Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    LMO regina saskatchewan

    Παιδια καλησπέρα ξέρει κανείς τι παίζει απο χρόνους αναμονής και ποσοστά επιτυχίας η αποτυχίας ?
    Επάγγελμα painter

    Comment


      Kαλημέρα και συγχαρητήρια για το τοπικ που φτιάξατε!
      Οι πληροφορίες που δίνετε είναι πολύ χρήσιμες αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις....

      Εγώ έχω υπηκόοτητα Καναδική (γενημένη στον Καναδά0 και θέλω να γίνω sponsor στον σύζυγο και τα παιδια (δεν εχω προλάβει να δώσω την υπηκόοτητα στα παιδιά μου)
      Η πρώτη ερώτηση μου είναι αν είναι καλύτερα να γίνουν τα χαρτιά από Ελλαδα ή από καναδα όταν φτάσουμε... Και η 2η ερώτηση μου είναι ότι επειδή δεν φαίνεται ότι εργάζομαι στην Ελλαδα και δε με περιμένει κάποια δουλειά εκεί, αν θα έχω πρόβλημα...

      Ευχαριστώ πολύ!

      Comment


        οχι,κανονικα δεν θα εχεις προβλημα,εισαι καναδη υπηκοος οποτε εχεις δικαιωμα να εισαι στον καναδα και εσυ και τα παιδια σου,οπως επισης και να γινεις σπονσορας στον συζυγο για να ερθει μαζι σου.η διαδικασια ειναι πολυπολοκη και λιγο χρονοβορα,αλλα αν μπεις στο σαιτ cic και ακολουθησεις τις οδηγιες για spousal sponsorship γινονται ολα πιο απλα,βημα βημα.
        καλυτερα τα χαρτια να τα κανεις απο ελλαδα,οι χρονοι ειναι σημαντικα μικροτεροι,και εφοσον εισαι στην αθηνα σε βολευει και για τις μεταφρασεις που ερχονται πολυ φθηνοτερες στο υπουργειο,και για τον γιατρο που πρεπει να κανει εξετασει ο συζυγος...
        οτι αλλο ζρειαστεις εδω ειμαστε!!!
        κι εγω στην ιδια διαδικασια ειμαι,σε λιγες μερες θα δωσω ολα τα χαρτια για μεταφραση και ελπιζω αρχες δεκεμβρη να στειλω την αιτηση,μενω ευβοια βλεπεις και οι μετακινησεις μας ειναι πολυ δυσκολες και ακριβες...γκρρρ

        Comment


          Originally posted by v.polina View Post
          οχι,κανονικα δεν θα εχεις προβλημα,εισαι καναδη υπηκοος οποτε εχεις δικαιωμα να εισαι στον καναδα και εσυ και τα παιδια σου,οπως επισης και να γινεις σπονσορας στον συζυγο για να ερθει μαζι σου.η διαδικασια ειναι πολυπολοκη και λιγο χρονοβορα,αλλα αν μπεις στο σαιτ cic και ακολουθησεις τις οδηγιες για spousal sponsorship γινονται ολα πιο απλα,βημα βημα.
          καλυτερα τα χαρτια να τα κανεις απο ελλαδα,οι χρονοι ειναι σημαντικα μικροτεροι,και εφοσον εισαι στην αθηνα σε βολευει και για τις μεταφρασεις που ερχονται πολυ φθηνοτερες στο υπουργειο,και για τον γιατρο που πρεπει να κανει εξετασει ο συζυγος...
          οτι αλλο ζρειαστεις εδω ειμαστε!!!
          κι εγω στην ιδια διαδικασια ειμαι,σε λιγες μερες θα δωσω ολα τα χαρτια για μεταφραση και ελπιζω αρχες δεκεμβρη να στειλω την αιτηση,μενω ευβοια βλεπεις και οι μετακινησεις μας ειναι πολυ δυσκολες και ακριβες...γκρρρ

          Polina σε ευχαριστώ πολύ...
          να ρωτήσω και κάτι άλλο...
          για τα παιδια κάνω άλλη αίτηση για sponsor? (ετών 6 και 4)

          Comment


            Πρώτα θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας στα ερωτήματα μου. Τελικά αποφάσισα να κάνω την αίτηση αουτλαντ, μπορεί να παίρνει περισσότερο χρόνο για δικαίωμα εργασίας αλλά μπορώ να πηγαινοέρχομαι ελλάδα και μπορώ αν μου την ακυρώσουν αν ξανακάνω αίτηση. Αν την κάνω ινλαντ δεν μπορώ να φύγω από τον Καναδά σχεδόν για δύο χρόνια και αν μου ακυρώσουν την αίτηση δεν μπορώ να κάνω έφεση. συνεχίζω στο θέμα σπονσορ.

