Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευχαριστώ Εύη, φαίνεται οτι είχα καλούς δασκάλους. Και εννοω με αυτό όλους εσας που γραφατε και συνεχίζετε να γραφετε.

    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

    Comment


      #17
      Μπραβο Γιωργο, πολυ χαιρομαι για σενα, μακαρι να ακουμε παντα τετοια απ ολα τα παιδια εδω στο πατριοτακι,
      και οσοι αναζητουν την ελπιδα και οσα τους στερησε η πατριδα σε αλλες χωρες να εδραιωνονται τα ονειρα τους.
      Με το καλο να μπειτε και στο σπιτι σας!!
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        #18
        χιλια μπραβο Γιωργο!!! Ακομα και η δικη σου περιπτωση μας δινει ελπιδα, βεβαια εσυ πηγες σχετικα νωρις. Γιατι δεν ξερω τι θα συναντησουν οσοι ανεβουν τωρα η τους επομενους μηνες.... Παντως μπραβο σου και μπραβο και σε ολα τα παιδια που μας πληροφορουν και μας ενημερωνουν. Καλη συνεχεια, σου ευχομαι να εκπληρωσεις ολα τα ονειρα σου.
        Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
        ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

        Comment


          #19
          Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας, τις πληροφοριες σας και τις ευστοχες ερωτησεις σας. Γιατι αν δεν επερνα πληροφορηση απο εσας δεν θα μπορουσα να πετυχω οτι πετυχα. Παιδια η Σουηδια θελει υπομονη, οργανωση και υπομονη,επιμονη και υπομονη αλλα πανω απο ολα θελει πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!
          Οποιος δεν το καταλαβαινει δεν κανει για την Σουηδια

          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

          Comment


            #20
            Συγχαρητήρια georgeman !!!!

            Παιδιά μια ερώτηση !!! Υπάρχει κανένα μέρος στο Goteborg ή το Boras που να μαζεύονται Έλληνες (παλιοί και νέοι) εκτός από τις κοινότητες??? κανένα καφέ / εστιατόριο / μπαρ .... κάτι τέλος πάντων???

            Comment


              #21
              Καλησπέρα σε όλους,

              Είμαι σε ένα δίλλημα και θα ήθελα την γνώμη σας. Η ερώτηση μου απευθύνεται σε όλους και κυρίως σε αυτους που είναι ήδη στη Σουηδία. Φαντάζομαι πολλοί που είναι ακόμα στην Ελλάδα θα έχουν την ίδια απορία.

              Δεν έχω κανένα γνωστό στη Σουηδία, δεν έχω κάνει τίποτα με δουλειά και το κυριότερο δεν έχω βρει σπίτι (τι πρωτότυπο ως εδώ). Αυτό που με απασχολεί σε πρωτη φάση είναι το θέμα σπίτι. Επειδή απ’ ότι γράφετε το σπιτι στη Στοκχόλμη είναι τρομακτικά δύσκολο, ρωτάω το εξής:

              Μήπως να πάω καλύτερα, στο Γκέτεμποργκ ή σε μια πόλη όπως Εskilstuna - Vasteras οι οποίες είναι πόλεις των 100.000 κατοίκων και κοντά στη Στοκχόλμη; (1 ώρα). Το γνωρίζω ότι οι περισσότερες πιθανότητες να βρω δουλειά είναι σε μεγάλες πόλεις. Ρωτάω, εσείς στην θέση μου, αν κάνατε τώρα το μεγάλο βήμα που θα πηγαίνατε; Μήπως όλοι πάνε στην πρωτεύουσα και απλά έχει «φρακάρει» ενώ σε μικρότερες πόλεις υπάρχουν ακόμα περιθώρια; Θα παρακαλέσω να μου πουν και κάποια παιδιά που είναι ή ήταν στο Γκέτεμποργκ. Βέβαια καλοδεχούμενη και όποια άλλη ιδέα.

              Ευχαριστώ εκ των προτέρων

              Πάντα φιλικά
              Βαγγέλης

              Comment


                #22
                Για το στεγαστικό στο Γοτθεμβούργο έχω ακούσει ότι είναι τα ίδια χάλια με τη Στοκχόλμη, περίπου.


                Εγώ που σχεδόν όλα από τα 13 χρόνια μου εδωπέρα τα έχω ζήσει στην εξοχή και σε μικρές πόλεις, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Πάντα έβρισκα σπίτι αμέσως. Και σε φθηνότερη τιμή.
                "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                Comment


                  #23
                  Originally posted by 73leonardo View Post
                  Καλησπέρα σε όλους,

                  Είμαι σε ένα δίλλημα και θα ήθελα την γνώμη σας. Η ερώτηση μου απευθύνεται σε όλους και κυρίως σε αυτους που είναι ήδη στη Σουηδία. Φαντάζομαι πολλοί που είναι ακόμα στην Ελλάδα θα έχουν την ίδια απορία.

