Announcement

Collapse
No announcement yet.

αεροπλανο μεταφορα σκυλου?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αεροπλανο μεταφορα σκυλου?

    γνωριζεται μηπως κανεις ,επειδη το σκυλακι μου θα το παρει η οικογενεια μου στο αεροπλανο, το οποιο ειναι ενηλικο και οχι κουταβι,δεν ξεπερνα τα 2,5 κιλα αρα το παιρνουν επανω στην καμπινα επιβατων και οχι στις αποσκευες ...σωστο?
    πρεπει να πληρωσω γι αυτο? επειδη θα κλεισω τα εισητηρια απο το νετ δεν βλεπω να εχει κατι στο οποιοο ενημερωνω για το συγκεκριμενο και ουτε να χρεωνει κατι αντιστοιχο...
    γνωριζω για το τσιπ και ευρωπαικο βιβλιαριο κτλ κτλ ,το θεμα ειναι με το αεροπλανο.

    #2
    hello sokratis,
    με ποια εταιρια και ποιο δρομολογιο κανουνε?
    ναι, την πληρωνεις την μεταφρορα του κατοικιδιου

    Comment


      #3
      Originally posted by cryo View Post
      hello sokratis,
      με ποια εταιρια και ποιο δρομολογιο κανουνε?
      ναι, την πληρωνεις την μεταφρορα του κατοικιδιου
      γεια σου κ σενα!
      με την ryanair για παραδειγμα... εκει τα εισητηρια αν δεν απατωμαι τα κλεινεις μονο μεσω ιντερνετ?
      αν ναι δεν υπαρχει κατι σαν επιλογη (οπως πχ. βαλιτσα )για να επιλεξω για κατοικιδιο για να μου βγαλει και την αναλογη τιμη.
      υπ οψιν ξαναεπισημανω ειναι 2,5 κιλα το οποιο το παιρνω μεσα στην καμπινα απο οσο γνωριζω,μεχρι τα 8 κιλα επιτρεπεται μεσα,αλλιως παει σαν αποσκευη!

      Comment


        #4
        Originally posted by sokratis-salonika View Post
        γεια σου κ σενα!
        με την ryanair για παραδειγμα... εκει τα εισητηρια αν δεν απατωμαι τα κλεινεις μονο μεσω ιντερνετ?
        αν ναι δεν υπαρχει κατι σαν επιλογη (οπως πχ. βαλιτσα )για να επιλεξω για κατοικιδιο για να μου βγαλει και την αναλογη τιμη.
        υπ οψιν ξαναεπισημανω ειναι 2,5 κιλα το οποιο το παιρνω μεσα στην καμπινα απο οσο γνωριζω,μεχρι τα 8 κιλα επιτρεπεται μεσα,αλλιως παει σαν αποσκευη!
        συμφωνα με το σάιτ:
        Pet Policy Ryan Air - Ryan Air Pets - Fly with a Dog or Cat - Pet Travel
        και αυτό το σάιτ:
        RYANAIR PET POLICY 2012 - Airline-Pet-Policies.com
        στην καμπινα δεν επιτρεπονται κατοικιδια μικρόσωμα και στο cargo επιτρεπονται μονο σκυλοι οδηγοι .

        σε οτι αφορά άλλες εταιρίες παντως, απο αυτές που γνωρίζω, το κατοικίδιο δεν μπορείς να το κλείσεις on-line πρέπει να συνεννοηθείς τηλεφωνικά ή να πάς από τα γραφεια τους.

        τέλος συνιστώ οτι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο συνετό,οικονομικό και με μικρότερη ταλαιπωρία για το σκυλάκι (εαν λείψετε για λίγες μέρες), να το φιλοξενήσει ένα πρόσωπο που το γνωρίζει το αγαπά και έχει δικά του ζωα ή ένα εγκεκριμένο kennel το οποίο έχετε περάσει 1-2 φορές να το δείτε και κατά προτίμηση έχετε ήδη αφήσει από την προηγούμενη μέρα δοκιμαστικά το σκυλάκι να συνηθισει και τελευταία στιγμή πριν φύγετε να περάσετε να ελεγξετε από κοντά αν όλα πάνε καλα.

        Comment


          #5
          Originally posted by cryo View Post
          συμφωνα με το σάιτ:
          Pet Policy Ryan Air - Ryan Air Pets - Fly with a Dog or Cat - Pet Travel
          και αυτό το σάιτ:
          RYANAIR PET POLICY 2012 - Airline-Pet-Policies.com
          στην καμπινα δεν επιτρεπονται κατοικιδια μικρόσωμα και στο cargo επιτρεπονται μονο σκυλοι οδηγοι .

          σε οτι αφορά άλλες εταιρίες παντως, απο αυτές που γνωρίζω, το κατοικίδιο δεν μπορείς να το κλείσεις on-line πρέπει να συνεννοηθείς τηλεφωνικά ή να πάς από τα γραφεια τους.

          τέλος συνιστώ οτι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι πιο συνετό,οικονομικό και με μικρότερη ταλαιπωρία για το σκυλάκι (εαν λείψετε για λίγες μέρες), να το φιλοξενήσει ένα πρόσωπο που το γνωρίζει το αγαπά και έχει δικά του ζωα ή ένα εγκεκριμένο kennel το οποίο έχετε περάσει 1-2 φορές να το δείτε και κατά προτίμηση έχετε ήδη αφήσει από την προηγούμενη μέρα δοκιμαστικά το σκυλάκι να συνηθισει και τελευταία στιγμή πριν φύγετε να περάσετε να ελεγξετε από κοντά αν όλα πάνε καλα.
          σ ευχαριστω για την απαντηση ...
          οχι δυστηχως και συγχρωνως ευτηχως φευγω μονιμα οποτε δεν μπορω να το αφησω για προσωρινα ....

