Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by jkostop View Post
    Canadiara, καταρχήν ευχαριστω για την απάντησή σου, κατά δεύτερον:
    1) Είμαι στην λίστα με τα επαγγέλματα σε ζήτηση
    2) Ο γνωστός μου δεν έχει επιχείρηση, είναι σε πανεπιστήμιο σε άσχετο αντικείμενο με το δικό μου
    3) Είμαι >35 (δεν με παίρνει για το IEC)
    4) Όχι δεν σκοπεύω να έρθω σαν τουρίστας ή γενικώς με παράνομο τρόπο...
    σου απαντώ αριθμημένα, χεχε
    1) κάνε αμέσως αίτηση για pr, permanent resident
    2) ζήτησε από τον φίλο/γνωστό/συγγενή μια επιστολή (εφόσον κάνεις την αίτηση για να την συμπεριλάβεις στον φάκελο) η οποία θα λέει οτι είναι διατεθημένος να σε φιλοξενήσει για ένα διάστημα (εφόσον έχει δικό του σπίτι) μήπως και πάρεις παραπάνω πόντους. γιατί όπως θα έχεις δει και στο cic θα πρέπει να έχεις ένα κεφάλαιο για να μπορέσεις να κάνεις τη μετάβαση από ελλάδα σε καναδά.
    3) εφόσον ανήκεις στα σωστά επαγγέλματα δε σε νοιάζει. κοίταξε όμως αν υπάρχουν εταιρείες (όπως η seaspan στο βανκούβερ, δεν ξέρω τι ειδικότητα έχεις) που μπορούν να αναλάβουν την μεταναστευτική διαδικασία για σένα.
    4) πέρασαν οι εποχές που έμπαινες με παράνομο τρόπο στον καναδά. έχω ακούσει ιστορίες ελληνων που μέχρι και φυλακή μπήκαν και τώρα έχουν καναδική υπηκοότητα και τα παιδιά τους, άνω των 35, με το ζόρι μιλάνε ελληνικά...
    υ.γ. πρέπει να προλάβεις γιατί απ' ότι έχω δει δεν είναι και πολλές οι θέσεις, έχουν βάλει όριο αυτή τη φορά.
    The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

    Comment


      Ευχαριστώ καταρχήν!
      Όμως δεν κατάλαβα τι ακριβώς μου λες....
      Να κάνω αίτηση για pr πριν κάνω οποιαδήποτε άλλη αίτηση για βίζα κλπ?
      Λέει:

      You can apply for a permanent resident card (PR card) if you:
      - have permanent resident status,
      - are in Canada,
      - have not been asked by the Government of Canada to leave the country, and
      - are not a Canadian citizen or a registered Indian under the Indian Act.

      Εγώ ούτε permanent resident status έχω, ούτε είμαι στον Καναδά....
      Επίσης, που λες ότι έχουν βάλει όριο? Στις αιτήσεις για βίζες ή για permanent resident?

      Comment


        Καλησπερα,
        Εχω canadian citizenship (born in canada) μπορουν τα παιδια μου (7&12 ετων) να παρουν υπηκοτητα? ξερω για την γυναικα μου οτι πρεπι να την κανω sponsor σωστα? για να παρει εκεινη υπηκοτητα θελει πολυ χρονο εφοσων εχω εγω? λεμε να την κανουμε απο εδω συντομα...

        Comment


          ναι και ναι σε οτι ρωτας...μπες στο site Home - Citizenship and Immigration Canada - Canada και δες τι χρειαζεται,μπορεις να επικοινωνησεις με την πρεσβεια της αθηνας και να σου στειλουν τις αιτησεις για την υπηκοοτητα των παιδιων και αν χρειαζεσαι και για την ανανεωση του διαβατηριου σου..το sponsorship θελει πολυ περισσοτερο ψαξιμο και τρεξιμο!καλη αρχη!

          Comment


            online Πληρωμή. HELP!!!!!

            Καλημερα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια σας έχω στείλει τα χαρτιά στον Καναδά (Μόντρεαλ) όπου είναι ο πατέρας μου πολίτης του Καναδά και η αδελφή μου που έχει γεννηθεί εκεί για χορηγία συγγενή. Καταρχήν πρέπει να πληρώσω κάτι από εδώ Class Family και τι? Είμαστε εγώ και η σύζυγος και τρία ανήλικα παιδιά.
            Και τι?