                  Δεν έχω κανένα γνωστό στη Σουηδία, δεν έχω κάνει τίποτα με δουλειά και το κυριότερο δεν έχω βρει σπίτι (τι πρωτότυπο ως εδώ). Αυτό που με απασχολεί σε πρωτη φάση είναι το θέμα σπίτι. Επειδή απ’ ότι γράφετε το σπιτι στη Στοκχόλμη είναι τρομακτικά δύσκολο, ρωτάω το εξής:

                  Μήπως να πάω καλύτερα, στο Γκέτεμποργκ ή σε μια πόλη όπως Εskilstuna - Vasteras οι οποίες είναι πόλεις των 100.000 κατοίκων και κοντά στη Στοκχόλμη; (1 ώρα). Το γνωρίζω ότι οι περισσότερες πιθανότητες να βρω δουλειά είναι σε μεγάλες πόλεις. Ρωτάω, εσείς στην θέση μου, αν κάνατε τώρα το μεγάλο βήμα που θα πηγαίνατε; Μήπως όλοι πάνε στην πρωτεύουσα και απλά έχει «φρακάρει» ενώ σε μικρότερες πόλεις υπάρχουν ακόμα περιθώρια; Θα παρακαλέσω να μου πουν και κάποια παιδιά που είναι ή ήταν στο Γκέτεμποργκ. Βέβαια καλοδεχούμενη και όποια άλλη ιδέα.

                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                  Πάντα φιλικά
                  Βαγγέλης
                  Βασικα οπου βρεις δουλεια ειναι καλυτερα να βρεις και σπιτι.Στοκχολμη δεν ειναι αδυνατο να βρεις σπιτι,απλα ειναι πολυ ακριβα σε σχεση με αλλες πολεις της Σουηδιας.Εκτος αυτου πολυς κοσμος οπως λες ειναι σε μικροτερες πολεις σε ακτινα 1 ωρας απο Στοκχολμη.Εκτος απο αυτες που ανεφερες ειναι και η Uppsala στα βορεια αλλα και Norrkoping,Linkoping προς τα νοτια.Απλα ανεβαινουν τα εξοδα των μεταφορικων σου αν μενεις εκτος της περιοχης Στοκχολμης(για παραδειγμα για την περιοχη της Uppsala η καρτα μηνιαια κοστιζει 1500 κορωνες +790 για την Στοκχολμη)
                  Πολλες εταιριες ομως που δουλευουν στην περιοχη καλυπτουν αυτο το κοστος σαν εξτρα επιδομα αν πας για δουλεια π.χ στο αεροδρομιο,σου καλυπτουν το εξτρα κοστος
                  Οπωσδηποτε βεβαια οι μικροτερες πολεις ειναι πιο καλες αν βρεις δουλεια,και ειναι πιο "Σουηδικες" αν θες μιας και οι μεταναστες ειμαστε λιγοτεροι εκει.
                  Καλη τυχη σε ολους μας

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by _maria_ View Post
                    Συγχαρητήρια georgeman !!!!

                    Παιδιά μια ερώτηση !!! Υπάρχει κανένα μέρος στο Goteborg ή το Boras που να μαζεύονται Έλληνες (παλιοί και νέοι) εκτός από τις κοινότητες??? κανένα καφέ / εστιατόριο / μπαρ .... κάτι τέλος πάντων???
                    kafe ''TEN-TEN'' stin linegatan
                    o idioktitis einai ellinas
                    mazeyontai ta meshmeria arketoi nearoi ellines
                    ...gia to göteborg anaferomai

                    Comment


                      #25
                      καλησπερα και απο μενα.Ειμαι καινουργια στο φορουμ ειμαι απο Βολο και περιμενω να μου στειλει τα εισητηρια ο ανδρας μου για να ανεβουμε και εμεις με το καλο.εχω ενα γιο 10 ετων.Ειστε υπεροχη παρεα και μου κρατουσατε συντροφια 7 μηνες που λειπει ο ανδρας μου.Σας ευχαριστω

                      Comment


                        #26
                        Γειά σου Έφη !!! Άντε ένας .... ένας !!!

                        Φιλιά Μαρία

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by jannis View Post
                          kafe ''TEN-TEN'' stin linegatan
                          o idioktitis einai ellinas
                          mazeyontai ta meshmeria arketoi nearoi ellines
                          ...gia to göteborg anaferomai
                          Ευχαριστώ πολύ jannis , να σαι καλά !!

                          Μαρία

                          Comment


                            #28
                            [QUOTE=73leonardo;52403]Καλησπέρα σε όλους,
                            .................................
                            .................................

