Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    gia sou giani

    Comment


      giani an exis email stilto mou se minima gia na sou stilo ayto pou mou zitises ke pes mou ligaki pano kato ti na lei.mporis??

      Comment


        gia sou kanadiara

        Comment


          gia sou niko72

          Comment


            Giannis_drama & canadiara Σας ευχαριστώ και εγώ για την τον χρόνο σας και για τις ειλικρινής πληροφορίες που μας δίνετε από εκεί. Δεν ξέρω γιατί αλλά οι Έλληνες μόλις φύγουν από εδώ ξεχνούν τα πάντα, και δυστυχώς κάνουν ότι μπορούν για να μην βοηθήσουν.
            Φυσικά πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις σαν εσάς, σας ευχαριστούμε και πάλι.
            Giannis_drama Όταν τελικά τα καταφέρω και έρθω στο Calgary Ελπίζω να βρεθούμε και να ποιούμε έναν καφέ.
            Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

            Comment


              [QUOTE=canadiara;64882]ε για να κάνω το iec βρε alt είμαι κάτω από 35, αλλά για να απαντήσω στο ερώτημά σου ακριβώς, είμαι 31, έχω πανεπιστημιακές σπουδές και μεταπτυχιακό, και 10ετή εμπειρία σε πολυεθνική. πριν φύγω για καναδά, ένας συγγενής μας εδώ μου έλεγε οτι εγώ μπορώ να βγάζω το μήνα τουλάχιστον $5000.

              ================================================== ===================

              Canadiara όπως και ο Giannis_drama μας λέτε τα πράγματα ωμά,ρεαλιστικά μέσα από την δική σας εμπειρία και μας "γκρεμίζετε" αρκετά το "όνειρο" αλλά ταυτόχρονα μας ξυπνάτε και μας προετοιμάζετε για την σκληρή πραγματικότητα.

              Σας Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

              Σου παραθέτω ένα link εύρεσης εργασίας που μπορεί να μην έχεις επισκεφτεί.

              Careers, Employment and Jobs: Canada Employment at CareerBuilder.ca

              Βρήκα αυτήν την αγγελία που ίσως έχει ενδιαφέρον για να κάνεις μια αρχή,

              < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

              Comment


                παιδια μενει κανενας στο βανκουβερ χρειαζομαι πληροφοριες αμεσα ευχαριστω

                Comment


                  Μπορεί κάποιος που εχει πάρει lmo να μου πει τι γράφει? Ευχαριστω.

                  Comment


                    ----------καλησπέρα (Καναδά)-Καλημέρα (Ελλάδα) κι από εμένα
                    Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλες τις σελίδες και ψιλομπερδεύτηκα, αγχώθηκα, προβληματίστικα ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

                    Είμαι γεννημένη στον Καναδά και έχω κάνει Καναδούς υπηκοους και τα 3 μου παιδιά, το μεγαλύτερο 8 χρονών.
                    Πριν λίγες μέρες ήρθα στο Τορόντο και σε μερικές επιστρέφω πίσω, έβγαλα social insurance number και αύριο θα πάω να ρωτήσω για παιδιά μου στο σχολείο.
                    Η απόφαση που πάρθηκε με τους εδώ συγγενείς είναι να μείνουμε μαζί τους για όσο διάστημα χρειαστεί (υπολογίζουν 2 χρόνια τουλάχιστον). Οπότε ο παράγων πληρώνω ενοίκιο δε παίζει δοξα τω θεω....

                    Το πρώτο θέμα που με καίει είναι τι θα γίνει με τον σύζυγο, 1) έχει ακόμα δουλειά στην Ελλάδα (ανέκδοτο το ξέρω), που του κολλάνε βαρέα ένσημα και χρειάζεται περίπου 600 - δηλαδή 2 χρόνια - για να θεμελιώσει σύνταξη με το όριο των 6000 που θέσανε. Αξίζει να περιμένει ή υπάρχει συνεργασία μεταξύ Ελλάδας Καναδά και θα συμπληρωθούν?
                    2) τι διαδικασία χρειάζεται για να τον φέρω ως μόνιμο κάτοικο στη χώρα? είμαστε 11 χρόνια παντρεμένοι. θα χρειαστεί αυτό το ποσό των 2500-3500 που αναφέρατε?
                    3) δε μιλάει καθόλου αγγλικά....
                    4) το δίπλωμα της οδήγησης του είναι επαγγελματικό, εργάζεται ως επαγγελματίας οδηγός, αν το μετατρέψει σε Καναδικό θα είναι πάλι επαγγελματικό? θα πάψει να ισχύσει στην Ελλάδα?

