Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα και καλη τυχη στην προσπαθεια σας!
    Αν δεις ακριβως απο κατω υπαρχει θεμα ολοιδιο με αυτο που ανοιξες!
    Μεσα θα βρεις ολες τις απαντησεις που χρειαζεσαι!

    Comment


      Καλημέρα jack83 σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!!Η αλήθεια είναι οτι είμαι καινούρια και δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα!!!!Θα ψάξω το προηγούμενο θέμα που μου είπες!Αν έχω απορίες θα ενοχλήσω ξανά!!!!
      Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!!!

      Comment


        Σου έστειλα μήνυμα ''Karanikos''

        Comment


          Panvdlp, επειδή το θέμα μ' ενδιαφέρει και μένα, δεν γράφεις εδώ τι εννοείς?
          Εννοώ το θέμα του να έχεις γνωστό (όχι συγγενή) στον Καναδά που θέλει να σε βοηθήσει (δεν μιλάω για Manitoba βέβαια...)

          Comment


            Originally posted by MAABORAN View Post
            Παιδιά φεύγουμε!!!!! έδωσε ο άντρας μου τη συνέντευξη και τον πήραν!.Επίσης μας είπαν ότι επειδή το επάγγελμα του Ηλία είναι περιζήτητο και δυσεύρετο στον Καναδά, μπορεί να κάνει αίτηση για υπηκοότητα από την πρώτη κιόλας μέρα...
            Η Καναδικη υπηκοοτητα ,απο πότε μπορει να ζητηθει απ την πρωτη μερα , αν το επαγγελμα του μεταναστη ,ειναι περιζητητο;....Άλλα λεει εδω κι εδω ...
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              jkostop, αν έχεις γνωστό και είναι διατεθημένος να ξοδέψει χρόνο και χρήμα για να σου κάνει sponsor την βίζα εργασίας ναι μπορείς να πας. θα πρέπει ο άνθρωπος αυτός να έχει επιχείρηση, να έχει κέρδη η επιχείρησή του αρκετά έτσι ώστε να δικαιολογήσει την ικανότητά της να σε πληρώνει και να αποδείξει στο καναδικό κράτος ότι δεν βρίσκει κάποιον που να κάνει οτι ξέρεις να κάνεις εσύ. αν δεν ανήκεις σε ένα από τα επαγγέλματα που ζητά ο καναδάς τότε είναι πάααααρα πολύ δύσκολο. το iec είναι μια μεγάλη βοήθει γιατί παίρνεις καναδική εμπειρία και έτσι βάση αυτής έχεις πεισσότερες πιθανότητες. όπως είπε και ο jimathens σε ένα άλλο thread σαν τουρίστας είναι παααααααρα πολύ δύσκολο να έρθεις.
              καλή τύχη
              The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

              Comment


                Originally posted by vertigo View Post
                Η Καναδικη υπηκοοτητα ,απο πότε μπορει να ζητηθει απ την πρωτη μερα , αν το επαγγελμα του μεταναστη ,ειναι περιζητητο;....Άλλα λεει εδω κι εδω ...
                Vertigo καλησπέρα!!
                Καταρχήν να σου πω πώς και μένα μου κίνησε την περιέργεια γιατί μου φάνηκε πολύ καλό για να είναι αληθινό... Έτσι λοιπόν επικοινώνησα με το προξενείο του Βανκούβερ μιας και στην περιοχή της British Columbia είναι η εταιρία και ένας κύριος μου εξήγησε ότι υπάρχει ένα "παραθυράκι" στο νόμο της πολιτείας (όχι όλου του Καναδά) που σου επιτρέπει να κάνεις αίτηση για υπηκοότητα αν εγγυηθεί για σένα ο εργοδότης σου... Βέβαια χρειάζεται πάρα πολλά χαρτιά κ φυσικά πρέπει να δώσεις εξετάσεις στη γλώσσα και στην ιστορία του Καναδά... Δεν το έψαξα περαιτέρω γιατί τώρα βιαζόμαστε να φύγουμε... Πηγαίνοντας όμως Καναδά το πρώτο που θα κάνω είναι να επισκεφτώ το προξενείο να μάθω περισσότερα... Σε ευχαριστώ για τις 2 παραθέσεις...

                Comment


                  Ειπαμε!! Καλη Συνεχεια εκει θα βρεθειτε....

