Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα fwfw κ καλώς ήρθες στην παρέα μας

    Θα σου απαντήσουν τα παιδιά που γνωρίζουν το θέμα για τον Καναδά.

    υ.γ. Διάβασε καλά όλα τα θέματα κ τις σελίδες που λένε για τον Καναδά κ θα δεις πολλές πληροφορίες
    Σου εύχομαι καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου κ
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by EL HOPLITE View Post
      ================================================== ===========================================

      Τι είναι το CGA ?
      με βάζεις και γράφω κεφαλαία Certified General Accountant, πιστοποιημένος γενικός λογιστής, υπάρχει και το cpa Certified Public Accountant ο οποίος είναι ελεγκτής λογιστής, όπως οι εταιρείες pwc και grant thornton.
      The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

      Comment


        Originally posted by canadiara View Post
        με βάζεις και γράφω κεφαλαία Certified General Accountant, πιστοποιημένος γενικός λογιστής, υπάρχει και το cpa Certified Public Accountant ο οποίος είναι ελεγκτής λογιστής, όπως οι εταιρείες pwc και grant thornton.
        ================================================== =======================================

        aaa ok Thanks.

        Επί τη ευκαιρία βρήκα μια αγγελία από Βανκούβερ που μπορεί να σε ενδιαφέρει.

        < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

        Comment


          Originally posted by fwfw View Post
          καλησπέρα,είμαι νέα στο forum και θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το παιδαγωγικό σύστημα του Καναδά.δεν γνωρίζω αν κάποιος το έχει θίξει ήδη απλά το καλοκαίρι παίρνω πτυχίο απο το παιδαγωγικό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης και θα ήθελα να μάθω τι παίζει με τα σχολεία εκεί.συγγνώμη αν τοποθετήθηκα σε άσχετη συζήτηση αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω και ειλικρινά θα ήθελα μια βοήθεια.ευχαριστώ πολύ.μια απελπισμένη νέα με όνειρα ;-).
          κατ' αρχήν δεν ξέρω καθόλου την κατάσταση στην εκπαίδευση στον καναδά. καταλαβαίνω όμως την αγωνία σου. διάβασε αυτά Teaching in Canada και Teaching Jobs in Canada - powered by Education Canada Network.
          από την εμπειρία μου όμως, σε άλλο κλάδο, κανείς δε νοιάζεται για τα ελληνικά πτυχία. θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε ποιά πόλη θες να πας και να δεις αν μπορείς να μπεις σε κάποιο μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση.
          The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

          Comment


            Μοθ εχουν κάνει πρόσκληση εργασίας στον καναδα συγγενείς μ και περιμένω απάντηση από το LMO κ θελω να ρωτήσω το εξής τωρα είμαι στον καναδα σαν τουρίστας αν έρθει το LMO κ ειναι θετικό μπορω να κανω τα χαρτια εδώ στο immigration γιατι δεν είναι αναγκαίο να τα στείλεις στην Ρώμη. Μπορεις κ στο αεροδρόμιοWorking Temporarily in Canada: Who Can Apply. Όσο γ ποινικό μητρώο μπορείς να πας στην ελληνική πρεσβεία απο δω κ να το πάρεις.

            Comment


              ερωτηση υπαρχει περιπτωση να σου νακουν προσφορα εργασιας πχ υδραυλικο,μπογιατζης και να μην το εχεις καθολου στο βιογραφικο σου.
              μπορεις να βαλεις προυπηρεσια(μουφα) δηλαδη να παρεις συστατικη επιστολη οτι ναι δουλευα στην ελλαδα 3 χρονια πχ. κανονικη επιστολη ετσι

              Comment


                γιατι καπου ακουσα οτι πολλοι βρισκουν συστατικες επιστολες (απο γνωστους με εταιριες)

                Comment


                  Originally posted by Skasviks View Post
                  γιατι καπου ακουσα οτι πολλοι βρισκουν συστατικες επιστολες (απο γνωστους με εταιριες)
                  Συστατική επιστολή βρίσκεις στην Ελλάδα εάν έχεις κάποιους γνωστούς ......... όντως ισχύει αυτό.
                  < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                  Comment


                    Υ.Γ Για οσους εχουν σκοπο να κλεισουν εισητηριο για Καναδα στις αρχες Ιουνιου-Ιουλιου με τα οικονομικα της Air Transat, να ξερετε οτι αυριο αναμενεται να ανεβουν οι τιμες!

