαμερισμα με πολλα δωματια , στο οποιο νοικιαζεις το ένα και εχεις κοινη κουζινα και μπανιο με τους αλλους.
                          Άλλη εναλλακτικη να βρεις τα λεγομενα ξενοδοχεια Langzeitaufenthalt Apartment-Hotel η Service Apartments τα οποια τα νοικιαζεις με 700/800 ευρω, είναι μικρα διαμερισματα και εχουν τα παντα μεσα.
                          Τριτη επιλογη να βρεις κανονικο διαμερισμα , ωστοσο επειδη τωρα ανεβαινεις και εισαι νεος , πολύ δυσκολα να σε εμπιστευτουν .

                          Comment


                            Καλησπέρα σας και καλή Δύναμη σε όλους!
                            Είμαστε ζευγάρι και σε 2 μήνες ετοιμαζόμαστε να φύγουμε για Amberg! Ο άντρας μου γεννήθηκε κ μεγάλωσε Γερμανία οπότε θέμα με την γλώσσα δεν υπάρχει!
                            Έχει βρεθεί δουλειά γι'αυτον και εγώ θα κάνω μαθήματα για να μάθω την γλώσσα!
                            Έχετε κάποια εικόνα για την περιοχή του Amberg;

                            Comment


                              Originally posted by Don Juan View Post
                              α) Εδώ βαζεις τα στοιχεια σου και βλεπεις ποσο περιπου

                              Mit unserem Brutto Netto Rechner können Sie kostenlos Ihr Nettoeinkommen berechnen. Wie viel bleibt Netto übrig?


                              Για ανυπαντρος/η χωρις παιδια ( Steuerklasse 1 ) βγαινει περιπου 1500 καθαρα

                              β) Για κατοικια βλεπεις εδώ αν υπαρχει κατι οικονομικο https://www.immobilienscout24.de/ ωστοσο θα σου προτεινα να τους ρωτησεις αν μπορεις να εχεις δωματιο στις φοιτητικές εστιες ( Studentenwerk ) σαν φοιτητής διδακτορικου.
                              Για οικονομικη στεγαση εναλλακτικα ψαχνεις για WG ( Wohngemeinschaft ) δηλαδη διαμερισμα με πολλα δωματια , στο οποιο νοικιαζεις το ένα και εχεις κοινη κουζινα και μπανιο με τους αλλους.
                              Άλλη εναλλακτικη να βρεις τα λεγομενα ξενοδοχεια Langzeitaufenthalt Apartment-Hotel η Service Apartments τα οποια τα νοικιαζεις με 700/800 ευρω, είναι μικρα διαμερισματα και εχουν τα παντα μεσα.
                              Τριτη επιλογη να βρεις κανονικο διαμερισμα , ωστοσο επειδη τωρα ανεβαινεις και εισαι νεος , πολύ δυσκολα να σε εμπιστευτουν .
                              αυτα τα διαμερισματα που λες υπαρχουν σε ολες τις πολεις της γερμανιας;

                              Comment

                              Working...
                              X