Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα, σκεφτομαστε κι εμεις να μεταναστεύσουμε στον καναδά. Η μητέρα μου έχει καναδική υπηκοότητα και τώρα ετοιμάζω τα χαρτά μου να την αποκτήσω κ εγώ. Εϊμαι παντρεμένη και έχω και ένα παιδάκι 1.5 χρονών. Η απορία μου είναι η εξής, αν αποφασίσουμε να φύγουμε πρέπει να ετοιμάσω κάποια χαρτιά για τον αντρα μου και το παιδί μου απο εδώ η θα γίνουν εκεί?

    Comment


      Agapiti sofikr apo Oti ksero apo tin aderfi Mou ola ta Ekane o Antras tis Otan eftasan ekei ,Kali tuxi !!!

      Comment


        Mporeis kai me tous 2 tropous. Omos an ta kaneis apo kei ginetai pio grigora mou exoun pei. Na exeis etoima omos oti xartia xreiazontai metafrasmena kai epikuromena.

        Comment


          Ευχαριστώ πολύ!

          Comment


            deite ligo auth thn eidisi? San na noigei o dromos pros canada!

            kathimerini.gr - Σε ισχύ τον Φεβρουάριο η συμφωνία Ελλάδας-Καναδά για την Κινητικότητα των Νέων

            Comment


              Jack83. πολυ απογοιτευση διακρινο ,γιατι?Σκεφτομαστε θετικα και προχωραμε παντα !!!

              Comment


                Το τι "παιζει" το ξερω εδω και πολυ καιρο ετσι και αλλιος ,εχω την πολυτελια (ας το πουμε ετσι )να πηγαινω καθε χρονο στον Καναδα (εδω και 10χ) αλλα τωρα ξεσηκωθηκα -καλλιο αργα παρα ποτε- ανεργος γυμναστης που τον ταιζαν οι γονεις του εδω και 2χ δεν παει αλλο και ειπα και εγω να δοκιμασο το "γιαστροσοφι" ευτυχως που εχω αδερφη και γαμπρο και θα με φιλοξενισουν οσο παει ,αλλιως ? ουτε κουβεντα Αστα και εδω και στον Καναδα ....τα ιδια σκ@τ@ παντου

                Comment


                  Originally posted by Nikos72 View Post
                  Το τι "παιζει" το ξερω εδω και πολυ καιρο ετσι και αλλιος ,εχω την πολυτελια (ας το πουμε ετσι )να πηγαινω καθε χρονο στον Καναδα (εδω και 10χ) αλλα τωρα ξεσηκωθηκα -καλλιο αργα παρα ποτε- ανεργος γυμναστης που τον ταιζαν οι γονεις του εδω και 2χ δεν παει αλλο και ειπα και εγω να δοκιμασο το "γιαστροσοφι" ευτυχως που εχω αδερφη και γαμπρο και θα με φιλοξενισουν οσο παει ,αλλιως ? ουτε κουβεντα Αστα και εδω και στον Καναδα ....τα ιδια σκ@τ@ παντου

                  Γιατί το λες αυτό , στον Καναδά δεν είναι πολύ καλύτερες οι συνθήκες ?
                  < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                  Comment


                    Να ρητησω κατι, εχεις κανεις ιδεα ξια αυτην την working & Holiday visa ποσες ωρες θα σε αφηνουν να δουλευεις?
                    και νομιζω το max παραμονης αυτης της visas ειναι 1 χρονος. Διαβασα στο σιτε της πρεσβειας αλλα δεν λεει ποσες ωρες, απλα λεει εχεις το δικαιωμα δουλειας. Φανταζομαι οχι full time..
                    Αν καποιος γνωριζει τπτ παραπανω ας ενημερωσει.

                    Comment


                      Originally posted by pantel10 View Post
                      Να ρητησω κατι, εχεις κανεις ιδεα ξια αυτην την working & Holiday visa ποσες ωρες θα σε αφηνουν να δουλευεις?
                      και νομιζω το max παραμονης αυτης της visas ειναι 1 χρονος. Διαβασα στο σιτε της πρεσβειας αλλα δεν λεει ποσες ωρες, απλα λεει εχεις το δικαιωμα δουλειας. Φανταζομαι οχι full time..
                      Αν καποιος γνωριζει τπτ παραπανω ας ενημερωσει.
                      Ρώτησα εγώ την υπεύθυνη στο Υπουργείο Εξωτερικών και μου είπε ότι δεν υπάρχει περιορισμός στον είδος εργασίας και στις ώρες. Όντως δεν γράφει κάτι στο site της πρεσβείας, υποθέτω ότι αν υπήρχε περιορισμός θα το έγραφε και σε εμφανές σημείο. Όλες οι πληροφορίες είναι πολύ αναλυτικές, δεν νομίζω να μην έγραφαν μια τόσο σημαντική λεπτομέρεια, εκτός και αν δεν την έχω δει.

                      Το max παραμονής με αυτό το πρόγραμμα είναι δύο χρόνια, έχεις δικαίωμα στο τέλος του πρώτου χρόνου να κάνεις αίτηση για δεύτερο χρόνο σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ κατηγορία, π.χ πας τον πρώτο χρόνο με working holiday τον επόμενο κάνεις αίτηση για young professionals η για International Co-op. Νομίζω όμως ότι πρέπει να βγεις από τον Καναδά και να ξαναμπείς για τον δεύτερο χρόνο.
                      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                      Comment


                        Καλησπέρα στην παρέα! Κανονίσαμε με ένα μέλος από το γκρουπ της μετανάστευσης στον Καναδά στο facebook να βρεθούμε το απόγευμα για καφεδάκι να τα πούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις για τον Καναδά.
                        Ξέρω ότι η πρόσκληση είναι της τελευταίας στιγμής αλλά θα θέλαμε να μαζευτούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι. Στις 7 στο μετρό του Συντάγματος λοιπόν, όσοι πιστοί προσέλθετε!
                        Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες, μέσω pm
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          γεια σου φιλε μου,γιαννης λεγομαι,αθηνα,μενω!ειμαι ιδια περιπτωση και εγω,εχω θειους,θα με φιλοξενησουν!αλλα εμαθα οτι ειναι πολυ δυσκολκο,να παρεις βιζα για να εργαστεις εκει!εσυ τι εχεις μαθει?

                          Comment


                            Τις ιδιες αποριες εχω και εγω ,,,,αν υπαρχει κπ που να γνωριζει....Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

                            Comment


                              Originally posted by Αρχοντακη Κατερινα View Post
                              Τις ιδιες αποριες εχω και εγω ,,,,αν υπαρχει κπ που να γνωριζει....Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
                              Καλησπέρα Κατερίνα κ Γιάννη Καλώς ήρθατε στην παρέα μας
                              Διαβάστε καλά το "πατριωτάκι" για να σας λυθούν όλες οι απορίες, σχεδόν όλα είναι γραμμένα μέσα...!!!
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                Υπάρχει και αυτό που έχει αναφέρει ο spyros38.
                                A journey of a thousand miles begins with a single step.

                                Comment

                                Working...
                                X