            Comment


              Μπορεί το εργοστάσιο που δουλεύω με το iec πρόγραμμα να βγάλει lmo για να με προσλάβει μόνιμα? Γιατί με τα προγράμματα που έχει το ontario και με noc d που είμαι δεν νομίζω ότι μπορώ να μείνω παραπάνω απο την λήξη του iec. Το πολύ πολύ να πάρω κ τον δεύτερο χρόνο του iec. Αλλά από εκεί και μετά? ?? Οποίος μπορεί ας με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί.

              Comment


                Γεια σας παιδιά από Winnipeg Manitoba!
                Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά θέλω να πω ότι στο site hiic.ca, υπάρχει ένας "οδηγός βοήθειας", τον οποίο δημιουργήσαμε οι νέοι μετανάστες στην περιοχή της Manitoba, που έχουμε έρθει τους τελευταίους μήνες. Θα βάλουμε και νέες πληροφορίες.

                Comment


                  Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε Τορόντο και Κάλγκαρυ.Ζητάω βοήθεια απο κάποιους που ξέρουν περισσότερα απο όσα εγώ έχω συλλέξει μέχρι στιγμής,ώστε να επιλέξω με βάση τις πιθανότητες εργασίας και ίσως κάποια βοήθεια απο Έλληνες εκεί,περισσότερο για διαδικαστικά θέματα.Η δουλειά μου είναι Drywall Finisher.
                  Eυχαριστώ.

                  Comment


                    zerogeorge καλησπερα απο Τοροντο , μερικα πραγματα να δεις εδω σε μια αναρτηση που εκανα για το Τοροντο πριν μερικες ημερες με τιτλο 1,5 μηνα στο Τοροντο , για το Καλγκαρι γνωριζω πολυ λιγα πραγματα ,
                    το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι μια πολυ ομορφη μικρη πολη αλλα με πολυ κρυο ...χαχαχα !!!
                    Για οτιδηποτε θελησεις πολυ ευχαριστως να βοηθησω .

                    Comment


                      Originally posted by lamp72 View Post
                      zerogeorge καλησπερα απο Τοροντο , μερικα πραγματα να δεις εδω σε μια αναρτηση που εκανα για το Τοροντο πριν μερικες ημερες με τιτλο 1,5 μηνα στο Τοροντο , για το Καλγκαρι γνωριζω πολυ λιγα πραγματα ,
                      το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι μια πολυ ομορφη μικρη πολη αλλα με πολυ κρυο ...χαχαχα !!!
                      Για οτιδηποτε θελησεις πολυ ευχαριστως να βοηθησω .
                      Γειά σου Lamp72.Σ'ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου.Έχω ήδη διαβάσει την ανάρτησή σου και προσπαθώ να σχηματίσω μιά εικόνα.Βέβαια αυτό που χρειάζομαι εγώ τώρα για να πάρω ακόμη πιό θάρρος και φυσικά να επιλέξω σωστά,μιάς και πιστεύω πως δέν πρέπει να πειραματίζομαι και πολύ με το λεπτό θέμα της μετανάστευσης,είναι να κατανοήσω και τις πιθανότητες εύρεσης εργασίας στο αντικείμενό μου,κάτι που αφενός μέν θα μου λύσει το οικονομικό και αφ'ετέρου δέ εκεί πιστεύω πως είναι και το όλο ζήτημα για όλους μας.
                      Σ'ευχαριστώ και πάλι,καθώς και όσους βοηθάνε με κάθε τρόπο τους υποψήφιους μετανάστες.
                      Καλή δύναμη και συνέχεια

                      Comment


                        Καλημέρα!
                        Σκεφτόμαστε με την σύντροφο μου να μεταναστεύσουμε στον Καναδά, αν και έχουμε δουλειά & οι δύο.
                        Συγκεκριμένα εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας στο μαγαζί του πατέρα μου (Σφραγιφοποιείο/Τυπογραφείο).
                        Έχω τελειώσει ΤΕΙ Δασοπονίας & Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Δ.ΙΕΚ Χειριστής Ιατρικών Συσκευών Απεικονίσεων.
                        Η σύντροφος είναι διορισμένη εκπαιδευτικός (Φιλόλογος).

