Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απαραίτητα βήματα πρίν τη μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Αρχικά αν είσαι στον ΟΑΕΔ μπορείς να βγάλεις κάρτα απο εκεί. Ανάλογα την ηλικία υπάρχουν και κάποια προγράμματα αλλά στην γενική περίπτωση διάβασε ένα πόστ εδώ http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...html#post53646. Εδώ και 2 χρόνια στην Γερμανία μπορείς να κάνεις και αυτασφάλιση σε δημόσια krankenverschicherung είναι κάπου €140/μήνα. Για όλα αυτά όμως θές και τα κατάλληλα κοινωτικά έγγραφα Ε104 (S1). Για δήλωση δεν θές κάρτα.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #32
      milu τώρα είδα την απάντηση σου, σε ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!

      Comment


        #33
        Originally posted by kosofos View Post
        Αρχικά αν είσαι στον ΟΑΕΔ μπορείς να βγάλεις κάρτα απο εκεί. Ανάλογα την ηλικία υπάρχουν και κάποια προγράμματα αλλά στην γενική περίπτωση διάβασε ένα πόστ εδώ http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...html#post53646. Εδώ και 2 χρόνια στην Γερμανία μπορείς να κάνεις και αυτασφάλιση σε δημόσια krankenverschicherung είναι κάπου €140/μήνα. Για όλα αυτά όμως θές και τα κατάλληλα κοινωτικά έγγραφα Ε104 (S1). Για δήλωση δεν θές κάρτα.
        kosofe κ εσένα σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!!!! Πιό άμεση απάντηση δεν θα μπορούσα να έχω!!!

        Comment


          #34
          kosofos & milu η εγγυηση στην μεταναστευση σας ;)
          Better Think twice instead once

          Comment


            #35
            Στο ΙΚΑ Ν. Κόσμου μου κάνουν προβλήματα (στην μαμά μου δλδ) και της λένε πως δεν δίνουν Ε104. Ξέρετε κάποιο έγγραφο που μπορώ να τους δείξω εκεί για να μου δώσουν το χάρτη; Ευχαριστώ

            Comment


              #36
              Originally posted by Nimowe View Post
              Στο ΙΚΑ Ν. Κόσμου μου κάνουν προβλήματα (στην μαμά μου δλδ) και της λένε πως δεν δίνουν Ε104. Ξέρετε κάποιο έγγραφο που μπορώ να τους δείξω εκεί για να μου δώσουν το χάρτη; Ευχαριστώ
              Έχεις κάνεις εξουδιοδότηση ή πληρεξούσιο στην μητέρα σου για να μπορεί να σε εκπροσωπεί? Δεν της δίνουν το Ε104 για αυτό τον λόγο ή για κάτι άλλο? Το μόνο επίσημο έγγραφο που έχεις (και πρέπει να έχεις) είναι το αριθμός μητρώου του ΙΚΑ και το ΑΜΚΑ, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Τι σύστημα είναι μηχανογραφημένο: δηλαδή ο υπάλληλος πατάει αυτά στον κομπιουταρα του και εκτυπώνεται αυτόματα και απλά βάζει μια σφραγίδα (στα Αγγλικά)
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #37
                Originally posted by kosofos View Post
                Έχεις κάνεις εξουδιοδότηση ή πληρεξούσιο στην μητέρα σου για να μπορεί να σε εκπροσωπεί? Δεν της δίνουν το Ε104 για αυτό τον λόγο ή για κάτι άλλο?
                Δεν είναι θέμα εξουσιοδότησης, έχω πάει κ’εγώ αυτοπροσώπως , απλά λένε πως αυτό το χαρτί δεν μπορώ να το ζητήσω εγώ η ίδια και δεν το δίνουν στους απλούς πολίτες. Λένε πως πρέπει να το ζητήσει το αρμόδιο τμήμα από την άλλη χώρα υπηρεσιακά; Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Nimowe View Post
                  Δεν είναι θέμα εξουσιοδότησης, έχω πάει κ’εγώ αυτοπροσώπως , απλά λένε πως αυτό το χαρτί δεν μπορώ να το ζητήσω εγώ η ίδια και δεν το δίνουν στους απλούς πολίτες. Λένε πως πρέπει να το ζητήσει το αρμόδιο τμήμα από την άλλη χώρα υπηρεσιακά; Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

