Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΠΕΙΓΟΝ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΟ ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Φιλε dimitso ειχα παει σκωτια το καλοκαιρι και οντως η χωρα φενεται να λειτουργει τελεια και οι ανθρωποι ειναι πολυ καλοι. Με φιλοξενησε ο φιλος μια κποελας που ειχα γνωρισει στο net.
    Αν εξαιρεσεις τον καιρο που απλα ειναι λιγο πολυ τραγικος η χωρα φενεται καλη, τα ενοικια φθηνα γυρε στισ 200-350 λυρες. Βεβαια σε αυτα τα λεφτα ειναι μεσα φωτα νερα τηλ κτλ οποτε ειναι φ8ηνα αρκετα.
    Τωρα υπαρχουν τα one pound shop τα οποια ειναι μαγαζια που πουλανε πουλανε απο φαγητο μεχρι πορτατιφ και κσερω γω τι αλλο για το σπιτι με 1 μονο λυρα (πχ ειχα βρει την 6δα κοκα κολες 1 λυρα και 2-3 πιτσες συσκευασια (αλλα υφαντης φαση) 1 λυρα και κατι τετοια οποτε εισαι κομπλε. Αυτα που ειναι ακριβα ειναι τα μεταφορικα μεσα πχ το εισητηριο εχει 2,5 λυρες.
    Το κυριο προβλημα που ειδα ομως και αυτο με εκανε να τραβαω τα μαλλια μου και να φυγω κακην κακως ειναι πως απλα οι τυποι δεν ειχα ιδεα απο καθαριοτητα. Δηλαδη αν εχεις δει μια εκπομπη στο σκαι με κατι αγγλιδες καθαριστριες ηταν αυτο ακριβως.
    Τωρα κατα τα αλλα μπορεις να βγαλεις social security number και να περνεις επιδομα καπου 200 λυρες το μηνα μεχρι να βρεις δουλεια. Γενικα η χωρα φενεται καλη σε γενικες γραμμες. (100 φορες καλιτερη απο δω).
    Παντως με ενδιαφερει και μενα να παω σκωτια/γερμανια και θα με βολευε αν ευρισκα και αλλους να παμε απο δω γιατι απο λεφτα δεν παιζουν πολλα οτι θες στειλε μου μην

    Comment


      #17
      Originally posted by nikos_47 View Post
      καλησπερα γιωργο επειδη ψαχνομαι και γω απλα εγω ειμαι αρκετα μεγαλυτερος απο σενα με τι σκεφτεσαι να σχοληθεις εδιμβουργο;εγω παω 22/11 εξω να ψαξω περιπτωσεις εχεις καποιο τφ να ρθουμε σε επαφη;αν σκεφτεσαι κατι στα σοβαρα

      Γενικα μια γνωστη μου που πηγε με απολυτηριο λυκειου ενδιμβουργο για σπουδες, μου ειπε οτι ειναι καλα.Δουλευει σε ενα γκουρμε εστιατοριο, μου ειπε οτι γενικα μπορεις να τακτοποιηθεις σε θεματα δουλειας.Υπαρχουν ευκαιριες και οτι το κοστος διαβιωσης ειναι σε νορμαλ πλαισια.Εδω στη Θεσσαλονικη εχω εξαντλησει καθε πιθανοτητα παντως.Δεν υπαρχουν θεσεις να καλυφτουν και η αναγκη μου ειναι αμμεση.Εχω κανει διαφορες δουλειες.Εχω δουλεψει σαν baby sitter, σαν υπευθυνη και πωλητρια σε μεγαλα και μικρα καταστηματα με ρουχα,σε μπουγατσοπωλεια, αρτοζαχαροπλαστεια κλπ.Ειμαι εργατικη γενικα και προσαρμοζομαι σχετικα γρηγορα σε μια δουλεια, αρκει να πληρωνομαι για να μπορω να ζησω.Εντωμεταξυ υπαρχει απιστευτη υπερβολη και μεγαλη διαφορα αποψεων για την καθε χωρα και πραγματικα ειμαι προβληματισμενη.Σπουδασα μουσικη για καποια χρονια και αν μπορουσα να τακτοποιηθω με δουλεια και να σπουδαζω παραλληλα θα ηταν το τελειο.Το θεμα μου ειναι οτι δε θελω να κανω το ταξιδι μονη, ψαχνω συγκατοικο ειτε αντρα ειτε γυναικα για να μοιραζομαστε τα εξοδα και για να γινει πιο γρηγορη η προσαρμογη μας εκει που θα παμε.Σορρυ για την παρεμβαση αυτη.Οποιαδηποτε πληροφορια εχεις/τε θα θα μου ειναι πολυ χρησιμη.(6972244070)για οποιοδηποτε ενδεχομενο

