Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - stella82

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Καλή αρχή να έχετε, και δύναμη, όλα θα πάνε καλά!!!

    Comment


      #17
      Καλησπέρα Αυστραλία, Καλημέρα Ελλάδα.
      Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις ευχές σας.
      Είχαμε ένα πολύ καλό ταξίδι, λίγο κουραστικό φυσικά, αλλά όλα καλά....Είμασταν πολύ τυχεροί με τισ βαλίτσες μας. Μεταφέραμε 270-280 κιλά χωρίς να πληρώσουμε τίποτα εξτρά από τα εισητήριά μας. Είμασταν 3 ενήλικες και 2 παιδιά. Από Αθήνα για Σίδνεϋ η Singapore airlines μας έδωσε 30+10 κιλά τον καθένα και από μια χειραποσκευή των 10 κιλών. Από Θεσσαλονίκη για Αθήνα όμως δικαιούμασταν μόνο από 30 κιλά. Έτσι, κινδυνεύαμε να πληρώσουμε από 47 ευρώ το κάθε κιλό παραπάνω. Στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης ήρθε ένας ξάδερφος του άντρα μου που δουλεύει σε μια αεροπορική και κατάφερε να μας περάσει 220 κιλά. Εκεί μάθαμε ότι παίζουν ρόλο και τα τεμάχια και όχι μόνο τα κιλά. Ηταν 7 βαλίτσες, ένα πλαστικό κουτί από αυτά του IKEA και ένα μεγάλο πακέτο με κάδρα. Όταν φτάσαμε Αθήνα καταφέρα να περάσουμε άλλους 3 σάκους των 10-11 κιλών ο καθένας και κρατήσαμε άλλους 2 σάκους των ίδιων κιλών μαζί μας στο αεροπλάνο. Έτσι, μεταφέραμε όλα μας τα πράγματα χωρίς κανένα πρόβλημα!
      Φτάσαμε Αυστραλία Σάββατο απόγευμα και Δευτέρα πρωί πήγαμε στο centerlink. Εκεί, ο άντρας μου που ήρθε με μόνιμη βίζα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, ενώ εγώ με το Αυστραλέζικο διαβατήριο έχω πρόβλημα. Θέλουν να ελένξουν ότι ήρθα όντως για μόνιμα και όχι απλά να τους πάρω τα χρήματα. Τον άντρα μου τον έχουν ήδη ελένξει όσο περιμέναμε για τη βίζα. Έχω κλείσει ραντεβού για συνένετυξη την Τετάρτη 31 του μήνα. Με το χαρτί που θα μου δώσουν θα πάω στο medicare και θα μπορέσω να βάλω το όνομά μου στον τραπεζικό λογαριασμό γιατί προς το παρών βάλαμε μόνο του συζύγου. Επίσης, κάναμε on-line αίτηση για το δικό του ΑΦΜ το οποίο θα έρθει σε 28 μέρες ενώ εγώ πρέπει να κάνω μετάφραση το δίπλωμα οδήγησης. Ομολογώ ότι περίμενα να γίνουν λίγο πιο γρήγορα όλα , αλλά όπως μας είπαν έχουν γίνει πολλές απατεωνιές για αυτό και κάνουν μεγάλο έλεγχο. Σε λίγο έχουμε ραντεβού με ατζέντη να δούμε 2 σπίτια και το απόγευμα θα πάμε να δούμε ένα άλλο σπίτι ενός γνωστού της θείας μου. Το Σάββατο θα πάμε να δούμε για αυτοκίνητο.
      Θέλουμε να τελειώνουμε την περίοδο προσαρμογής όσο γίνεται πιο γρήγορα μιας και τα νεύρα είναι λίγο τσιτωμένα....Εδώ στη θεία μου είμαστε ήδη πολλά άτομα και αν και οι άνθρωποι είναι υπέροχοι μαζί μας και μας βοηθούν όσο μπορούν περισσότερο θάλουμε να είμαστε στο δικό μας χώρο.
      Αυτά για τώρα....πάω στο ραντεβού με τον ατζέντη θα τα πούμε όταν έχω νεότερα. Να είστε όλοι καλά.

