Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by manos-32 View Post
    Καλησπερα, ξερει κανενας ποιος ειναι ο φθηνοτερος τροπος να αλλαξεις συναλλαγμα απο ευρω σε καναδικα δολαρια?Ακουσα για την τραπεζα της Ελλαδος, το χει κανει κανεις απο εκει?
    Ειχα παρει τηλεφωνο στην Τραπεζα της Ελλαδος και μου ειπαν οτι δεν κανουν σε ιδιωτες.

    Απο εκει και περα, κοιτωντας τις ισοτιμιες των τραπεζων και συγκρινοντας με αυτες των ανταλλακτηριων, κατεληξα οτι στα ανταλλακτηρια συμφερει καλυτερα.

    Εψαξα στο vrisko.gr "ανταλλακτηρια αθηνα", πηρα τηλεφωνο σχεδον σε ολα και διαλεξα την καλυτερη ισοτιμια.

    Καποια εχουν και δωρεαν μεταφορα στο σπιτι αν καποιος δεν θελει να κουβαλαει τοσο ρευστο πανω του.
    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

    Comment


      Originally posted by jack83
      Οταν καποιος σε κανει σπονσορ για να μπορεις να ζησεις Καναδα, σε μια απο τις αιτησεις σε ρωταει τι σπουδασες και που τελειωσες σχολειο! Δεν σου λεει ομως attach photocopies οπως σου λεει σε αλλες περιπτωσεις! Ειναι υποχρεωτικο να εχω επισυνάψει τα πτυχια μεταφρασμενα στην αιτηση μου?
      Originally posted by BlackRed View Post
      Οκ Jack την έχω ποστάρει ήδη.Μόλις μαζευτούν κάποιες απαντήσεις ή κάποια σίγουρη θα την μεταφέρω εδώ.

      Καλή επιτυχία!
      Απαντηση 1η : Δεν τα βάζεις καλού κακού για να μην χάνεις χρόνο έτσι και σου ζητήσουν αργότερα?

      Απαντηση 2η : Εγω εγραψα τα σχoλεια κλπ αλλα δεν εστειλα τπτ τετoιo. Δεν τα ζηταει. Δες την checklist στo τελoς.

      Δεν υπηρχε αλλη απαντηση Jack και περασαν 2 βδομαδες οποτε σου γραφω οτι υπαρχει και ελπιζω να σε βοηθησουν.
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        Jack83 κι εμένα μου ζητούσαν Birth certificate για να κάνω τα χαρτιά για το citizenship certificate του νεογέννητου γιού μου, και ενώ έστειλα πιστοποιητικό γέννησης, μου είπαν ότι ήθελαν ληξιαρχική πράξη γέννησης. Θέλει δηλαδή επιβεβαίωση.

        Comment


          Για το citizenship του γιου μου έβαλα πιστοποιητικό γέννησης του άντρα μου που έχει την υπηκοότητα, ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού στα ελληνικά μαζί με την μετάφραση στα αγγλικά (την έκανα η ίδια αν και δεν επιτρεπεται αυτό ) και την επικύρωσε δικηγόρος. Λάβαμε την υπηκοότητα σε 6 μήνες ακριβώς. Τώρα θα κάνω τα χαρτιά για το καναδικό διαβατήριο του παιδιού γιατί απο τον Ιούλιο αλλάζουν οι τιμές προσ τα πάνω.

          Comment


            Bre paidia tin mana tous Kai ton patera tous theloun oi DIKOIGOROI?popopopopo den mporo to pisteuooooooooo

            Comment


              Originally posted by Nikos72 View Post
              Bre paidia tin mana tous Kai ton patera tous theloun oi DIKOIGOROI?popopopopo den mporo to pisteuooooooooo
              Πραγματικά. Γίνεται της π..........

