Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά φεύγουμε!!!!! έδωσε ο άντρας μου τη συνέντευξη και τον πήραν!!! Μαζί με άλλους 7 τεχνίτες 6 χειριστές και αρκετούς οδηγούς. Μας το είπαν off the record και στις 10 του μήνα θα έρθουν τα επίσημα συμβόλαια... Επίσης μου βρήκαν και εμένα δουλειά, ημιαπασχόληση, 6 ώρες τη μέρα, 4 μέρες τη βδομάδα, 3 εβδομάδες το μήνα, στα γραφεία της εταιρίας για να διδάσκω ορολογία(Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.) στους Έλληνες... Βέβαια η δουλειά είναι για 9 μήνες αλλά μου είπαν ότι δεν πρόκειται να με αφήσουν χωρίς δουλειά...Επίσης μας είπαν ότι επειδή το επάγγελμα του Ηλία είναι περιζήτητο και δυσεύρετο στον Καναδά, μπορεί να κάνει αίτηση για υπηκοότητα από την πρώτη κιόλας μέρα... Μας ενημέρωσαν ακόμη και για τις πιο μικρές λεπτομέρειες της εργασίας και παρόλο που όλοι μου λένε να κρατώ μικρό καλάθι, σε θέμα απολαβών και δυνατοτήτων εμένα μου φαίνονται πολλά τα κεράσια.... Είμαι αρκετά λυπημένη που θα αφήσω τους δικούς μου, το σπίτι μου που ακόμα χρωστάμε και που με τόσο κόπο φτιάξαμε, το νοικοκυριό μου αλλά εδώ δεν βλέπω κανένα φώς στο τούνελ για να μείνουμε να το παλέψουμε... Πάμε λοιπόν στον παγωμένο Καναδά για να βρούμε το δικό μας ήλιο... Τα λεφτά είναι πολύ καλά απ' οτι μας λένε άτομα Καναδά που ρωτήσαμε, σπίτι κανονίζει η εταιρία, το μόνο που ίσως μας δυσκολέψει είναι ότι ο Ηλίας θα φύγει με τους υπόλοιπους αρχές Σεπτεμβρίου και εγώ τέλος Οκτωβρίου που θα έχει τελειώσει η εκπαίδευσή τους.... Αυτά...

    Υ.Γ. : τα έγραψα λίγο μπερδεμένα αλλά το μυαλό μου δεν έχει λογική και ειρμό τελευταίαααα

    Comment


      ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!
      Μην το σκεφτεσαι καθολου! Πιασατε τζακ ποτ!
      Οσα κι αν φησετε πισω την ηρεμια και την καλη ζωη που θα κανετε θα τα ξεχασετε συντομα ολα!
      Βεβαια την Ελλαδα την αφηνεις πισω αλλα ποτε δεν βγαινει απο μεσα σου!
      Διακοπουλες λοιπον στην Ελλαδα!
      Με το καλο και επισημα σας ευχομαι!

      Comment


        Originally posted by nor-gr View Post
        Καλησπερα σε ολους,

        Αν υπάρχει καποιος αποφοιτος σχετικος με IT και Voice over IP κ ενδιαφερεται για Τοροντο ας επικοινωνησει μαζί μου.
        Υπάρχει πιθανότητα να μπορέσουμε να βοηθήσουμε 1-2 άτομα που μπορούν και θέλουν μέσω του προγράμματος IEC να βρουν εργασία σε Καναδική εταιρία.

        Καλή Ανάσταση σε όλους και καλή τύχη!
        Μηπως υπαρχει ακομα αυτη η προσφορα εργασιας? Λεμε τωρα....χαχαχα :D

        Comment


          εγω ειμαι στη Γερμανια, αλλα ψηνομαι φουλ για ΙΤ κ VOIP ειναι παιχνιδακι αν εχεις κ εταιρια με πολυ καλα εργαλεια. πειτε μου ποτε φευγουμε

          Comment


            πολυ σωστα τα λες και εγω συμφωνω απολυτα.

            Comment


              ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ.. ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ? ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ? ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ?
              ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ!

