Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκρηση και καλως σας βρηκα!!
    Το στυλ της επιχειρησης θα εχει να κανει με το φαγητο οπως ειναι αναμενομενο, αλλα αυτο που με ενδιαφερει να μαθω ειναι τι αδειες χρειαζονται να βγαλεις, αν υπαρχει καποιο κατωτερο οριο επενδυσης, αν περνεις αδεια παραμονης η χρειαζεται να εχεις καποιον που πρεπει να σε κανει προσκληση οπως στην περιπτωση ευρεσης εργασιας κτλ.
    Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε παρα πολυ στο να συνεχισω την ερευνα μου.

    Καλη τυχη σε ολους εσας που ψαχνεται την τυχη σας εξω. Ευχομαι να σας χαμογελασει!!!!!!

    Comment


      #77
      Originally posted by jimathens View Post

      Καλησπέρα nikd κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
      Αν θέλεις γράψε τι είδος επιχείρησης σκέφτεσαι να κάνεις κ τι κεφάλαιο περίπου μπορείς να διαθέσεις για να πάρεις κ πιο συγκεκριμένη απάντηση.
      Π.χ. εδώ στην Αυστραλία το ενοίκιο για ένα σουβλατζίδικο σε καλό σημείο είναι 1.000 $ την εβδομάδα, ο ψήστης παίρνει περίπου 800-1.000 $ την εβδομάδα κ ο εξοπλισμός του μαγαζιού από 60.000 $ - 100.000 $ ίσως κ παραπάνω αναλόγως τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη της επιχείρησης.
      υ.γ. Όπου κ ότι κ να κάνεις σου εύχομαι καλή τύχη κ υγεία πάνω απ'όλα...!!! Κ
      ...εγραψα παρακατω αλλα δεν ξερω αν ειναι συνεχεια αυτου του μηνυματος. Συγνωμη , τωρα μαθαινω πως λειτουργει το φορουμ

      Comment


        #78
        καλημερα καλημερα. μπορει να μου πει καποιος αν το γνωριζει αν μπορω να δηλωσω για Τοροντο πχ skilled workers και να την "κανω" για Μοντρεαλ πχ? Δηλαδη μπορω να δηλωσω οτι θα παω σε αλλο state και τελικα να μεινω και να εργστω αλλου?

        Comment


          #79
          καλημερα καλημερα. μπορει να μου πει καποιος αν το γνωριζει αν μπορω να δηλωσω για Τοροντο πχ skilled workers και να την "κανω" για Μοντρεαλ πχ? Δηλαδη μπορω να δηλωσω οτι θα παω σε αλλο state και τελικα να μεινω και να εργστω αλλου νομιμα παντα.

          Comment


            #80
            Προς Black Red

            Τελος, θα ηθελα να προτεινω σε οσους βρισκονται στην Αθηνα(και οχι μονο) να κανονισουμε να βρεθουμε και να συζητησουμε απο κοντα το θεμα Καναδα.

            Απαντηστε σε αυτο το νημα αν σας ενδιαφερει η προταση μου και αν υπαρχει ανταποκριση θα ανοιξουμε ξεχωριστο θεμα.




            Νομίζω ότι είναι σωστή η πρότασή σου.

            Οι προσωπικές επαφές είναι καλύτερες από τα γραπτά μηνύματα.
            Οι ανταλλαγές πληροφοριών,και οι γνωριμίες που θα αναπτυχθούν θα βοηθήσουν αρκετά στην επίλυση των αποριών αλλά
            και πιθανόν κάποιοι ίσως συνεχίσουν την επαφή και επικοινωνία στον Καναδά.
            Βέβαια αυτό μπορεί να λειτουργήσει στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη καθώς οι αποστάσεις στην υπόλοιπη Ελλάδα είναι σοβαρό εμπόδιο.

            Πολλά φόρουμ ακόμα και με αντικείμενο κάποιο ''χόμπι'' ( μηχανές,αυτοκίνητα κτλ.) διοργανώνουν εκδρομές,κοπή πίτας,εκδηλώσεις κοινωνικών επαφών,πόσο μάλλον το συγκεκριμένο που αφορά τόσο σοβαρό θέμα όπως η μετανάστευση.