              Comment


                Καλησπέρα σε όλους. Ο κουμπάρος μου είναι Καναδός υπήκοος (και πατέρας 2 παιδιών, 8 μηνών) και πριν από ένα μήνα ήρθαν τα ξαδέρφια του από Καναδά. όπως καταλαβαίνετε μετά από συζητήσεις με τους ανθρώπους σε ότι αφορά το βιοτικό τους επίπεδο και την ασφάλεια που νιώθουν σε σχέση με την βόμβα που λέγεται Έλλάδα, κατασταλάξαμε του χρόνου το καλοκαίρι να πάμε ένα ταξίδι εκεί προκειμένου να δούμε σε ποιά από τις επιχειρήσεις των συγγενών του θα πιάσουμε δουλειά. Θα ήθελα, αν κάποιο μέλος μπορεί να βοηθήσει, να μάθω την ακριβή διαδικασία που θα πρέπει να ξεκινήσουμε όσον αφορα τα χαρτιά, τις βίζες και τα σχετικά. Εννοείται ότι υπάρχει πρόσκληση εργασίας και βεβαιώσεις για τόπους διαμονής των οικογενειών μας (ξεχασα να σας πω ότι και εγω είμαι παντρεμένος και εχω ένα κοριτσάκι 8 μηνων!).

                Comment


                  Από που προκύπτει αυτό jack83? Γιατί νομίζω έχω χάσει επεισόδια!!
                  Και για πόσο είναι παγωμένα? Εγώ άλλα έχω καταλάβει!!!

                  Comment


                    Γειά σας και συγχαρητήρια για το site,

                    Σύντομα θα ταξιδέψω στο Μόντρεαλ για να συναντήσω την σύντροφο μου καθώς και για να δω πως είναι εκεί η κατάσταση με τα μάτια μου. Απώτερος σκοπός είναι κάποια στιγμή να ζω εκεί δουλεύοντας
                    (δεν έχω πρόσκληση εργασίας).

                    Εχω γνώση αγγλικών και γαλλικών, πτυχίο, συστατικές επιστολές από εκπ.ιδρύματα, εργαστεί εθελοντικά κ.α. Θα βοηθούσε αυτό καθόλου στη μελλοντική μου αίτηση?

                    Εάν προχωρίσουμε σε γάμο(πολιτικό), πόσα (αν υπάρχουν) είναι τα έξοδα και πόσο βοηθάει αυτό το κράτος να καταλάβει ότι υπάρχει σοβαρός σκοπός? (η σύντροφος μου έχει καναδική υποικοότητα)

