Announcement

Collapse
No announcement yet.

αεροπλανο μεταφορα σκυλου?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Καλησπερα!Εχω 3 γατουλες και (ας με πειτε τρελη) ειναι ο πιο σοβαρος λογος που με κραταει πισω.Στην περιπτωση που τελικα το παρω αποφαση τι πρεπει να κανω για να τις παρω μαζι μου;Ενα αλλο θεμα ειναι το που θα παω να μεινω μαζι με τα ζωακια μου αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...)

    Comment


      #17
      Καλησπέρα!!Εγώ προσωπικά σε καταλαβαίνω απόλυτα!Αφησα πίσω τη σκυλίτσα μου και περιμένω πώς και πώς να έρθει η μέρα που θα μπορέσω να τη φέρω Σουηδία!Εγώ που ρώτησα κτηνίατρο για σκυλιά τουλάχιστον θέλει εμβόλια τσιπ και διαβατήριο απλά μου είπαν πριν ταξιδέψεις επικοινώνησε με την αεροπορική εταιρεία και αυτοί ακριβώς θα σου πουνε τους όρους.Κάθε εταιρεία έχει δικούς της όρους τους οποίους να αλλάζει και συχνά.Και δεν αρκεί να ενημερωθείς απο το σάιτ τους πρέπει να τηλεφωνήσεις στα γραφεία τους.Αυτό τουλάχιστον μου είπε ο κτηνίατρος.Σου εύχομαι να μπορέσεις να της πάρεις σύντομα μαζί σου.

      Comment


        #18
        Σ ευχαριστω!Το αλλο που σκεφτομαι ειναι το πως θα βρω διαμερισμα που να μπορω να τις εχω μαζι μου.Δεν πιστευα οτι θα ηταν τοσο περιπλοκο οσον αφορα τις ενοικιασεις.Εσυ ποσο καιρο εισαι Σουηδια;Σε ποσο διαστημα υπολογιζεις να μπορεσεις να φερεις το σκυλακι σου;

        Comment


          #19
          Το ξέρω. Το οξύμωρο με τους Σουηδούς είναι που λατρεύουν τα ζώα ενώ όταν πας να νοικιάσεις σπίτι και να φέρεις κάποιο ζώο δεν το δέχονται.Συνήθως βέβαια αυτοί που δεν τα δέχονται είναι αυτοί που τα υπενοικιάζουν και είναι από άλλες χώρες. Κάποιος έχει γράψει εδώ μέσα ότι είναι παράνομο να σου απαγορεύουν να φέρεις το ζωάκι σου και ελπίζω να ισχύει.Για αρχή αν φύγεις μόνη σου έχεις κάποιον να τις φροντίζει?Εγώ έχω 2 εβδομάδες εδώ και ήδη μου λέιπει πάρα πολυ αλλά το πότε θα τη φέρω είναι άγνωστο ακόμα.Όταν θα μπορέσω να τακτοποιηθώ να μην την ταλαιπωρώ και αυτήν.Ένα σπίτι που βρήκα και μάλλον εκεί θα μείνω για τον πρώτο καιρο δε θέλει ζώο να φέρω. Αν θέλεις τη συμβουλή μου έλα μόνη σου για ένα διάστημα και βρες κάποιον έμπιστό σου που θα μπορεί να τις φροντίζει όσο θα λείπεις και όταν τακτοποιηθείς τις φέρνεις.Και σπίτι για αρχή μη λες ότι θα έχεις ζώο γιατί κάποιοι ενδεχομένως να σε απορρίψουν.Απλά στο συμβόλαιο καίτα να μην λέει κάτι τέτοιο και να είσαι καλυμένη να τις φέρεις.Γιατί αυτό τουλάχιστον θυμάμαι ότι είναι παράνομο να μη σου νοικιάσει κάποιος σπίτι επειδή έχεις ζωάκι. Αν κάνω λάθος και κάποιος άλλοσ είναι καλύτερα ενημερωμένος σε αυτό το θέμα ας με διορθώσει.Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σου στέλνω

          Comment


            #20
            Η αληθεια ειναι οτι αν βρω επιπλωμενο(που θα ειναι οποιο υπενοικιαζεται μαλλον) θα φανει ισως η ζημια στα επιπλα(καναπεδες δλδ) απο τα νυχια της γατας.Το να περιμενω μεχρι να μπορεσω να νοικιασω δικο μου οπως εχω καταλαβει θα παρει παρα πολυ καιρο :(
            Καλη επιτυχια και σε σενα!