      Comment


        #18
        Originally posted by stella82 View Post
        Καλησπέρα Αυστραλία, Καλημέρα Ελλάδα.
        Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις ευχές σας. .................................................. .....
        Αυτά για τώρα....πάω στο ραντεβού με τον ατζέντη θα τα πούμε όταν έχω νεότερα. Να είστε όλοι καλά.

        πωπω...πολυ χαρηκα κοπελα μου...ειναι 7 η ωρα το πρωι Ελλαδα και ετοιμαζω τα παιδια για το σχολειο....μου εδωσες πολυ κουραγιο για το τι να περιμενω και οχι αυτην την καταχνια εδω....παντακαλα να εισαστε και ΚΑΛΗ ΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ...

        Comment


          #19
          Μπράβο, μπράβο, και πάλι μπράβο!!! Πολύ σημαντικά όλα όσα μοιράζεσαι μαζί μας!!!

          Ετσι και γω θα ξέρω τι θα αντιμετωπίσω το Γενάρη. Και πάλι εύχομαι να τακτοποιηθείτε στη νέα πατρίδα όσο γίνεται πιο γρήγορα και με το μικρότερο δυνατό κόπο. Καλη αρχή στην οικογενεια σας!

          Comment


            #20
            Originally posted by stella82 View Post
            Καλησπέρα Αυστραλία, Καλημέρα Ελλάδα.
            Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις ευχές σας.
            Είχαμε ένα πολύ καλό ταξίδι, λίγο κουραστικό φυσικά, αλλά όλα καλά....Είμασταν πολύ τυχεροί με τισ βαλίτσες μας. Μεταφέραμε 270-280 κιλά χωρίς να πληρώσουμε τίποτα εξτρά από τα εισητήριά μας. Είμασταν 3 ενήλικες και 2 παιδιά. Από Αθήνα για Σίδνεϋ η Singapore airlines μας έδωσε 30+10 κιλά τον καθένα και από μια χειραποσκευή των 10 κιλών. Από Θεσσαλονίκη για Αθήνα όμως δικαιούμασταν μόνο από 30 κιλά. Έτσι, κινδυνεύαμε να πληρώσουμε από 47 ευρώ το κάθε κιλό παραπάνω. Στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης ήρθε ένας ξάδερφος του άντρα μου που δουλεύει σε μια αεροπορική και κατάφερε να μας περάσει 220 κιλά. Εκεί μάθαμε ότι παίζουν ρόλο και τα τεμάχια και όχι μόνο τα κιλά. Ηταν 7 βαλίτσες, ένα πλαστικό κουτί από αυτά του IKEA και ένα μεγάλο πακέτο με κάδρα. Όταν φτάσαμε Αθήνα καταφέρα να περάσουμε άλλους 3 σάκους των 10-11 κιλών ο καθένας και κρατήσαμε άλλους 2 σάκους των ίδιων κιλών μαζί μας στο αεροπλάνο. Έτσι, μεταφέραμε όλα μας τα πράγματα χωρίς κανένα πρόβλημα!
            Φτάσαμε Αυστραλία Σάββατο απόγευμα και Δευτέρα πρωί πήγαμε στο centerlink. Εκεί, ο άντρας μου που ήρθε με μόνιμη βίζα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, ενώ εγώ με το Αυστραλέζικο διαβατήριο έχω πρόβλημα. Θέλουν να ελένξουν ότι ήρθα όντως για μόνιμα και όχι απλά να τους πάρω τα χρήματα. Τον άντρα μου τον έχουν ήδη ελένξει όσο περιμέναμε για τη βίζα. Έχω κλείσει ραντεβού για συνένετυξη την Τετάρτη 31 του μήνα. Με το χαρτί που θα μου δώσουν θα πάω στο medicare και θα μπορέσω να βάλω το όνομά μου στον τραπεζικό λογαριασμό γιατί προς το παρών βάλαμε μόνο του συζύγου. Επίσης, κάναμε on-line αίτηση για το δικό του ΑΦΜ το οποίο θα έρθει σε 28 μέρες ενώ εγώ πρέπει να κάνω μετάφραση το δίπλωμα οδήγησης. Ομολογώ ότι περίμενα να γίνουν λίγο πιο γρήγορα όλα , αλλά όπως μας είπαν έχουν γίνει πολλές απατεωνιές για αυτό και κάνουν μεγάλο έλεγχο. Σε λίγο έχουμε ραντεβού με ατζέντη να δούμε 2 σπίτια και το απόγευμα θα πάμε να δούμε ένα άλλο σπίτι ενός γνωστού της θείας μου. Το Σάββατο θα πάμε να δούμε για αυτοκίνητο.
            Θέλουμε να τελειώνουμε την περίοδο προσαρμογής όσο γίνεται πιο γρήγορα μιας και τα νεύρα είναι λίγο τσιτωμένα....Εδώ στη θεία μου είμαστε ήδη πολλά άτομα και αν και οι άνθρωποι είναι υπέροχοι μαζί μας και μας βοηθούν όσο μπορούν περισσότερο θάλουμε να είμαστε στο δικό μας χώρο.
            Αυτά για τώρα....πάω στο ραντεβού με τον ατζέντη θα τα πούμε όταν έχω νεότερα. Να είστε όλοι καλά.
            Γεια σου Στελλα σας ευχομαι τα καλυτερα.
            Θελω να σε ρωτησω για ποιο λογο σου δημιουργησαν θεμα με το θεμα των επιδοματων.
            Τι αποδειξεις θελουν; Σε ευχαριστω εκ των προτερων...
            Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

