Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Vaggelis2222 Gia polla pragmata alakse o nomos einai para poli duskola ola ksipnisan oi Canadoi hahaha

    Comment


      Νίκο γεια. Δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα όσο σε κάνουν να θέλεις να πιστέψεις. Trust me. Για παράδειγμα σου αναφέρω τις USA. Πρώτα βγάζεις ένα προσωρινό δίπλωμα οδηγήσεις και δίνεις μια διεύθυνση κατοικίας κάποιου συγγενούς σου ανεξαρτήτως βαθμού συγγένειας. Βγάζεις την social security card και ανοίγεις έναν τραπεζικό λογαριασμό . Τέλος γράφεσαι σε ένα κολλέγιο (με 70 ή 80 δολάρια τον μήνα ως προσωρινός επισκέπτης ) για να μάθεις πχ την γλώσσα εκεί και είσαι κατοχυρωμένος ως προς την παραμονή σου εκεί. Έτσι αποκτάς τα πρώτα σου δικαιώματα εκεί κυρίως με τον Τραπεζικό λογαριασμό. Μετά μπορείς να πάρεις παράταση παραμονής μέχρι και ένα έτος. Πίστεψέ με ο Καναδάς είναι ανοιχτός στα πάντα και σίγουρα ευκολότερος.

      ΣΗΜΕΙΩΣΗ :


      Αυτά τα ‘’παραθυράκια’’ ισχύουν στις ΗΠΑ με την προϋπόθεση ότι πάς εκεί με 6μηνη Visa και όχι με το visa wayver! Καμία σχέση. Και μιλάω μόνο για τα ΠΡΩΤΑ βήματα και τα ΠΡΩΤΑ δικαιώματα. Προσωπικά ο Καναδάς μου έρχεται ‘’γάντι’’. Τον τελευταίο καιρό άρχισα να ενδιαφέρομαι για την συγκεκριμένη χώρα (2-3 μήνες ) και είδη άρχισα να δικτυώνομαι.!! Είναι πραγματικά μια πολύ καλή ευκαιρία για όλους τους ενδιαφερόμενους.

      Comment


        Originally posted by zwnn View Post
        Οι αποδοχές αυτές είναι μικτές. Οι Καναδοί όταν αναφέρονται σε μισθοδοσίες πάντα αναφέρουν τα ποσά με τους φόρους. Οπότε δυστυχώς τα καθαρά σου θα είναι λιγότερα. Ακριβώς δεν μπορώ να γνωρίζω γιατί η φορολογία της κάθε πολιτείας είναι διαφορετική.
        πατριωτακια σκεφτόμαστε να φύγουμε κ εμεις οικογενειακώς για Καναδά.μηπως μπορειτέ να μου προτείνεται καποιες πόλεις ??το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει ελληνικο σχολείο. 'εχουμε 3 παιδια 14ετων 09ετων και 4ετων. ο σύζυγος είναι επαγγελματιας ελαιοχρωματιστης ομως δεν μιλα αγγλικα εγω θα ψαξω για εργασια σε γραφειο ή πωλητρια. εννοειτε πρωτα θα βρουμε δουλεια να βγαλουμε βιζα να παμε χωρις παιδιά και μετα φέρνουμε κ τα παιδιά.

        Comment


          Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και συγνωμη που αργησα να απαντησω !!
          Ευχομαι σε ολους καλη τυχη !!

          Comment


            Originally posted by elpida16 View Post
            πατριωτακια σκεφτόμαστε να φύγουμε κ εμεις οικογενειακώς για Καναδά.μηπως μπορειτέ να μου προτείνεται καποιες πόλεις ??το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει ελληνικο σχολείο. 'εχουμε 3 παιδια 14ετων 09ετων και 4ετων. ο σύζυγος είναι επαγγελματιας ελαιοχρωματιστης ομως δεν μιλα αγγλικα εγω θα ψαξω για εργασια σε γραφειο ή πωλητρια. εννοειτε πρωτα θα βρουμε δουλεια να βγαλουμε βιζα να παμε χωρις παιδιά και μετα φέρνουμε κ τα παιδιά.
            Γεια σου elpida16 και καλως ηρθες! Δεν εχω παιδια οποτε δεν εχω ψαξει το θεμα των σχολειων. Υποθετω οτι οι ελληνικες κοινοτητες στις μεγαλες πολεις του Καναδα εχουν καποιες λυσεις. Με ενα προχειρο ψαξιμο βρηκα αυτο.

