Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ (και άλλα ανέκδοτα)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Λευτερη και Τζιμ χαιρομαι πραγματικα που ενημερωνετε τους αναγνωστες του φορουμ για τετοιες κακοτοπιες γιατι οταν καποιος μπει πρωτη φορα για να συλλεξει πληροφοριες μπορει να την πατησει με τετοιου ειδους απατεωνες...κυριως οταν αρχισει να καταλαβαινει πως ο δρομος της μεταναστευσης δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα αλλα με αγγουρια (οπως εχει επισημανει καποιος συμπατριωτης μας)Η συμβουλη μου στους συμπατριωτες μας που ενδιαφερονται να μεταναστευσουν ειναι πως δεν υπαρχει ευκολος δρομος δηλαδη πρεπει να περασουν τη χρονοβορα ,δαπανηρη,γραφειοκρατικη διαδικασια με αγωνιες και ιδρωτα για να τα καταφερουν...Ολες οι "ευκολες"λυσεις ειναι σιγουρη απατη....Απο οσο ομως μας ενημερωνουν οι πατριωτες που εχουν ηδη κανει το μεγαλο βημα,αξιζει τον κοπο.Η επιμονη και η υπομονη τελικα κανουν τη διαφορα στο αποτελεσμα!
    Καλη συνεχεια σε ολους και καλη τυχη στα ονειρα σας!

    Comment


      #62
      Originally posted by Agoriani View Post
      Είδα το video εδω και παρατήρησα τα εξής:

      Ο κύριος στην αρχή, την τρίτη ημέρα κατάλαβε οτι κάτι έτρεχε και αυτό εφόσον δεν του έδιναν τα λεφτά του. Δηλαδή αν τα έδιναν τότε ολα οκ?
      Η κυρία στην συνέχεια, που αποτελούσε στέλεχος της εταιρίας, βρέθηκε στην απέναντι πλευρά, ενώ παραμύθιαζε τους νέους και αυτή με εντολές άνωθεν, μετά πάλι επειδή δεν την πλήρωναν και της έριξαν και πρόστιμο (ποιοί μπορούν να σου δώσουν πρόστιμο?), βρίσκεται με τους διαμαρτυρόμενους.

      Εκείνο που με ενοχλεί είναι πρώτον το ηθικό μέρος της υπόθεσης. Αν πλήρωνε η εταιρία αυτή, που δεν ξέρω και τι είναι το αντικείμενό της, αν πλήρωνε τα στελέχη της και τους ζητούσε να παραμυθιάζουνε τα παιδιά τα νέα, οτι ολα καλά και θα πληρωθούνε και αυτοί κτλ τότε ολα καλα.
      Θυμίζει εκείνο το πείραμα με την φυλακή στο πανεπιστήμιο και το άλλο με την δήθεν έρευνα που έκαναν ηλεκτροσόκ.
      Εχεις απολυτο δικιο....οταν ανεβασα το βιντεο τον Μαη ,ειχα προβληματιστει κι εγω,ειδικα με τις δηλωσεις της κυριας...

      Και συμφωνω με οσα εγραψες σχετικα ,οπως και με ενα σχολιο κατω απ το βιντεο..

      ''Αφετέρου ο 1ος παραμύθιασε κόσμο και τους πούλησε συσκευές αξίας 400 ευρώ που δεν κάνουν ούτε 10 ευρώ και η άλλη παραμύθιαζε τα νέα παιδιά ότι και καλά θα πληρωθούν.

      Προφανώς οι εργοδότες παίζουν με τον πόνο και το μυαλό του εργαζόμενου, με την ανάγκη για χρήματα και με το ψώνιο που έχουν μερικοί - μερικές ότι και καλά θα είναι supervisor και ότι αυτοί θα πληρωθούνε και οι άλλοι άστους να κουρεύονται...''
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment


        #63
        Originally posted by vertigo View Post
        Εχεις απολυτο δικιο....οταν ανεβασα το βιντεο τον Μαη ,ειχα προβληματιστει κι εγω,ειδικα με τις δηλωσεις της κυριας...

        Και συμφωνω με οσα εγραψες σχετικα ,οπως και με ενα σχολιο κατω απ το βιντεο..

        ''Αφετέρου ο 1ος παραμύθιασε κόσμο και τους πούλησε συσκευές αξίας 400 ευρώ που δεν κάνουν ούτε 10 ευρώ και η άλλη παραμύθιαζε τα νέα παιδιά ότι και καλά θα πληρωθούν.

