Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - stella82

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλό ταξίδι!Σου εύχομαι να σου πανε όλα όπως τα έχεις σχεδιάσει!!
    Υπομονή κι επιμονή!!!!

    Comment


      #32
      Originally posted by stella82 View Post
      Γεια χαρά σε όλους. Έχω λίγο καιρό να σας γράψω τα νέα μου γιατί οι ρυθμοί είναι κάπως αργοί. Εμείς βιαζόμαστε να τα τακτοποιήσουμε όλα και μας λένε μην αγχώνεστε όλα θα γίνουν ένα-ένα.
      .................................................. ....
      Πάντως είναι δύσκολο να στήνεις τη ζωή σου από την αρχή και εύχομαι στο τέλος να ανταμειφθούμε όλοι και κυρίως τα παιδιά μας γιατί για αυτά ήρθαμε στην Αυστραλία.
      Αυτά για την ώρα....να είστε όλοι καλά.
      καθε αρχη και δυσκολη ολοι περασαμε απο αυτο το λουκι υγεια και ολα θα πανε καλαpantamazi_

      Comment


        #33
        Γεια χαρά σε όλους! Έχω καιρό να σας γράψω νέα μου επειδή ακόμη δεν έχω σύνδεση στο ίντερνετ και μπαίνω πού και πού από συγκενικό σπίτι. Για να συνδεθεί κάποιος στο ίντερνετ πρέπει να του γίνει credit check δηλ. να δείξει για 2-3 μήνες ότι είναι καλοπληρωτής στους διάφορους λογαριασμούς του. Για να πάρεις prepaid δεν συμφέρει επειδή είναι αρκετά ακριβό. Οπότε θα κάνουμε υπομονή κανένα τρίμηνο και μετά θα κάνουμε σύνδεση.
        Έχουμε τακτοποιηθεί στο σπίτι μας και το μόνο που μας μένει είναι να βρούμε καμιά δουλίτσα αλλά όπως μας λένε όλοι είναι δύσκολη εποχή λόγω Χριστουγέννων και καλοκαιρινών διακοπών.
        Τα χαρτιά μας στο centrlink έχουν τελειώσει αλλά έχει μείνει εκρεμότητα το δικό μου TFN για το οποίο έχω αιτηθεί και περιμένω να μου έρθει σε 15 μέρες περίπου. Αυτό όμως έχει επίπτωση στα επιδόματα των παιδιών. Τα λεφτά θα τα πάρουμε όλα μαζί όταν δηλώσουμε το TFN.
        Γενικότερα όποιος ενδιαφέρεται να έρθει πρέπει να ξέρει ότι τα ψάχνουν πολύ τα πράγματα και όση λιγότερη περιουσία έχει κανείς στην Ελλάδα τόσο ευκολότερα θα ξεμπερδέψει με την χαρτούρα εδώ. Μέχρι που δίνεις τή διεύθυνση των ακινήτων που έχεις και σου λένε ότι μπορεί να στείλουν και εκτιμητή να τα τσεκάρει. Βέβαια, από την άλλη μας είπαν ότι για όσους έρχονται από Ελλάδα και Ισπανία είναι λίγο πιο ελλαστικοί γιατί καταλαβαίνουν ότι λόγω κρίσης και να έχει κανείς περιουσία δεν σημαίνει ότι έχει και εισοδήματα.
        Εδώ δεν θα έλεγα ότι υπάρχει ιδιαίτερη κρίση αλλά ο κόσμος είναι μαζεμένος λόγω των γεγονότων στην Ευρώπη και΄είναι πιο προσεχτικοί. Εχθές ήμασταν σε μια συζήτηση και ήταν ένας συγγενής ο οποίος είχε άδεια από τη δουλειά του στη Δυτική Αυστραλία και έλεγε ότι υπάρχει πολύ δουλειά ακόμη εκεί και ζητούν ανθρώπους να δουλέψουν εκεί. Μετά από εκεί θα επεκταθούν και σε άλλα μέρη της Αυστραλίας, όπως το Κουίνσλαντ, Ντάργουιν και Νιού κάσλ. Μετά θα αρχίσει η παραγωγή ουρανίου η οποία θα διαρκέσει μερικά χρόνια. Επίσης, το 2018 θα αρχίσουν να χτίζουν ένα πολύ μεγάλο καζίνο στο λιμάνι του Σίδνεϋ και θα χρειαστούν 12.000 άνθρωποι για 5-6 χρόνια. Στόχος είναι να γίνει η Αυστραλία η πρώυη οικονομία του κόσμου. Βέβαια, ΤΟΝΙΖΩ για να μην παρεξηγηθώ ότι αυτά ήταν όσα είπε αυτός ο άνθρωπος ο οποίος δουλεύει εκεί στα ορυχεία και ΔΕΝ είναι από επίσημες πηγές για αυτό και ΔΕΝ ΘΕΛΩ να ξεσηκώσω κανέναν!!!!!!!!
        Όποιος έχει έρθει από Ελλάδα και μένει στο Σίδνεϋ ή σε όλο το Illawarra θα χαρούμε πολύ να τον γνωρίσουμε. Στείλτε μου μήνυμα να το κανονήσουμε.
        Να είστε όλοι καλά!