            Εύχομαι Καλή Επιτυχία και Καλές Συγκεντρώσεις !
            < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

            Comment


              #81
              Originally posted by panos30 View Post
              ........τυπικη διαδικασια για να εξασφαλισουν οτι δεν θα καταφυγεις στο welfare του καναδα.


              Με κάθε ειλικρίνεια σε ρωτάω,

              1) Το Welfare είναι το αντίστοιχο ταμείο ανεργίας ?

              2 ) Ο Καναδός υπήκοος που επαναπατρίζεται ( πιθανόν με χωρίς παρελθόν εργασίας στον Καναδά,πιθανόν και χωρίς κάποια εξασφαλισμένη εργασία στο παρόν,πιθανόν με ισχνή οικονομική κατάσταση και πολύ πιθανόν την έλλειψη γνώσης της Καναδικής αγοράς ή Canadian working experiance and culture ) δεν δικαιούται το Welfare ή ταμείο ανεργίας ?

              Όποιος γνωρίζει σχετικά,παρακαλείται να δώσει απάντηση.
              < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

              Comment


                #82
                El hopite καλησπερα, γραφωντας για welfare εννοουσα για κοινωνικη προνοια η αλλιως κοινωνικη βοηθεια (social assistance)
                Ηθελα να πω πως το προσωπο που σπονσοραρεται δεν πρεπει να καταφυγει σε τετοιου ειδους βοηθεια. Ειναι το λεγομενο undertaking που υπογραφει αυτος που σπονσοραρει και αυτος που σπονσοραρεται. Διαβασε το και θα καταλαβεις....

                Δεν μπορω να σου απαντησω επισημα αν ο καναδος υπηκοος το δικαιουται η οχι, φανταζομαι πως ναι αλλα δεν το εχω ψαξει Ας ειμαστε ολοι σε επαφη και για οτιδηποτε προκυπτει και μαθαινουμε ας το καταθετουμε εδω μεσα.

                Comment


                  #83
                  Originally posted by panos30 View Post
                  El hopite καλησπερα, γραφωντας για welfare εννοουσα για κοινωνικη προνοια η αλλιως κοινωνικη βοηθεια (social assistance)
                  Ηθελα να πω πως το προσωπο που σπονσοραρεται δεν πρεπει να καταφυγει σε τετοιου ειδους βοηθεια. Ειναι το λεγομενο undertaking που υπογραφει αυτος που σπονσοραρει και αυτος που σπονσοραρεται. Διαβασε το και θα καταλαβεις....

                  Δεν μπορω να σου απαντησω επισημα αν ο καναδος υπηκοος το δικαιουται η οχι, φανταζομαι πως ναι αλλα δεν το εχω ψαξει Ας ειμαστε ολοι σε επαφη και για οτιδηποτε προκυπτει και μαθαινουμε ας το καταθετουμε εδω μεσα.

                  Ευχαριστώ Panos30,

                  είναι ενδιαφέρον θέμα που θα πρέπει να ερευνήσουμε περισσότερο.
                  < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                  Comment