        Προφανώς οι εργοδότες παίζουν με τον πόνο και το μυαλό του εργαζόμενου, με την ανάγκη για χρήματα και με το ψώνιο που έχουν μερικοί - μερικές ότι και καλά θα είναι supervisor και ότι αυτοί θα πληρωθούνε και οι άλλοι άστους να κουρεύονται...''
        Agoriani & Vertigo ξέρετε πόσο σας υπολήπτομαι αλλά τα διαβάζετε αυτά που γράφετε?

        Βλέπετε το δέντρο και δε βλέπετε το δάσος. Το ψάρι πιάστηκε στο αγκίστρι και συ του λες γιατί το έφαγες? Ο κόσμος ψάχνει για δουλειά, αμα κοιτάει αν είναι και ηθική κιόλας η δουλειά τότε τι να πω, θα βρει ποτέ? Το θέμα δεν είναι αυτοί, τα θύματα δλδ, είναι οι μεγαλο-απατεώνες τα αφεντικά τους που κρύβονται πίσω από τις Α.Ε. και κάνουν τις βρωμιές τους και φυσικά έχουν και τις πλάτες του ΣΔΟΕ, κλπ-κλπ, αλλιώς δεν θα μπορούσαν να αλωνίζουν έτσι ελεύθεροι.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #64
          Originally posted by leyteris77 View Post
          Agoriani & Vertigo ξέρετε πόσο σας υπολήπτομαι αλλά τα διαβάζετε αυτά που γράφετε?

          Βλέπετε το δέντρο και δε βλέπετε το δάσος. Το ψάρι πιάστηκε στο αγκίστρι και συ του λες γιατί το έφαγες? Ο κόσμος ψάχνει για δουλειά, αμα κοιτάει αν είναι και ηθική κιόλας η δουλειά τότε τι να πω, θα βρει ποτέ? Το θέμα δεν είναι αυτοί, τα θύματα δλδ, είναι οι μεγαλο-απατεώνες τα αφεντικά τους που κρύβονται πίσω από τις Α.Ε. και κάνουν τις βρωμιές τους και φυσικά έχουν και τις πλάτες του ΣΔΟΕ, κλπ-κλπ, αλλιώς δεν θα μπορούσαν να αλωνίζουν έτσι ελεύθεροι.
          Λευτερη ,προσωπικα , διαβαζω παντα αυτα που γραφω κι αν δεν εβλεπα το δασος ,δεν θα ειχα γραψει οσα εγραψα σχετικα με την ''εταιρεια ''αυτη,ανεβαζοντας καποια πραγματα που βρηκα στο διαδικτυο - και δεν ειναι λιγα οσα εχουν γραφτει στο διαδικτυο για την ''εταιρεια'' αυτη.Και δεν πρωτογραψα σημερα.Εννοειται οτι το θεμα ειναι οσοι στηνουν τετοιες '' εταιρειες '' κι οχι οσοι δουλευουν σ αυτες και σ αυτο επικεντρωθηκα οταν εγραφα πριν καποιον καιρο αυτα ή αυτα...

          Αυτα αρκουν για να δει καποιος σε τι επικεντρωθηκα ,που ηταν το δασος ,βεβαια κι οχι το δεντρο.

          Οσο για το θεμα της ηθικης ,δεν κρινω ποτέ εναν ανθρωπο απ το επαγγελμα που κανει....κι ας ειναι και το αρχαιοτερο του κοσμου.Για μενα ειναι αξιος σεβασμου κι ουτε το ηθος του μειωνεται...Ασε που τον βρισκω και ηθικοτερο πολλων άλλων ,που θεωρουν τους εαυτους τους ηθικους ή η κοινωνια τους θεωρει ετσι...με λιγα λογια , περισσοτερο σεβομαι και υποληπτομαι μια γυναικα που εκδιδεται με αμοιβη ,παρά καποιον με ηθικο κι αξιοσεβαστο επαγγελμα συμφωνα με τις κοινωνικες συμβασεις. Κι ουτε εχω δημιουργησει ηθικα αναχωματα , τετοια ωστε να κρινω τους ανθρωπους ,αναλογα με την δουλεια που κανουν.