            Comment


              #21
              Πολύ φοβάμαι ότι θα πάρει αρκετό καιρό από ότι λένε και άλλοι εδώ πέρα. Αν μπορέσεις να βρεις μια καλή δουλειά με καλό μισθό άμεσα φαντάζομαι ότι θα σου είναι πιο εύκολο.

              Comment


                #22
                Καλημέρα σας!!!!
                Να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που έχει ήδη φέρει το σκυλάκι του Σουηδία αν, αφού του έχεις κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια κλπ από Ελλάδα, μετά στην υπηρεσία που θα το πας για να στο ελέγξουν θα στο κρατήσουν μέρες? Υπάρχει ακόμα και η περίπτωση να μη στο δεχτούν και να πρέπει να το επιστρέψεις Ελλάδα?

                Comment


                  #23
                  Originally posted by lucita View Post
                  Καλημέρα σας!!!!
                  Να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που έχει ήδη φέρει το σκυλάκι του Σουηδία αν, αφού του έχεις κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια κλπ από Ελλάδα, μετά στην υπηρεσία που θα το πας για να στο ελέγξουν θα στο κρατήσουν μέρες? Υπάρχει ακόμα και η περίπτωση να μη στο δεχτούν και να πρέπει να το επιστρέψεις Ελλάδα?
                  λιγο πιο πανω αναφερω και γραφω...
                  οτι καραντινα δεν υπαρχει πλεον για να στο κρατησουν...
                  πρεπει να εχει το ετησιο εμβολιο που κανουν ολα τα σκυλια ,εμβολιο κατα της λυσας,τσιπ και τελος διαβατηριο και οχι το βιβλιαριο υγειας μονο...απο εκει και περα ταξιδευει κανονικα.
                  εγω σε λιγες μερες φευγω με το αυτοκινητο μου και παιρνο και το σκυλακι μου μαζι .
                  ενημερωνεστε απο κτηνιατρο δεν ειναι κατι περιπλοκο... αυτοι και αν δεν γνωριζουν μεσω του συλογου τους ειναι υποχρεωμενοι να δουνε τι χρειαζεται και επειτα το κανουν...
                  ααα και το χαπι για το σκουληκι χρειαζεται ... αυτααααααααααααααααααα

                  Comment


                    #24
                    Α ωραία μια χαρά!Ευχαριστώ για την απάντησή σου!!είναι μικρό το δικό σου το σκυλάκι?έχω ακόμα μία έγνοια ίσως χαζή για το αν θα αντέξει το κρύο το δικό μου, αν και η κτηνίατρος μου είπε ότι συνηθίζουν αλλά και πάλι ε΄δω εμείς δεν το συνηθίζουμε σκέψου αυτά.Οπότε πριν κλείσω εισιτήρια να επικοινωνησω με την αεροπορική να δω τι θέλουν ναμαστε καλυμμενοι και μετα κάνει ο κτηνίατρος και όλα τα απαραίτητα και είμαστε οκ ε?΄Αντε με το καλό να ερθετε με την παρέα σου και σας εύχομαι ότι καλύτερο!!!!

                    Comment


                      #25
                      Σιγουρα θα συνηθισει-μπουφανακι μην ξεχασεις

                      Comment


                        #26
                        XAXA!!!Μακαρι!!!Σε ευχαριστώ Νάντια για το κουράγιο σου!!!

                        Originally posted by nandia1987 View Post
                        Σιγουρα θα συνηθισει-μπουφανακι μην ξεχασεις
                        XAXA!!!Μακαρι!!!Σε ευχαριστώ Νάντια!!!

