Announcement

Collapse
No announcement yet.

personnummer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    personnummer

    γειας σας, ειμαι εδω και 20 μερες στη σουηδια για σπουδες και θελω να βγαλω το πολυποθητο personal number. θα βρισκομαι εδω για 2 χρονια. εκανα αιτηση στη Skatteverket αλλα μου την απερριψαν γιατι η ευρωπαικη καρτα υγειας που εχω ληγει το φεβρουαριο και αυτη θελυν καρτα υγειας που να εχει ισχυ τουλαχιστον 1 χρονο. οταν ημουν στην ελλαδα ειχα ασφαλεια ΙΚΑ η οποια ανανεωνει την ασφαλιστικη σου καλυψη (και την καρτα) καθε χρονο τον φεβρουαριο, προσπαθησα να τους εξηγησω στη σουηδια οτι ετσι λειτουργει το συστημα στην ελλαδα και οτι απο το φεβρουαριο του 2013 θα εχω καινουρια καρτα που θα ισχυει για αλλον 1 χρονο αλλα δεν μπορουσαν να κανουν κατι γι'αυτο. τι μπορω να κανω?

    #2
    Δλδ έχει ληξει το βιβλιάριο υγειας σου? οποτε δεν δικαιουσαι ευρωπαικη καρτα ασφαλισης?

    Comment


      #3
      Μήπως δέχονται ιδιωτική ασφάλιση που να σε καλύπτει στο εξωτερικό ? Ρώτησέ τους !!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #4
        Originally posted by ares_tz View Post
        Δλδ έχει ληξει το βιβλιάριο υγειας σου? οποτε δεν δικαιουσαι ευρωπαικη καρτα ασφαλισης?
        οχι δεν εχει ληξει απλα η ανανεωση γινεται καθε φεβρουαριο. οποτε στην ουσια ληγει το φεβρουαριο αλλα το ΙΚΑ στο ανανεωνει αυτοματα τοτε

        Comment


          #5
          Originally posted by ευανθια View Post
          Μήπως δέχονται ιδιωτική ασφάλιση που να σε καλύπτει στο εξωτερικό ? Ρώτησέ τους !!
          μα εχω θα εχω ασφαλιση μεχρι και το φεβρουαριο του 2014, απλα καθε χρονο ληγει το φεβρουαριο και στο ανανεωνουν αυτοματα.

          Comment


            #6
            Προσωρινο-μονιμο personnummer

            Καλό μεσημέρι σε όλους σας.Ελπίζω να "κρατάτε" γερα και σημερα!
            Μπήκα στα θεματα και βρηκα ενα το οποίο δυστυχως έχει κλείσει.Βεβαια δεν αντεξα να μην πμω στπον πειρασμο να διαβασω ολες τις δημοσιευσεις..οπότε μάλλον καλά κανατε και το κλείσατε...αν και γέλασα απ τη μιά,στη μέση νευριασα και στο τέλος αδιαφορησα....καθε μέρα που περνάει καταλαβαίνω περισσότερο γιατι δεν τα "καταφερε" η Ελλάδα..
            Τελος πάντων,στο θεμα μας.
            Ειχε κανει μια προσπαθεια ενημερωσεις η Ελενη,και ανέφερε συγκεκριμενα το εξης:

            "Υπαρχει βεβαια και το προσωρινο νουμερο-samordningsnummer,(http://www.skatteverket.se/download/...02svartvit.pdf) που εδω θα θελα να με διορθωσει καποιος εαν γνωριζει περισσοτερα... με το οποιο εχεις προσβαση σε περισσοτερες δουλειες αφου θεωρεισαι οτι εισαι μεσα στο συστημα και μπορεις να πληρωσεις φορους."