            Comment


              Originally posted by alexandros23 View Post
              Καλημερα απο Τοροντο...
              Ξερω ελληνιδα δικηγορο που ασχολείτε με θέματα μετανάστευσης είναι στο Τορόντο και έχει αναλάβει και την δικιά μου περίπτωση. Είναι πολύ καλή και μιλάει και Ελληνικά και είναι διαπυστευμένη απο το υπουργείο μετανάστευσης. Όποιος θέλει στοιχεία να μου στείλει pm.
              geia sou alexandre me endiafeei to thema kai tha ithela to tilefwnw tis na epikinonisw mazi tis

              Comment


                Μια ερώτηση μηπως κ μπορειτε να με βοηθήσετε βρηκα δουλειά κ εργάζομαι στον Καναδά σε ενα εργοστάσιο π φτιάχνουν εξαρτήματα αυτοκινήτων ήμουν απο τ τυχερούς π ήρθα με το iec κ την δουλειά την βρήκα από την Ελλάδα κ ξεκίνησα με το π πατησα το ποδι μ στον Καναδά κ θέλω να ρωτήσω τώρα υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν στην δουλειά? Η με το π θα λήξει το work permit μου θα με διώξουν κ τι πρέπει να κανουν γ να με κρατήσουν?

                Comment


                  Καλησπέρα σας!
                  Βλέποντας τις αναρτήσεις σας, πήρα θάρρος να σας εκφράσω και εγώ την απορεία μου. Είμαι 20 χρονών, σπουδάζω Τ.Ε.Ι νοσηλευτική και τελειώνω στην σχολή μου σε 1,5-2χρόνια. Έχω πάρα πολύ καλούς βαθμούς μέχρι στιγμής στο 9+. Απ' ότι βλέπω το μέλλον στην Ελλάδα είναι λιγάκι δύσκολο με συμβάσεις 5μηνές με 460€ και σκεφτοντας ότι κάποια στιγμή θα θέλω να κάνω οικογένεια και δεν θα μπορώ να κάνω, πήρα την απόφαση να κάνω τα χαρτιά μου για να μεταναστεύσω, διαβάζοντας ότι είναι πολύχρονές οι διαδικασίες. Έχω γνώση της Αγγλικής γλώσσας και ελάχιστης της γαλλικής, έχοντας πάρει μόνο το Α1, σκέφτομαι να πάω Καναδά. Θα μπορούσατε να με πείτε αν μπορώ με τα προσόντα που έχω και θα μπορώ να βρώ δουλεία, ασκώντας το επαγγελμά μου, στον Καναδα;
                  Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

                  Comment


                    yiota_nurse Το επάγγελμα σου είναι ένα απο αυτά που έχουν ζήτηση στον Καναδά το ξέρω γιατι και η ανιψιά μου είναι νοσοκόμα και το έχω ψάξει, μάλιστα αναλαμβάνει να σε καλέσει το κράτος και αυτό πιστέψαμε είναι μεγάλη υπόθεση. Δεν έχω πολύ χρόνο να σου γράψω περισσότερα καθώς πρέπει να πάω για δουλειά μπες στην ιστοσελίδα του David Cohen για του λόγου το αληθές. Θα σε βοηθήσω όπου μπορώ.
                    Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                    Comment


                      @anteonius Αυτός ο κύριος που με είπες είναι δικηγόρος και ασχολείται με θέματα μετανάστευσης; Η ανιψιά σου τι έκανε; Ήρθε Καναδά; Δουλεύει;
                      Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

                      Comment


                        Ναι είναι δικηγόρος, εγω απευθύνθηκα σ' αυτόν για να με αναλάβει, αλλά δεν χρειάστηκε λόγο του IEC έκτοτε μου στέλνει ενημερωτικά e-mail δεν ξέρω αν είναι καλός στην δουλειά του. Η ανιψιά δεν το έχει αποφασίσει ακόμα για προσωπικούς λόγους.
                        Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                        Comment


                          Το IEC τι είναι; Εσυ, αν επιτρέπετε πως μπορεσες και μετανάστευσες στον Καναδά;
                          Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

                          Comment


                            Νιώθω πως το ΙEC που έκανα θα αργήσει χαρακτηριστικά. Ρωτώ λοιπόν το εξής:

                            1) Θα μου προτείνατε να κάνω αίτηση για permanent residence visa παράλληλα με το IEC; Επιτρέπεται;
                            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                            https://pablitogreco.com

                            Comment


                              Καλησπερα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση αν καποιος ειναι σε παρομοια φαση και το εκανε στο παρελθον.
                              Η κοπελα μου ειναι υπηκοος με διαβατηριο Καναδικο αλλα δεν γεννηθηκε εκει, το πηρε το δικαιωμα απο τους γονεις της.

                              Σε μενα σαν partner ή αν κανουμε γαμο εκει μπορει να μου δωσει permanent residency?
                              Απο οσα εχω δει μπορει, απλα λεω μηπως κατι δεν εχω καταλαβει καλα.

                              Αν καποιος ξερει ή εκανε κατι παρομοιο θα ημουν ευγνωμων.

                              Comment


                                Καλησπέρα. Μπορεί να σου κάνει family sponsorship εάν παντρευτείται ή σαν σύντροφος αλλά θα πρέπει να αποδείξετε την σχέση σας. Αν κάνετε παιδιά θα έχουν και αυτά την υπηκοότητα μόνο αν γεννηθούν Καναδά εφόσον η ίδια δεν γεννήθηκε Καναδά. http://www.cic.gc.ca/english/informa...cations/fc.asp

                                Comment

                                Working...
                                X