Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (6)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    καλησπέρα παιδιά
    επανέρχομαι με ερώτηση πάλι....
    τι πρέπει να κάνω ή που να ρωτήσω τέλος πάντων για αναγνώριση πτυχίου τεχνολόγου γεωπόνου(έχοντας υπηκοότητα).
    είδα και απτον κωνσταντίνο είχε το ίδιο θέμα με μένα αλλά δεν έγραψε κάτι νεότερο.
    είμαι στην σκέψη να κάνω το βήμα,να τα μαζέψω τα χαρτιά να είμαι έτοιμος και βλέπουμε.πάντως βλέπω πως τα πράγματα είναι δύσκολα πλέον και εκεί.

    Comment


      #32
      Originally posted by arisant View Post
      καλησπέρα παιδιά
      επανέρχομαι με ερώτηση πάλι....
      τι πρέπει να κάνω ή που να ρωτήσω τέλος πάντων για αναγνώριση πτυχίου τεχνολόγου γεωπόνου(έχοντας υπηκοότητα).
      είδα και απτον κωνσταντίνο είχε το ίδιο θέμα με μένα αλλά δεν έγραψε κάτι νεότερο.
      είμαι στην σκέψη να κάνω το βήμα,να τα μαζέψω τα χαρτιά να είμαι έτοιμος και βλέπουμε.πάντως βλέπω πως τα πράγματα είναι δύσκολα πλέον και εκεί.
      Νομίζω ως αυστραλός υπήκοος μπορεις να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου στο www.aei.gov.au αλλά πολύ πιθανόν να έχεις καλύτερη ανταπόκριση αν το αναγνωρίσεις στους Engineers Australia. Αν χρειαζόσουν βίζα το επάγγελμα σου θα ήταν το 233912 (δες το λινκ).

      Agricultural Engineer - 233912
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #33
        Έστειλα μαιλ στο ΑΕΙ και στους Engineers Australia και μετά από ψάξιμο,κατάλαβα μπορείς να κάνεις και στους δύο αίτηση.

        Τώρα βέβαια δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα καθώς δεν βρίσκω το πιστοποιητικό υποκοότητας του πατέρα μου,ουτε το διαβατήριο το αυστραλιανό,κατα 99% έχουν χαθεί γιατί δεν είχε σκοπό να τα ξαναχρησιμοποιήσει.Οπότε για πάρω την υποκοότητα εγώ πρέπει πρώτα να κάνω επανέκδοση του πατέρα μου.Εντάξει δεν βίαζομαι αλλά πολλη χαρτούρα από οτι είδα...

        Comment


          #34
          Καλησπερα,

          θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για να τα ξεκαθαρισω στο μυαλο μου , γιατι εχοντας διαβασει ΟΛΑ τα post εδω αλλα και διαβαζοντας και τα επισημα link σχετικα με υπηκοοτητες κλπ εχω μπερδευτει λιγο, και επειδη δεν θελω να ξεκινησω κατι που δεν μπορει να πραγματοποιηθει θα ηθελα σας παρακαλω οποιος μπορει να μου απαντησει.
          Καταρχας να πω οτι εχω γεννηθει στην Αυστραλια το 1972 και εφυγα απο εκει 7 μηνων και απο τοτε δεν ξαναπηγα. Απο οτι εχω διαβασει ειμαι australian citizenship by birth και εχω ολα τα δικαιωματα που εχει και ενας Αυστραλος πολιτης , σωστα? Το διαβατηριο μου εχει ληξει απο τοτε και εχω παρει την αιτηση για να συμπληρωσω και τα δικαιολογητικα που χρειαζονται απο την Πρεσβεια για να εκδοσω καινουργιο.Επομενο βημα ειναι να δωσω την Αυστραλιανη υπηκοοτητα "australian citizenship by descent" στα παιδια μου.Επειδη δεν εχω ξαναπαει και δεν εχω συμπηρωσει 2 χρονια παραμονης εκει , αυτο θα ειναι εμποδιο στο να δωσω την υπηκοοτητα στα παιδια μου? Εγω απο οτι εχω διαβασει εδω (π.χ περιπτωση demis), εχω καταλαβει οτι μπορω , αλλα θα ηθελα μια κατηγορηματικη απαντηση απο καποιον που ειναι σιγουρος.
          Επισης σημερα διαβασα αυτο και μπερδευτηκα:
          "Losing your citizenship
          Main content
          You may have lost or given up your Australian citizenship:

