Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πληροφορίες για μετανάστευση στην αγγλία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πληροφορίες για μετανάστευση στην αγγλία.

    Επειδή πρόσφατα έμεινα από δουλειά με 20 χρονια και εμπειρία σαν "φανοβαφεας" και το μονο που βρίσκω προς το παρόν είναι μεροκάματα για να βγάζω τα έξοδα μου θα ήθελα πληροφορίες για Αγγλία και συκγεκριμένα για σκοτίαόπως κόστος ζωής και εύρεση κατοικίας και εγκληματικότητας μιλάω λίγο τα αγγλικά.
    Κάθε πληροφορία δεκτη σας ευχάριστο εκ τον προτερων

    #2
    Καλησπέρα!! Έχω τελειώσει διακόσμηση σε ιεκ και θα ήθελα να μάθω πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να βρεί δουλειά σε αυτό τον τομέα στην Αγγλία.. Και γενικά πόσο εύκολα είναι τα πράγματα αυτή την περίοδο εκεί..

    Comment


      #3
      Apantaw k sta 2 post pou einai pio panw. Prwta na pw, exw meinei agglia panw apo 10 xronia alla exw 2 xronia pou eimai ellada. Twra 8a anebw pali mesa sto mhna na brw douleia. Opote oi gnwseis mou sto 8ema einai ligo ektos xronou, alla parakolou8w ta pragmata e3 apostasews.

      Prwta merika genika: H agglia pernaei k ayth krish, apla tous exei boh8hsei oti einai ektos eurw, k kanoun ypotimhsh ths liras gia na meinoun antagwnistikoi. H anergia ki ekei exei anebei sto 8.1% apo peripou 5% pou htan 5-7 xronia prin. Opote ta pragmata ki ekei einai pio dyskola apo palia, alla kalytera apo ellada, oson afora douleies. Epishs, oi perissoteres apolyseis ekei ginontai sto "dhmosio" tomea, enw o idiwtikos trabaei kapws kalytera.

      Apla ekei tous "ka8isan" thn agora ergasias poly oi polwnoi, li8ouanoi, k oloi oi ypoloipoi pou mphkan kata ekatomyria me to pou mphkan sthn EE to 2003 (h' 4 htan de 8ymamai) k piasan para polles douleies, k fysika h krish pou arxise to 2008 odhghse se polles apolyseis se pollous tomeis.

      Vagos: An katalaba kala, bafeis aytokinhta? an einai ayto, tote to mono pou exw na pw einai pws genika ta ergatika se oti exei na kanei me epidiwr8wsh aytokinhtwn agglia einai poly panw ap ta ellhnika, 8a elega 2-3 fores panw. Apo prin kamia 10 xronia pou 8ymamai htan hdh 30 lires thn wra peripou k de milaw gia antiproswpeia, alla ena a3ioprepes synergeio. Gia times k egklhmatikothta des to Cost of Living Gia to poso eykola 8a breis, den 3erw ston tomea sou.

      Evi: Gia to pws einai ta pragmata agglia apanthsa pio panw. Gia ton tomea diakosmhshs den 3erw, alla ayto pou sigoura prepei na kaneis gia arxh einai na deis apo ellada mesw internet diafora sites eyreshs ergasias agglika, gia na pareis mia idea tou ti yparxei ston tomea sou. Fysika to ptyxio sou den einai to idio dynato me ena p.x. tou panepisthmiou, opote mhn exeis treles prosdokies. Parol'ayta a3izei na to koita3eis. Epishs fantazomai pws isws na xreiazetai kati san portfolio me dika sou project, as einai k ths sxolhs an den exeis proyphresia. Kati na dei3eis ti gnwseis exeis sto 8ema telos pantwn, k oti se endiaferei k asxoleisai energa.

      Koinws, sthn agglia de metraei apla ena xarti pou kratas sta xeria sou (ektos ki an einai poly dynato tou styl apo top panepisthmio diko tous), oute toso to ti gnwrimies exeis (an k fysika ean exeis sigoura den einai kako, mporei na se boh8hsei sto na pareis th synentey3h, alla mexri ekei, meta einai panw sou to 8ema).