                            Γειά σου Βαγγέλη !!

                            Η δική μου γνώμη είναι η εξής .

                            Επειδή κύριος σκοπός σου στην αρχή είναι να πάρεις τους προσωπικούς αριθμούς πρέπει να ψάχνεις για σπίτι και για δουλειά παράλληλα .

                            Θεωρώ ότι στην αρχή δεν έχεις πολλά περιθώρια επιλογής μιάς και πρέπει να βρείς οπωσδήποτε αυτα τα δυο, δηλαδή σπίτι και δουλειά που θα σου εξασφαλίσουν την διαμονή σου στην σουηδία και την εκχώρησή σου στο σουηδικό σύστημα.

                            Νομίζω ότι στις μεγάλες πόλεις υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά χωρίς τα σουηδικά . Καί λέγοντας μεγάλες πόλεις εννοώ παντού στην σουηδία , από νότια έως βόρεια , και όχι απαραίτητα στοκχόλμη !Στίς μεγάλες πόλεις υπάρχουν και ελληνικές εταιρίες αλλά και εταιρίες που ιδιοκτήτες είναι πολωνοί κλπ, οπου θα μπορέσεις στην αρχή να εργαστείς χωρίς τα σουηδικά.

                            Στην επαρχία δεν είναι πολλοί οι μετανάστες με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσεις πρόβλημα μιας και δεν ξέρεις σουηδικά και δεν θα βρείς εύκολα δουλειά.

                            Όσον αφορά το σπίτι θέλει πολύ ψάξιμο . Αν ασχοληθείς εντατικά , εντατικότατα θα βρείς .

                            Καί επίσης θέλω να τονίσω ότι είναι λίγο δύσκολο να βρείς δουλειά δίπλα στο σπίτι σου !! Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα εφόσον εδώ οι συγκοινωνίες είναι άψογες. Το πρωί που πάω εγώ στην δουλειά μου στο κέντρο της Στοκχόλμης , κατεβαίνει κόσμος πολύς απο το τρένο για να πάνε στις δουλειές τους στον δήμο που μένω εγώ. Καί άλλος τόσος κόσμος , μέσα κιεγώ πάμε για δουλειά στην αντίθετη κατεύθυνση .

                            Όταν είχα πρωτοέρθει εγώ με την οικογένεια μου είχαμε μείνει 10 μέρες σε μία μικρή πόλη νότια κοντά στο Μάλμε. Βρήκαμε σχεδόν αμέσως σπίτι , αλλά δουλειά ? Εβλεπα μικρή αγορά , λίγα μαγαζιά λίγες εταιρείες ...και φοβήθηκα....λέω τι να το κάνω το σπίτι χωρίς δουλεια ? για τουρισμό ήρθα ? Κιετσι δεν το νοικιάσαμε καθόλου εκείνο το σπίτι και ήρθαμε Στοκχόλμη !!

                            Εχουμε γράψει πολλά σάιτ για να βρείς σπίτι και δουλειά !!! Πρέπει για να τα καταφέρεις να είσαι πολλές ώρες στο κομπιούτερ και να ψάχνεις συνέχεια ...να στέλνεις μειλ να παίρνεις τηλέφωνα , να στέλνεις βιογραφικα , θα φάς πολλές χυλοπίτες αλλά στο τέλος θα βρείς !!!!!!




                            Μάζεψε δυνάμεις πολλές γιατί πρέπει να κάνεις μεγάλο αγώνα !!!!

                            Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα !!!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by ιφιγενεια View Post
                              καλησπερα και απο μενα.Ειμαι καινουργια στο φορουμ ειμαι απο Βολο και περιμενω να μου στειλει τα εισητηρια ο ανδρας μου για να ανεβουμε και εμεις με το καλο.εχω ενα γιο 10 ετων.Ειστε υπεροχη παρεα και μου κρατουσατε συντροφια 7 μηνες που λειπει ο ανδρας μου.Σας ευχαριστω
                              Ιφιγένεια Καλωσόρισες στην παρέα μας !! Καλώς να έρθετε !!!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by ιφιγενεια View Post
                                καλησπερα και απο μενα.Ειμαι καινουργια στο φορουμ ειμαι απο Βολο και περιμενω να μου στειλει τα εισητηρια ο ανδρας μου για να ανεβουμε και εμεις με το καλο.εχω ενα γιο 10 ετων.Ειστε υπεροχη παρεα και μου κρατουσατε συντροφια 7 μηνες που λειπει ο ανδρας μου.Σας ευχαριστω
                                Καλησπέρα Ιφιγένεια κ καλώ ήρθες στην παρέα μας...

                                Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά στο νέο ξεκίνημα...!!! κ
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X