                        Comment


                          #27
                          yorksaire terrier ειναι. 2κιλα

                          Comment


                            #28
                            Καλησπέρα σας και πάλι!Εκπέμπω SOS!!!Σκοπεύω να φέρω τη σκυλίτσα μου 10 Δεκέμβρη!Είχε κάνει τα εμβόλιά της όταν ήταν 6 μηνών και έπειτα μου είπε ο κτηνίατρος δε χρειάζεται κάτι άλλο! Νομίζω τότε της είχε κάνει για rabies και μετα από κάποιους μήνες κάτι άλλα.Μόλις μου είπε μια κυρία που έφερε το σκυλι της -ροτβάιλερ- με αυτοκίνητο Σουηδία ότι το εμβόλιο για rabies θέλει να έχουν περάσει 6 μήνες για να ταξιδέψει ένα σκυλί.Αν θέλει τόσο χρόνο εγώ δε θα προλάβω.Αν κάποιος το έχει φέρει πρόσφατο με αεροπλάνο το σκυλί του μπορεί να μου πει αν ισχύει κάτι τέτοιο?Επειδή με το που το έμαθα αγχώθηκα αν υπάρχει κάποιος που προσφατα έχει φέρει το σκυλί του ασ μου απαντησει σας παρακαλώ.Εγω νόμιζα ότι αν κάνει το εμβόλιο 21 μέρες πριν ειναι οκ!Μπορώ να ρωτήσω κάπου εδω στη Σουηδία γιατι Ελλάδα δεν είναι εύκολο να πάρω τηλ προς το παρον!

                            Comment


                              #29
                              θα το ξαναπω παλι για ακομα μια φορα....
                              οι κτηνιατροι ειναι υποχρεωμενοι να εχουν ολες τις κοινωτικες οδηγιες που χρειαζεται να εχει ενα ζωο απο την μια χωρα στην αλλη και πιο συγκεκριμενα αναλυτικα απο την χωρα μας σε οποιαδηποτε αλλη χωρα πχ(ελλαδα-σουηδια) στην περιπτωση μας...
                              ακομα και να μην τις εχουν ειναι υποχρεομενοι να τις παρουν απο το σωματειο τους.
                              ετσι θα σου λυθουν οι αποριες σου ολες με το αν θα μπορεσει να ταξιδεψει η οχι η και το τι χρειαζεται.
                              κανε λοιπον μια ερωτηση αν σου πει δεν γνωριζω τοτε λυπαμαι αλλα εγω θα του την ελεγα ασχημα η δουλεια του δεν ειναι να παιρνει μονο ευρω ειναι και να μας πληροφορουνε με το τι χρειαζομαστε και το τι πρεπει σε οτι εχει σχεση με τα ζωα ιδιως σε μια τετοια περιπστωση που χρειαζεται να φυγει ενα ζωο εξωτερικο.
                              στο αναφερω διοτι μπορει να περιμενεις πολυ να σου απαντησει καποιος γιατι μπορει να μην εχει καποιος την δικη σου περιπτωση η αλλα και να την εχει αλλα να μην μπει στον κοπο να απαντησει λογω του οτι (χεστηκε)...σορυ για την εκφραση, αλλα πιστευω να καταλαβες οτι οι περισσοτεροι εδω ειναι θεατες τους αρεσει να τους βοηθανε αλλα εως εκει .!
                              οποτε ρωτα τον κτηνιατρο αυτο που σου ειπα και αν δεν σ ενημερωσει ο ιδιος βρες τον συλογο τους και βγαλε απο εκει ακρη.

                              Comment


                                #30
                                Ναι καταλαβαίνω τι λες και εννοείται ρώτησα και μου είπε ο κτηνίατροσ στιν αρχή έλα ένα μηνα πριν ταξιδέψεις κ ήμουν οκ. Από μία άλλη κυρία όμως έμαθα ο κτηνίατροσ της είπε θέλει διαδικασία 6 μηνών για το εμβόλιο της λύσσασ μέχρι να μπορέσει να ταξιδέψει. Ξαναπάιρνω τον κτηνίατρο και μου λέει δεν ξέρω ρώτα καλύτερα στο τελωνείο της Σουηδίας στην κτηνιατρική υπηρεσία.Οπότε τώρα είμαι σε φάση να ψαχνω ένα τηλέφωνο από εκεί.Εδώ ρωτάω επειδή κάποιοι από εσάς έχετε φέρει τα σκυλιά σας Σουηδία αν όντως έκανε εμβόλιο λύσσας και μετά από ένα μήνα το επα΄νελαβε και χρειάστηκε να περάσουν 6 μήνες για να ταξιδέψει.Εννοείται ότι μόνο μία απάντηση από εδώ δεν περιμένω για να μου λυθουν όλες οι απορίες!Πάντως προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίθηκεσ και μου απάντησεσ!!!

                                Comment

                                Working...
                                X