Announcement

Collapse
No announcement yet.

αεροπλανο μεταφορα σκυλου?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by lucita View Post
    Ναι καταλαβαίνω τι λες και εννοείται ρώτησα και μου είπε ο κτηνίατροσ στιν αρχή έλα ένα μηνα πριν ταξιδέψεις κ ήμουν οκ. Από μία άλλη κυρία όμως έμαθα ο κτηνίατροσ της είπε θέλει διαδικασία 6 μηνών για το εμβόλιο της λύσσασ μέχρι να μπορέσει να ταξιδέψει. Ξαναπάιρνω τον κτηνίατρο και μου λέει δεν ξέρω ρώτα καλύτερα στο τελωνείο της Σουηδίας στην κτηνιατρική υπηρεσία.Οπότε τώρα είμαι σε φάση να ψαχνω ένα τηλέφωνο από εκεί.Εδώ ρωτάω επειδή κάποιοι από εσάς έχετε φέρει τα σκυλιά σας Σουηδία αν όντως έκανε εμβόλιο λύσσας και μετά από ένα μήνα το επα΄νελαβε και χρειάστηκε να περάσουν 6 μήνες για να ταξιδέψει.Εννοείται ότι μόνο μία απάντηση από εδώ δεν περιμένω για να μου λυθουν όλες οι απορίες!Πάντως προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίθηκεσ και μου απάντησεσ!!!
    εγω δεν εφερα.τωρα θα παω σουηδια οδικως με αυτοκινητο και θα την παρω μαζι μου την σκυλιτσα (δυσκολοτερο απο αεροπλανο)
    εκανα το εμβολιο της λυσσας και κοιταξανε τι και πως απλα θελει ενα μηνα πριν,και οχι εξαμηνο για την λυσσα παντα μιλαμε ε!

    Comment


      #32
      Originally posted by lucita View Post
      Ναι καταλαβαίνω τι λες και εννοείται ρώτησα και μου είπε ο κτηνίατροσ στιν αρχή έλα ένα μηνα πριν ταξιδέψεις κ ήμουν οκ. Από μία άλλη κυρία όμως έμαθα ο κτηνίατροσ της είπε θέλει διαδικασία 6 μηνών για το εμβόλιο της λύσσασ μέχρι να μπορέσει να ταξιδέψει. Ξαναπάιρνω τον κτηνίατρο και μου λέει δεν ξέρω ρώτα καλύτερα στο τελωνείο της Σουηδίας στην κτηνιατρική υπηρεσία.Οπότε τώρα είμαι σε φάση να ψαχνω ένα τηλέφωνο από εκεί.Εδώ ρωτάω επειδή κάποιοι από εσάς έχετε φέρει τα σκυλιά σας Σουηδία αν όντως έκανε εμβόλιο λύσσας και μετά από ένα μήνα το επα΄νελαβε και χρειάστηκε να περάσουν 6 μήνες για να ταξιδέψει.Εννοείται ότι μόνο μία απάντηση από εδώ δεν περιμένω για να μου λυθουν όλες οι απορίες!Πάντως προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίθηκεσ και μου απάντησεσ!!!
      εγω δεν εφερα.τωρα θα παω σουηδια οδικως με αυτοκινητο και θα την παρω μαζι μου την σκυλιτσα (δυσκολοτερο απο αεροπλανο)
      εκανα το εμβολιο της λυσσας και κοιταξανε τι και πως απλα θελει ενα μηνα πριν,και οχι εξαμηνο για την λυσσα παντα μιλαμε ε!

      Comment


        #33
        Ναι για τη λύσσα!Τι να πω, έβαλα και κάποιους φίλους μου Ελλάδα να ρωτήσουν άλλους κτηνιάτρους και είπαν εξάμηνο!και εκεί αγχώθηκα γιατί εισιτήρια τα έχω κλείσει.Εστειλα μειλ στο pet travel και μου ειπαν ότι έχω αρκετό χρόνο να μην αγχώνομαι δε χρειάζεται!Εσύ αν επιτρέπεται πότε σκοπεύεις να έρθεις με τη σκυλίτσα σου; Αν σου είναι εύκολο όταν με το καλό τη φέρεις πες μας την εμπειρία σου.Τα υπόλοιπα χαρτιά μου είπε και η κτηνίατρος τα κάνουν εκείνη τη στιγμή δε χρειάζεται πολλή διαδικασία.

        Comment


          #34
          εγω φευγω απο ελλαδα σε καμια δεκαπενταρια μερες.
          εσυ δεν καταλαβα τωρα σουηδια εισαι ?και θελεις να το φερεις ελλαδα?