            Comment


              #21
              Originally posted by stella82 View Post
              Επίσης, κάναμε on-line αίτηση για το δικό του ΑΦΜ το οποίο θα έρθει σε 28 μέρες ενώ εγώ πρέπει να κάνω μετάφραση το δίπλωμα οδήγησης. Ομολογώ ότι περίμενα να γίνουν λίγο πιο γρήγορα όλα , αλλά όπως μας είπαν έχουν γίνει πολλές απατεωνιές για αυτό και κάνουν μεγάλο έλεγχο.
              Στελλα σου ευχομαι οτι καλυτερο και να τακτοποιηθειτε γρηγορα!!!!Οσο για το ΑΦΜ κανει το πολυ 28 μερες...μπορει να το χεις και σε δυο βδομαδες.Εμεις οταν καναμε την αιτηση, ειδαμε αργοτερα ημερομηνια αποδοσης ΑΦΜ 2 μερες μετα την αιτηση και απο κει και περα ηταν θεμα ταχυδρομιου.Το διπλωμα το μεταφρασαμε στο ελληνικο προξενειο στο Μπρισμπαν και μας το εκαναν επι τοπου σε 15 λεπτα χωρις χρεωση!

              Comment


                #22
                Καλημέρα Στέλλα και καλώς ήρθες στο Sydney. Μια πολύ γρήγορη πληροφορία για τη μετάφραση του διπλώματος οδήγησης. Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί σου ζήτησαν τη μετάφρασή του, μα αφού πρόκειται να το μεταφράσεις, τουλάχιστον κάνε την στο CRC Interpreting & Translation - Community Relations Commission.