                    #84
                    Καλησπέρα απο Καναδα...
                    El hopite οπως και να εχει πιστεψέμε δεν θα ήθελες να είσαι στο walefare το οποίο είναι βέβαια μία παροχή αλλα έχεις να αντιμετωπίσεις ένα πολύ χαμηλού επιπέδου ζωής με άνεργους ή μεροκαματιάριδες, ναρκωτικά, βία κλπ. δυστοιχώς οι περιοχές που ζούνε άνθρωποι απο το walefare δεν είναι και οι καλύτερες. Ειμαι στον Καναδά εδώ και 2.5 μήνες και σιγά σιγά αρχίζω να κατανωώ τι γίνετε γύρο μου. Ειμουν 2 μήνες Τορόντο και τώρα είμαι Καλγκαρι περιμένω για μια δουλειά στα πετρέλαια. Οι πρώτοι μήνες έφυγαν μόνο για χαρτιά και για να μπορέσω να "μπώ" στο σύστημα. (social insurrance number, health card κλπ), και δυστοιχός έχω να φέρω και την οικογένεια μέχρι το καλοκαίρι... Παρεπιπτόντως αν θελει κάποιο μέλος οτιδήποτε μην δυστάσει.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by alexandros23 View Post
                      Καλησπέρα απο Καναδα...
                      El hopite οπως και να εχει πιστεψέμε δεν θα ήθελες να είσαι στο walefare το οποίο είναι βέβαια μία παροχή αλλα έχεις να αντιμετωπίσεις ένα πολύ χαμηλού επιπέδου ζωής με άνεργους ή μεροκαματιάριδες, ναρκωτικά, βία κλπ. δυστοιχώς οι περιοχές που ζούνε άνθρωποι απο το walefare δεν είναι και οι καλύτερες. Ειμαι στον Καναδά εδώ και 2.5 μήνες και σιγά σιγά αρχίζω να κατανωώ τι γίνετε γύρο μου. Ειμουν 2 μήνες Τορόντο και τώρα είμαι Καλγκαρι περιμένω για μια δουλειά στα πετρέλαια. Οι πρώτοι μήνες έφυγαν μόνο για χαρτιά και για να μπορέσω να "μπώ" στο σύστημα. (social insurrance number, health card κλπ), και δυστοιχός έχω να φέρω και την οικογένεια μέχρι το καλοκαίρι... Παρεπιπτόντως αν θελει κάποιο μέλος οτιδήποτε μην δυστάσει.
                      Γιασου φιλε θελω να σε ρωτησω η υποικοη που γυριζουμε πισω πρεπει να βγαλουμε ιδιοτικη ασφαλεια γιατι η καρτα υγειας θα μας ερθει μετα απο τρεις μηνες και στο διαστημα αυτο δεν εχουμε δωρεαν ιατρικη παριθαλψη .

                      Comment


                        #86
                        Καλισπερα...
                        Φίλε Bill η καρτα σε εμενα ηρθε μετά απο 7 ημέρες και με το που εκανα τιν αίτηση πηρα ΑΜΕΣΟΣ αριθμό μιτρώου. Ελπίζω να σε κάλυψα. Εγω τουλάχιστον δεν έκανα καμία ιδιοτική ασφάλεια.

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by alexandros23 View Post
                          Καλησπέρα απο Καναδα...
                          El hopite οπως και να εχει πιστεψέμε δεν θα ήθελες να είσαι στο walefare το οποίο είναι βέβαια μία παροχή αλλα έχεις να αντιμετωπίσεις ένα πολύ χαμηλού επιπέδου ζωής με άνεργους ή μεροκαματιάριδες, ναρκωτικά, βία κλπ. δυστοιχώς οι περιοχές που ζούνε άνθρωποι απο το walefare δεν είναι και οι καλύτερες. Ειμαι στον Καναδά εδώ και 2.5 μήνες και σιγά σιγά αρχίζω να κατανωώ τι γίνετε γύρο μου. Ειμουν 2 μήνες Τορόντο και τώρα είμαι Καλγκαρι περιμένω για μια δουλειά στα πετρέλαια. Οι πρώτοι μήνες έφυγαν μόνο για χαρτιά και για να μπορέσω να "μπώ" στο σύστημα. (social insurrance number, health card κλπ), και δυστοιχός έχω να φέρω και την οικογένεια μέχρι το καλοκαίρι... Παρεπιπτόντως αν θελει κάποιο μέλος οτιδήποτε μην δυστάσει.
                          alexandos23, Καλησπέρα και από εμένα.

                          Σχετικά με το walefare,καταλαβαίνω τι εννοείς.
                          Ευχής έργον να μπορεί ο καθένας μας να το αποφύγει.
                          Αλλά για να συμβεί αυτό θα χρειαστεί περίπου 6.500 - 7000 δολάρια για να κινηθεί
                          τους 4 πρώτους μήνες στην χώρα.

                          Ωστόσο με το ταμείο ανεργίας,τι ισχύει ?
                          Δεν έχει δικαίωμα κάλυψης ο επαναπατριζόμενος Καναδός πολίτης ?