      To shmantikotero einai na mporeis na tous peiseis oti eisai to katallhlo atomo gia th douleia tous, oti 8a thn kaneis kala k 8a kalypseis epa3ia th 8esh. An den exeis empeiria, 8a prepei na deis gia junior 8eseis pou kapoies fores parexoun k kapoio training.

      Ennoeitai pws 8a prepei na 3ereis k agglika...

      Comment


        #4
        Shortage Occupations List: UK Visa Bureau

        Εδώ μπορείτε να πάρετε μια γεύση για το πιά επαγγέλματα έχουν ισχυρή ζήτηση αυτή την εποχή στην Αγγλία. Αυτό βέβαια δεν αποκλείει καθόλου το μπορέσει να βρεί δουλειά κάποιος που δεν ανήκει σε αυτά τα επαγγέλματα. Απλά, όπως πάντα, από απόσταση είναι λίγο δύσκολο-εώς αδύνατο- να βρει κανείς δουλειά.
        Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

        Comment


          #5
          Originally posted by αντρικος View Post
          Shortage Occupations List: UK Visa Bureau

          Εδώ μπορείτε να πάρετε μια γεύση για το πιά επαγγέλματα έχουν ισχυρή ζήτηση αυτή την εποχή στην Αγγλία. Αυτό βέβαια δεν αποκλείει καθόλου το μπορέσει να βρεί δουλειά κάποιος που δεν ανήκει σε αυτά τα επαγγέλματα. Απλά, όπως πάντα, από απόσταση είναι λίγο δύσκολο-εώς αδύνατο- να βρει κανείς δουλειά.
          Kαλημερα Αντρικε
          Μηπως εννοεις οτι πρεπει να ανεβει καποιος στην Αγγλια για να ψαξει για δουλεια??
          Δεν ειναι δηλ. η καλυτερη λυση το ψαξιμο μεσω ιντερνετ?
          Ευχαριστω για το χρονο σου
          Φιλικα Γιαννης

          Comment


            #6
            καλησπέρα, με λένε γιώργο είμαι 23 χρονών, έχω τελειώσει δημοσιογραφία και ψάχνω για οποιαδήποτε δουλειά σε Σκωτία,Αγγλία. Στο μυαλό μου έχω σε σουπερμαρκετ. Να σας ρωτήσω, γιατί έχω μπερδευτεί. Έχω ψάξει πολύ το θέμα αλλά δεν έχω καταλάβει όταν λένε πως πχ εγώ μπορεί να έχω το πτυχίο δημοσιογραφίας, αλλά μπορώ να στείλω το βιογραφικό μου σε μια εταιρεία??

            Comment


              #7
              Για να ψάξει κάποιος δουλειά είναι προτιμότερο να έρθει στην Αγγλιά "ξέμπαρκος" και να βρει εκει ή τον επιλέγουνε και απο την Ελλάδα? Και ναι μεν, βρισκόμενος ήδη στην Αγγλία είναι πιο εύκολο να βρεθείς για συνεντεύξη - άμα μένεις στο Λονδινο για παράδειγμα πως θα πας στο Μάνστεστερ ή στο Σουρευ να δουλεύεις? Ενώ άμα ψάχνεις απο την Ελλάδα έχεις την ελευθερία κινήσεων να εγκατασταθείς πλησίον της εργασίας σου.
              Είναι το ίδιο όπως στην Ελλάδα για κάποιον που μένει επαρχία και κάνει την επιλογή να πάει ΑΘήνα να βρει δουλεία αντί για Θεσσαλονίκη. Άμα νοικιάσεις διαμέρισμα στο Λονδινο και σου κάτσει δουλεια στο Μπιρμινγχαμ τι κάνεις?
              επίσης έχω ακούσει πως άν στο Βιογραφικό σου αναφέρεις Ελληνική διεύιθυνση δίχως να έχεις μετακομίσει στην Αγγλία οι HR managers δεν σου δίνουν καμια σημασια