                  Καλά έχω βαρεθεί με αυτό το γελοίο θέμα πια του ΙΚΑ για το Ε104 Πάς στο ΙΚΑ και σου λένε αυτά, πάς στους Γερμανούς σου λένε θέλουμε εσύ να έχεις το χαρτί (που αυτό πρέπει). Και σιγά το έγγραφο που δεν το δίνουν στους απλούς πολίτες μωρέ. Μια λίστα είναι και λέει το όνομα του εργοδότη σου και την περίοδο ασφάλισης σε αυτόν. Πώ ρε τι είναι αυτοί. Εγώ ξέρω τι γράφει εδώ μέσα Χρήσιμα έντυπα για τα δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης λέει Πρέπει να το υποβάλετε σε ασφαλιστικό φορέα της χώρας στην οποία εργάζεστε. Άρα εγώ το έχω και το υποβάλλω! Απο εκεί και πέρα τι να σου πώ, να πάς με καραμπίνα? Κάνε ότι καταλαβαίνεις με δαυτους
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #39
                    kalispera, kai se emena kapoia proistamenh sto ika mou eipe na doso tis karteles me ta enshma sto germaniko forea suntaxiodothshs kai tha zhthsoun oi germanoi upiresiaka to E104.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by kosofos View Post
                      Καλά έχω βαρεθεί με αυτό το γελοίο θέμα πια του ΙΚΑ για το Ε104 Πάς στο ΙΚΑ και σου λένε αυτά, πάς στους Γερμανούς σου λένε θέλουμε εσύ να έχεις το χαρτί (που αυτό πρέπει). Και σιγά το έγγραφο που δεν το δίνουν στους απλούς πολίτες μωρέ. Μια λίστα είναι και λέει το όνομα του εργοδότη σου και την περίοδο ασφάλισης σε αυτόν. Πώ ρε τι είναι αυτοί. Εγώ ξέρω τι γράφει εδώ μέσα Χρήσιμα έντυπα για τα δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης λέει Πρέπει να το υποβάλετε σε ασφαλιστικό φορέα της χώρας στην οποία εργάζεστε. Άρα εγώ το έχω και το υποβάλλω! Απο εκεί και πέρα τι να σου πώ, να πάς με καραμπίνα? Κάνε ότι καταλαβαίνεις με δαυτους
                      Παρομοια περιπτωση ετυχε και σε μια φιλη μου. Απλως σ αυτη δε δινουν Ε104, διοτι μεχρι στιγμης ηταν ασφαλισμενη ως προστατευομενη στον πατερα της, αλλα δεν εχει κολησει ενσιμα η ιδια της. Το γερμανικο ΙΚΑ της ζηταει ομως Ε104 για να την ασφαλισει εδω και ισχυριζεται οτι το Ε104 το φερνουν μεχρι και παιδια που ερχονται απο αλλη χωρα της Ευρωπαϊκης Ενωσης, ανεξαρτητως αν εχουν δουλεψει.

                      Τελικα ποιος εχει δικαιο;

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by zita38 View Post
                        kalispera, kai se emena kapoia proistamenh sto ika mou eipe na doso tis karteles me ta enshma sto germaniko forea suntaxiodothshs kai tha zhthsoun oi germanoi upiresiaka to E104.
                        Νομίζεις ότι αν πάς με Ελληνικές καρτέλες σε Γερμανικό φορέα θα καταφέρουν να βγάλουν άκρη ή μάλλον αυτή που στο είπε η "Προισταμένη" του ΙΚΑ θα τους εξηγήσει? Τι λέμε ρε παιδιά τώρα. Και μην μπλέκουμε την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη με την σύνταξη στην Γερμανία. άλλο το ένα άλλο το άλλο. Για την σύνταξη γίνεται υπηρεσιακά όπως λές για την Ιατροφαρμακευτική (ΑΟΚ,ΤΚ,ΒΚΚ,.....) θέλουν το χαρτί απο σένα. Να ζητήσετε απο τον υπάλληλο του ΙΚΑ να σας δέιξει την εγκύκλιο που αναφέρει το Ε104 πάει υπηρεσιακά στην Γερμανία για την Ιατροφαρμακευτική. Αλλά τι ψάχνεις τώρα ε????

                        **Και μια Γενική παρατήρηση. Πραγματικά αυτή η χώρα δεν είναι και ούτε θε έπρεπε να λέγεται Ευρωπαική. Έχω συναδέλφους απο την Ιρλανδία, την Αγγλία, την Πορτογαλια και την Ισπανία και όταν κουβεντιάζουμε για κάτι τέτοια μου λένε ότι απλά κάνεις μια αίτηση μέσω internet και σου αποστέλεται ταχυδρομικός. Στην χώρα αυτή ότι έχει σχέση με αυτό που λέμε κράτος, απλά τρομάζει τον πολίτη και τον αηδιάζει. Αυτό για να μην νομίζουμε ότι αυτά είναι κατάλληπα της κρίσης στην Ελλάδα. Μια ζώη 'ετσι ήταν και χειρότερα θα γίνουν. Κρίμα
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #42
                          etsi kai allios mou steilane tis karteles apo thn ellada kai thn epomenh evdomada pao ston RDV na tis katatheso, tha sas enimeroso gia thn exelixh.

                          Comment


                            #43
                            Δείτε τι βρήκα:

                            Στη σελίδα 21, γιατο Ε104 γράφει:
                            Εάν το έντυπο έχει συνταχθεί ύστερα από αίτημα του ενδιαφερόμενου, ο φορέας που εκδίδει το έντυπο θα πρέπει να συμπληρώσει τα μέρη Α.2 και Β και να δώσει ή να αποστείλει το έντυπο στον ενδιαφερόμενο.
                            Άρα, πρέπει να μας το δώσουν και μπορούμε να το ζητήσουμε κ’εμείς. Θα στείλω την μαμά μου στο ΙΚΑ με αυτά εκτυπωμένα, να δούμε τι άλλο θα πούνε.
                            Για τους ενδιαφερόμενους, το ίδιο στα γερμανικά είναι: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...01:0084:DE:PDF

                            Comment


                              #44
                              Καλησπέρα σε όλους!!
                              Και εμένα πάντως ΔΕΝ μου δίνουν το Ε104 με αιτιολογία του υπαλλήλου πως θα το ζητήσει ο αρμόδιος φορέας ή εργοδότης από Γερμανία...πήγα και μέσω ΚΕΠ αλλά και στην υπάλληλο του ΚΕΠ τα ίδια είπαν. Δεν μπορώ να καταλάβω τί οδηγίες έχουν στα ΙΚΑ αλλά δεν μπορούμε να εξυπηρετηθούμε με τίποτα!!!
                              Άρα...θα έρθω και εγώ Γερμανία χωρίς Ε104....εαν κάποιος τα καταφέρει και πάρει το πολυπόθητο αυτό χαρτί να μας ενημερώσει!!!!!!!

                              Comment


                                #45
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X