                          Σχετικό ενδιαφέρον για την Αλμπέρτα έχω και εγώ αν και με παιδικές αναμνήσεις από το Toronto.

                          Και μια και είσαι Calgary,πως σου φαίνεται σε σχέση με το Toronto ?

                          Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ήδη έχω αρχίσει να βρίσκομαι ''νοερά'' στον Καναδά και μάλλον με κυριεύει η ''δίψα'' για πληροφορίες.
                          < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                          Comment


                            #88
                            Sponsorshiped jobs

                            Θέλω να ανοίξω εδώ το θέμα της πρόσκλησης εργασίας. Θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους που είναι Καναδά να βοηθήσουν (όσοι έχουν τη δυνατότητα) εμάς εδώ που δεν έχουμε ούτε Καναδική υπηκοότητα, ούτε σοβαρό χρηματικό ποσό ώστε να μας δεχθούν στον Καναδά, ούτε γνωστούς να μας βρούνε πρόσκληση εργασίας!!!
                            Αν λοιπόν εσείς που είστε εκεί μπορείτε να μιλήσετε με ντόπιους, να έρθουμε σε επικοινωνία και να στείλουμε βιογραφικά ώστε να έχουμε πρόσκληση εργασίας πιστεύω είναι οτι καλύτερο!!!
                            Γιατί ειλικρινά έχω κουραστεί να διαβάζω συνεχώς αναλύσεις επί αναλύσεων και συζητήσεις επί συζητήσεων για το τι χαρτιά χρειάζονται, ποιες είναι οι διαδικασίες αν είμαι Καναδός, αν είναι η γυναίκα μου Καναδή, αν έχω θείο Καναδό κ.λ.π. Συγνώμη παιδιά αλλά όλοι αυτοί κάπως θα βρούνε την άκρη, το θέμα είναι να γίνει να γίνει μία προσπάθεια να βρούμε κι εμείς την άκρη.......
                            Περιμένω νέα από τους φίλους μας που είναι στον Καναδά!!

                            Comment


                              #89
                              Καλημερα κι"απο μενα "Γιαννης απο θεσσαλονικη"
                              Ηθελα εαν μπορει καποιος λεβεντης η λεβεντησα που προσφατα μεταναστευσε η ετοιμαζεται να κανει το αλμα προς αγγλοφωνο Καναδα εαν μπορει να μ"απαντησει εστω και με προσωπικο μηνυμα σχετικα με τις διαδικασιες και το χαρτομανι που χρειαζεται .Δυστυχως και με συζυγο καναδη υπηκοο και στα πρωτα βηματα εχω πελαγοδρομησει απο τα δικαιολογητικα που μου φανηκαν βουνο τουλαχιστον απο την ιντερνετικη πρωτη επαφη με την μεταναστευση.
                              Ευχαριστω εκ των προτερων

                              Comment


                                #90
                                Ξερεις τι γινεται .Εχω διαβασει σχεδον ολο το forum το θεμα ειναι πως δυστυχως δε μπορω να ρισκαρω πανω στις γενικες γραμμες .Απ"οτι καταλαβα bill εαν ξερεις αγγλικα στο 7 με αριστα το 10 μπαινοντας στο Canada.it δε μπορει να βγει ακρη.
                                Γι"αυτο ηθελα εαν μπορει καποιος η καποια να βοηθησει στο βημα βημα .Προσπαθω να μιλησω με την πρεσβια αλλα οι παντες σε στελνουν στις ορολογιες των καναδικων φορουμ .Βεβαια θα μου πεις οτι τα θελεις στο πιατο αλλα ζωντας ολο αυτο τον πανικο δυστυχως ισως δε μπορει καποιος οπως εγω να εχω και τοσο καθαρο μυαλο για να κανω τις σωστες κινησεις πανω στις γενικες γραμμες που ανεφερα παραπανω.Ισως χρειαζονται λεπτομεριες και τρικ που συζητοντας βοηθησουν στην αποφυγη λαθων..Να σαι καλα

                                Comment

                                Working...
                                X