Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Φινλανδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    @Maira

    Μαλλον εννοείς το Νομό Kainnu. Εχει πρωτεύουσα το Kajaani. Ειναι αγροτική περιοχή με πολλά δάση. κυρίως ασχολούνται με την ξυλεία. ειναι σχετικά βόρεια και πιο κρύα απο την νότια χώρα.

    πληροφορίες στα αγγλικά εδώ
    Kainuu - Wikipedia, the free encyclopedia
    Kainuu.fi

    σχετικά με την φορολογια τι ακριβώς θελεις να μαθεις;

    vero.fi ειναι η ιστοσελίδα της εφορίας

    Comment


      #32
      Σε ευχαριστω kentavros για τις πληροφορίες,ναι αυτόν εννοώ τον νομό kainnu. Οσο για την φορολογία κάπου διάβασα οτι ειναι πολυ υψηλή και ισχύει κατι τέτοιο? Και αν ναι κατα ποσο αξίζει να δουλεύεις εκει.

      Comment


        #33
        Για μια ακριβή γρήγορη παρουσίαση της φορολογικής κλίμακας στην Φινλανδία δες εδώ: Nordix (αγγλικά) και εδώ Europa (αγγλικά)

        εξαρτάται λοιπόν από τα εισοδήματά σου. γενικά στα χαμηλά εισοδήματα ο φόρος είναι χαμηλός σε σχέση με τον μισθό. τα καθαρά εισοδήματα σου φτάνουν και περισσεύουν, και οι φόροι πάνε περισσότερο στους δήμους παρά στο κράτος και βοηθάνε να λειτουργεί ο δήμος σε εκπαίδευση, υγεία και δομές που είναι όλα δωρεάν ή πολύ φθηνά σε αντίθεση με την Ελλάδα που τα πληρώνεις χρυσάφι.

        Comment


          #34
          kentavros !!!!!!!

          Comment


            #35
            Ξέρει κάποιος αν το επίδομα ανεργίας μπορεί να μεταφερθεί στη Φιλανδια?

            Comment


              #36
              Originally posted by Maira View Post
              Ξέρει κάποιος αν το επίδομα ανεργίας μπορεί να μεταφερθεί στη Φιλανδια?
              Γειά σου Maira,

              Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις.

              Μπες στον παρακάτω σύνδεσμο και θα βρείς πληροφορίες σχετικά με την μεταφορά του επιδόματος ανεργίας σου μεταξύ των ευρωπαικών χωρών.

              ΕΕ - Αναζητώντας εργασία σε άλλες χώρες της ΕΕ: Μεταφορά παροχών ανεργίας - Η Ευρώπη σου

              Όσον αφορά το πρακτικό κομμάτι του θέματος τώρα δέ γνωρίζω πόσο εύκολο είναι αλλα έχω τις επιφυλάξεις μου.

              Σχετικά με την Φινλανδία νομίζω πως το καλύτερο μέρος για να ψάξεις είναι το site της Kela(αντίστοιχο ΙΚΑ).

              Our Services - kela.fi

              Χαιρετώ

              Comment


                #37
                Finland's debt to breach Maastricht limit: government - The West Australian
                Κρίση και στη Φινλανδία.. φαντάζομαι δε θα το αντιμετοπίσουν όπως οι έλληνες πολιτικοί..

                Comment


                  #38
                  κανα νεο απο Φινλανδια ?
                  What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                  Comment


                    #39
                    καλησπερα και απο μενα..ενδιαφερομαι και εγω για την μεταναστευση στην Φινλανδια..και γενικα στην Σκανδιναβικη χερσονησο..ειμαι 24 χρονων και εχω τελιωσει Ηλεκτρολογια..θα ηθελα να μαθω πληροφοριες για τις διαδικασιες οταν καποιος με το καλο μεταναστευση στην Φινλανδια (χαρτια,οαεδ,δωρεαν μαθηματα γλωσσας κλπ).Ειναι ιδιες διαδικασιες με την Σουηδια,Νορβηγια? η διαφερουν κατα πολυ? Εχω διαβασει ολα σχεδον τα θεματα της Σουηδιας,Νορβηγιας και Φινλανδιας.Να ξερετε οτι προσφερετε πολυτιμη βοηθεια σε ολα τα παιδια(παλιους και νεους)για ενα καλητερο αυριο με τις πολυτιμες πληροφορειες σας...υπομονη και keep going
                    What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                    Comment


                      #40
                      Καλησπέρα,
                      Πιστεύω ότι στο site expat-finland θα βρείς απαντήσεις στις περισσότερες ερωτήσεις σου.
                      Εν ολίγοις, για να καταχωρηθείς στην Φινλανδία σαν πολίτης από την EU, ακολουθείς τα εξής βήματα:
                      1. Πηγαίνεις στην Αστυνομία (με ραντεβού) όπου συμπληρώνεις μία αίτηση με το διαβατηριό σου.
                      2. Πηγαίνεις στο maistraatti(Δημαρχείο), με το χαρτί που πήρες απο την αστυνομία και συμπληρώνεις άλλη μια αίτηση.
                      3. Περιμένεις 1 εβδομάδα περίπου για να έρθει το αντίστοιχο A.M.K.A.(Finish ID Number) στο σπίτι σου και αυτό ήταν είσαι πλέον κάτοικος Φινλανδίας. Η διαδικασία για τα 1. και 2. διαρκεί 30 λεπτά.