                        Το βραδάκι μετά τη δουλειά θα διαβάσω κάποιες πληροφορίες που βρήκα στο forum,
                        απλά αρχικά θα ήθελα να ξέρω εάν υπάρχουν ευκαιρίες εργασίας για μας επάνω στο αντικείμενο μας.

                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                        Comment


                          Originally posted by zerogeorge View Post
                          Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε Τορόντο και Κάλγκαρυ.Ζητάω βοήθεια απο κάποιους που ξέρουν περισσότερα απο όσα εγώ έχω συλλέξει μέχρι στιγμής,ώστε να επιλέξω με βάση τις πιθανότητες εργασίας και ίσως κάποια βοήθεια απο Έλληνες εκεί,περισσότερο για διαδικαστικά θέματα.Η δουλειά μου είναι Drywall Finisher.Eυχαριστώ.
                          αν βρεις δουλεια, μπορεις να ενταχθεις και εδω: Canada Immigration News - Changes to Alberta Programs Create Greater Opportunities for Applicants για Permanent Residency

                          The Alberta Immigrant Nominee Program (AINP)
                          Employer-Driven Stream – Streamlined Requirements for Some Occupations

                          This program, is normally open only to skilled workers with a job offer in Albeta. It is now open to the following semi-skilled workers, provided they receive a qualifying job offer:

                          • Plasterers;
                          • Drywallers;
                          • Upholsterers;
                          • Managers/Supervisors in the Service, Retail and Foodservice industries.

                          Comment


                            Originally posted by Giorugosu View Post
                            Έχω τελειώσει ΤΕΙ Δασοπονίας & Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Δ.ΙΕΚ Χειριστής Ιατρικών Συσκευών Απεικονίσεων.
                            αν εχεις 1 τουλαχιστον χρονο προυπηρεσια στις ακτινες, υπαρχει αυτο: Canada Immigration News - Healthcare Professionals – Options for Canadian Immigration

                            ειναι μεσα στα 24 επαγγελματα που ζητουνται στον Καναδα.


                            The Federal Skilled Worker (FSW) program – The FSW program is currently limited to 24 eligible occupations. Of these occupations, a full nine are related to the healthcare field. They are as follows:
                            • Audiologists and speech-language pathologists;
                            • Physiotherapists*;
                            • Occupational therapists;
                            • Medical laboratory technologists;
                            • Medical laboratory technicians and pathologists’ assistants;
                            • Respiratory therapists, clinical perfusionists and cardiopulmonary technologists;
                            • Medical radiation technologists;
                            • Medical sonographers; and
                            • Cardiology technologists and electrophysiological diagnostic technologists.




                            προσοχη θελει πολυ καλα αγγλικα και γενικα τα ιατρικα επαγγελματα στον Καναδα ειναι δυσκολα στην εξομειωση και στην αποκτηση της αδειας επαγγελματος

                            Comment


                              Originally posted by claus View Post
                              αν εχεις 1 τουλαχιστον χρονο προυπηρεσια στις ακτινες, υπαρχει αυτο: Canada Immigration News - Healthcare Professionals – Options for Canadian Immigration

                              ειναι μεσα στα 24 επαγγελματα που ζητουνται στον Καναδα.
                              προσοχη θελει πολυ καλα αγγλικα και γενικα τα ιατρικα επαγγελματα στον Καναδα ειναι δυσκολα στην εξομειωση και στην αποκτηση της αδειας επαγγελματος
                              Δυστυχώς δεν έχω προϋπηρεσία εκτός της 6μηνης πρακτικής σε Δημόσιο Νοσοκομείο...
                              Από Αγγλικά έχω Proficiency Cambridge & Michigan αλλά είναι λίγο προπολεμικά.
                              Από τα λίγα που είδα χρειάζεται IELTS, εκτός & αν δέχονται τα Prof.