        Comment


          #34
          Για να συνδεθεί κάποιος στο ίντερνετ πρέπει να του γίνει credit check δηλ. να δείξει για 2-3 μήνες ότι είναι καλοπληρωτής στους διάφορους λογαριασμούς του.
          Δε μου έκαναν κανένα credit check, ζήτησαν μόνο τον τραπεζικό μου λογαριασμό. Try Cheap ADSL Broadband, Mobile & Home Phone | Dodo Australia value for money.
          Στείλε μου αν θέλεις contact details να σε φέρω σε επαφή με μια οικογένεια να γνωριστείτε.
          Thanks

          Comment


            #35
            Καλησπέρα σε όλους
            Σταύρος από Καλαμάτα γεννημένος Μελβούρνη - 31 ετών
            μόλις προχθές έκλεισα εισιτήριο το πάλευα εδώ και δυο μήνες έκανα οικονομία και τελικά στης 7 φεβρουαριο πετάω με etihad για Μελβούρνη μετά από 23 χρονιά.....
            Θα σας μιλήσω ειλικρινά έρχομαι χωρίς καν να έχω βρει δουλειά εκεί αλλά ελπίζω ότι θα είναι καλύτερα από ότι είναι εδώ πλέον.... Σίγουρα θέλει κότσια για αυτό που πρόκειται να κάνω και δεν σας κρύβω ότι έχω της φοβίες μου αλλά έχω και κάποια συν σε όλη την υποθέσει....1. έχω την αυστραλέζικη υπηκοότητα 2. είμαι εργένης δεν έχω οικογένεια κάνει αρά είμαι μόνος και αρχινάω από το μηδέν και 3. έχω και συγγενείς εκεί οπού θα με βοηθήσουν για το ξεκίνημα μου....

            Comment


              #36
              Originally posted by koala1981 View Post
              Καλησπέρα σε όλους
              Σταύρος από Καλαμάτα γεννημένος Μελβούρνη - 31 ετών
              μόλις προχθές έκλεισα εισιτήριο το πάλευα εδώ και δυο μήνες έκανα οικονομία και τελικά στης 7 φεβρουαριο πετάω με etihad για Μελβούρνη μετά από 23 χρονιά.....
              Θα σας μιλήσω ειλικρινά έρχομαι χωρίς καν να έχω βρει δουλειά εκεί αλλά ελπίζω ότι θα είναι καλύτερα από ότι είναι εδώ πλέον.... Σίγουρα θέλει κότσια για αυτό που πρόκειται να κάνω και δεν σας κρύβω ότι έχω της φοβίες μου αλλά έχω και κάποια συν σε όλη την υποθέσει....1. έχω την αυστραλέζικη υπηκοότητα 2. είμαι εργένης δεν έχω οικογένεια κάνει αρά είμαι μόνος και αρχινάω από το μηδέν και 3. έχω και συγγενείς εκεί οπού θα με βοηθήσουν για το ξεκίνημα μου....
              Καλη επιτυχια στο νεο σου ξεκινημα...
              Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

              Comment


                #37
                Originally posted by dimhal View Post
                Καλη επιτυχια στο νεο σου ξεκινημα...
                Ευχαριστώ να είσαι καλά....