          by acquiring the citizenship of another country before 4 April 2002 (before this date you automatically lost Australian citizenship by becoming the citizen of another country)
          by giving up or renouncing your Australian citizenship to retain or acquire another citizenship or avoid significant hardship
          as a child because your responsible parent or parents ceased to be Australian citizens."
          Οι γονεις μου φυσικα οταν ηρθαμε Ελλαδα , με την Αυστραλιανη ληξιαρχικη πραξη γεννησης (αφου μεταφραστηκε στο Υπ.εξωτ.) , με εγραψαν στο Ληξιαρχειο Αθηνων, Δημο κλπ. και πηρα και την Ελληνικη υπηκοοτητα.Απο τοτε ολα τα επισημα εγγραφα μου (ταυτοτητα, ελλ.διαβατηριο ,κλπ.)γραφουν μονο την Ελληνικη υπηκοοτητα.Αυτο σημαινει οτι εχασα την Αυστραλιανη ? Τι εννοει το παραπανω κειμενο? Εγω εχω καταλαβει απο αυτα που εχω διαβασει εδω οτι απο την στιγμη που γεννηθηκα στην Αυστραλια το 1972 (μεταξυ 1966 εως 1986) την υπηκοοτητα δεν την χανω ποτε. Το παραπανω σημερα με μπερδεψε....

          Και τελος στο immi_citz_checklist_greek - Australian High Commission για την εγγραφη τεκνου ως Αυστραλου υπηκοου , γραφει σε ενα σημειο :
          "Αποδεικτικά έγγραφα άλλων υπηκοοτήτων που πιθανόν έχει ο αυστραλός γονέας

          Εάν ο Αυστραλός γονέας έχει ή είχε την υπηκοότητα κάποιας άλλης χώρας, θα πρέπει να παρέχει αποδεικτικά στοιχεία σχετικά με τον τρόπο και την ημερομηνία κτήσης εκείνης της υπηκοότητας. Τα αλλοδαπά διαβατήρια δεν είναι αποδεκτά διότι δεν αναφέρουν πώς και πότε αποκτήθηκε εκείνη η υπηκοότητα. Παρακαλούμε παρέχετε είτε:

          Πιστοποιητικό πολιτογράφησης
          Πλήρες πιστοποιητικό γέννησης (εάν η υπηκοότητα αποκτήθηκε από τη γέννηση)".
          Δηλαδη τι αποδεικτικο εννοει? (Πιστοποιητικο γεννησης Ελληνικο, ληξιαρχικη πραξη ελληνικη? )

          Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων , και συγνωμη για το μακροσκελες post αλλα ηθελα να ειμαι σαφης.
          Υ.Γ. Συγνωμη αν σε μερικους φαινονται απλα ισως εως και γελοια ολα αυτα που ρωταω αλλα ειμαι ακομα στο πρωτο σταδιο και ψαχνομαι ακομα...
          Υ.Γ.2 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ PATRIOTAKI.

          Comment


            #35
            @ stratos6:

            Γιατί μπερδεύεσαι; Δεν έχεις χάσει την υπηκοότητα σου εκτός και αν την αρνήθηκες (που από τα λεγομενα σου δεν το έχεις κανει). Μπορείς να έχεις διπλή υπηκοότητα! Αυτό στην Ελλάδα και στην Αυστραλία επιτρέπεται... Τώρα όσον αφορά τα παιδιά σου, μπορούν και αυτά να αποκτήσουν την υπηκοότητα citizenship by descent, η οποία διαδικασία αν έχω καταλάβει σωστά είναι σαν την partner visa. Δεν είναι δυνατόν τα παιδιά σου να μην μπορούν να αποκτήσουν την υπηκοότητα από τη στιγμή που εσύ την έχεις.

            Comment


              #36
              α. Έχεις υπηκοότητα by birth και τα παιδιά σου μπορούν να αποκτήσουν by descent από εσένα. Κάποιος που έχει υπηκοότητα by descent δεν μπορεί να την δώσει στα παιδιά του αν δεν έχει ζήσει στην Αυστραλία για κάποιο χρονικό διάστημα. Κι εγώ γεννημένη το 73' και έφυγα μόλις 30 ημερών.
              β. Κι εμένα όλα τα χαρτιά αναφέρουν μόνο την Ελληνική υπηκοότητα, δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα όταν έβγαλα διαβατήριο ή στις υπηκοότητες των παιδιών μου.
              γ. Αποδεικτικό για την Ελληνική σου υπηκοότητα είναι και η ταυτότητά η ελληνική, το γράφει. Εγώ έγραψα την ημερομηνία γέννησής μου ως ημερομηνία απόκτησης Ελληνικής υπηκοότητας, φαντάστηκα πως οι γονείς μου θα έτρεξαν να με δηλώσουν στο προξενείο. Δεν μου είπαν τίποτα.
              δ. Εσύ στην ουσία πρέπει πρώτα να ζητήσεις Full Birth Certificate από το τμήμα Birth, Marriages & Deaths της πολιτείας που γεννήθηκες
              μετά να βγάλεις Αυστραλιανό διαβατήριο και έπειτα τις υπηκοότητες των παιδιών σου.
              Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

              Comment


                #37
                ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ pan_k7 & efrosini για την αμεση απαντηση σας στα ερωτηματα μου.Ηθελα να ξεκαθαρισω ορισμενα πραγματα για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα συναντησω προβληματα στην συνεχεια της προσπαθειας που εχω ξεκινησει.Να ειστε καλα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι.