                Αυτό είναι το μόνο επίσημο γραφείο από το οποίο δέχεται μεταφράσεις το RTA, εδώ στο Sydney, όταν αλλάζεις το δίπλωμά σου σε Αυστραλέζικο. Το αναφέρω αυτό γιατί το ίδιο κάναμε και εμείς πριν από μερικούς μήνες. Ο υπάλληλος τότε ήταν κατηγορηματικός στο ότι δεν δέχεται το γραφείο από αλλού μεταφράσεις. Η κάθε μετάφραση κόστισε, αν θυμάμαι καλά 75$.
                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by stella82 View Post
                  Καλησπέρα Αυστραλία, Καλημέρα Ελλάδα.
                  Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις ευχές σας.
                  Είχαμε ένα πολύ καλό ταξίδι, λίγο κουραστικό φυσικά, αλλά όλα καλά....Είμασταν πολύ τυχεροί με τισ βαλίτσες μας. Μεταφέραμε 270-280 κιλά χωρίς να πληρώσουμε τίποτα εξτρά από τα εισητήριά μας. Είμασταν 3 ενήλικες και 2 παιδιά. Από Αθήνα για Σίδνεϋ η Singapore airlines μας έδωσε 30+10 κιλά τον καθένα και από μια χειραποσκευή των 10 κιλών. Από Θεσσαλονίκη για Αθήνα όμως δικαιούμασταν μόνο από 30 κιλά. Έτσι, κινδυνεύαμε να πληρώσουμε από 47 ευρώ το κάθε κιλό παραπάνω. Στο αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης ήρθε ένας ξάδερφος του άντρα μου που δουλεύει σε μια αεροπορική και κατάφερε να μας περάσει 220 κιλά. Εκεί μάθαμε ότι παίζουν ρόλο και τα τεμάχια και όχι μόνο τα κιλά. Ηταν 7 βαλίτσες, ένα πλαστικό κουτί από αυτά του IKEA και ένα μεγάλο πακέτο με κάδρα. Όταν φτάσαμε Αθήνα καταφέρα να περάσουμε άλλους 3 σάκους των 10-11 κιλών ο καθένας και κρατήσαμε άλλους 2 σάκους των ίδιων κιλών μαζί μας στο αεροπλάνο. Έτσι, μεταφέραμε όλα μας τα πράγματα χωρίς κανένα πρόβλημα!
                  Φτάσαμε Αυστραλία Σάββατο απόγευμα και Δευτέρα πρωί πήγαμε στο centerlink. Εκεί, ο άντρας μου που ήρθε με μόνιμη βίζα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, ενώ εγώ με το Αυστραλέζικο διαβατήριο έχω πρόβλημα. Θέλουν να ελένξουν ότι ήρθα όντως για μόνιμα και όχι απλά να τους πάρω τα χρήματα. Τον άντρα μου τον έχουν ήδη ελένξει όσο περιμέναμε για τη βίζα. Έχω κλείσει ραντεβού για συνένετυξη την Τετάρτη 31 του μήνα. Με το χαρτί που θα μου δώσουν θα πάω στο medicare και θα μπορέσω να βάλω το όνομά μου στον τραπεζικό λογαριασμό γιατί προς το παρών βάλαμε μόνο του συζύγου. Επίσης, κάναμε on-line αίτηση για το δικό του ΑΦΜ το οποίο θα έρθει σε 28 μέρες ενώ εγώ πρέπει να κάνω μετάφραση το δίπλωμα οδήγησης. Ομολογώ ότι περίμενα να γίνουν λίγο πιο γρήγορα όλα , αλλά όπως μας είπαν έχουν γίνει πολλές απατεωνιές για αυτό και κάνουν μεγάλο έλεγχο. Σε λίγο έχουμε ραντεβού με ατζέντη να δούμε 2 σπίτια και το απόγευμα θα πάμε να δούμε ένα άλλο σπίτι ενός γνωστού της θείας μου. Το Σάββατο θα πάμε να δούμε για αυτοκίνητο.
                  Θέλουμε να τελειώνουμε την περίοδο προσαρμογής όσο γίνεται πιο γρήγορα μιας και τα νεύρα είναι λίγο τσιτωμένα....Εδώ στη θεία μου είμαστε ήδη πολλά άτομα και αν και οι άνθρωποι είναι υπέροχοι μαζί μας και μας βοηθούν όσο μπορούν περισσότερο θάλουμε να είμαστε στο δικό μας χώρο.
                  Αυτά για τώρα....πάω στο ραντεβού με τον ατζέντη θα τα πούμε όταν έχω νεότερα. Να είστε όλοι καλά.
                  μπραβο!!!!!!!
                  αντε ολα θα πανε μια χαρα!!!
                  Σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες....μας προιδεαζεις για το τι θα συναντησουμε και αυτο ειναι πολυ σημαντικο!!!
                  “Nothing is forever”