                    κι έρχομαι σε εμένα που έχω πολλά άγχη και ανασφάλειες...
                    Θα βρω δουλειά?
                    τα αγγλικά μου είναι χάλια, υπάρχει σχολείο που μπορώ να πάω για να τα βελτιώσω?
                    αν εγώ δουλεύω τα παιδιά ποιος θα τα κρατάει? είπαμε θα μείνουμε στους συγγενείς, μη το παρακάνουμε κιόλας...
                    με το δίπλωμα της οδήγησης, μπορώ να βολευτώ με το διεθνές της ΕΛΠΑ? αν το μετατρέψω σε Καναδικό πως θα οδηγάω στην Ελλάδα? δε μπορώ να έχω δυο διπλώματα?

                    τα παιδιά θα προσαρμοστούν, εντάξει μικρά είναι, αυτό πιστεύω ότι θα είναι το εύκολο κομμάτι...

                    οικοσκευή με συμφέρει να φέρω? στην Ελλάδα έχω έπιπλα αρκετά καλής ποιότητος και πολύ καλό νοικοκυριο γενικώς, που ούτε να τα χαρίσω θέλω, αλλά ούτε και να τα ξαγοράσω εδώ γίνεται...

                    θα έγραφα μέχρι το πρωί, αλλά το νετμπουκ μου σπάει τα νεύρα...

                    Περισσότερα το Σ/Κ από τον υπολογιστή μου στην Ελλάδα.

                    Πάντως λε παιδιά ωραιότερη είναι η Ελλαδίτσα μας, δε ξέρω αλλά δε μου αρέσει εδώ, που το είδατε το πράσινο, εγώ όλα κίτρινα και ξερά τα βλέπω...
                    Ίσως επειδή ζω σε ένα σπίτι τεραστίων διαστάσεων, μέσα στα πεύκα και 300 μετρα από τη θάλασσα....----------

                    αυτά έγραψα χθες στο άλλο τοπικ,
                    σήμερα πήγα και έγραψα τα παιδιά στο σχολείο, μου είπαν ότι θα τους έχου δασκάλα που μιλάει και ελληνικά.

                    εδώ θα μου χρειαστεί ποινικό μητρώο? και αν ναι, θα πρέπει να το βγάλω στο Υπ.Εξωτερικών στην Ελλάδα ή μπορώ κι εδώ
                    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                    Comment


                      Το ποινικο μητρωο το ζητας απο την ελληνικη πρεσβεια στον Καναδα απο την κ. Σοφια , ερχεται σε περιπου 15 μερες υπηρεσιακα και πας και το μεταφραζεις.

                      Comment


                        Originally posted by Μαρίτα Μουστάκα View Post
                        καλησπέρα. Θα ήθελα να ενημερωθώ για τις προϋποθέσεις μετανάστευσης Ελλήνων στον Καναδά.
                        Τι χαρτιά χρειάζονται για την βίζα με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν υπάρχει πρόσκληση δουλειάς από εκεί.
                        Και συγκεκριμένα ένας ανειδίκευτος εργάτης στην Ελλάδα, νέος σε ηλικία μπορεί να βρει δουλεία στον Καναδά και ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν;

                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
                        Mporeis na ertheis os touristria na psaxeis douleia k na sou egkrithei i visa...alla auto ine parapoli diskolo os akatorthoto gia tous exis logous...gia na sou dosoun visa ergasias prepei na einai mia sigkekrimeni douleia.px os servitora kai to afentiko tou estiatoriou na se goustarei den mporei na sou kanei prosklisi giati einai mia ergasia pou mporei na tin kanei o opoiosdipote edo. gia mena i moni lisi sti periptosi sou tha itan i to working holidays i na ertheis os foititria..an exeis lefta diavene! an pali den exeis, tha mporouses na ertheis na ergasteis paranoma na vgaleis 10.000 kai na ta doseis sto kollegio gia na spoudaseis..e meta teliose to pragma! mpike to nero sto aulaki pou lene!
                        ego parepiptontos irtha prin ena xrono me mia valitsa sto xeri os touristas, ergastika paranoma mazepsa ta lefta, kai tora pao kollegio k ime nomima!