            Καλη επιτυχια σε οτι επιλεξετε!
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Originally posted by BlackRed View Post
              Γεια σου elpida16 και καλως ηρθες! Δεν εχω παιδια οποτε δεν εχω ψαξει το θεμα των σχολειων. Υποθετω οτι οι ελληνικες κοινοτητες στις μεγαλες πολεις του Καναδα εχουν καποιες λυσεις. Με ενα προχειρο ψαξιμο βρηκα αυτο.

              Καλη επιτυχια σε οτι επιλεξετε!
              ευχαριστω πολυ blackRed. ψαχνω κ εγω μεσω ιντερνετ αλλα νομιζω στο τελος θα καψω τον εγκεφαλο μου με τοσες πληροφοριες που μαζευω........Ειναι καποιος ήδη στο Καναδα να μας δωσει πληροφορίες για τη ζωη εκεί?? ειμαστε μεσογειακος λαος θα αντεξουμε το κρυο του Καναδα ή θα φύγουμε παγωμενοι κ χωρις δεκάρα??? και πως θα βρω εργοδότη απο τόοοοοσο μακρυα??

              Comment


                Για κοιτα εδω Ελπιδα, πολυ χρησιμες πληροφοριες!

                Canada’s Best Places to Live 2013 | MoneySense
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  Elpida16 Δεν είμαι σίγουρος αλλά κάποιος μου είπε πως οταν μεταναστεύσει ένα ζευγάρι στον Καναδά η σύζυγος δεν μπορεί να εργαστεί για κάποιο χρονικό διάστημα.
                  Μην σε πάρω στον λαιμό μου, απλός το αναφέρω ακούγεται παράλογο αλλά καλό θα ήταν να το ψάξεις.
                  Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                  Comment


                    Γεια χαρα σε ολους!
                    Εξαιρετικο το φορουμ και πολυ χρησιμο!

                    Ο παππους μου ειναι καναδος πολιτης και οταν γεννηθηκε η μητερα μου(γεννηθηκε στην Ελλαδα) την ειχε εγγραψει στα μητρωα του Καναδα (registration of birth certificate abroad) αλλα ποτε δεν εκανε την ανανεωση που χρειαζοταν..Μετα απο τοσα χρονια αποφασισε να παρει παλι την Καναδικη υπηκοοτητα και αυτην την στιγμη ειμαστε στην διαδικασια για να το αποδειξουμε. Απο οσα εχω διαβασει και μου ειπαν στην πρεσβεια δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα.

                    Εαν ολα πανε καλα η μητερα μου θελει να παει να μεινει μονιμα στο Καναδα και να παρει και εμας (3 παιδια).
                    Η ηλικια μας ειναι 28,26 και 24. Αφου δεν ειμαστε 'dependent children' πως μπορουμε να μεταναστεουσουμε στον Καναδα?

                    Ευχαριστων εκ των προτερων για ολες τις απαντησεις!!

                    Comment


                      Kαλό θα είναι να ρίξει κανείς μια ματιά στο Economic action plan 2013 που συζητήθηκε και παρουσιάστηκε στις 21 Μαρτίου κι έχει να κάνεις με την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών στον Καναδά, κάνοντας σαφή περιγραφή ''κουρέματος'' των καταθέσεων, αν αυτό καταστεί αναγκαίο. Θα πρέπει, λοιπόν, κανείς να το λάβει αυτό πολύ σοβαρά υπόψη του, διότι οι συνέπειες από κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικές.

                      Comment


                        Originally posted by akis131984 View Post
                        Kαλό θα είναι να ρίξει κανείς μια ματιά στο Economic action plan 2013 που συζητήθηκε και παρουσιάστηκε στις 21 Μαρτίου κι έχει να κάνεις με την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών στον Καναδά, κάνοντας σαφή περιγραφή ''κουρέματος'' των καταθέσεων, αν αυτό καταστεί αναγκαίο. Θα πρέπει, λοιπόν, κανείς να το λάβει αυτό πολύ σοβαρά υπόψη του, διότι οι συνέπειες από κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικές.
                        Αυτή η ανακεφαλαιοποίηση μας έχει γίνει εφιάλτης. Geez!

