Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Με πρόλαβε ο Patrioten. Εκει θα βρείς πίο πλήρες και ακριβείς πληροφορίες.
    Καλή τύχη

    Comment


      Ααα σε ευχαριστώ πάρα πολύ δηλαδή μένεις μέσα στην σχολή; Η πρέπει να νοικιάζεις κάποιο σπίτι;

      Comment


        Σε ευχαριστώωω

        Comment


          Originally posted by georgek View Post
          Με πρόλαβε ο Patrioten. Εκει θα βρείς πίο πλήρες και ακριβείς πληροφορίες.
          Καλή τύχη
          Συγνώμη που σε ξανα ρωτάω αλλά δεν τα ξέρω και πολύ καλά.... Μένεις μέσα στην σχολή η πρέπει να νοικιάσεις κάποιο σπίτι;

          Comment


            όπως σου είπα δεν έχω προσωπική εμπειρία από αυτό Από όσο γνωρίζω όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα να μείνεις στην σχολή. Οι περισσότεροι νομίζω μένουν σε WG.

            Comment


              Originally posted by georgek View Post
              όπως σου είπα δεν έχω προσωπική εμπειρία από αυτό Από όσο γνωρίζω όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα να μείνεις στην σχολή. Οι περισσότεροι νομίζω μένουν σε WG.
              Ωραία θα το ψάξω και εγώ ευχαριστώ

              Comment


                Πρεπει να νοικιάσεις σπιτι Μαρια.

                Comment


                  Καλησπερα πρώτα ο Θεος 18 Οκτώβρη ανεβαινω Γερμανια αρχικά να δω εναν φίλο μου μένει εκει! Εχω στο μυαλό μου να βρω κάποια δουλεια οπουδήποτε γιατι πλεον στην Ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα ουτε μέλλον γερμανικά δεν ξερω !
                  1)Σε αυτα τα εστιατόρια που προσφέρουν κ διαμονή τι ακριβως παίζεται πληρώνεις ενοίκιο;
                  2)Τα γραφεία που σου βρίσκουν την δουλεια παίρνουν ποσοστά καθε μηνα απο τον μισθό σου;
                  3)Τι έγραφα θα χρειαστώ αν βρω δουλεια εκει ;

                  Comment


                    εξαρτάται που θα δουλέψεις, με πόσο, αν δουλεύεις νύχτα υπάρχει επίδομα αφορολόγητο, αν παίρνεις 9 ευρώ την ώρα, είναι 1000 ευρώ καθαρά το μήνα

                    Comment


                      Καλημέρα σας, ένας φίλος διατηρούσε στην Αθήνα ένα σουβλατζιδικο το οποίο έκλεισε πριν λίγο καιρό εξαιτίας πολύ υψηλής φορολογίας.Αποφασισε να μην ασχοληθει ποτέ ξανά επιχειρηματικά στην Ελλάδα. Διατηρει ένα ποσό κοντά στα 60.000 ευρώ.Είναι εφικτό να ανοίξει μια παρόμοια επιχείρηαη στην Γερμανία?Όποιος γνωρίζει,από που πχ μπορει να ξεκινησει να ψαχνει,τα βηματα που χρειαζονται θα βοηθούσε πολυ.Εγώ είμαι αυτή τη στιγμή στη Γερμανία οπότε θα μπορούσα ίσως και εγω να τον βοηθήσω κάπως.Ευχαριστω.

                      Comment


                        Με 60 χιλιάρικα στην Γερμανία ανοίγεις αλυσίδες με σουβλαντζίδικα, τα κέρδη θα είναι πολύ περισσότερα από την Ελλάδα. Επιλέγεις μια περιοχή, χωριό ή μέσα στην πόλη και το ανοίγεις, το θέμα είναι να είναι σε καλή μεριά, γιατί αν είναι τίποτα κρυμμένο, θα μπεις μέσα. Και το χειρότερο στην Γερμανία δεν κάνουν σουβλάκια όπως στην Ελλάδα, νομίζω αν το κάνεις με το παραδοσιακό τρόπο στην Ελλάδα και σαν μικρή ταβέρνα, θα βγάζεις πολύ περισσότερα. Εν τω μεταξύ όλοι οι Έλληνες επιχειρηματίες έχουν αλλάξει τα μενού τους, τα έχουν αναμείξει με την Γερμανική κουζίνα, μερικοί τα έχουν ανακατέψει με τουρκική και γερμανική.

                        Comment


                          Ας ανοίξει ένα πιτα-γύρο και σουβλάκι στην Νυρεμβέργη και θα ***τει στο τάλιρο,έχει μεγάλη ελληνική κοινότητα και μόνο δύο τέτοια μαγαζιά τα οποία δεν φτάνουν ούτε για πλάκα.

                          Comment


                            μαγαζια ελευθερα υπαρχουν ή είνια ολα πιασμένα..στην Ελλαδα παντως αν υπαρχουν 2 γυραδικα στην ιδια περιοχη και καποιος ανοιξει ενα τριτο προσπαθουν να τον φανε...

                            Comment


                              ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΣΆΣ!ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΚΆΝΩ ΜΙΑ ΕΡΏΤΗΣΗ. ΈΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΜΙΛΑΩ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΕ ΕΠΊΠΕΔΟ Β2,ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΆΠΤΑΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΈΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΉΣΕΙ ΚΑΙ ΚΆΠΟΙΑ ΣΕΜΙΝΆΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΗ ΣΧΟΛΉ ΜΟΥ ΚΑΘΏΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΊΖΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΈΣ. ΤΙ ΠΙΘΑΝΌΤΗΤΑ ΈΧΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΆ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ

                              Comment


                                Originally posted by Anastasia la View Post
                                ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΣΆΣ!ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΚΆΝΩ ΜΙΑ ΕΡΏΤΗΣΗ. ΈΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.ΜΙΛΑΩ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΕ ΕΠΊΠΕΔΟ Β2,ΙΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΆΠΤΑΙΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΈΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΉΣΕΙ ΚΑΙ ΚΆΠΟΙΑ ΣΕΜΙΝΆΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΗ ΣΧΟΛΉ ΜΟΥ ΚΑΘΏΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΊΖΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΈΣ. ΤΙ ΠΙΘΑΝΌΤΗΤΑ ΈΧΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΆ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ
                                Kαλησπέρα. Υπάρχει πολλή μεγάλη ζήτηση για κάλυψη θέσεων στα νηπιαγωγεία και βρεφονηπιακούς σταθμούς.
                                Τα προσόντα που ζητούν είναι-πτυχίο σχετικό με τα παιδαγωγικά και μετά ανάλογα την περίπτωση , εργάζεσαι σαν νηπιαγωγός ή φροντιστής νηπίων.
                                Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                                Comment

                                Working...
                                X