                        Comment


                          sto Toronto pou ime ego gia diploma odigisis einai apla ta pragmata! ego den eixa diploma stin ellada kai auto pou ekana edo itan to exis. piga stis 2.00 to mesimeri plirosa 85dollaria kai stis 2.30 eixa dosei exetaseis k eixa figei k mesa se 4 evdomades sou stelnoun to G1(diploma) spiti. sou kanoun se xrono tete ena test gia tin orasi kai sou vgazoun mia fotografia. epeita pigeneis k dineis exetaseis,an theleis mporeis na doseis to test k sta ellinika. einai 40 erotiseis. 20 erotiseis kanonon kai 20 erotiseis simaton. exeis dinatotita na kaneis 4 lathi stous kanones k 4 sta simata.
                          meta to G1 mporeis na doseis exetaseis gia to G2 epeita apo enan xrono, k epeita kai gia to G(to full diploma odigisis).
                          an vevea exeis diploma apo tin ellada, nomizo i diadikasies gia to G ine poli pio grigores.
                          auta! gia opoiadipote voithia mi distasete!

                          Comment


                            Originally posted by canadiara View Post
                            αχ γιάννη ευτυχώς που υπάρχει κι άλλος. είχα αρχίσει να νιώθω άσχημα με τον εαυτό μου που δεν αγαπω πολυ τους φίλους μας κινέζους... συμφωνώ σε όλα όσα είπες, από καναδούς δεν υπάρχει ρατσισμός, μάλιστα στο βανκούβερ, αν βρεθείς σε παρέα και ανοιχτούν (πολύ δύσκολο, είναι ευγενικοί μέχρι αηδίας αλλά την ανοιχτή καρδιά του έλληνα ξέχνα τη) θα δεις οτι σχεδόν χαίρονται που βλέπουν λευκούς να θέλουν να μεταναστεύσουν. οι κινέζοι είναι μαστιγα και δεν συναλλάσσονται με άλλους, μάλιστα έμαθα από ελληνίδα, οτι την έδιωξαν από το μαγαζί γιατί δεν θέλουν λευκούς. στο βανκούβερ είναι η πλειοψηφία, περισσότεροι από τους λευκούς, στον δρόμο που μένω από τα 20 σπίτια τα 5 είναι λευκοί!
                            το πιστεύεις οτι το mr. sub το δοκίμασα στο αεροδρόμιο όταν έφυγα από τον καναδά; από το ολότελα καλή είναι και αυτή η δουλειά. εγώ έβαλα μέσον να βρω δουλειά να πλένω πιάτα, κι αυτό δεν είναι σίγουρο, και έχω και άδεια εργασίας...
                            επίσης συμφωνώ για το lmo, έχω σχεδόν ένα χρόνο που προσπαθώ να βρω εργοδότη και δεν υπάρχει κανείς. οι κινέζοι κάνουν τους δικούς τους, οι ινδοί παρομοίως και οι καναδοί δεν θέλουν να σε αγγίξουν μήπως και το μάθει το government και τους κάνει έλεγχο...
                            αν και όμορφη πόλη και καθαριότητα και τάξη και πολλά θετικά άλλα, αλλά, στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα, πιθανό να μην ερχόμουν στον καναδά.