                    ευχαριστώ john

                    Comment


                      Σε ευχαριστώ για την κατατοπιστιστική σου απάντηση

                      Comment


                        Originally posted by KMARIN View Post
                        Καλησπέρα σε όλους. Ο κουμπάρος μου είναι Καναδός υπήκοος (και πατέρας 2 παιδιών, 8 μηνών) και πριν από ένα μήνα ήρθαν τα ξαδέρφια του από Καναδά. όπως καταλαβαίνετε μετά από συζητήσεις με τους ανθρώπους σε ότι αφορά το βιοτικό τους επίπεδο και την ασφάλεια που νιώθουν σε σχέση με την βόμβα που λέγεται Έλλάδα, κατασταλάξαμε του χρόνου το καλοκαίρι να πάμε ένα ταξίδι εκεί προκειμένου να δούμε σε ποιά από τις επιχειρήσεις των συγγενών του θα πιάσουμε δουλειά. Θα ήθελα, αν κάποιο μέλος μπορεί να βοηθήσει, να μάθω την ακριβή διαδικασία που θα πρέπει να ξεκινήσουμε όσον αφορα τα χαρτιά, τις βίζες και τα σχετικά. Εννοείται ότι υπάρχει πρόσκληση εργασίας και βεβαιώσεις για τόπους διαμονής των οικογενειών μας (ξεχασα να σας πω ότι και εγω είμαι παντρεμένος και εχω ένα κοριτσάκι 8 μηνων!).
                        καλώς ήρθες!
                        επειδή ασχολούμαι με το θέμα να πω, πως δεν έχει παγώσει τίποτα. αντιθέτως, μόλις πριν από ένα μήνα (4 μαϊου) άνοιξε και το federal skilled worker program. σχετικά με τις προσωρινές άδειες εργασίας, καμία αποφαση δεν έχει ληφθεί, απλως σκέφτονται να κάνουν πιο αυστηρά τα κριτήρια καθώς έχουν σκάσει πολλά σκάνδαλα με ινδούς και κινέζους (θα μπορούσα να σου πω τις υποθέσεις, αλλά δεν είναι του παρόντος).
                        για να μπορέσεις να έρθεις στον καναδά μέσω προσφοράς εργασίας, δεν αρκεί η επιχείρηση να είναι διαθέσιμη να σε προσλάβει πραγματικά, αλλά θα πρέπει να κάνει κάποιες διαδικασίες. συγκεκριμένα θα πρέπει να πάρει ένα χαρτί που λέγεται lmo (labor market opinion) το οποίο πιστοποιεί οτι η επιχείρηση (θα πρέπει να αποδείξει την καλή οικονομική κατάστασή της καθώς και τη δυνατότητα στήριξης άλλου ένα υπαλλήλου, κοινώς επιχείρηση με ζημιά στα βιβλία της, για φορολογικούς λόγους, δεν μπορεί να κάνει κάτι) δεν μπορεί να βρει καναδό ή κάποιον μόνιμο κάτοικο (κοινώς permanent resident) και θα πρέπει να φέρει κάποιον από το εξωτερικό ο οποίος έχει τα προσόντα που απαιτούνται για τη θέση αυτή. για να μη σε ζαλίζω με περισσότερες λεπτομέρειες, αυτό κοστίζει στον εργοδότη/επιχείρηση και όπως είπα θα ελεγχθεί από το government. στη συνέχεια κάνεις αίτηση για την άδεια εργασίας και αφού εγκριθεί μπορείς να εργαστείς στον καναδά για 2 χρόνια στον συγκεκριμένο μόνο εργοδότη.
                        υπάρχουν επίσης και άλλα προγράμματα, όπως το federal skilled worker, όπου θα πρέπει να ανήκεις επαγγελματικά σε μια από τις ομάδες που έχει ανάγκη ο καναδάς, π.χ. χημικός μηχανικός. υπάρχουν πολλές παράμετροι και γενικότερα θέλει γύρω στους 30 μήνες (μπορεί παραπάνω ή παρακάτω, δεν έχω κοιτάξει το site πολύ πρόσφατα) για να εκγριθεί (αν εγκριθεί). άλλο πρόγραμμα είναι το federal skilled trades, όπου και πάλι πρεπει να ανήκεις σε μια επαγγελματική ομάδα από εκείνες που έχει έλλειψη ο καναδάς, π.χ. χειριστείς μηχανημάτων cnc ή όδηγος νταλίκας.
                        υπάρχουν και τα provincial & territorial nominee programs, μέσω των οποίων έρχεσαι στον καναδά για να ζήσεις σε συγκεκριμένη επαρχία και η κάθε μια έχει διαφορετικά κριτήρια. ένα από αυτά είναι και το manitoba pnp, υπάρχει σχετικό thread στο φόρουμ γι' αυτό.
                        να ξέρεις πως η διαδικασία, όποια κι αν ακολουθήσεις θα κοστίσει.
                        καλή τύχη.
                        The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                        Comment