              Comment


                Ασχετο με οσα λετε μεχρι τωρα , απλα επειδη η αγωνια μου ειναι μεγαλη γιατι το Σαββατο δινω εξετασεις ielts (σημερα εδωσα το speaking ) χρειαζομαι μερικες καλες ευχες γιατι ειδα οτι πιανουνε τοπο .Παντως οτι θα εφτανα τα 40 μου χρονια και θα αισθανομουνα ξανα σαν σχολιαροπαιδο δεν το περιμενα , πρεπει να δωσω ενα μεγαλο ευχαριστω στο κρατος που μας καταντησε ετσι , τουλαχιστον με εκαναν να θυμηθω τα σχολικα χρονια .
                Αν ειναι κανεις ακομα που θα δωσει το Σαββατο 17 Αυγουστου writing ευκαιρια να γνωριστουμε κιολας απο κοντα.
                Προκαταβολικα παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους !!!

                Comment


                  Καλη επιτυχια lamp72! Ευχομαι να σκισεις!!!!!
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    ευχαριστω πολυ jack83 Και εσενα BlackRed να ειστε καλα , θα επανελθω με αποτελεσματα , σας ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεται !!!

                    Comment


                      Επειδη δεν βρισκω ακρη με τιποτα για την περιπτωση μου , μηπως θα μπορουσαν εδω να δωσουν καποιοι καμια σωστη πληροφορια?

                      Ειμαι 54 ετων και η γυναικα μου 48 και θελουμε να παμε καναδα. Γνωριζουμε αρχικα οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο λογω ηλικιας γιατι δεν εντασομαστε σε κανενα προγραμα .

                      Εχουμε ομως γνωστο μας στο Τοροντο (οχι ομως συγγενη) που μπορει να αναλαβει την στεγαση μας και την συντησηρη μας για οσω καιρο θελουμε.
                      Μπορει να μας βρει και εργασια και ισως να μας στειλει και προσκληση εργασιας.

                      ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΟΜΙΜΑ

                      Ευχαριστω εκ των προτερων για οσους προσπαθησουν να βοηθησουν.

                      Comment


                        Originally posted by karanikos View Post
                        Επειδη δεν βρισκω ακρη με τιποτα για την περιπτωση μου , μηπως θα μπορουσαν εδω να δωσουν καποιοι καμια σωστη πληροφορια?

                        Ειμαι 54 ετων και η γυναικα μου 48 και θελουμε να παμε καναδα. Γνωριζουμε αρχικα οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο λογω ηλικιας γιατι δεν εντασομαστε σε κανενα προγραμα .

                        Εχουμε ομως γνωστο μας στο Τοροντο (οχι ομως συγγενη) που μπορει να αναλαβει την στεγαση μας και την συντησηρη μας για οσω καιρο θελουμε.
                        Μπορει να μας βρει και εργασια και ισως να μας στειλει και προσκληση εργασιας.

                        ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΟΜΙΜΑ

                        Ευχαριστω εκ των προτερων για οσους προσπαθησουν να βοηθησουν.
                        Φίλε μου ποτέ δεν είναι αργά για μια νέα αρχή . (Εξάλλου είσαστε και οι δυο νέοι) . Και εγώ είμαι 42 και τώρα ‘’φορτσάρισα’’ για να πάρω το IELTS και κατόπιν να φύγω όπως ‘όπως…. Θα σου πρότεινα λοιπόν να μιλήσεις με τον φίλο σου σε ότι αφορά το ‘’σπονσοράρισμα’’ και να μην χάνεις χρόνο. (Καλού κακού ρίξε και μια ματιά στο θέμα ‘’ μετανάστευση στην Manitoba’’ ). Εάν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι email me.

                        Comment


                          Sorry alla den exw ellinika se ayto to lap-top pou grafw!
                          Eimai 37 etwn ,teleiofoitos geoponias,den asxolithika epagelmatika me to antikeimeno alla idiwtika,mias kai 20 xronia asxoloume me ti gewrgia,ta gewrgika mixanimata(kataskeyes kai episkeyes)parelkomena kai trakter,odigos fortigo,trakter,kompina! ! episis douleyw kai san deytero ilektrosigolitis 15 xronia!panw apo 1 xrono diavazw prosektika to ti paizete me ekswteriko kai pleon,mias kai efaga mia megali sfaliara edw,apofasisa na dokimasw gia Kanada !
                          Pou mporw na psaksw gia douleia?
                          poia perioxi einai gewrgiki?
                          Yparxoun elpides?
                          Bevaia kai se kapoio sidirourgeio mporw na doulepsw aneta!
                          i Aravwniastikia mou exei 2 ptixia panepistimiou einai programatistria ipologistwn kai psixologos me aptesti gnwsi aglikwn!
                          gia ayti yparxei fws?pisteyw pio eukola apo emena!!!!
                          Tha sas eimai ypoxreos an mou apantousate na me katatopisete!