                            υ.γ. έχει άλλο lmo ο συγγενής σου; μετακομίζω calgary με τρέλα κι ας κάνει κρύο, δε με νοιάζει!
                            ela re paidia min eiste ipervolikoi. Oson afora to thema tis ergasias paizoun polla rola! Ego eimai ena xronon ston kanada os touristas xoris adeia ergasias k apo tote pou irtha evriska panta doulies k evgaza poli kala xrimata. Nomizo pano apo ola ine poso to psaxneis k pou. episis fisika otan psaxneis doulies se estiatoria opos k se kathe douleia, prepei na min ksexnas oti o ergodotis tha psaxnei kati sigkekrimeno. opos k i emfanisi paizei rolo, kai oi gnoseis agglikon kai alla pragmata. to oti kapoios den vriskei douleia eukola, den simenei oti kapoios allos tha diskoleutei to idio.
                            Oso gia ti pasta ton ellinon, tha simfoniso se ola osa eipate, mono ellines den einai! auto pou prospathoun na kanoun einai na ekmetaleutoun tous pantes exontas stoxo to simferon tous k mono! episis i aisthisi pou mou dinoun einai oti me emas tous neous metanastes pernoun to aima tous piso, giati vlepete autoi otan irthan prin xronia edo eplenan piata k emeis tous koroideuame ekei sti patrida. opote tora to xairontai k ligo olo auto to drama pou zei i xora mas. makria apo tous ellines tou exoterikou! os simvouli sas to leo!!

                            Comment


                              @ capitalcity25 δεν υπερβάλλω σε αυτά που λέω, είναι ότι έχω περάσει μέχρι τώρα. η διαφορά μας είναι ότι ενώ εσύ είσαι στον τορόντο, όπου μόλις το 10% των κατοίκων είναι κινέζοι, εγώ μιλάω για το βανκούβερ όπου είναι 29% (τα στοιχεία είναι του βικιπαιδεία και είναι του έτους 2006, που σημαίνει ότι μάλλον έχουν αυξηθεί οι κινέζοι). ίσως τα βλέπω τα πράγματα διαφορετικά από σένα. δεν ήθελα να δουλέψω παράνομα, εξάλλου πως θα το διακινδυνέψω; προσπαθώ να ακολουθήσω κάθε νόμιμη διαδικασία, ένας λόγος που έφυγα από την ελλάδα είναι ότι δεν άντεχα αυτό το πράγμα, τη δυνατότητα να παρανομήσεις με ευκολία.
                              δεν ξέρω τι δουλειά έκανες μέχρι να τακτοποιηθείς, αλλά εγώ έψαχνα δουλειά ανάλογη των προσώντων μου σε χρηματοοικονομικά. στην αρχή είχα τον πήχη ψηλά (τους πρώτους 2 μήνες), αλλά μετά έψαχνα κάθε δουλειά, ακόμα και ρεσεψιονίστ. μπορεί να φανεί ψωνίστικο αυτό, αλλά όταν έφυγα για καναδά, είχα κανονίσει κάποια πράγματα και περίμενα να βρω δουλειά, λίγο χειρότερη από αυτή στην ελλάδα, αλλά σχετικά καλή. και ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι με εξαπάτησαν, μου πήραν και $8000 και με απειλούν να μου στείλουν την αστυνομία (δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτα). και όλα αυτά από τους φίλους μας τους ινδούς (east Indians).
                              ξαναλέω, είναι η προσωπική μου εμπειρία. μέσα σε δύο μήνες έχω κάνει αίτηση για σχεδόν 100 δουλειές και δεν λαμβάνω υπόψη τις δουλειές σερβιτόρας που πήγα από μαγαζί σε μαγαζί να αφήσω το βιογραφικό μου.
                              τα αγγλικά μου είναι native speaker, συμπεριλαμβανομένης της προφοράς. όσο για την εμφάνισή, στο οποίο θα συμφωνήσω μαζί σου (αν είσαι αντικειμενικά άσχημος/η ε μην περιμένεις να σε πάρουν για σέρβις οποιουδήποτε είδους), νομίζω ότι πληρώ και με το παραπάνω τα κριτήρια για τη δουλειά αυτή.
                              δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για το τι κάνω από δουλειά (και με work permit παρακαλώ), αλλά τη βρήκα με μέσο (φίλος φίλου, σαν την ελλάδα ένα πράμα).
                              σχετικά με τους παλιούς έλληνες μετανάστες, υπάρχουν και εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
                              The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                              Comment