          Comment


            #6
            γεια σου σωκρατη ηθελα να σου πω απλος ενα μεγαλο μπραβο που δεν εισαι ενας απο αυτους που τα παρατανε στον δρομο και μεταναστευουν!

            Comment


              #7
              Originally posted by nandia1987 View Post
              γεια σου σωκρατη ηθελα να σου πω απλος ενα μεγαλο μπραβο που δεν εισαι ενας απο αυτους που τα παρατανε στον δρομο και μεταναστευουν!
              γεια σου και σενα ναντια...
              σ ευχαριστω απλα οντως δεν ειμαι απ αυτους . θα φαω μεγαλη ταλαιπορια με το σκυλακι γιατι θα το παρω με το αυτοκινητο μαζι μου και οχι αεροπορικως οποτε ειναι κοματακι δυσκολο και για μενα και για το σκυλακι μου αλλα αλλα θα το παρω,και δεν θα το αφηνα με τιποτα.
              δεν θελω να χαρακτηρισω αυτους που τα παρατανε στο δρομο ασε καλυτερα......

              Comment


                #8
                Originally posted by sokratis-salonika View Post
                γεια σου και σενα ναντια...
                σ ευχαριστω απλα οντως δεν ειμαι απ αυτους . θα φαω μεγαλη ταλαιπορια με το σκυλακι γιατι θα το παρω με το αυτοκινητο μαζι μου και οχι αεροπορικως οποτε ειναι κοματακι δυσκολο και για μενα και για το σκυλακι μου αλλα αλλα θα το παρω,και δεν θα το αφηνα με τιποτα.
                δεν θελω να χαρακτηρισω αυτους που τα παρατανε στο δρομο ασε καλυτερα......
                μπραβο Σωκρατη που καταλαβαινεις τις αναγκες ενος ανυπερασπιστου ζωου και δεν το αφηνεις να χασει τους ανθρωπους που αγαπά..
                θα εχεις και παρεα στο ταξιδι. βεβαιωσου οτι θα εχεις στο αυτοκινητο ολα τα χαρτια του, φαγητο συσκευασμενο και εξτρα μπουκαλια με νερο διαθεσιμα. καλο ταξιδι και ευχομαι ολα να σας πανε καλα

                Comment


                  #9
                  εχεις ενημερωθει σχετικα με τα εμβολια που πρεπει να κανει?

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by nandia1987 View Post
                    εχεις ενημερωθει σχετικα με τα εμβολια που πρεπει να κανει?
                    ενοειται οτι γνωριζω ναι!!!!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by cryo View Post
                      μπραβο Σωκρατη που καταλαβαινεις τις αναγκες ενος ανυπερασπιστου ζωου και δεν το αφηνεις να χασει τους ανθρωπους που αγαπά..
                      θα εχεις και παρεα στο ταξιδι. βεβαιωσου οτι θα εχεις στο αυτοκινητο ολα τα χαρτια του, φαγητο συσκευασμενο και εξτρα μπουκαλια με νερο διαθεσιμα. καλο ταξιδι και ευχομαι ολα να σας πανε καλα
                      να σαι καλα σ ευχαριστω πολυ!

                      Comment


                        #12
                        εκτος απο το εμβολιο κατα της λυσσας ειναι και καποιο αλλο?εχω και εγω σκυλο με το που το κανει μπορει να ταξιδεψει αμεσως η πρεπει να περιμενει καποιους μηνες !!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by nandia1987 View Post
                          εκτος απο το εμβολιο κατα της λυσσας ειναι και καποιο αλλο?εχω και εγω σκυλο με το που το κανει μπορει να ταξιδεψει αμεσως η πρεπει να περιμενει καποιους μηνες !!
                          παλια τα κρατουσαν καραντινα...
                          τωρα μπορει κανονικα θα σου πει κτηνιατρος απλα πρεπει να εκδοθει απο κτηνιατρο ενα διαβατηριο αν δεν εχει ερθει ο σκυλος απο εξω και τα εμβολια θα στα πει δεν ειναι τπτ ,και ενοειται το τσιπ πρεπει να το φοραει !
                          65 ευρω μου ειχε πει για διαβατηριο και εμβολιο!

                          Comment


                            #14
                            σημερα την εκανα λοιπον την σκυλιτσα μου ...
                            1)εμβολιο λυσσας
                            2)το ετησιο εμβολιο
                            3)εκδοση διαβατηριου
                            4)τοποθετηση τσιπ
                            5)χαπι για σκουληκια
                            6)και ενα ελεγχο γενικο που την εκανε
                            ολα αυτα στοιχισαν 82,50ευρω

                            Comment


                              #15
                              gia sas patriotes.taxidepsa arxes toy xronoy gia agglia.efera 2 skylakia kai ena koyneli.oti toy exeis kanei na grafei sto vivliario toy.kai to xapi.ola.meta tin eikosti mera apo to emvolio mporei na taxidepsi.

                              Comment

                              Working...
                              X