              Comment


                #8
                Originally posted by ckastam View Post
                Για να ψάξει κάποιος δουλειά είναι προτιμότερο να έρθει στην Αγγλιά "ξέμπαρκος" και να βρει εκει ή τον επιλέγουνε και απο την Ελλάδα? Και ναι μεν, βρισκόμενος ήδη στην Αγγλία είναι πιο εύκολο να βρεθείς για συνεντεύξη - άμα μένεις στο Λονδινο για παράδειγμα πως θα πας στο Μάνστεστερ ή στο Σουρευ να δουλεύεις? Ενώ άμα ψάχνεις απο την Ελλάδα έχεις την ελευθερία κινήσεων να εγκατασταθείς πλησίον της εργασίας σου.
                Είναι το ίδιο όπως στην Ελλάδα για κάποιον που μένει επαρχία και κάνει την επιλογή να πάει ΑΘήνα να βρει δουλεία αντί για Θεσσαλονίκη. Άμα νοικιάσεις διαμέρισμα στο Λονδινο και σου κάτσει δουλεια στο Μπιρμινγχαμ τι κάνεις?
                επίσης έχω ακούσει πως άν στο Βιογραφικό σου αναφέρεις Ελληνική διεύιθυνση δίχως να έχεις μετακομίσει στην Αγγλία οι HR managers δεν σου δίνουν καμια σημασια
                egw psaxno gia ydraulikos 8ermoydraulikos posw diskolo h euxolo einai twra gia mia tetia doulia .

                Comment


                  #9
                  Καταρχήν συγνώμη που δεν απάντησα τόσες μέρες! Λοιπόν, το κατα τη γνώμη μου καλύτερο είναι να έρθεις εδώ! Ούτε βίζες, ούτε χαρτιά και διαδικασίες για να μπεις στη χώρα. Αν το επίπεδο χρήσης της γλώσσας, είναι καλό δεν έχεις να φοβάσε τίποτα. Εντελώς πληροφοριακά και μέσα από δικές μου εμπειρίες, λέω ότι με 2000 ευρώ μπορείς ακόμα και για 2 μήνες να ψάχνεις για δουλειά ''λάϊβ'' και από το νετ παράλληλα. Ειναι σημαντικό να διαθέτεις το λεγόμενο ΝΙΝ και διευθυνση κατοικίας στην Αγγλία.
                  Originally posted by tzwnis View Post
                  Kαλημερα Αντρικε
                  Μηπως εννοεις οτι πρεπει να ανεβει καποιος στην Αγγλια για να ψαξει για δουλεια??
                  Δεν ειναι δηλ. η καλυτερη λυση το ψαξιμο μεσω ιντερνετ?
                  Ευχαριστω για το χρονο σου
                  Φιλικα Γιαννης
                  Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                  Comment


                    #10
                    αλησπερα κ καλη χρονια!!ειμαι 36 χρονων με 2 παιδια κ παντρεμενη με Κροατη.ετοιμαζομαστε να παμε Αγγλια(εχουμε φιλους να μεινουμε για αρχη) μεχρι τελος του μηνα γτ απο ιντερνετ οτι εχει κατσει θελει αμεση συνεντευξη κ επειδη μενουμε ΠΑρο ειναι δυσκολο να παει αμεσα...επισης επειδη ειναι Κροατης χρειαζεται καποια χαρτια για να δουλεψει εκει(αυτα περιμενουμε για να φυγουμε).εχει τελειωσει τουριστικα(κ μαγειρας κα σερβιτορος) κ μιλαει 5 γλωσσες πιστευεται ειναι σχετικα ευκολο να βρει δουλεια.εχει πειρα 18 χρονια.κανουμε καλα?εδω χειμωνα δουλεια δεν εχιε κ το καλοακιρι τα λεφτα εχουν πεσει κ η σεζον εχει μικρυνει οποτε το ν φυγουμε μοιαζει μονοδρομος...