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by marie View Post
                    Καλημέρα Στέλλα και καλώς ήρθες στο Sydney. Μια πολύ γρήγορη πληροφορία για τη μετάφραση του διπλώματος οδήγησης. Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί σου ζήτησαν τη μετάφρασή του, μα αφού πρόκειται να το μεταφράσεις, τουλάχιστον κάνε την στο CRC Interpreting & Translation - Community Relations Commission.

                    Αυτό είναι το μόνο επίσημο γραφείο από το οποίο δέχεται μεταφράσεις το RTA, εδώ στο Sydney, όταν αλλάζεις το δίπλωμά σου σε Αυστραλέζικο. Το αναφέρω αυτό γιατί το ίδιο κάναμε και εμείς πριν από μερικούς μήνες. Ο υπάλληλος τότε ήταν κατηγορηματικός στο ότι δεν δέχεται το γραφείο από αλλού μεταφράσεις. Η κάθε μετάφραση κόστισε, αν θυμάμαι καλά 75$.
                    ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΑΠ'ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ....ΙΣΧΥΕ ΤΑ 2 ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΩΡΕΑΝ
                    ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΛΙΝΚ ΜΟΥ
                    Translating and Interpreting Service (TIS) National
                    “Nothing is forever”

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Greece4ever View Post
                      ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΑΠ'ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ....ΙΣΧΥΕ ΤΑ 2 ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΩΡΕΑΝ
                      ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΛΙΝΚ ΜΟΥ
                      Translating and Interpreting Service (TIS) National
                      Το link το γνωρίζω όμως εγώ αναφέρομαι στη μετάφραση του διπλώματος οδήγησης μόνο, και στο τι ακριβώς ζητάει το RTA εδώ στο Sydney, προκειμένου να σου αλλάξει το ελληνικό δίπλωμα σε αυστραλέζικο.
                      Heal the past. Live the present. Dream the future.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by marie View Post
                        Το link το γνωρίζω όμως εγώ αναφέρομαι στη μετάφραση του διπλώματος οδήγησης μόνο, και στο τι ακριβώς ζητάει το RTA εδώ στο Sydney, προκειμένου να σου αλλάξει το ελληνικό δίπλωμα σε αυστραλέζικο.
                        απ'οσο θυμαμαι αμα εχεις μετεφρασμενο διπλωμα ισχυει για ενα χρονο μεχρι να βγαλεις το αυστραλεζικο!
                        Δεν εχω προλαβει να βρω τι χαρτια χρειαζεται ακριβως για εκδοση του!
                        “Nothing is forever”

                        Comment


                          #27
                          dimhal γεια σου και συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω. Μου ζητάνε αποδείξεις ότι ήρθα για να μείνω μόνιμα όπως:
                          χαρτί από το σχολείο των παιδιών
                          συμβόλαιο ενοικίου σπιτιού
                          αποδεικτικό λογαριασμού τραπέζης
                          αποδεικτικό κλεισίματος λογαριασμού στην Ελλάδα
                          και μερικά άλλα αυτού του τύπου.