          Comment


            #35
            Αντε με το καλό.Ναι Σουηδία είμαι τώρα και κάπου το Δεκέμβρη λέω να πάω Ελλάδα και να τη φέρω Σουηδία. Πήρα και στο τελωνείο της Arlanda και ειπαν ότι δε χρειάζεται να έχουν περάσει έξι μήνεσ.Απλά 21 μέρες πριν ταξιδέψει πρέπει να έχουν τα αποτελέσματα απο το εμβόλιο της λύσσας.Τώρα θα πρέπει να ξαναπάρω τον κτηνίατρο στην Ελλάδα να του τα πω να ενημερωθεί και αυτός από το σωματείο του οπως μου είπες και να ξεκινήσουμε διαδικασίες. Συγνώμη σας έχω πρήξει αλλά υπολόγιζα να τη φέρω Δεκέμβρη και όταν μου το είπαν για εξάμηνο φρίκαρα. Μεχρι τότε θα κάνω συνέχεια τηλέφωνα να σιγουρευτώ.Απλά ρωτάω εσένα π.χ. γιατί από ότι είδα της έκανες τα εμβόλια κάπου Αύγουστο και θα τη φέρεις Οκτώβριο αν κατάλαβα καλά.Δηλαδή της έκανες τα εμβόλια σχεδόν 2 μήνες πριν.Στα είχε έτοιμα τα χαρτιά μέσα σε μία εβδομάδα?Η κτηνίατρος είπε δε θα πάρει μερες. Της έκανε άλλο εμβόλιο για λύσσα και άλλο το ετήσιο που είπες? Το έκανε μία φορά το εμβόλιο της λύσσας ή χρειάστηκε να το επαναλάβει σε ένα μήνα? Εμένα μου είπε ότι είναι ένα που περιέχει και αυτό της λύσσας. Γιαυτο ρωτάω συνέχεια επειδή δε βγάζω άκρη. Δηλαδή αν της τα κάνω και εγώ αυτή τη βδομάδα λες να είναι οκ?Από την εμπειρία σου απλά ζητάω μια γνώμη.Ευχαριστώ και πάλι

            Comment


              #36
              το εμβολιο της λυσσας ειναι ενα μονο του χωρις να περιεχει και το ετησιο μεσα η και κατι αλλο.
              μια φορα εγινε και οχι επαναληψη μετα απο ενα μηνα οπως λες,τα χαρτια ετοιμαζονται εκεινη την ωρα επι τοπου δεν ειναι δα και υπουργειο συγκοινωνιων να τα παιρνουμε μετα απο κανα 2 μηνες. για το διαβατηριο μιλαω ε και οσο αφορα το τσιπ .
              καλα ομως αφου εισαι επανω τι ασχολεισαι με τους εδω κτηνιατρους και δεν εβλεπες κατ ευθειαν εκει το τι χρειαζεται και καθεσαι και πεδευεσαι με τους δικους μας κτηνιατρους? οι δικοι μας εμποροι ειναι δεν ειναι γιατροι αν μπορουσαν να πουλουσαν και τσιγαρα θα το εκαναν.
              και για πες .....ειπες κατι για αποτελεσματα μηπως θα πρεπει να κανω και εγω εξετασεις να παρω αποτελεσματα γιατι σαν να θυμηθηκα κατι τωρα που το ειδα γιατι εγω το παραμικρο λαθος αν κανω θα με κρατησουν καπου με το αυτοκινητο και δεν θα μπορω να μετακινηθω ,για ρωτα λιγο και μαθε αν ειναι να παω να το κανω αν και θα ρωτησω και εγω αλλα απο εκει ειναι πιο εγκυρα!

              Comment


                #37
                Μωρε αγχώθηκα και από το αγχος μου πήρα παντού.Εδω δεν ξερω κανεναν κτηνιατρο να απευθυνθω.Σήμερα το πρωί πήρα Arlanda στο αεροδρόμιο στο τελωνείο και είπαν ότι το εμβόλιο της λύσσας το κάνεις όποτε θέλεις απλά πρέπει να έχει και τα αποτελέσματα 21μέρες πριν ταξιδέψεις λογικά στα δίνει ο γιατρός τα αποτελέσματα η ενα χαρτί ότι όλα είναι οκ. Δεν ειπαν για αλλες εξετασεις απλα για τα αποτελεσματα του εμβολίου.Σε λιγο θα πάρω και την αεροπορικη και τον κτηνιατρο ισως ξανα και το τελωνειο και οτι ακρη βγαλω θα σου πω μην ανησυχεις!

                Comment


                  #38
                  okkkkkkk.