                          Se eyxaristw Kostas !

                          Comment


                            Τι παιζεται με τις βιζες? Αν ολα πανε καλα και ερθω,θα μπορεσω να μεινω η θα πρεπει να γυρισω και παλι να ερθω?

                            Comment


                              Ευχαριστω αλλα τι σπονσοράρισμα μπορει να μας κανει αφου δεν ειναι συγγενεις μας? Μονο αν μπορεσει να βρει καποιο εργοδοτη να μας στειλει προσκληση εργασιας (του εστειλα και τα βιογραφικα μας μηπως μπορεσει να μας βρει καμμια δουλεια)
                              ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ................ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ

                              Originally posted by Panvdlp View Post
                              Φίλε μου ποτέ δεν είναι αργά για μια νέα αρχή . (Εξάλλου είσαστε και οι δυο νέοι) . Και εγώ είμαι 42 και τώρα ‘’φορτσάρισα’’ για να πάρω το IELTS και κατόπιν να φύγω όπως ‘όπως…. Θα σου πρότεινα λοιπόν να μιλήσεις με τον φίλο σου σε ότι αφορά το ‘’σπονσοράρισμα’’ και να μην χάνεις χρόνο. (Καλού κακού ρίξε και μια ματιά στο θέμα ‘’ μετανάστευση στην Manitoba’’ ). Εάν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι email me.

                              Comment


                                Μετανάστευση στον Καναδά

                                Καλησπέρα σας όλους!!!Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με τη μετανάστευση και εργασία στον Καναδά.Εγώ και ο Αρραβωνιαστικός μου θέλουμε να μεταναστεύσουμε εκεί για να εργαστούμε.Εγώ είμαι θεολόγος και τελειώνω φέτος και το παιδαγωγικό πάτρας ως Δασκάλα.Θα έχω δύο πτυχία εντός ολίγου και ο αρραβωνιαστικός μου έχει επαγγελματικό δίπλωμα οδηγού για όλες τις κατηγοριές οχημάτων (εκτός λεωφορείο).

                                Εγώ όπως μου είπαν δεν μπορώ να βρω κάτι στον τομέα μου διότι για δασκάλους προτιμούν αγγλόφωνους και απο την άλλη ο αρραβωνιαστικός μου με το δίπλωμα του οδηγού μας είπαν οτι είναι δύσκολα να βρει κάτι διότι οι καιρικές συνθήκες εκεί (χιόνια,πάγος) διαφέρουν απ' οτι στην Ελλάδα και επομένως προτιμούν κάποιον με πειρα σε τέτοιες συνθήκες! Εμείς έχουμε κάποιον φίλο εκεί που είναι πρόθυμος να μας κάνει πρόσκληση για να εργαστούμε ως σερβιτόροι στο εστιατόριο που διαθέτει για λίγο καιρό και μετά βλέπουμε! Ευτυχώς την ξέρουμε την δουλειά γιατί σαν φοιτητές ο δίσκος πήγε σύννεφο!

                                Όπως μας είπε εκείνος πρέπει να βάλει αγγελία στην εφημερίδα και αν δεν βρει κάποιον απο εκεί τότε μπορεί να μας κάνει πρόσκληση. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Έστω οτι δεν βρει κάποιον και πάνε όλα καλά. Εγώ και ο αρραβωνιαστικός μου πρέπει να περιμένουμε πρώτα την πρόσκληση και μετά να αρχίσουμε οποιαδήποτε διαδικασία π.χ. συγκέντρωση δικαιολογητικών κλπ ή πρέπει να ξεκινήσουμε απο τώρα ακόμα και αν ο φίλος μας δεν είναι έτοιμος ακόμα να μας κάνει πρόσκληση;

                                Παιδιά, ελπίζω να μην σας κούρασα!περιμένω με αγωνία την απάντησή σας!!
                                Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

                                Comment

                                Working...
                                X