          Το να πιασω ομως μια δουλεια ,οπου μεσα στον ρολο μου θα ειναι π.χ να παραμυθιαζω απελπισμενους ,οτι ταχα θα πληρωθουνε και να τους βαζω να δουλευουν σαν δουλοι ή οτι ταχα θα τους βοηθησει η εταιρεια που δουλευω να μεταναστευσουν με σκοπο να τους φαει τα λιγοστα τους χρηματα -αν τα εχουν κι αυτα και δεν τα ΄χουν δανειστει-,οσο απελπισμενη και να ημουνα ,ειναι κατι που δεν θα μπορουσα να το κανω. Μπορει ν ακουγεται απολυτο ,αλλά ετσι ειναι.Αν το εκανα ,δεν θα μπορουσα να αντικρυσω το προσωπο μου στον καθρεφτη και σιγουρα δεν ειμαι η μοναδικη που σκεφτεται ετσι.Δεν το σχολιασα οταν το ανεβασα το βιντεο και τα σχετικα ,γιατι ειχα επικεντρωθει στην εταιρεια και μονο, αλλά με αφορμη το σχολιο του Agoriani ,θελησα κι εγω να καταθεσω τον προβληματισμο μου ,που εχει να κανει με το πώς εκμαυλιζονται συνειδησεις απο τετοιες ''εταιρειες''... και το πού μπορει να φτασει καποιος...ειτε λογω αναγκης ,ειτε λογω φιλοδοξιας..,ειτε λογω και των 2 μαζι... Που κι αυτο θεωρω κατα την ταπεινη μου αποψη ,οτι ειναι ενα φαινομενο που συνδεεται με την οικονομικη κριση -αλλά κι οχι μονο ,απλα παιρνει μεγαλυτερες διαστασεις οταν υπαρχει οικονομικη κριση-,οποτε βρισκουν προσφορο εδαφος κι αλωνιζουν τετοιες ''εταιρειες''. Αυτο με προβληματιζει εμενα.Δεν κρινω ποτέ καποιον με γνωμονα τί θα εκανα εγω κι ουτε αν κανει μια - συμφωνα με τις κοινωνικες συμβασεις- ηθικη ή ανηθικη δουλεια...Για μενα οπως σου εγραψα ηδη κι αυτος που εξασκει το αρχαιοτερο επαγγελμα ,ειναι ενα ηθικοτατο ατομο και καθ' ολα αξιοσεβαστο. Αλλά το πώς καμπτονται συνειδησεις ,αυτο το θεωρω επικινδυνο .Και πρωτα πρωτα γι αυτον που δεχεται να κανει τετοιες εκπτωσεις στην συνειδηση του και βεβαια για τους αλλους γυρω του.Και μας εχει δειξει η ιστορια ,το πόσο επικινδυνο ειναι αυτο.


          Αλλά εχει παει αλλού το θεμα τωρα και δεν θα ηθελα να το συνεχισω γραφοντας κατι παραπανω ,γιατι θα καταντησει και κουραστικο. Ειπα την αποψη μου και πιστευω ,αρκει.Εχω γραψει αρκετα για την ''εταιρεια'' αυτη.Το οτι συμφωνησα σε κατι που εγραψε ο Αgoriani ,πιστευω οτι δεν δειχνει οτι βλεπω το δεντρο κι οχι το δασος.Το ιδιο πιστευω οτι θα εγραφε κι ο Agoriani , γιατι απ τα γραφομενα του ,δεν ειδα να μην βλεπει το δασος. Και βεβαια η γνωμη σου ,καθ ολα σεβαστη ,αλλά δεν την αποδεχομαι κι ας ξερεις πόσο σε υποληπτομαι κι εγω γιατι δεν με αντιπροσωπευει το οτι βλεπω το δεντρο και οχι το δασος ,στην περιπτωση αυτη.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #65
            Κάνω apologies (ετσι και αλλιως ελληνική λέξη είναι) λοιπόν...σαφώς και το επίκεντρο δεν ήταν οι εργαζόμενοι αλλά η "εταιρεία", απλά σχολίασα το ότι σταθήκατε και οι δυο στους εργαζόμενους και κυρίως σε αυτόν που πούλησε 3 συσκευές για 400ε σύνολο που όπως είπες κάνανε 10... Για την δεύτερη περίπτωση συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά και αυτη μην ξεχνας 3 μέρες δούλεψε, είδε πως είναι τα πραγματα και προφανώς σιχάθηκε ή μπορεί και να κατάλαβε ότι ούτε και αυτή θα πληρώνεται αλλά δεν το ξέρουμε αυτό. Αν δούλευε για μήνες και παραμύθιαζε τον κοσμο και στο τέλος διαμαρτυρόταν επειδή δεν την πλήρωσαν θα ήταν διαφορετικά.

