Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Φινλανδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Το δικαίωμα εγγραφής διαμονής/Oleskeluoikeuden rekisteröinti.

    Originally posted by maria_spasopoulou View Post
    Να ρωτήσω αν αληθεύει κάτι που διάβασα ότι σε περίπτωση μετανάστευσης στη Φινλανδία το κράτος θέλει να δεί μετρητά σε λογαριασμό της τράπεζας περίπου 5000 ??????!!!!!! για να σου επιτραπεί να ζήσεις και να εργαστείς εκεί?/?
    Όχι που το διάβασες...?, τους πρώτους 3 μήνες θεωρείται ότι είσαι τουρίστας πρέπει να βρείς δουλειά οπωσδήποτε, μόλις βρείς δουλειά όλα παίρνουν τον δρόμο τους.
    Λεφτά για να μπορούν να ζήσουν ζητούν σε αυτούς που δεν έχουν σκοπό να δουλέψουν, καθώς και ασφαλιστική κάλυψη υγείας. Άν όμως βρείς δουλειά αμέσως(3 μήνες) δεν έχεις κανένα πρόβλημα.




    Το δικαίωμα εγγραφής διαμονής/Oleskeluoikeuden rekisteröinti

    Usein kysyttyä: EU-kansalaiset/2)Είμαι ένας πολίτης της Ε.Ε και έχουν έρθει στη Φινλανδία. Έχω ζήσει εδώ για τρεις μήνες και θα ήθελα να εγγραφώ τώρα. Δεν έχω δουλειά......
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #62
      kalhspera se olous !
      egw kai o antras mazi m tin 3 etwn koroulas mas skeftomaste polu sovara na metanastevsoume stin finlandia gia ena kalutero mellon tou paidiou mas,exoume enimerothi arketa gia to pos ine i zwh stin finlandia.
      egw ime anergi kai o antras m ergazete se mia etairia pou dn mas parexi oute ta vasika,opows katalavenete ta provlimata ine para polla kai stin finlandia epikrati mia anasfalia otan skeftese na pas sto <agnosto> me ena paidi!
      eimaste diatethimeni na kanoume opiadipote doulia etsi oste na ta kataferoume na megalosoume aksioprepos to paidi mas..!!!!
      opiadipote simvouli kathodigisi i ergasia tha mas voithouse polu!!!!
      sas eyxaristw.

      Comment


        #63
        Originally posted by diana.d View Post
        kalhspera se olous !
        egw kai o antras mazi m tin 3 etwn koroulas mas skeftomaste polu sovara na metanastevsoume stin finlandia gia ena kalutero mellon tou paidiou mas,exoume enimerothi arketa gia to pos ine i zwh stin finlandia.
        egw ime anergi kai o antras m ergazete se mia etairia pou dn mas parexi oute ta vasika,opows katalavenete ta provlimata ine para polla kai stin finlandia epikrati mia anasfalia otan skeftese na pas sto <agnosto> me ena paidi!
        eimaste diatethimeni na kanoume opiadipote doulia etsi oste na ta kataferoume na megalosoume aksioprepos to paidi mas..!!!!
        opiadipote simvouli kathodigisi i ergasia tha mas voithouse polu!!!!
        sas eyxaristw.
        Καλώς όρισες στην παρέα μας diana.d !

        https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?...n=newsOnPortal

        https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?...tring=FI0|%20:

        Θερινά μαθήματα γλώσσας στη Φινλανδία - Πρεσβεία Φινλανδίας, Αθήνα : Επικαιρότητα

        ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ ~ Greeks in Finland

        Greeks in Finland

        For immigrants - Moninet

        Department of Finnish, Finno-Ugrian and Scandinavian Studies - University of Helsinki

        Finnish online

        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #64
          se eyxaristw polu patrioten

          Comment


            #65
            Originally posted by diana.d View Post
            se eyxaristw polu patrioten
            Παρακαλώ diana.d !