                        Comment


                          κοίτα να dis πατριωτάκι από ότι γνωρίζω θα σου έλεγα το εξής καταρχήν η μητέρα σου έκανε ένα λάθος εάν είχε πάρει την καναδική υπηκότητα πολύ πολύ νωρίτερα tote θα είχε το δικαίωμα μέχρι να ενηλικιωθείτε και εσείς να σας κάνει καναδούς πολίτες.αυτό το δικαίωμα δυστυχώς στην ηλικία που βρίσκεστε τώρα το χάσατε τώρα αυτό που μπορεί να γίνει είναι να τελειώσει πρώτα η μητέρα σου με τα χαρτιά τις και μετά αφού έρθει canada και βρει δουλειά απαραίτητη προϋπόθεση αυτό να σας κάνει πρόσκλησ αυτά πατριωτάκι. και μια συμβουλή αξίζει πίστεψε με πραγματικά να το δοκιμάσετε οι διαφορες προς το καλύτερο είναι τεράστιες αυτά και σου εύχομαι καλή τύχη σε οποια απόφαση και να πάρετε

                          Comment


                            Originally posted by hiendakias View Post
                            Καλησπερα παιδια.Ειμαι 38 ετων και το σκεφτομαι για καναδα η αυστραλια.Ειμαι ηλεκτροσυγκολητης με εξειδικευση σε αργκον (TIG) .Εχω διπλωμα τεχνικης σχολης οαεδ και αδειες εξασκησεως επαγκελματος ηλεκτροσυγκολητη και οξυγονοκολλητη. Επισης εχω πιστοποιημενη εμπειρια 15 ετων.Αυτα που εχω να ρωτησω ειναι τα εξης :

                            1. Υπαρχει αναγκη για συγκολλητες ?.
                            2. Τι μισθο παιρνουν ?.
                            3. Ποσο καιρο θα παρει να εγκριθει η αιτηση μου ?.
                            4. Εκτος απο τα εξοδα σπιτιου με ενα υπνοδωματιο (νομιζω σχεδον 1200$ τον μηνα) , τι αλλα σημαντικα εξοδα υπαρχουν ?.

                            Εργοδότης στην Αδελαΐδα θέλει να γίνει sponsor σε Έλληνες.

                            Εδώ:
                            http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...559/#post63210


                            Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να περνάνε το IELTS : http://www.ielts.org/
                            http://www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-ielts.htm
                            http://www.britishcouncil.org/gr/greece.htm
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Καλημέρα σας γραφω απο θεσσαλονικη ειμαστε 3 αδερφια 26,16,21 ο πατερας μου ειναι προσφατα ανεργος και τα 2 τα μεγαλα αδερφια μου θελουνε να μεταναστευσουνε στον Καναδα για ενα καλυτερο μελλον. Υπαρχει καποιος τροπος να ερθουν για εργασια για να βοηθησουν την οικογενεια..

                              ευχαριστω πολυ

                              Comment


                                Originally posted by ΣΤΕΛΙΟΣ View Post
                                Καλημέρα σας γραφω απο θεσσαλονικη ειμαστε 3 αδερφια 26,16,21 ο πατερας μου ειναι προσφατα ανεργος και τα 2 τα μεγαλα αδερφια μου θελουνε να μεταναστευσουνε στον Καναδα για ενα καλυτερο μελλον. Υπαρχει καποιος τροπος να ερθουν για εργασια για να βοηθησουν την οικογενεια..

                                ευχαριστω πολυ
                                Καλημερα Στελιο και καλως ηρθες στο Πατριωτακι! Απο την στιγμη που ειναι κατω απο 35 χρονων μπορουν να κανουν αιτηση για το IEC.
                                Σε αυτο το link αναφερω περιγραφικα τι ειναι.

                                Καλη επιτυχια σας ευχομαι σε οτι επιλεξετε!
                                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                                Comment

                                Working...
                                X