            Παραπάνω δεν εννοούσα οτι επειδή υπάρχει τέτοια ανεργία στην πατρίδα οποιαδήποτε δουλειά είναι και ηθική. Και ΔΕΝ δικαιολογώ αυτούς που δουλεύουν σε μια τέτοια εταιρεία και εν γνώση τους εκμεταλλεύονται ανυποψίαστους υποψήφιους μενατάστες και τους τρώνε τα τελευταία τους ίσως 100-150ε. Εννοείται πως αυτό είναι καταδικαστέο και ούτε φυσικά εγώ θα το έκανα ποτέ, αλλά επειδή δεν έχουμε βρεθεί ποτέ σε μια τέτοια δύσκολη θέση δεν ξέρουμε και πως είναι. Φαντάσου να ήσουν άνεργος για μήνες, να μην έχεις να φας εσύ και η οικογένεια σου, να σε κυνηγάει η τράπεζα να σου πάρει το σπίτι και να πέσει μπροστά αυτή η "'"ευκαιρία""'...βλέπεις το βάζω σε πολλά εισαγωγικά.

            Τίποτα δεν ειναι απόλυτο σε αυτή τη ζωή και μην ξεχνάμε την παροιμία ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #66
              ρε παιδια κυκλοφορεί μια αγγελία στην χρυση ευκαιρια για ειδικοτητες και σε διαφορες χωρες.
              πηρα τηλ στο 2115554100 ετσι απο περιεργεια.μου ειπαν να παω τα χαρτιά μου να τα δουν...θα στοιχισουν 180 ευρω αν με ενδιαφερει μεταφραστικά (τπτ αλλο)και προσφερουν job invitation απο διαφορες χωρες για 1 χρονο με συμβόλαιο εργασίας πληρωμενο εισητηριο και δωματιο.(τον πρωτο ουσιαστικα δωρεαν) ειπαν αν με ενδιαφερει να κλείσουμε ραντεβου για online interview με εργοδοτες της ειδικότητάς μου κτλ κτλ...δεν βρηκα το τηλ καταχωρημένο πουθενα και πληροφορίες για την εταιρια θα μου δωσουν απο κοντα.εχει παρει κανεις τηλ να δει τη ειναι να μιλησει η να παρει παρομοιες πληροφοριες?
              υπάρχει περίπτωση να ισχυουν ολα αυτα και να πληρωνοντε απο τον εργοδότη?θα ξαναπαρω απο δευτεα βεβαια αλλα μηπως κατι μου ξεφευγει (γιατη δεν ειχαν καμια οικονομικη απαιτηση)και κατα τα λεγομενα τους μεσα σε ενα μηνα εχω φυγει αν και εφοσον με προσλαβουν

              Comment


                #67
                Φίλε μου καλησπέρα. Την αγγελία την έχω δει και εγώ από Θεσσαλονίκη. Επειδή όμως ήμουν ψιλιασμένη από την συζήτηση που βλέπεις εδώ, τους ρώτησα ποια εταιρεία είναι και μου είπαν "a-cosmos line", οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι το ίδιο με αυτό που συζητείται εδώ...
                Σου εύχομαι καλή επιτυχία όπως και σε όλα τα πατριωτάκια!
                Δεσποινούλα4

                Comment


                  #68
                  @ilias81
                  στο σαιτ τους λεει:"Cosmos Line S.A is NOT employment agency."
                  και
                  "COSMOS LINE S.A DOES NOT FIND EMPLOYMENT FOR THE CLIENTS. IT IS NOT AN EMPLOYMENT OFFICE.THE OBLIGATION OF COSMOS LINE S.A. TOWARDS ITS CLIENT WHO WISH TO IMMIGRATE ABROAD IS: TO GATHER ON HIS BEHALF AND UPON HIS WRITTEN CONSENT ALL REQUIRED SUPPORTING DOCUMENTS NEEDED FOR EMPLOYMENT ABROAD OR FOR THE ISSUANCE- RENEWAL OF HIS VISA BY THE COMPETENT AUTHORITIES."
                  αυτα που λες για job invitation και σπιτια και εισητηρια δωρεαν δεν τα λεει πουθενα στο σαιτ τους.
                  για την εταιρια ισχυουν:
                  Αριθμός Γ.Ε.ΜΗ: 119702801000
                  ΑΛΦΑΠΑΝ ΚΟΣΜΟΣ ΛΑΪΝ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ -ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ- ΤΗΛΕΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ-ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ-ΕΞΑΓΩΓΕΣ
                  ALFAPAN COSMOS LINE AE, αφμ:800388970
                  Ημερομηνία Απόδοσης Γ.Ε.ΜΗ, 23/2/2012
                  Κωδικός Δραστηριότητας:
                  78300000, ονομα υπευθυνου δεν αναγραφεται (ειναι υποχρεωτικο να αναγραφεται παρεπιπτοντως)
                  Διεύθυνση:
                  ΛΙΟΣΙΩΝ 104, 10440 ΑΘΗΝΑ
                  και το αντιστοιχο λινκ απο ιστοσελιδα για να ελεγξεις την εγκυροτητα τους απ οσχολια αλλων ανθρωπων εδω¨
                  Μακριά από Λιοσίων 104!!!! | GetTheJobDone
                  ελπιζω να μην ξαναχρειαστει να σταλει σε ποστ ΠΑΛΙ κατι που αφορα τετοια γραφεια και να πρεπει να ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ απλουστατες πληροφοριες που παρεχονται απο το ιντερνετ απο δεκαδες σαιτ.
                  φιλε μου ηλια απο οτι καταλαβαινω το θεμα σου δεν εινα ινα μαζεψεις χαρτια αλλα να βρεις δουλεια,πραγμα που ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝΕ οτι δεν κανουνε.
                  αντε,καλες επιτυχιες