            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #66
              Χαίρεται
              Θα ήθελα να σας ρωτήσω: Πόσο δύσκολο είναι να νοικιάσεις σπίτι από δω (Αθήνα) στο Ελσίνκι (Espoo, Vantaa);
              Και, τι ποσό χρημάτων θεωρείτε ότι είναι αρκετό για την ενοικίαση (τι εγγύηση ζητάνε), την εγγραφή στην αστυνομία και την κάλυψη των αναγκών ενός ζευγαριού για τους πρώτους μήνες μέχρι να μάθουμε τι γλώσσα, και να βρούμε κάποια εργασία;
              Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

              Comment


                #67
                Καλώς ήρθες στην παρέα μας jojo14

                jojo14 :Χαίρεται. Θα ήθελα να σας ρωτήσω: Πόσο δύσκολο είναι να νοικιάσεις σπίτι από δω (Αθήνα) στο Ελσίνκι (Espoo, Vantaa); Και, τι ποσό χρημάτων θεωρείτε ότι είναι αρκετό για την ενοικίαση (τι εγγύηση ζητάνε), την εγγραφή στην αστυνομία και την κάλυψη των αναγκών ενός ζευγαριού για τους πρώτους μήνες μέχρι να μάθουμε τι γλώσσα, και να βρούμε κάποια εργασία;
                Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
                Originally posted by patrioten View Post
                Τους πρώτους 3 μήνες θεωρείται ότι είσαι τουρίστας πρέπει να βρείς δουλειά οπωσδήποτε, μόλις βρείς δουλειά όλα παίρνουν τον δρόμο τους.
                Λεφτά για να μπορούν να ζήσουν ζητούν σε αυτούς που δεν έχουν σκοπό να δουλέψουν, καθώς και ασφαλιστική κάλυψη υγείας. Άν όμως βρείς δουλειά αμέσως(3 μήνες) δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
                Για να μάθεις ακριβώς πόσα λεφτά ζητούν πάρε τηλ. και ρώτησε(Αγγλικά) στο, 0295 417 922 Ρoliisi HELSINKI. Ειναι αδύνατον να νοικιάσεις σπίτι εξ αποστάσεως, ζητάνε συμβόλαιο δουλειάς και να σε δούν από κοντά. Αν βρείς σπίτι μέσω ίντερνετ να νοικιάσεις, δεν θα σου το συνιστούσα κινδυνεύεις να σου φάνε τα λεφτά. Διάβασε καλά το forum τα έχουμε ξαναγράψει.(Τα Φινλανδικά είναι δύσκολη γλώσσα, ΔΕΝ την μαθαίνεις σε λίγους μήνες, με Αγγλικά θα προχωρήσετε στην αρχή).