      Comment


        #18
        Originally posted by antonymous View Post
        Φιλε dimitso ειχα παει σκωτια το καλοκαιρι και οντως η χωρα φενεται να λειτουργει τελεια και οι ανθρωποι ειναι πολυ καλοι. Με φιλοξενησε ο φιλος μια κποελας που ειχα γνωρισει στο net.
        Αν εξαιρεσεις τον καιρο που απλα ειναι λιγο πολυ τραγικος η χωρα φενεται καλη, τα ενοικια φθηνα γυρε στισ 200-350 λυρες. Βεβαια σε αυτα τα λεφτα ειναι μεσα φωτα νερα τηλ κτλ οποτε ειναι φ8ηνα αρκετα.
        Τωρα υπαρχουν τα one pound shop τα οποια ειναι μαγαζια που πουλανε πουλανε απο φαγητο μεχρι πορτατιφ και κσερω γω τι αλλο για το σπιτι με 1 μονο λυρα (πχ ειχα βρει την 6δα κοκα κολες 1 λυρα και 2-3 πιτσες συσκευασια (αλλα υφαντης φαση) 1 λυρα και κατι τετοια οποτε εισαι κομπλε. Αυτα που ειναι ακριβα ειναι τα μεταφορικα μεσα πχ το εισητηριο εχει 2,5 λυρες.
        Το κυριο προβλημα που ειδα ομως και αυτο με εκανε να τραβαω τα μαλλια μου και να φυγω κακην κακως ειναι πως απλα οι τυποι δεν ειχα ιδεα απο καθαριοτητα. Δηλαδη αν εχεις δει μια εκπομπη στο σκαι με κατι αγγλιδες καθαριστριες ηταν αυτο ακριβως.
        Τωρα κατα τα αλλα μπορεις να βγαλεις social security number και να περνεις επιδομα καπου 200 λυρες το μηνα μεχρι να βρεις δουλεια. Γενικα η χωρα φενεται καλη σε γενικες γραμμες. (100 φορες καλιτερη απο δω).
        Παντως με ενδιαφερει και μενα να παω σκωτια/γερμανια και θα με βολευε αν ευρισκα και αλλους να παμε απο δω γιατι απο λεφτα δεν παιζουν πολλα οτι θες στειλε μου μην

        Γενικα μια γνωστη μου που πηγε με απολυτηριο λυκειου ενδιμβουργο για σπουδες, μου ειπε οτι ειναι καλα.Δουλευει σε ενα γκουρμε εστιατοριο, μου ειπε οτι γενικα μπορεις να τακτοποιηθεις σε θεματα δουλειας.Υπαρχουν ευκαιριες και οτι το κοστος διαβιωσης ειναι σε νορμαλ πλαισια.Εδω στη Θεσσαλονικη εχω εξαντλησει καθε πιθανοτητα παντως.Δεν υπαρχουν θεσεις να καλυφτουν και η αναγκη μου ειναι αμμεση.Εχω κανει διαφορες δουλειες.Εχω δουλεψει σαν baby sitter, σαν υπευθυνη και πωλητρια σε μεγαλα και μικρα καταστηματα με ρουχα,σε μπουγατσοπωλεια, αρτοζαχαροπλαστεια κλπ.Ειμαι εργατικη γενικα και προσαρμοζομαι σχετικα γρηγορα σε μια δουλεια, αρκει να πληρωνομαι για να μπορω να ζησω.Εντωμεταξυ υπαρχει απιστευτη υπερβολη και μεγαλη διαφορα αποψεων για την καθε χωρα και πραγματικα ειμαι προβληματισμενη.Σπουδασα μουσικη για καποια χρονια και αν μπορουσα να τακτοποιηθω με δουλεια και να σπουδαζω παραλληλα θα ηταν το τελειο.Το θεμα μου ειναι οτι δε θελω να κανω το ταξιδι μονη, ψαχνω συγκατοικο ειτε αντρα ειτε γυναικα για να μοιραζομαστε τα εξοδα και για να γινει πιο γρηγορη η προσαρμογη μας εκει που θα παμε.Σορρυ για την παρεμβαση αυτη.Οποιαδηποτε πληροφορια εχεις/τε θα θα μου ειναι πολυ χρησιμη.(6972244070)για οποιοδηποτε ενδεχομενο