                  Comment


                    #69
                    apanteones einai re file kai emena mou fagane 150 evro !!!!!!!!1

                    Comment


                      #70
                      Αυτός είναι ο άνθρωπος που εξαπατούσε ανέργους (Posted date: Σεπτεμβρίου 12, 2013 6:45 ΜΜ)

                      Οποιοσδήποτε πολίτης διαθέτει ή γνωρίζει πληροφορίες για το πρόσωπο που απεικονίζεται στις φωτογραφίες ή που γνωρίζει οτιδήποτε σε σχέση με τις έρευνες που διεξάγονται μπορεί να επικοινωνεί με το τηλέφωνο 2310-502748 του Τμήματος Ασφαλείας Πλατείας Δημοκρατίας.

                      υ.γ Εξασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της συνομιλίας.

                      Ο 52χρονος κατηγορείται ότι εξαπάτησε συνολικά 17 άτομα, παριστάνοντας τον υπεύθυνο εταιρείας, τον εργολάβο - επενδυτή, μέχρι και τον μεσολαβητή του ΕΛΓΑ. Σύμφωνα με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του, κατάφερε να αποσπάσει από τον Αύγουστο του 2010 συνολικά 55.000 ευρώ. Συνελήφθη ύστερα από καταγγελία νεαρού, ο οποίος ανέφερε ότι του ζήτησε 150 ευρώ για να τον προσλάβει σε μεγάλη ποτοποιία της Θεσσαλονίκης, λέγοντας ότι ήταν υπεύθυνος προσλήψεων.

                      Μια ολόκληρη επιχείρηση εξαπάτησης σε βάρος πολιτών με το πρόσχημα της ανεύρεσης εργασίας είχε στηθεί σε Κρήτη, Θεσσαλονίκη και Πέλλα .


                      Συγκεκριμένα, επικαλούμενος διαφορετική ιδιότητα κάθε φορά (υπεύθυνος εταιρείας, εργολάβος-επενδυτής, μεσολαβητής δημόσιου ασφαλιστικού φορέα κ.λπ.), από τον Αύγουστο του 2010 έως και την 09η-09-2013 ο δράστης είχε εξαπατήσει 17 φορές, με το πρόσχημα της ανεύρεσης εργασίας, έναντι χρηματικού αντιτίμου, πολίτες στα Χανιά, σε περιοχές του νομού Θεσσαλονίκης, στα Γιαννιτσά αλλά και την Αριδαία του νομού Πέλλας, αποκομίζοντας παράνομο περιουσιακό όφελος χρηματικού ποσού 55.005 ευρώ.


                      Η σύλληψή του έγινε κατόπιν οργανωμένης αστυνομικής επιχείρησης στο κέντρο της συμπρωτεύουσας, ενώ σε βάρος του 52χρονου σχηματίστηκε δικογραφία για απάτη κατ' επάγγελμα και κατ' εξακολούθηση.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #71
                        Ψεύτικες υποσχέσεις σε υποψήφιους μετανάστες
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #72
                          Προσοχή...!!!

                          Το έχουμε πει πολλές φορές ότι το 99,9 % από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό κ πολλοί δικηγόροι που τάζουν λαγούς με πετραχίλια (βίζες για Αμερική - Καναδά - Αυστραλία κ άλλες χώρες) είναι "Απατεώνες"...!!!


                          Εξαθρώθηκε σπείρα από την αστυνομία οι οποίοι έταζαν δουλειά στο εξωτερικό και εξαπατούσαν τα θύματά τους παίρνοντας χρηματικά ποσά από 100 - 150 - 300 €.
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #73
                            Τους έταζαν δουλειές στην Αυστραλία… | Neos Kosmos

                            Comment

                            Working...
                            X