                Comment


                  #38
                  Καλησπέρα Koala1981

                  Καλό σου ταξίδι και καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα!!! Οι φοβίες είναι φυσικό να υπάρχουν αλλά ξεπερνιούνται...
                  Με λένε Γεωργία και πετάω κ εγώ για Μελβούρνη μεταξύ 10-15 Φεβρουαρίου, μετά από 30 χρόνια μαζί με τον σύζυγό μου.
                  Εγώ είμαι Αυστραλός υπήκοος και σύζυγός μου κατεβαίνει με partner visa. Προσπαθούμε να κανονίσουμε για σπίτι από εδώ μέσω συγγενών και φίλων και για δουλειά θα κοιτάξουμε όταν με το καλό πάμε εκεί. Η ζωή θέλει ρίσκο και αποφασιστικότητα!

                  Φιλικά

                  Γεωργία

                  Comment


                    #39
                    Καλησπέρα Σταύρο κ Γεωργία.
                    Καλό Ταξίδι - Καλή Τύχη....... κ
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by koala1981 View Post
                      αλλά έχω και κάποια συν σε όλη την υποθέσει....1. έχω την αυστραλέζικη υπηκοότητα 2. είμαι εργένης δεν έχω οικογένεια κάνει αρά είμαι μόνος και αρχινάω από το μηδέν και 3. έχω και συγγενείς εκεί οπού θα με βοηθήσουν για το ξεκίνημα μου....
                      Τα δύο πρώτα είναι + το άλλο άφησέ το χωρίς πρόσημο ..και θα δείξει.
                      Good Luck

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by jimathens View Post
                        Καλησπέρα Σταύρο κ Γεωργία.
                        Καλό Ταξίδι - Καλή Τύχη....... κ
                        Ευχαριστώ πολύ jimathens!!!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by koala1981 View Post
                          Καλησπέρα σε όλους
                          Σταύρος από Καλαμάτα γεννημένος Μελβούρνη - 31 ετών
                          μόλις προχθές έκλεισα εισιτήριο το πάλευα εδώ και δυο μήνες έκανα οικονομία και τελικά στης 7 φεβρουαριο πετάω με etihad για Μελβούρνη μετά από 23 χρονιά.....
                          Θα σας μιλήσω ειλικρινά έρχομαι χωρίς καν να έχω βρει δουλειά εκεί αλλά ελπίζω ότι θα είναι καλύτερα από ότι είναι εδώ πλέον.... Σίγουρα θέλει κότσια για αυτό που πρόκειται να κάνω και δεν σας κρύβω ότι έχω της φοβίες μου αλλά έχω και κάποια συν σε όλη την υποθέσει....1. έχω την αυστραλέζικη υπηκοότητα 2. είμαι εργένης δεν έχω οικογένεια κάνει αρά είμαι μόνος και αρχινάω από το μηδέν και 3. έχω και συγγενείς εκεί οπού θα με βοηθήσουν για το ξεκίνημα μου....
                          καλως να ερθεις !!!!!

                          Comment


                            #43
                            Γεια χαρά σε όλους! Έχω αρκετό καιρό να δω τα νέα σας και να σας πω τα δικά μου αλλά δεν είχα ίντερνετ. Επιτέλους σήμερα έχουμε!
                            Έχουμε προσαρμοστεί όλοι καλά. Εγώ ξεκινάω δουλειά τη Δευτέρα full time, ο άντρας μου ξεκίνησε μαθήματα αγγλικών στα TAFE, τα παιδιά δημοτικό και παιδικό.
                            Θα χαρώ να μάθω νέα σας μετά από τόσο καιρό.
                            Nα είστε όλοι καλά!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by stella82 View Post
                              Γεια χαρά σε όλους! Έχω αρκετό καιρό να δω τα νέα σας και να σας πω τα δικά μου αλλά δεν είχα ίντερνετ. Επιτέλους σήμερα έχουμε!
                              Έχουμε προσαρμοστεί όλοι καλά. Εγώ ξεκινάω δουλειά τη Δευτέρα full time, ο άντρας μου ξεκίνησε μαθήματα αγγλικών στα TAFE, τα παιδιά δημοτικό και παιδικό.
                              Θα χαρώ να μάθω νέα σας μετά από τόσο καιρό.
                              Nα είστε όλοι καλά!
                              Μπράβο stella82.... να είστε πάντα καλά κ με πολύ υγεία. ..!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment

                              Working...
                              X