                                @ elecores για να φέρεις τον άντρα σου στον καναδά πρέπει εσύ να έχεις επαρκές εισόδημα για τουλάχιστον ένα χρόνο για να μπορείς να τον κάνεις spousal sponsorship (under family class). εσύ σε τι status είσαι στον καναδά; δηλαδή παίρνεις welfare; αν ναι, ξέχασέ το sponsorship, δεν μπορεί να εγκριθεί. μια γνωστή μου έφερε τον άντρα της από την ελλάδα έτσι, αλλά δούλευε και είχε δικό της σπίτι (παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αυτό όταν σε κάνουν sponsorship γιατί οι φόροι ακινήτων είναι σημαντικοί).
                                σχετικά με το επαγγελματικό δίπλωμα του άντρα σου, επειδή έψαχνα για τον δικό μου, θα σου πω ότι δεν μετατρέπεται. οι επαγγελματίες οδηγοί εδώ πάνε σχολείο (ειδικά μαθήματα) και μετά επιτρέπεται να δώσουν εξετάσεις για να δουν αν θα πάρουν το δίπλωμα. πιο δύσκολο και από πτυχίο πανεπιστημίου είναι! αστειεύομαι, δεν είναι τόσο δύσκολο, αλλά σε σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα… το δίπλωμά του είναι Γ’ , Δ’ ή Ε’ στην ελλάδα; αν είναι Γ’ ξέχνα την οποιαδήποτε περίπτωση. Αν είναι Δ’, και έχει εμπειρία να ταξιδεύει στο εξωτερικό, τότε μπορεί να τον κάνει κάποια εταιρεία sponsorship, γίνεται μόνιμος κάτοικος (pr) του κάνει τα χαρτιά η εταιρεία και τον γράφει και στη σχολή και παίρνει και το δίπλωμα class 1 airbrakes. το πρόβλημα με αυτό είναι ότι πρέπει να ταξιδεύει συνέχεια στα χιονισμένα βουνά του καναδά (συνήθως από επαρχία σε επαρχία) κυρίως saskatchewan alberta.
                                για το οντάριο στα είπε καλύτερα ο φίλος capitalcity για το bc μπορείς να το μετατρέψεις (δίνοντας εξετάσεις, δεν πιάνουν μια τα δικά μας εδώ) και δεν παίρνεις αναγκαστικά learning license. το ελληνικό δίπλωμα γιατί να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; δεν έχεις διπλή υπηκοότητα; το ότι βγάζεις καναδικό δίπλωμα δεν ακυρώνεις το ελληνικό. αλλά πάλι το οντάριο μπορεί να έχει άλλες διαδικασίες.
                                σχετικά με τα αγγλικά σου, αφού είσαι καναδή, πήγαινε στην πιο κοντινή σου public library, έχουν δωρεάν μαθήματα ESL (english as a second language) και θα σε βοηθήσουν πολύ. ο άντρας σου είναι έλληνας και χωρίς να είναι μόνιμος κάτοικος ή να έχει άδεια εργασίας δεν μπορεί να επωφεληθεί.
                                θα διαφωνήσω και εγώ μια φορά υπέρ του καναδά. δε ξέρω που έμενες στην ελλάδα πριν αλλά ο καναδάς είναι πανέμορφη χώρα. το βανκούβερ που μένω εγώ είναι παράδεισος από ομορφιά. γεμάτο πάρκα, τεράστια πεζοδρόμια, καταπληκτικό λιμάνι που περπατάς και δεν βρωμάει κι ας είναι τα εμπορικά ελάχιστα χιλιόμετρα μακριά. και αν έχεις λεφτά να ξοδεύεις δεν βαριέσαι ποτέ, σκι, πεζοπορία, ορειβασία, πατινάζ, αθλήματα (hockey, ποδόσφαιρο το ελληνικό όχι το άλλο με τη μπάλα πεπόνι) μαραθώνιοι (sun run αυτή την κυριακή), εκδηλώσεις (fanexpo αυτό το σκ για όσους λατρεύουν κομικ και βιντεοπαιχνίδια), συναυλίες, κάθε σκ κάτι γίνεται πάντα στο κέντρο της πόλης.
                                The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                                Comment

                                Working...
                                X