                Το δικαίωμα εγγραφής διαμονής/Oleskeluoikeuden rekisteröinti

                Usein kysyttyä: EU-kansalaiset/2)Είμαι ένας πολίτης της Ε.Ε και έχουν έρθει στη Φινλανδία. Έχω ζήσει εδώ για τρεις μήνες και θα ήθελα να εγγραφώ τώρα. Δεν έχω δουλειά......
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #68
                  Γεια σας και εγω ειμαι νεος στο site και θα ηθελα τη γνωμη καποιου-ας, φιλου-ης, που ειναι καιρο Φιλανδια και γνωριζει τις καταστασεις. ειμαι αρραβωνιασμενος με Φιλανδη και μενουμε Ελλαδα εδω και ενα χρονο απο την γνωριμια μας. σκεφτομαστε εντονα την προοπτικη μετακινησης στη Φιλανδια. εγω εχω εδω μια μονιμη εργασια σε τραπεζα, ομως ο μισθος δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, υπαρχει στεγαστικο και η συντροφος λογω της καταστασης στην Ελλαδα ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο να βρει κατι καλο, οποτε η προοπτικη οικογενειας ειναι δυσκολη εδω, και λογικα ειναι πιο πιθανο για μενα να βρω κατι Φιλανδια. θα ηθελα να ρωτησω, οταν με το καλο γινει η μετακινηση στη Φιλανδια, και επειδη θελω απευθειας να μπω στο συστημα για προοπτικη ευρεσης εργασιας, αφου κανω τα χαρτια μου για διαμονη περα των τριων μηνων κλπ, μπορω να εγγραφω στον Φιλανδικο οαεδ και γενικα σε καποια υπηρεσια που μπορει να με βοηθησει στην ευρεση εργασιας η΄ εστω για αρχη να παρω καποιο προγραμμα εντατικης εκμαθησης γλωσσας με καποιο επιδομα εκμαθησης που δινεται? η΄ ειναι ανασταλτικος παραγοντας οτι εχω παραιτηθει απο εργασια στην Ελλαδα και οτι θα ειμαι ''νεος'' στην Φιλανδια οποτε δεν μπορω να ακολουθησω καποιο προγραμμα? επισης να φανταστω οτι σε προοπτικη γαμου με την συντροφο, (γιατι λεμε για γαμο συντομα) οι προοπτικες για ευρεση εργασιας και γενικα αποδοχης απο το συστημα εκει ειναι πολυ πιο ευνοϊκες? επισης πτυχια σχολης, γλωσσας, η/υ πριν ανεβω Φιλανδια θα πρεπει να τα κανω επισημη μεταφραση στα Φιλανδικα σε καποια υπηρεσια της Ελλαδας η΄ ειναι κατι το οποιο μπορει να γινει και στη Φιλανδια? σας ευχαριστω προκαταβολικα. αν καποιος-α μπορει να μου δωσει και περαιτερω ενημερωση το προσωπικο mail και skype ειναι στη διαθεση σας

                  Comment


                    #69
                    Standard & Poor's: Υποβάθμιση της Φινλανδίας στο ΑΑ+

                    Η Φινλανδία βλέπει την "έξοδο" από τη μικρή ομάδα των χωρών με κορυφαία βαθμολογία από τους οίκους αξιολόγησης καθώς ο Standard & Poor's την υποβάθμισε από το ΑΑΑ στο ΑΑ+, επικαλούμενος τα επίμονα προβλήματα που αντιμετωπίζει το Ελσίνκι όσον αφορά την οικονομική ανάπτυξη.
                    Η Φινλανδία δεν έχει επιστρέψει ακόμη στο επίπεδο του ΑΕΠ που είχε το 2008 καθώς οι εξαγωγές της περιορίστηκαν αφενός λόγω της κρίσης στην ευρωζώνη και αφετέρου λόγω των προβλημάτων στις βιομηχανίες χάρτου και κινητής τηλεφωνίας.
                    Σε όλα αυτά τους τελευταίους μήνες προστέθηκε και η κρίση της Ουκρανίας.
                    Η φινλανδική οικονομία αναμένεται ευρέως ότι θα συρρικνωθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά φέτος και ότι θα παρουσιάσει μικρή ανάκαμψη το 2015.
                    Η υποβάθμιση αντικατοπτρίζει την άποψή μας για τον κίνδυνο η φινλανδική οικονομία να αντιμετωπίσει παρατεταμένη στασιμότητα λόγω της γήρανσης του πληθυσμού της και τη συρρίκνωση του εργατικού δυναμικού, της μείωσης της ζήτησης από το εξωτερικό, της απώλειας του μεριδίου της αγοράς στον τομέα της τεχνολογίας της πληροφορίας, του περιορισμού το σημαντικού δασικού τομέα και τη σχετικά άκαμπτη αγορά εργασίας, σημειώνει ο οίκος αξιολόγησης στην έκθεσή του.
                    Μετά την απώλεια του τριπλού Α από τη Φινλανδία, οι μοναδικές χώρες της ευρωζώνης που διατηρούν την άριστη βαθμολογία τους και από τους τρεις μεγάλους οίκους αξιολόγησης είναι η Γερμανία και το Λουξεμβούργο.
                    Είναι μια δυσάρεστη απόφαση. Δεν ήταν ωστόσο αναπάντεχη ή δραματική. Η αναπτυξιακή προοπτική μας έχει επιδεινωθεί, οι λόγοι είναι γνωστοί και έχουμε ήδη λάβει μέτρα για να αντιμετωπίσουμε το ζήτημα, ανέφερε σε ανακοίνωση του ο υπουργός Οικονομικών Άντι Ρίνε.