                              Η βασική απορία μας είναι εάν μπορεί να βρει η κοπέλα μου δουλειά ως φιλόλογος.
                              Έχει μεταπτυχιακό & ασχολείται με διδακτορικό αυτή τη στιγμή.
                              Για απόσπαση εξωτερικού είναι αρκετά απίθανο.

                              Comment


                                Καλημέρα Πατριωτάκια!
                                Εμένα το θέμα μου είναι λίγο πολύπλοκο, έχω πράγματα που ξέρω ήδη κι άλλα που πρέπει να μάθω ακόμη. Είμαι 30 ετών με ένα υιό 10 ετών, από τον 1ο μου γάμο. Ο κατά 8 χρόνια σύντροφός και αρραβωνιαστικός μου, βρίσκετε ήδη στο Εντμοντον του Καναδά με work permit για 2 χρόνια. Είχε πρόσκληση από τον εργοδότη του (γνωστός βέβαια) και του πήρε περίπου ένα χρόνο και 2 αιτήσεις για να φύγει τελικά αφού η πρώτη του απορρίφθηκε. Δεν χρειάστηκε να έχει πάνω του πάρα μόνο 500 ευρώ,αφού θα ξεκινούσε αμέσως δουλειά και μετά από 15 ημέρες θα πληρωνόταν. Σίγουρα αυτές είναι οι ιδανικότερες συνθήκες μετανάστευσης... Δεν το συζητώ... Για να έρθω λοιπόν και στο δικό μου θέμα, Θέλω να ανέβω κι εγώ για δουλειά με τον παιδί μαζί. Αυτό με την προϋπόθεση ότι θα μας παρέχουν κι εμάς στέγη όπως στον αρραβωνιαστικό μου. Επειδή είναι χρεωμένος όμως εκείνος εδώ στην Ελλάδα και τα στέλνει όλα εδώ για να πληρώνει τράπεζες και υποχρεώσεις, θα πρέπει να υπολογίζω μόνο στα δικά μου χρήματα , άρα θα πρέπει να τα υπολογίσω όλα πριν πάρω την οριστική απόφαση! Επιπλέον πρέπει να πω ότι είμαι και 2ο ετής φοιτήτρια στην Πάντειο και καλό θα ήταν να μην παρατήσω την σχολή εδώ γιατί τα πανεπιστήμια εκεί είναι επί πληρωμή και δεν θα μπορώ να το πληρώνω εγώ με τις υποχρεώσεις μου. Απ'ότι ξέρω Οι Έλληνες έχουν ειδική σύμβαση με τον Καναδά και δεν χρειαζόμαστε βίζα και να μπούμε στην χώρα. Επίσης για να εγκαταλείψω την χώρα πρέπει να κάνω νεο ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πατέρα του μικρού που θα αναφέρει ότι μας επιτρέπει την έξοδο από την χώρα και την μόνιμη εγκατάσταση στο εξωτερικό. Έχω πελαγώσει με τα χαρτιά και προσπαθώ να σκεφτώ οτιδήποτε που θα μπορούσε να μου χρειαστεί ειδικά για το παιδί. Κάπου είχα διαβάσει μέσα στο φόρουμ για το βιβλιάριο των εμβολίων από κάποια πατριώτισσα στην Γερμανία ότι της το μετέφρασαν εκεί. Εδώ υπάρχει κάτι αντίστοιχο, γιατί θέλω να έχω τα πάντα έτοιμα από εδώ. Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία που μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ακόμη αν θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να συνεργαστώ με πανεπιστήμια εκεί χωρίς να συμμετέχω σε μαθήματα, μόνο για να μπορώ να κάνω τις εργασίες μου και τις έρευνες για την σχολή εδώ?? Μάλλον τα δεδομένα μου είναι περισσότερα από τις ερωτήσεις μου, αλλά σας την παραθέτω έτσι γιατί ίσως βοηθηθεί κάποιος από αυτό.
                                Ευχαριστω!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X