        Comment


          #19
          γεια σου νικο.ελπιζω να σε πετυχαινω σε ομορφα μερη.ειδα πως το νοεμβρη ανεβηκες προς εδιμβουργο μερια.επειδη θα κανω το ιδιο ταξιδι στις αρχες φεβρουαριου αν εχεις καμμια πληροφορια που θα μπορουσες να μοιραστεις θα ηταν ομορφο γιατι οσο περναει ο καιρος τοσο το αγχος μεγαλωνει. thnks.

          Comment


            #20
            Χρήσιμο Link για Εδιμβούργο.

            Greeks in Edinburgh, Edinburgh. Gefällt 5.076 Mal · 1 Personen sprechen darüber. We want to connect the Greeks who are in Edinburgh for work, studies or vacation. We also provide as much help and...

            Comment


              #21
              γεια σε όλους.βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοια κατάσταση,θέλω και εγώ πολύ να φύγω έξω και το Εδιμβούργο είναι η πρώτη επιλογή μου.είχα επισκεφτεί εκεί μια φίλη μου πριν περίπου 2 χρόνια και το λάτρεψα.το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω κανένα γνωστό εκεί πλέον,μιας και η κολλητή μου πήγε για διδακτορικό αλλού.σκέφτομαι να φύγω το συντομότερο δυνατό,τώρα την άνοιξη ώστε ο χειμώνας να με βρει όσο γίνεται δυνατόν περισσότερο αποκατεστημένη από δουλειά,σπίτι και συγκάτοικο.όσοι ενδιαφέρεστε για Εδιμβούργο στείλτε μου ένα mail στο stellasar@hotmail.com ή μπορούμε να κανονίσουμε να μιλήσουμε και από το skype (θα με βρείτε ως maffaldoula).εγώ είμαι από θεσσαλονίκη αλλά από τη στιγμή που ενδιαφερόμαστε όλοι για το ίδιο μέρος νομίζω δεν έχει και πολύ σημασία.όσο περισσότεροι μαζευτούμε τόσο καλύτερα θα αλληλοβοηθούμε.

              Comment


                #22
                geia sas kai ego endiaferomai na metakomiso endimburgo ..imoun ellada..k edo k ena mina irtha kipro..pou einai i mitera mou alla i katastasi einai k edo xalia .eimai daskala xorou ..edo den iparxei tpt.sto edimburgo exo ton xaderfo mou pou dulevei san odontiatros.tha mu arese poli na taxidepso kai na ziso se mia xora opws to edimburgo... stelno pantou biografika!!xerete kana kalo site ?

                Comment


                  #23
                  Βρίσκομαι στη Γλασκωβη απο τον Μάρτιο. Θα δώσω μερικές συμβουλές για να μη εχουν καποια παιδιά αυταπάτες:
                  α) Μην περιμένετε βοήθεια απο κανέναν εκτος κι αν ειναι συγγενής. Η κοινότητα της Γλασκώβης πχ ασχολείται με τις εκλογές της εκκλησίας, κι αν θα εχουν μεγαλύτερο ναό απο αυτόν του Εδιμβουργου.