            Η απορια μου η μεγαλη λοιπον ειναι,οτι εγω ερχομενη και ξεκινωντας εργασια ,πηρα το πολυποθητο personnummer αμεσως.Μολις εχτες λοιπον,μαθαινω απο ενα παλληκαρακι ελληνοπουλο οτι εχει προσωρινο.Δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει κατι τετοιο!!Το δικο μου ειναι το κανονικο εξ αρχης.Το ερωτημα μου (ευλογο φανταζομαι),ειναι τι ειναι αυτο που καθοριζει τη διαφορα.(περιμενει το παλληκαρι να μαθει)
            Μεσα απο συζητησεις καταλαβα οτι δεν ακολουθησε τη διαδικασια που ακολουθησα εγω.Δηλαδη πρωτα στο Migrationsverket με το συμβολαιο εργασιας,κι αφου εκδοθηκε η αδεια παραμονης,στο Skatteverket μετα,οπου και εκδοθηκε το νουμερο.Το παλληκαρι δεν περασε απο το Migrationsverket καθόλου.Αυτο ειναι η αιτια που του δωσανε προσωρινο αραγε,ή επειδη απο τα πολλα Välkommen και välkommen (γιατι εκτος απο εμας τους Ελληνες,οπως ξερετε ολοι,εχουν μεταναστευσει παρα πολλοι τελευταια),βαλανε περισσοτερες δυσκολιες για να αποθαρρυνεσαι;
            Αν κάποιος ξερει,ας μου απαντησει.Κι αν ειναι απο δικο του λάθος χειρισμο,τι πρεπει να κανει τωρα;

            Comment


              #7
              Μεσα απο την σελιδα του skatteverket :


              πληκτρολογεις samordningsnummer και παιρνεις τις πληροφοριες σε αγγλικα και σουηδικα.

              ειπαμε οτι οποιος ψαχνει σε αυτη την χωρα τουλαχιστον, μπορει να βρει αυτο που ψαχνει....

              αυτο που μαλλον πρεπει να κανει ο φιλος σου ειναι να παει με ενα συμβολαιο εργασιας απο τον εργοδοτη του στο skatteverket, να συμπληρωσει πιθανοτατα καποια αιτηση και να του εγκρινουνε ή οχι το personnummer...

              Πιθανολογω απο οτι καταλαβες, γι αυτο εαν εχει το συμβολαιο στα χερια του ας κανει μια βολτα απο εκει και ας ρωτησει....

              Comment


                #8
                μπορείς να ζητήσεις να γίνει η ανανέωση πιο νωρίς από το ΙΚΑ . εμείς εχουμε κάνει αυτή την διαδιακασία

                Comment


                  #9
                  Να ρωτήσω κατι…εάν εχω ασφάλεια OΓΑ πως μπορώ να βγάλω αυτήν την κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης?

                  Comment


                    #10
                    Καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνο ή ακομα καλυτερα να πας κατευθειαν σε καποιον πραγματικα υπευθυνο υπαλληλο του ΟΓΑ και να μαθεις πως σε καλυπτει το ταμειο σου για περιθαλψη στο εξωτερικο..

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Ioanna@ View Post
                      Να ρωτήσω κατι…εάν εχω ασφάλεια OΓΑ πως μπορώ να βγάλω αυτήν την κάρτα ευρωπαϊκής ασφάλισης?
                      Θα πας στον ασφαλιστικο φορεα σου και θα κανεις αιτηση,ζητωντας το εντυπο Ε111,για ευρωπαϊκη καρτα ασφαλισης ασθενειας. Εκει γραφεις τα ατομικα στοιχεια σου και προσκομιζεις και φωτοτυπια του βιβλιαριου σου ,των σελιδων που δειχνουν τα ατομικα στοιχεια και την θεωρηση του βιβλιαριου ,οπως και φωτοτυπια ταυτοτητας ή διαβατηριου(εννοειται οτι εχεις και το βιβλιαριο μαζι ,οπως και ταυτοτητα νεου τυπου ή διαβατηριο )

                      Στο ΙΚΑ ,εχει διαρκεια ενος ετους και πριν λιγα χρονια ,στελναν με συστημενο την καρτα ,στο σπιτι.Τωρα δεν ξερω αν την στελνουν ή αν την παραλαμβανει ο ασφαλισμενος απ το υποκαταστημα του,αμεσα 'η την στελνουν.Στον ΟΓΑ ,δεν γνωριζω ποσο ισχυει και αν την παραλαμβανεις απο κει αμεσα ή στην στελνουν.Παντως στο ΙΚΑ ,επαιρνε καποιο διαστημα να εκδοθει και να σταλει.Δεν γινοταν αυθημερον.Ομως διναν ενα προσωρινο εγγραφο,που δεν θυμαμαι πόσο ισχυε..νομιζω ενα μηνα,αλλά μπορει να κανω και λαθος..δεν θυμαμαι πού το εχω για να το κοιταξω !και μ αυτο μπορουσε να ειναι καλυμμενος οποιος βιαζοταν να ταξιδεψει και δεν μπορουσε να περιμενει την εκδοση της καρτας.