                  Comment


                    Originally posted by MAABORAN View Post
                    Vertigo καλησπέρα!!
                    Καταρχήν να σου πω πώς και μένα μου κίνησε την περιέργεια γιατί μου φάνηκε πολύ καλό για να είναι αληθινό... Έτσι λοιπόν επικοινώνησα με το προξενείο του Βανκούβερ μιας και στην περιοχή της British Columbia είναι η εταιρία και ένας κύριος μου εξήγησε ότι υπάρχει ένα "παραθυράκι" στο νόμο της πολιτείας (όχι όλου του Καναδά) που σου επιτρέπει να κάνεις αίτηση για υπηκοότητα αν εγγυηθεί για σένα ο εργοδότης σου... Βέβαια χρειάζεται πάρα πολλά χαρτιά κ φυσικά πρέπει να δώσεις εξετάσεις στη γλώσσα και στην ιστορία του Καναδά... Δεν το έψαξα περαιτέρω γιατί τώρα βιαζόμαστε να φύγουμε... Πηγαίνοντας όμως Καναδά το πρώτο που θα κάνω είναι να επισκεφτώ το προξενείο να μάθω περισσότερα... Σε ευχαριστώ για τις 2 παραθέσεις...

                    γεια σου ,MAABORAN!
                    Eπειδη κυκλοφορουν πολλοι απατεωνες , ξαφνιαστηκα οταν διαβασα αυτο που εγραψες οτι σας ειπαν.
                    Οπως ειχες γραψει ,με διετες συμβολαιο θα παει ο αντρας σου -αρα μαλλον χωρις permanent Resident visa- και μου φανηκε περιεργο ,που εστω χωρις να ειναι μονιμος κατοικος -και για τον χρονο που οριζει ο Καναδας για να παρει καποιος υπηκοοτητα- ,του ειπαν οτι απ την πρωτη μερα ,μπορει να ζητησει υπηκοοτητα.

                    Σας ευχομαι ολα καλά να σας πανε στον Καναδα και να πραγματοποιηθουν ολα σας τα ονειρα!
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Originally posted by jack83 View Post
                      Οσο μεγαλη γραμματοσειρα και να βαλεις δεν αλλαζει κατι!
                      Ειτε με το προγραμμα IEC για Καναδα που συντομα το ξεκιναει και η Αμερικη με ενα διαβατηριο και ενα καθαρο μητρωο παιρνεις αδεια εργασιας για 1-2 χρονια! Οπως εχουμε ξαναγραψει ο Καναδας και η Αμερικη βγαλανε τα προγραμματα αυτα για να τραβηξουν τα μυαλα!!! 18-35 χρονων!!
                      Ασχετο με τον Καναδα, αλλα για ποιο προγραμμα λες για την Αμερικη? Για την προσωρινη εργασια? Υπαρχει καμια ελπιδα οτι θα ψηφιστει συντομα?

                      Comment


                        Σου απαντησα στο πμ.

                        Comment


                          Το νομοσχέδιο εγκρίθηκε από την γερουσία κατ’ αρχήν . Το πότε θα ψηφιστεί και θα εφαρμοστεί άγνωστο. (Για το 2013 δεν το βλέπω πάντως).

                          Comment


                            Canadiara, καταρχήν ευχαριστω για την απάντησή σου, κατά δεύτερον:
                            1) Είμαι στην λίστα με τα επαγγέλματα σε ζήτηση
                            2) Ο γνωστός μου δεν έχει επιχείρηση, είναι σε πανεπιστήμιο σε άσχετο αντικείμενο με το δικό μου
                            3) Είμαι >35 (δεν με παίρνει για το IEC)
                            4) Όχι δεν σκοπεύω να έρθω σαν τουρίστας ή γενικώς με παράνομο τρόπο...

                            Comment


                              Ερωτηση... για να αποφυγω τυχων μπερδεματα λογο "λυψων" Αγγλικων που γνωριζω.....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :D

                              Αντε και εχω μια Θεια στο Καναδα.... ( ειναι αδερφη της μητερας μου ) .... Την "φερνω βολτα" και οκ θελει να με καλεσει..... ΤΙ πρεπει να κανει η Θεια μου ? Να με καλεσει...οκ.....χαχα Αλλα επειδη ξεκινησε καποτε απο Ελλαδα εντελως αγραμματη και παραμενει αγραμματη.... Ποια ειναι η σειρα που θα τις πω να κανει?

                              Θα ειναι αρκετο το γεγονως "να με καλεσει συγγενης" ωστε να βρω εργασια "νομιμα" στο Καναδα? Επεισης θα πρεπει να καλεσει και την οικογενεια μου ή θα την καλεσω εγω με την σειρα μου ( συζυγος και 2 παιδια ) ?

                              Σας ευχαριστω :D

                              Comment


                                Μέχρι πρώτου βάθμου συγγενεια απ'οτι θυμάμαι μπορεί να σε καλέσει εαν δεν έχει επιχειρηση

                                Comment

                                Working...
                                X