                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #70
                      καλησπέρα,θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχουν δουλειές στη φιλανδία για ανθρώπους που δεν έχουνε σπουδάσει η που δεν έχουνε τελειώσει καν το λύκειο,έτυχε να φύγω από την ελλάδα και να πάω κύπρο εκεί μάζεψα λίγα λεφτά και ταξίδεψα αγια πετρούπολη για κάτι καλύτερο,όμως εδώ θέλουνε να είσαι ντόπιος για να σε πάρουνε για δουλειά etci λοιπόν ατύχησα αν και γνωρίζω καλά ρωσικα δεν μπορούνε να με πάρουνε για δουλειά λόγο "ιπικοτιτας".θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας εάν έχω πιθανόνητες να ταξιδέψω για φιλανδία και να βρω δουλειά σε αυτά τα μέρη.

                      Comment


                        #71
                        Mol.fi πσαχσε εκει. Και εγω στην ιδια περιπτοση ειμαι.

                        Comment


                          #72
                          καλσπέρα ! με λένε Απόστολο , η κοπέλα μου είναι Φινλανδή και μου πρότεινε να μετακομίσω εκεί για να κάνουμε την δική μας οικογένεια...αυτή εργάζεται στο δημόσιο...καί μου έχει πεί πάρα πολλές φορές ότι το να βρώ δουλεία είναι το τελευταίο που πρέπει να με ανυσηχεί.Εχω πάρει ήδη τις αποφάσεις μου και θα ανέβω πρίν τον Οκτώβρη...απλά σου γράφω επειδή θα ήθελα 'ετσι λίγα λόγια ενθάρυνσης απο κάποιον που μένει ήδη εκεί..σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.... VITTU I REALLY WANNA BE THERE!!!!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by lesto13 View Post
                            καλσπέρα ! με λένε Απόστολο , η κοπέλα μου είναι Φινλανδή και μου πρότεινε να μετακομίσω εκεί για να κάνουμε την δική μας οικογένεια...αυτή εργάζεται στο δημόσιο...καί μου έχει πεί πάρα πολλές φορές ότι το να βρώ δουλεία είναι το τελευταίο που πρέπει να με ανυσηχεί.Εχω πάρει ήδη τις αποφάσεις μου και θα ανέβω πρίν τον Οκτώβρη...απλά σου γράφω επειδή θα ήθελα 'ετσι λίγα λόγια ενθάρυνσης απο κάποιον που μένει ήδη εκεί..σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.... VITTU I REALLY WANNA BE THERE!!!!

                            Συγχαρητηρια για την αποφαση σου να αλλαξεις χωρα και να δημιουργησεις οικογενεια.Σου ευχομαι καθε ευτυχια και επιτυχια στα σχεδια σου!!!Αν και μενω Αγγλια παντα ηθελα να μεινω σε Σκανδιναβικη χωρα και σε ζηλευωωωωω (με την καλη εννοια ) Να εισαι καλα Αποστολε!!!

                            Comment


                              #74
                              να εισαι καλα! σε ευχαριστω για τις ομορφες ευχες σου!!!!! και σε σενα να ευχηθω με την σειρα μου οτι ποθεις!!!!! ναι ,απλα μερικες φορες η μοιρα παιζει καποια ομορφα παιχνιδια!!!! ναι, θα ειναι τελεια .το ξερω! ανυπομονω!!!

                              Comment


                                #75
                                Αποστολε πιγενε και να μην σε φοβασε τηποτα, πριν 3 μερες γυρισα απο κει. Ειναι πολλυ ωραια για ζωη, κανει λιγο κρυο αλλα δεν πειραζει. Αμα ολα πανε καλα τον αυγουστο φευγω και εγω

                                Comment

                                Working...
                                X