                    H πληροφορια ειναι μια ευγενικη χορηγια του φιλου και συμφορουμιτη alt10

                    Οποτε βιαστειτε!!!
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      Παιδιά είμαι Καναδά τωρα διακοπές ειχα κάνει κ τα χαρτιά μου για μάγειρας κ χτες ήρθε κ το αρνητικό lmo μαζί με αυτην την ‘Not in the interest of Canadian business’: Employers unhappy with Conservatives’ foreign workers bill.
                      Που γενικά βάζει φρένο στους foreign workers κ γενικά λέει θα εκπαιδεσεται καναδους. Δυσκολεψαν κιαλο τα πράγματα.

                      Comment


                        Καλησπέρα. Σκέφτομαι για working holidays visa για Καναδά. Υπάρχει κάποιος που σκέφτεται το ίδιο; Τα εισιτήρια είναι ένα θέμα, αν δεν βρεις κάποια προσφορά.

                        Comment


                          Originally posted by Kalevipoeg View Post
                          Καλησπέρα. Σκέφτομαι για working holidays visa για Καναδά. Υπάρχει κάποιος που σκέφτεται το ίδιο; Τα εισιτήρια είναι ένα θέμα, αν δεν βρεις κάποια προσφορά.
                          Καλησπερα Kalevipoeg και καλως ηρθες στο πατριωτακι Οταν λες working holiday εννοεις το προγραμμα του IEC? Αν ναι, εχουμε γραψει αρκετα εδω, ριξε μια ματια.

                          Οσο για τα εισιτηρια, εγω βρηκα αρχες Ιουνιου με την Air Transat one way στα 288 ευρω. Υπαρχουν ευκαιριες με λιγο ψαξιμο θα βρεις.

                          Καλη επιτυχια σε οτι προσπαθησεις
                          “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                          Comment


                            καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους καλο Πασχα να εχουμε.
                            Μια ερωτηση ξερει κανεις πια ειναι η διαδικασια για τον εργοδοτη οταν σου κανει προσκληση εργασιας

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους! Όπως έχω ξαναγράψει άλλη φορά θέλω να σπονσοράρω τον συζυγο μου(καθως έχω υπηκοοτητα)! Σχεδόν έχουμε τελειώσει τις αιτήσεις αλλα έχω κάποια κενά σε κάποιες ερωτήσεις! Στην αιτηση IMM 5481 (sponsorship evaluation) αναφέρει your net personal income για τους 12 τελευταίους μήνες.. Καθως την προηγουμενη ερωτηση για το αν εργαζομαι καπου την εχω αφησει κενη μεχρι να βρω δουλεια εκει( σε 1,5 βδομαδα φευγω) πρεπει να συμπληρωσω κατι συγκεκριμενο για το ετησιο εισοδημα μου? Φανταζομαι πως δε θελουν το ελληνικο.. Εγω ειχα ενα μικρο ετησιο εισοδημα απ τον Καναδα μεχρι τον Σεπτεμβρη οπου σπουδαζα, αλλα το ποσο ειναι ελαχιστο και φοβαμαι μη με απορριψουν..
                              Επίσης έχω μια ακόμη ερώτηση: Στην αίτηση IMM008 (generic application form for Canada) την οποία συμπληρώνει ο σύζυγος μου στην αρχή συμπληρώνει τα στοιχεία του και στην 3η σελίδα ζητά στοιχεία των dependants του..Λογικά αν ειχαμε παιδι θα συμπλρωναμε αυτα τα στοιχεια.. Θεωρούμαι εγω dependant του και πρεπει να συμπληρωθουν να στοιχεια μου, ή απλως το αφήνουμε κενό? Φαντάζομαι πως δεν εννοεί εμένα αφού εγώ είμαι ο sponsor, σωστά? Ελπίζω όποιος ξερει να μου απαντησει! Καλη Ανάσταση να έχετε!

                              Comment


                                Λοιπόν παιδιά ύστερα κ απο το δεύτερο LMO που ήρθε πάλι αρνητικό γ μάγειρα ελληνικής κουζίνας κ μετα από αυτο π έγινε με την τράπεζα εδώ βάλαμε έναν βουλευτή καναδο να μιλήσει με το immigration να δούμε τι έγινε κ τ απάντησαν οτι τωρα πια είναι παρα πολύ δύσκολο να βγει θετικό ενα LMO μετα απο όλα αυτά κ ότι πλέον ο εργοδότης πρέπει να τριπλασιαση τις προσπάθειες να φερει εναν ξένο κ οτι γενικα στο Οντάριο υπάρχει μεγάλο απόθεμα από εργάτες. Πολυ δύσκολα τα πράγματα παιδιά.

                                Comment

                                Working...
                                X