                      Η καρτα σε καλυπτει , μονο για ιατρικα αναγκαια περιθαλψη και μονο σε δημοσιους φορεις..και δεν ισχυει για χρόνιες παθησεις. Επισης ,δεν καλυπτει τα εξοδα αν καποιος παει εξω για να νοσηλευθει.Και σε καλυπτει ,οπως καλυπτονται οι ασφαλισμενοι ,στο κρατος που θα πας.

                      Εκτος απο τα κρατη μελη της Ε.Ε, καλυπτεσαι και σε Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία και Ελβετία.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by vertigo View Post
                        Θα πας στον ασφαλιστικο φορεα σου και θα κανεις αιτηση,ζητωντας το εντυπο Ε111,για ευρωπαϊκη καρτα ασφαλισης ασθενειας.Εκει γραφεις τα ατομικα στοιχεια σου και προσκομιζεις και φωτοτυπια του βιβλιαριου σου ,των σελιδων που δειχνουν τα ατομικα στοιχεια και την θεωρηση του βιβλιαριου(εννοειται οτι εχεις και το βιβλιαριο μαζι ,οπως και ταυτοτητα ή διαβατηριο)

                        Στο ΙΚΑ ,εχει διαρκεια ενος ετους απ την εκδοση και πριν λιγα χρονια ,στελναν με συστημενο την καρτα ,στο σπιτι.Τωρα δεν ξερω αν την στελνουν ή αν την παραλαμβανει ο ασφαλισμενος απ το υποκαταστημα του.Στον ΟΓΑ ,δεν γνωριζω αν την παραλαμβανεις απο κει ή στην στελνουν.Παντως στο ΙΚΑ ,επαιρνε καποιο διαστημα να εκδοθει και να σταλει.Δεν γινοταν αυθημερον.Ομως διναν ενα προσωρινο εγγραφο,που δεν θυμαμαι πόσο ισχυε..νομιζω ενα μηνα,αλλά μπορει να κανω και λαθος..δεν θυμαμαι πού το εχω για να το κοιταξω !και μ αυτο μπορουσε να ειναι καλυμμενος οποιος βιαζοταν να ταξιδεψει και δεν μπορουσε να περιμενει την εκδοση της καρτας.

                        Η καρτα σε καλυπτει μονο για ιατρικα αναγκαια περιθαλψη και μονο σε δημοσιους φορεις..Δεν καλυπτει τα εξοδα αν καποιος παει εξω για να νοσηλευθει.Και σε καλυπτει ,οπως καλυπτονται οι ασφαλισμενοι ,στο κρατος που θα πας.

                        Εκτος απο τα κρατη μελη της Ε.Ε, καλυπτεσαι και σε Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία και Ελβετία.
                        Καλημερα και απο μενα,να συμπληρωσω οτι σε μενα η καρτα μου ηρθε σπιτι μετα απο 2 εβδομαδες(ΙΚΑ).

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by antogeor View Post
                          Καλημερα και απο μενα,να συμπληρωσω οτι σε μενα η καρτα μου ηρθε σπιτι μετα απο 2 εβδομαδες(ΙΚΑ).
                          Καλησπερα!τοσο πρεπει να εκανε και η δικια μου .Μου ειπαν τοτε απ το ΙΚΑ , οτι εκτυπωνονται τα στοιχεια στις καρτες -και στελνονται- απο καποιον.... ιδιωτη!!!.....που εχει αναλαβει την διαδικασια αυτη και δεν εμπλεκεται το ΙΚΑ.(στην διαδικασια αυτη...)ετσι μου ειπαν...ετσι λεω....
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            #15
                            ΕΕ/Αναζητώντας εργασία στο εξωτερικό/Δικαίωμα σε παροχές κοινωνικής ασφάλισης

                            Τα δικαιώματά σας ανά χώρα /σχετικά με τα συνταξιοδοτικά σας δικαιώματα, τα επιδόματα ανεργίας, τις οικογενειακές παροχές και τα δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης στην αντίστοιχη χώρα
                            (Επιλογη της χωρας και μετα Click on the language of your choice for a summary of your rights:/ η 6η επιλογη/el ,εχει πληροφοριες στα Ελληνικα.
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment

                            Working...
                            X