                          Originally posted by canadiara View Post
                          καλώς ήρθες!
                          επειδή ασχολούμαι με το θέμα να πω, πως δεν έχει παγώσει τίποτα. αντιθέτως, μόλις πριν από ένα μήνα (4 μαϊου) άνοιξε και το federal skilled worker program. σχετικά με τις προσωρινές άδειες εργασίας, καμία αποφαση δεν έχει ληφθεί, απλως σκέφτονται να κάνουν πιο αυστηρά τα κριτήρια καθώς έχουν σκάσει πολλά σκάνδαλα με ινδούς και κινέζους (θα μπορούσα να σου πω τις υποθέσεις, αλλά δεν είναι του παρόντος).
                          για να μπορέσεις να έρθεις στον καναδά μέσω προσφοράς εργασίας, δεν αρκεί η επιχείρηση να είναι διαθέσιμη να σε προσλάβει πραγματικά, αλλά θα πρέπει να κάνει κάποιες διαδικασίες. συγκεκριμένα θα πρέπει να πάρει ένα χαρτί που λέγεται lmo (labor market opinion) το οποίο πιστοποιεί οτι η επιχείρηση (θα πρέπει να αποδείξει την καλή οικονομική κατάστασή της καθώς και τη δυνατότητα στήριξης άλλου ένα υπαλλήλου, κοινώς επιχείρηση με ζημιά στα βιβλία της, για φορολογικούς λόγους, δεν μπορεί να κάνει κάτι) δεν μπορεί να βρει καναδό ή κάποιον μόνιμο κάτοικο (κοινώς permanent resident) και θα πρέπει να φέρει κάποιον από το εξωτερικό ο οποίος έχει τα προσόντα που απαιτούνται για τη θέση αυτή. για να μη σε ζαλίζω με περισσότερες λεπτομέρειες, αυτό κοστίζει στον εργοδότη/επιχείρηση και όπως είπα θα ελεγχθεί από το government. στη συνέχεια κάνεις αίτηση για την άδεια εργασίας και αφού εγκριθεί μπορείς να εργαστείς στον καναδά για 2 χρόνια στον συγκεκριμένο μόνο εργοδότη.
                          υπάρχουν επίσης και άλλα προγράμματα, όπως το federal skilled worker, όπου θα πρέπει να ανήκεις επαγγελματικά σε μια από τις ομάδες που έχει ανάγκη ο καναδάς, π.χ. χημικός μηχανικός. υπάρχουν πολλές παράμετροι και γενικότερα θέλει γύρω στους 30 μήνες (μπορεί παραπάνω ή παρακάτω, δεν έχω κοιτάξει το site πολύ πρόσφατα) για να εκγριθεί (αν εγκριθεί). άλλο πρόγραμμα είναι το federal skilled trades, όπου και πάλι πρεπει να ανήκεις σε μια επαγγελματική ομάδα από εκείνες που έχει έλλειψη ο καναδάς, π.χ. χειριστείς μηχανημάτων cnc ή όδηγος νταλίκας.
                          υπάρχουν και τα provincial & territorial nominee programs, μέσω των οποίων έρχεσαι στον καναδά για να ζήσεις σε συγκεκριμένη επαρχία και η κάθε μια έχει διαφορετικά κριτήρια. ένα από αυτά είναι και το manitoba pnp, υπάρχει σχετικό thread στο φόρουμ γι' αυτό.
                          να ξέρεις πως η διαδικασία, όποια κι αν ακολουθήσεις θα κοστίσει.
                          καλή τύχη.

                          ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις σας παιδια απλα θα ηθελα να μαθω την γραφιοκρατικη διαδικασια που πρεπει να κανω απο ελλαδα τοσο εγω η γυναικα μου και το παιδακι μου οσο και ο κουμπαρος μου

                          Comment


                            Καλημέρα....
                            για πιστοποιητικό ποινικού μητρώου (γενικής χρήσης) ... έστειλα αίτηση στη Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών μέσω του παρακάτω link...
                            Αίτηση Πιστοποιητικού Ποινικού Μητρώου

                            Ξέρετε πόσο καιρό κάνει για να βγει...??
                            Μετά το πάμε στο Υπουργείο Εξωτερικών για μετάφραση ή χρειάζεται πρώτα κάτι άλλο...??

                            Ευχαριστώ....

                            Comment


                              εγω το πηρα μετα απο 2 μερες απο την εισαγγελια.δεν μπορεις να κανεις την αιτηση διαδικτυακα αν δεν εχεις γεννηθει στην ελλαδα,μονο κανοντας αιτηση ο ιδιος εκει ή μεσω κεπ.το χαρτι -γνησιο ή επικυρωμενο αντιγραφο- το πας οπως ειναι για μεταφραση ειτε στο υπουργειο ειτε σε δικηγορο απ'οσο ξερω.

                              Comment


                                1 εβδομάδα περίπου πρόσεχε όμως για on line αίτησης πρέπει να το παραλάβεις μόνο απο Λεωφόρο Αλεξάνδρας δεν γνωρίζω για ποιο πρόγραμμα το θες για το IEC δεν θες τίποτα άλλο ούτε σφραγίδα της Χαγης μόνο μετάφραση
                                Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                                Comment

                                Working...
                                X