                  Comment


                    #39
                    Σωκράτη πήρα στο τελωνείο εδώ στη Σουηδία. Είπαν ότι θέλουν να έχει κάνει εμβόλιο λύσσας και να έχουν και τα αποτελέσματα 21 μέρες αφού εμβολιαστεί.Ο κτηνίατρος ο Έλληνας μου είπε ότι αυτό θέλει διαδικασία 1.5-2 μήνες πρέπει να τα στείλουν κάπου δε θυμάμαι που μου είπε και να του τα στείλουν πίσω.Απλά μου είπε σιγούρεψε πόσο καιρό πρέπει να πάρει η διαδικασία γιατί η Αγγλία π.χ ζητάει να είναι 6 μήνες πριν η διαδικασία εμβολιασμού.Βέβαια εμένα στο τελωνείο δε μου είπαν κάτι τέτοιο.Δεν ξέρω και κανέναν κτηνίατρο εδώ Σουηδία να ρωτήσω.Θα ψάξω και εκεί.Δευτέρα θα πάρω στο jordbruksverket να ρωτήσω και εκεί. Τι να πω δεν ξέρω. Εσύ είχες ρωτήσει τον κτηνίατρο σου και σου είπε ότι είναι οκ τώρα να ταξιδέψει?

                    Comment


                      #40
                      Από πρώτη Ιανουαρίου έχει αλλάξει ο κανονισμός και δε θέλει να έχουν περάσει 6 μήνες και μάλλον δε χρειάζεται ούτε το τεστ λύσσας μετά από 21 μέρες.Εγώ ίσως το κάνω για προληπτικούς λόγους για να είμαι σίγουρη. Οπότε λογικά είσαι καλυμμένος.

                      Comment


                        #41
                        στην αρχη η κτηνιατρος μου μου ειπε αυτο ,νΑ περασασουν 6 μηνες και επειτα εποικινωνησε με το σωματειο τους οπου της ειπανε οτι δεν χρειαζεται 6μηνο παρα να περασουν 21 μερες οπως ακριβως εχεις αναφερει.
                        βεβαια θα ξαναεπικοινωνησω παλι μαζι της !

                        Comment


                          #42
                          Α ωραία αν είναι έτσι τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Απλά επειδή εμένα στο τελωνείο στην Arlanda μου είπαν ότι θέλουν και τα αποτελέσματα από το εμβόλιο για rabies ρώτησέ την για αυτό μήπως τα έχει κιόλας να τα έχεις μαζί σου στο ταξίδι. Δευτέρα θα πάρω στο jordbruksverket να ρωτήσω μήπως ξέρουν κάτι περισσότερο και κανέναν κτηνίατρο εδώ μήπως βρω και ότι νεότερο θα σου πω

                          Comment


                            #43
                            :smile_
                            ok θα περιμενω να δω τι θα σου πουνε!

                            Comment


                              #44
                              Έλα Σωκράτη τελικά πήρα στο jordbruksverket γιατί όπου και να πήρα εκεί με παρέπεμπαν και μου είπαν ότι επειδή έχει αλλάξει ο νόμος το μόνο που θέλουν είναι μικροτσίπ εμβόλιο λύσσας 21 μέρες πριν ταξιδέψει και διαβατήριο. Τα έχουν απλοποιήσει πλέον ούτε τα αποτελέσματα από το εμβόλιο θέλουν τελικά. Πάλι καλά. Απλά εσύ αν ρωτήσεις την κτηνίατρο σου για σίγουρα και μάθεις κάτι παραπάνω πες μου. Να πω στον κτηνίατρο να κανει ξεχωριστό εμβόλιο για λύσσα και ξεχωριστο για το ετήσιο?Επειδή μου είπε οτι το ετήσιο περιέχει και τη λύσσα. Καλύτερα να φαίνεται ότι έχει γίνει ξεχωρισ΄τα ε?

                              Comment


                                #45
                                γεια σου και παλι....
                                λοιπον εμενα απ οτι ειχα πει και πιο πριν μου εκανε 2 ξεχωριστα....
                                και μου ειχε πει διαβαζοντας τις οδηγιες και παιρνοντας και επι τοπου τηλεφωνο για διασταυρωση στοιχειων τα οποια μην τυχον και ειχαν αλαξει...που τελικα δεν αλαξαν!
                                το πορισμα τελικα ηταν τα παραπανω που μου ειχες πει + οτι πρεπει να αναγραφεται στο βιβλιαριο οτι εχουμε βαλει αμπουλα κατα τους ψυλους και τσιμπουρια το οποιο πρεπει τουλαχιστον να εχει τοποθετηθει 3 μερες πρωτου ταξιδεψει καθως επεισης και για σκουληκια το χαπι κι αυτο 3 μερες πριν !
                                αυτα τα λιγα!

                                Comment

                                Working...
                                X