                      Στο Site που σου έστειλα παραπάνω εκτός απο πολλά άλλα, έχει και πληροφορίες σχετικά με την εκμάθηση της γλώσσας. Ρίξε μια ματιά και πές μου εάν δε βρείς κάτι, ίσως μπορώ να βοηθήσω.

                      Συγνώμη αλλά, δέ γνωρίζω εάν είναι παρόμοιες οι διαδικασίες σε Νορβηγία ή Σουηδία.

                      Χαιρετώ.

                      Comment


                        #41
                        Καλησπερα dimo .Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..χρειαζεσε καποιο χρηματικο ποσο π.χ 15.000 κωρονες για να δηλοθεις στο Δημαρχειο? η οι διαδικασιες ειναι πολυ απλες?με μονο το διαβατηριο σου?
                        What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by dimo View Post
                          Καλησπέρα,
                          Πιστεύω ότι στο site expat-finland θα βρείς απαντήσεις στις περισσότερες ερωτήσεις σου.
                          Εν ολίγοις, για να καταχωρηθείς στην Φινλανδία σαν πολίτης από την EU, ακολουθείς τα εξής βήματα:
                          1. Πηγαίνεις στην Αστυνομία (με ραντεβού) όπου συμπληρώνεις μία αίτηση με το διαβατηριό σου.
                          2. Πηγαίνεις στο maistraatti(Δημαρχείο), με το χαρτί που πήρες απο την αστυνομία και συμπληρώνεις άλλη μια αίτηση.
                          3. Περιμένεις 1 εβδομάδα περίπου για να έρθει το αντίστοιχο A.M.K.A.(Finish ID Number) στο σπίτι σου και αυτό ήταν είσαι πλέον κάτοικος Φινλανδίας. Η διαδικασία για τα 1. και 2. διαρκεί 30 λεπτά.

                          Στο Site που σου έστειλα παραπάνω εκτός απο πολλά άλλα, έχει και πληροφορίες σχετικά με την εκμάθηση της γλώσσας. Ρίξε μια ματιά και πές μου εάν δε βρείς κάτι, ίσως μπορώ να βοηθήσω.

                          Συγνώμη αλλά, δέ γνωρίζω εάν είναι παρόμοιες οι διαδικασίες σε Νορβηγία ή Σουηδία.

                          Χαιρετώ.
                          Καλησπερα dimo .Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..χρειαζεσε καποιο χρηματικο ποσο π.χ 15.000 κωρονες για να δηλοθεις στο Δημαρχειο? η οι διαδικασιες ειναι πολυ απλες?με μονο το διαβατηριο σου?
                          What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                          Comment


                            #43
                            θελω να μαθω και αν καποιος πολιτης εκτος Ε.Ε. θελει ΒΙΖΑ για να ερθει στην Φινλανδια?γιατι εχο την αραβονιαστηκια απο χωρα εκτος Ε.Ε...η καταγωγη μου ειναι απο το Βελγιο,ειχα ερθει απο μικρος στην Ελλαδα για σπουδες και παρεμινα εως και σημερα..
                            What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by Erandi View Post
                              θελω να μαθω και αν καποιος πολιτης εκτος Ε.Ε. θελει ΒΙΖΑ για να ερθει στην Φινλανδια?γιατι εχο την αραβονιαστηκια απο χωρα εκτος Ε.Ε...η καταγωγη μου ειναι απο το Βελγιο,ειχα ερθει απο μικρος στην Ελλαδα για σπουδες και παρεμινα εως και σημερα..
                              Πληροφορίες υπάρχουν στο forun αλλά καλύτερα είναι για πολίτες εκτός Ε.Ε να ρωτάτε τα προξενεία και τις πρεσβείες γιατί οι νόμοι αλλάζουν .
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Erandi View Post
                                Καλησπερα dimo .Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες..χρειαζεσε καποιο χρηματικο ποσο π.χ 15.000 κωρονες για να δηλοθεις στο Δημαρχειο? η οι διαδικασιες ειναι πολυ απλες?με μονο το διαβατηριο σου?
                                Καλησπέρα, 53 ευρώ είναι εάν θυμάμαι καλά και τα δίνεις στην αστυνομία την πρώτη φορά που πάς για να σε καταγράψουν. Τπτ άλλο δε δίνεις ούτε στο Δημαρχείο ούτε και για να βγάλεις κάρτα ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (KELA).

                                Σχετικά με την Visa ισχύει ότι και σε όλες τις ευρωπαικές χώρες. Οι πολίτες χωρών εκτός Ε.Ε. Χρειάζονται Visa.

                                Χαιρετώ

                                Comment

                                Working...
                                X