                Comment


                  #38
                  μεταφραση εγγραφων

                  γεια σας παιδες!!!!
                  εχω την εξης απορια΄...
                  στο αυστραλιανο διαβατηριο κ στο birth cirtificateτο ονομα μου ειναι "jim" ενω σε ολα τα ελληνικα εγγραφα ειναι "δημητριος".
                  στο υπυργειο εξωτερικων θα μου τα μεταφρασουνε με το οναμα μου να ειναι "jim"????

                  Comment


                    #39
                    Xλωμό το βλέπω να το δεχτούνε...
                    Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by filoss View Post
                      γεια σας παιδες!!!!
                      εχω την εξης απορια΄...
                      στο αυστραλιανο διαβατηριο κ στο birth cirtificateτο ονομα μου ειναι "jim" ενω σε ολα τα ελληνικα εγγραφα ειναι "δημητριος".
                      στο υπυργειο εξωτερικων θα μου τα μεταφρασουνε με το οναμα μου να ειναι "jim"????
                      ε και τι έγινε; από τη στιγμή που έχεις διαβατήριο και πιστοποιητικό γέννησης, είσαι ΟΚ

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by pan_k7 View Post
                        ε και τι έγινε; από τη στιγμή που έχεις διαβατήριο και πιστοποιητικό γέννησης, είσαι ΟΚ
                        το θεμα ειναι πωσ θελω να στειλω τα χαρτια για να βγαλω υπηκοοτητα στην κορη μου....
                        και λογικα δεν θα τα δεχτουνε αφου κ στο πιστοποιητικο γεννιησεως της με εχει ως "δημητρη".

                        Comment


                          #42
                          εχω ετοιμασει την αιτηση "citizenship by descent" ...
                          μου ζητανε διαβατηριο αυστραλιανο(jim)
                          και πιστοποιητικο της κορης μου(δημητρης)
                          οποτε λογικα θα εχω προβλημα...ετσι δεν ειναι??
                          γνωριζει καποιος που να ειχε ιδιο θεμα??

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by filoss View Post
                            γεια σας παιδες!!!!
                            εχω την εξης απορια΄...
                            στο αυστραλιανο διαβατηριο κ στο birth cirtificateτο ονομα μου ειναι "jim" ενω σε ολα τα ελληνικα εγγραφα ειναι "δημητριος".
                            στο υπυργειο εξωτερικων θα μου τα μεταφρασουνε με το οναμα μου να ειναι "jim"????
                            Δημητρη εμεις που ειχαμε προβλημα στο επιθετο του αντρα μου και των παιδιων ηταν διαφορετικο στα Αγγλικα , στην επιστολη που τους εγραφα καθε φορα για το τι χρειαζομαι διπλα στα ονομα τους σε παρενθεση εγραφα στα αγγλικα πως θελω να μου το γραψουν και σε πληροφορω οτι μεταφρασα πολλα εγγραφα και σ ολα μου το εγραψαν οπως ηθελα!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by filoss View Post
                              γεια σας παιδες!!!!
                              εχω την εξης απορια΄...
                              στο αυστραλιανο διαβατηριο κ στο birth cirtificateτο ονομα μου ειναι "jim" ενω σε ολα τα ελληνικα εγγραφα ειναι "δημητριος".
                              στο υπυργειο εξωτερικων θα μου τα μεταφρασουνε με το οναμα μου να ειναι "jim"????
                              Επειδή είναι ενήμεροι για αυτές τις περιπτώσεις, σου δίνουν, αν ζητήσεις ειδική φόρμα αίτηση στην οποία γράφεις πως θέλεις να αποδόσουν-μεταφράσουν τα ονόματα ώστε να είσαι σύμφωνος με τα υπόλοιπα έγγραφα που έχεις.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by filoss View Post
                                εχω ετοιμασει την αιτηση "citizenship by descent" ...
                                μου ζητανε διαβατηριο αυστραλιανο(jim)
                                και πιστοποιητικο της κορης μου(δημητρης)
                                οποτε λογικα θα εχω προβλημα...ετσι δεν ειναι??
                                γνωριζει καποιος που να ειχε ιδιο θεμα??
                                Και γω ειχα το ιδιο προβλημα με το ονομα.Αλλιως ημουν γραμμενη στο πιστοποιητικο μου και αλλιως στων παιδιων μου.Και μου στειλαν email οτι επρεπε να τους αποδειξω οτι ειναι το ιδιο προσωπο.Μου ειπαν να κανω μια γραπτη δηλωση και να πω οτι το ονομα ανηκει στο ιδιο ατομο.Μια απλη δηλωση δηλαδη.

                                Comment

                                Working...
                                X