                  Β) ξεκινήσετε για εδω έχοντας κανει έρευνα στην αγορά εργασίας: ποσα θα παίρνετε, ποσα θέλετε το μηνα, αν εχει ζήτηση η ειδικότητα σας κτλ

                  γ)μην στέλνετε βιογραφικα αν δεν έχετε διεύθυνση κατοικίας και τηλεφωνο επικοινωνίας στη Βρεττανια!! Απατασθαι αν νομίζετε οτι θα ασχοληθεί καποιος μαζι σας αν δεν είστε στο νησί.

                  Δ) χωρις αγγλικά δεν πάτε πουθενα!

                  Ε) καλο κομποδεμα αν έρχεστε χωρις κάποιον να σας φιλοξενήσει

                  Αυτα. Ακούγονται σκληρά και κυνικά αλλα ετσι εχουν τα πραγματα. Εδω ειμαι. Τα ζω. Δεν σας περιμένει ο παράδεισος εδω. Δε θα ειναι κανεις στο αεροδρόμιο να σας παρακαλέσει για μια δουλεια. Αν σκέφτεστε τη βροχή και τη σκοτεινιά καθίστε στην Ελλάδα να πίνετε φραπέ. Η ξενιτιά θελει στομάχι.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by DiD666 View Post
                    Βρίσκομαι στη Γλασκωβη απο τον Μάρτιο. Θα δώσω μερικές συμβουλές για να μη εχουν καποια παιδιά αυταπάτες:
                    α) Μην περιμένετε βοήθεια απο κανέναν εκτος κι αν ειναι συγγενής. Η κοινότητα της Γλασκώβης πχ ασχολείται με τις εκλογές της εκκλησίας, κι αν θα εχουν μεγαλύτερο ναό απο αυτόν του Εδιμβουργου.

                    Β) ξεκινήσετε για εδω έχοντας κανει έρευνα στην αγορά εργασίας: ποσα θα παίρνετε, ποσα θέλετε το μηνα, αν εχει ζήτηση η ειδικότητα σας κτλ

                    γ)μην στέλνετε βιογραφικα αν δεν έχετε διεύθυνση κατοικίας και τηλεφωνο επικοινωνίας στη Βρεττανια!! Απατασθαι αν νομίζετε οτι θα ασχοληθεί καποιος μαζι σας αν δεν είστε στο νησί.

                    Δ) χωρις αγγλικά δεν πάτε πουθενα!

                    Ε) καλο κομποδεμα αν έρχεστε χωρις κάποιον να σας φιλοξενήσει

                    Αυτα. Ακούγονται σκληρά και κυνικά αλλα ετσι εχουν τα πραγματα. Εδω ειμαι. Τα ζω. Δεν σας περιμένει ο παράδεισος εδω. Δε θα ειναι κανεις στο αεροδρόμιο να σας παρακαλέσει για μια δουλεια. Αν σκέφτεστε τη βροχή και τη σκοτεινιά καθίστε στην Ελλάδα να πίνετε φραπέ. Η ξενιτιά θελει στομάχι.
                    Thats it!
                    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                    Comment


                      #25
                      παιδια ψαχνω δωματιο να με φιλοξενησει καποιος... οποιος εχει ελευθερο χωρο ευχαριστω, 1 βδομαδα θελω μονο !

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by DiD666 View Post
                        Βρίσκομαι στη Γλασκωβη απο τον Μάρτιο. Θα δώσω μερικές συμβουλές για να μη εχουν καποια παιδιά αυταπάτες:
                        α) Μην περιμένετε βοήθεια απο κανέναν εκτος κι αν ειναι συγγενής. Η κοινότητα της Γλασκώβης πχ ασχολείται με τις εκλογές της εκκλησίας, κι αν θα εχουν μεγαλύτερο ναό απο αυτόν του Εδιμβουργου.

                        Β) ξεκινήσετε για εδω έχοντας κανει έρευνα στην αγορά εργασίας: ποσα θα παίρνετε, ποσα θέλετε το μηνα, αν εχει ζήτηση η ειδικότητα σας κτλ

                        γ)μην στέλνετε βιογραφικα αν δεν έχετε διεύθυνση κατοικίας και τηλεφωνο επικοινωνίας στη Βρεττανια!! Απατασθαι αν νομίζετε οτι θα ασχοληθεί καποιος μαζι σας αν δεν είστε στο νησί.