                    Comment


                      #11
                      καλησπερες.μια απο τα ιδια και γω.ανεβαινω σκωτια αρχες φεβρουαριου για μια βδομαδα αναζητησης γενικης.γενικα το ψαξιμο απο το ιντερνετ σε μενα δεν εχει αποδωσει πολυ,ειμαι γυμναστης αλλα για αρχη ψαχνω μια οποιαδηποτε δουλεια.ειναι που η διευθυνση μου ειναι ακομα ελληνικη,δεν μου εχουν απαντησει απο καμμια δουλεια προς το παρον.ετσι λοιπον σκεφτομαι να βαλω τα δυνατα μου αυτη την εβδομαδα,να γυρισω πισω και να δω τελικα τι θα κανω.εχω ακουσει και διαβασει και καλα και κακα πραγματα,αληθειες δεν ξερω γ αυτο νομιζω πως αν δεν πας να δεις απο κοντα τι παιζει δυσκολα θα τα καταφερεις μπροστα απο τον υπολογιστη σου μονο.αν και κατι διαβασα παραπανω θα θελα να ρωτησω ποσο θα ταν ενα καλο κομποδεμα για αρχη και τι παιζει μ αυτο το NIN. THNKS και καλη τυχη σε οσους ειναι στο ψαξιμο.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by thanos len View Post
                        ...... θα θελα να ρωτησω ποσο θα ταν ενα καλο κομποδεμα για αρχη και τι παιζει μ αυτο το NIN. THNKS και καλη τυχη σε οσους ειναι στο ψαξιμο.
                        https://www.gov.uk/national-insurance-number Πιο επίσημες απαντήσεις από το κυβερνητικό σάϊτ δε νομίζω ότι θα βρεις! Σε δύο από τις αιτήσεις μέσω διαδυκτίου που έκανα (απ τις εκατοντάδες) το πρώτο πρώτο που ζητούσαν ήταν το ΝΙΝ και μετά ο ταχυδρομικός κώδικας! Σημείωσε ότι σ΄αυτές τις δύο περιπτώσεις στην αρχική μου αίτηση έδωσα εντελώς αυθαίρετα έναν τυχαίο ταχυδρομικό κώδικα της Αγγλίας!!!!
                        Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by thanos len View Post
                          καλησπερες.μια απο τα ιδια και γω.ανεβαινω σκωτια αρχες φεβρουαριου για μια βδομαδα αναζητησης γενικης.γενικα το ψαξιμο απο το ιντερνετ σε μενα δεν εχει αποδωσει πολυ,ειμαι γυμναστης αλλα για αρχη ψαχνω μια οποιαδηποτε δουλεια.ειναι που η διευθυνση μου ειναι ακομα ελληνικη,δεν μου εχουν απαντησει απο καμμια δουλεια προς το παρον.ετσι λοιπον σκεφτομαι να βαλω τα δυνατα μου αυτη την εβδομαδα,να γυρισω πισω και να δω τελικα τι θα κανω.εχω ακουσει και διαβασει και καλα και κακα πραγματα,αληθειες δεν ξερω γ αυτο νομιζω πως αν δεν πας να δεις απο κοντα τι παιζει δυσκολα θα τα καταφερεις μπροστα απο τον υπολογιστη σου μονο.αν και κατι διαβασα παραπανω θα θελα να ρωτησω ποσο θα ταν ενα καλο κομποδεμα για αρχη και τι παιζει μ αυτο το NIN. THNKS και καλη τυχη σε οσους ειναι στο ψαξιμο.
                          to nino opws to len edw einai stin ousia to AFM to diko mas xwris ayto den kaneis tpt pairneis til sto job centre tis perioxis pou meneis agglia enoeitai kleineis rantevou se kamia 10 meres panw katw pas sou pairnoun synenteuksi ekei sou elenxoun to diavatirio kai an ola einai kala sto stelnoun spiti se 2 vdomades peripou...sorry gia ta greeklish den exw elliniko pliktrologio...eplizw na voithisa...

                          Comment


                            #14
                            Καλημερα φιλοι μου!
                            Σκεφτομαι σοβαρα να την κανω για εξωτερικο ! Ειμαι μεταξυ Καναδα και Αυστραλιας και Αγγλιας σκεφτομαι μεσα στον επομενο μηνα να κατασταλαξω!
                            Εχω τελειωσει γεοπονος αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα !! Δουλευω ηλεκτροσυγκολλητης MIG/MAG απο 14 χρονων παιδακι (λογο της επιχειρισης του πατερα μου) και αγροτικες εργασιες (τρακτερ,κομπινες,φορτηγα,οργωματα,θερισματα) οπως και επισκευες των μηχανηματων !!
                            Η αρραβωνιαστικια μου εχει 2 πτυχια πανεπιστημου ΑΕΙ ! Πληροφορικη(προγραματισμος-ιντερνετ) και ψυχολογια !
                            Υπαρχει φως ?
                            Υπαρχουν περιοχες αγροτικες εκει?Τεχνικες εταιριες,συνεργεια ?

                            Comment

                            Working...
                            X