                          Comment


                            #28
                            Γεια χαρά σε όλους. Έχω λίγο καιρό να σας γράψω τα νέα μου γιατί οι ρυθμοί είναι κάπως αργοί. Εμείς βιαζόμαστε να τα τακτοποιήσουμε όλα και μας λένε μην αγχώνεστε όλα θα γίνουν ένα-ένα.
                            Μέχρι τώρα είδαμε 2 σπίτια και μάλλον αύριο θα κλείσουμε με το ένα που μας άρεσε πολύ. Έχει 3 δωμάτια, σαλονοτραπεζαρία, κουζίνα, μπάνιο, μεγάλο δωμάτιο από κάτω, πλυσταριό, τουαλέτα και ντουζιέρα, μικρή κουζίνα. Επίσης, πολύ μεγάλη πίσω αυλή και μια λιμνούλα με ψάρια. Ένοίκιο 300 δολάρια την εβδομάδα αν και το ζητούσε 320, όμως μας έκανε έκπτωση επειδή είναι γνωστός της θείας μου.
                            Σήμερα πήραμε αυτοκίνητο ένα HYUNDAI ELANTRA GLS από 7.000 μας το άφησε 6.000. Είναι αυτοκίνητο δεκαετίας βέβαια αλλά για αρχή είναι μια χαρά. Όταν χρειαστούμε και δεύτερο τότε θα δούμε. Είναι υπό σκέψη να φέρουμε το δικό μας από Ελλάδα και να αλλάξουμε το τιμόνι αλλά δεν ξέρω ακόμη.....θέλει σκέψη. Κάναμε και ασφάλεια αυτοκινήτουμε με την AAMI με 637,90 και καλύπτει και τις ζημιές που μπορεί να υποστεί το δικό μας αυτοκίνητο αλλά και το άλλο. Από ότι μάθαμε διαλέγεις αν θέλεις να καλύπτει η ασφάλεια μόνο το δικό σου αυτοκίνητο ή και το άλλο. Ητιμή είναι διπλή αλλά αξίζει αν σκεφτείς ότι θα χρειαστούμε λίγο χρόνο μέχρι να μάθουμε να οδηγούμε από την άλλη μεριά αλλά και τους δρόμους. Εχθές που οδήγησα πρώτη φορά ένιωσα σαν να μην είχα ξανανέβει σε αυτοκίνητο και οδηγώ πάνω από 10 χρόνια. Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου.
                            Την Πέμπτη έχουμε ραντεβού στο σχολείο να γράψουμε το μαγάλο μας το γιο αν και θα πάει μόνο για 6 εβδομάδες αλλά θα του κάνει καλό. Θα μάθει τη γλώσσα καλύτερα και θα περνάει και τη μέρα του γιατί έχει αρχίσει ήδη να βαριέται. Επίσης θα πάρουμε τηλέφωνο και για μαθήματα καλύμβησης και για τους 2. Βέβαια περιτό να σας πω ότι εγώ έχω περισσότερο άγχος από το γιο μου για το σχολείο και μου φαίνεται ότι θα κλαίω πρώτη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να προσαρμοστεί γρήγορα.
                            Αύριο έχουμε ραντεβού με μια παλιά φίλη της μαμάς μου που δουλεύει στην εκκλησία του Τίμιου Σταυρού στο Wollongong και έχουν μια οργάνωση από όπου βοηθούν τους Έλληνες με δουλειές και σπίτια. Ήδη είπαν πως θα μου στείλουν μία αίτηση για προσωρινή δουλειά διερμηνέα και θα δούμε πώς θα εξελιχθεί και αυτό.
                            Πάντως είναι δύσκολο να στήνεις τη ζωή σου από την αρχή και εύχομαι στο τέλος να ανταμειφθούμε όλοι και κυρίως τα παιδιά μας γιατί για αυτά ήρθαμε στην Αυστραλία.
                            Αυτά για την ώρα....να είστε όλοι καλά.

                            Comment


                              #29
                              Καλησπέρα stella82... καλή αρχή κ να σας πάνε όλα καλά...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                #30
                                Μπραβο Στελλα ξεκινατε μια καινουργια ζωη!ολα θα πανε καλα.
                                Πολυ ωραια τα νεα σου!!

                                Comment

                                Working...
                                X