                        Δ) χωρις αγγλικά δεν πάτε πουθενα!

                        Ε) καλο κομποδεμα αν έρχεστε χωρις κάποιον να σας φιλοξενήσει

                        Αυτα. Ακούγονται σκληρά και κυνικά αλλα ετσι εχουν τα πραγματα. Εδω ειμαι. Τα ζω. Δεν σας περιμένει ο παράδεισος εδω. Δε θα ειναι κανεις στο αεροδρόμιο να σας παρακαλέσει για μια δουλεια. Αν σκέφτεστε τη βροχή και τη σκοτεινιά καθίστε στην Ελλάδα να πίνετε φραπέ. Η ξενιτιά θελει στομάχι.
                        Φυσικα και ετσι ειναι και μαλιστα θα ελεγα οτι προκειται για μια αλλη χωρα με αλλη κουλτουρα στην οποια οφειλετε να προσαρμοστειτε.Οχι δεν ειναι Ελλαδα και σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερα απο Ελλαδα.Φυσικα καθε ατομο προσλαμβανει την διαδικασια προσαρμογης διαφορετικα.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by gabriel View Post
                          παιδια ψαχνω δωματιο να με φιλοξενησει καποιος... οποιος εχει ελευθερο χωρο ευχαριστω, 1 βδομαδα θελω μονο !
                          Θα ηθελες να μας εξηγησεις τι εχεις στο μυαλο σου; ισως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε παραπανω.

                          Comment


                            #28
                            did666 θελω να νοικιασω δωματιο για 3-6 μηνες.. πριν ομως θελω να τσεκαρω τα σπιτια κλπ δεν μπορω να κανω συμβολαια ετσι στη τυχη ! γι αυτο θα παω σε χοστελ καμια βδομαδα αρχικα! αλλα !! αμα δεν εχω καποιον να με πει 2 συμβουλες η να δει τα συμβολαια ειναι προβλημα ! αυτο εννοω φιλοξενεια! δλδ να μπορω να ερθω σε επαφη με καποιον πιο εμπειρο αμα εχω καποια απορια στα ελληνικα κλπ. επισης θελω να τσεκαρω και στο λονδινο και στη γλασκωβη

                            Comment


                              #29
                              Ως επι των πλειστων εδω κάνουν 6μηνα συμβόλαια. Και η εύρεση στέγης δεν ειναι καθολου εύκολη υπόθεση. Περνάς απο screening κι αν δεν τηρείς προϋποθέσεις δεν πας παραπέρα. Το χοστελ στην περίπτωση σου ειναι καλη περίπτωση καθώς εχει κρεβάτια απο £7/βραδυ. Στειλε ενα πμ στο χρήστη dark moon να σου προωθήσει καποια links που εχω δώσει και πιστευω θα βοηθήσεις αρκετά.

                              Επίσης αν τα εχεις καλα με την εκκλησια (έστω την ανέχεσαι) καθε Τετάρτη απογευμα έχει εντευκτηριο η Ελληνική κοινότητα και διάφοροι του κλήρου, και καθε Κυριακή πρωι μετα τη λειτουργία παλι. Εκει θα βρεις κάποιους ανθρώπους που ζουν χρονια εδω, να σου δώσουν κάποιες κατευθύνσεις. Ξερω πως ειναι δύσκολο να ζητάς βοήθεια σε εναν ξένο τόπο αλλα ο Ελληνας δυστυχώς ειναι πολυ παρταλι και ανταγωνιστικός εκτος συνόρων. Εγω γι'αυτο δεν ασχολήθηκα καθολου με έλληνες. Και στην τελικη δεν εχει κανεις υποχρεωση να ασχοληθει με τα προβληματα μου. Μάλιστα την πρώτη μου δουλεια τη βρήκα απο ντόπιους που τυγχάνει να γνωρίζω. Οποτε οπλισου με αναισθησια και όρεξη.
                              Φιλικά παντα.

                              Comment


                                #30
                                ok, thanks did666

                                Comment

                                Working...
                                X