Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Aν κατάλαβα καλά, για να μπεις στην χώρα δεν ειναι προβλημα...ομως για να δουλεψεις χρειαζεται work permit...ΑΥΤΟ πως μπορει να γινει απο το Ιντερνετ? ποσα βιογραφικα στελνονται απο χιλιαδες που βρισκονται σε απογνωση για δουλεια και πως θα τα δει ο εργοδοτης? Αλλιως μονο μέσω συγγενη Ελληνα που θα μπει στην διαδικασια να επιλεξει ΕΣΕΝΑ μονο....

    Comment


      #47
      ακριβως....

      γιατι να προτημησει εμενα απο την αλλη ακρη της γης που δεν με εχει δει καν για να μου παρει μια συνεντευξη, που δεν γνωριζει την εγγυροτητα των πτυχιων ή οτιδηποτε αλλο του παρουσιαζω?

      πιο ευκολο, ελενχομενο και με μικροτερο ρισκο ειναι να παρει καποιον που εχει μπροστα του....

      αρα, αν δεν εχεις γνωστο ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια απο ελλαδα μεσω ιντερνετ και μονο

      Comment


        #48
        καλημερα και απο εμενα

        Θα ηθελα να χαιρετισω ολα τα παιδια του φορουμ μιας και τωρα μπηκα για πρωτη φορα.

        Εγω ειμαι ΕλληνοΚαναδος και ζω στην Ελλαδα ολα μου τα χρονια.
        Με την καναδικη υπηκοοτητα που εχω λεω σε λιγο καιρο να φυγω για τον Καναδα σε αναζητηση καποιας καλυτερης τυχης μιας και εδω ... δεν βλεπω φως!!!

        Σαν βασικη μου σκεψη ηταν το Μοντρεαλ αλλα δεν μιλαω Γαλλικα και ετσι λεω για Τοροντο.

        θα ηθελα αν καποιος απο εσας ξερει να μου πει τι δικαιωματα εχω σαν Καναδος.

        Ευχαριστω και θα επανελθω!!!

        Comment


          #49
          Είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός με 5 χρόνια εμπειρία σε κατασκευαστικές εταιρείες, το θέμα είναι ότι θεωρώ σχεδόν απίθανο να βρω εργοδότη ο οποίος θα με σπονσονάρει. (συμφωνώ απόλυτα με όλα οσα γράφει ο Samv) Επίσης δεν έχω κάποιον συγγενή εκεί ούτε καναδή υπήκοο να παντρευτώ. Έχοντας λοιπόν αυτά σαν δεδομένα και με αυτά που διαβάζω «θεωρώ» ότι ο μόνος τρόπος για να πάω εκεί είναι να γραφτώ σε κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα και ίσως μετα από εκεί μπορέσω ευκολότερα να βρω δουλειά κτλ.
          Το ερώτημα μου είναι,
          Είναι αυτό εφικτό να γίνει?ή το μόνο που θα καταφέρω είναι να χάσω χρόνο και χρήμα και αν και όταν με το καλο πάρω μεταπτυχιακό, μου πούν από εκεί είναι η πόρτα ?

          Comment


            #50
            Καλησπέρα σε όλους
            Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα τα φώτα σας (αν ευκαιρείτε ) .
            Είμαι μηχανικός δομικών έργων από (ΤΕΙ) και η σύζυγος μου δασκάλα δημοτικής εκπαίδευσης (Πανεπιστήμιο ) η οποία έχει και την καναδική υπηκοότητα.
            Σκεφτόμαστε να πάμε Καναδά γιατί εδώ (Ρόδο ), δεν πάμε καλά… όπως πολύ κόσμος….
            Για την σύζυγο μου τα πράγματα είναι πιο εύκολα γιατί υπάρχει ζήτηση για δασκάλες σε Ελληνικά σχολεία, τυχαίνει και είναι ο πατέρας της συζύγου μου και η αδελφή της εκεί.

            Όσο αφορά έμενα, γνωρίζει κανείς τι παίζει με πτυχίο ΤΕΙ ?
            Η διαδικασία αναγνώρισης είναι χρονοβόρα ? πόσο δύσκολες είναι οι εξετάσεις σε σύγκριση με τα Ελληνικά δεδομένα λαμβάνοντας υπ όψιν ότι έχουν διαφορετικό σύστημα δόμησης?
            Γνωρίζω καλά Αγγλικά αλλά δεν έχω κάποια πιστοποίηση, Γαλλικά δεν ξέρω τίποτα, προϋπηρεσία έχω περίπου 4 χρόνια σαν μηχανικός ( ελεύθερος επαγγελματίας) με αρκετές οικοδομικές άδειες στο ενεργητικό μου.
            Ευχαριστώ.

            Comment


              #51
              Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα την βοήθεια σας για τα βήματα που πρέπει να κάνω για να πάω μόνιμα και νόμιμα στον Καναδά (παντρεμένος και με δυο παιδιά 12 και 8 ετών ) .
              Έχει ένα θειο η σύζυγος και θα μου κάνει πρόσκληση και τα δυο του παιδιά , επίσης μου είπε ότι είναι σημαντικό που η κόρη του έχει δικό της σπίτι ( ο θειος και ο γιος μένουν και οι δυο σε ενοίκιο ) .
              Από δουλεία είμαι επαγγελματίας οδηγός και ηλεκτροσυγκολλητής .
              Ευχαριστώ Δημήτρης

              Comment


                #52
                Paidia kai egw zw kai ergazomai ston kanada.me ena kalo dikigoro uparxoun polla parathura na metanasteysei kaneis,to pio eukolo einai na vreis mia etairia na se kanei sponsor,prosoxi omws oti lamogia i paranomia ston kanada den xarizete kai epelasesai monima

                Comment


                  #53
                  απολυτα σωστος!

                  Comment


                    #54
                    Σίγουρα δεν πάω να κάνω καμία λαμογια γιαυτο και ρωτώ και προσπαθώ όσο μπορώ να σιγουρέψω τόσο την νόμιμη παραμονή μου όσο και της οικογενείας μου στον Καναδά .
                    Γιαυτο θα ήθελα εάν γνωρίζετε : θα μου κάνουν τρία άτομα ξεχωριστά πρόσκληση (θειος και δυο ξαδέλφια ) μπορώ να δουλέψω ?
                    Παίζει κάποιο ρόλο που η ξαδέρφη έχει δικό της σπίτι ? (μου είπαν ότι είναι θετικό)
                    Μετά από πόσο καιρό μπορώ να φέρω την γυναίκα και τα παιδιά μου ?

                    Ευχαριστώ .
                    Περιμένω με αγωνιά τις απαντήσεις σας , Δημήτρης .
                    Εάν όλα πάνε καλά τον Απρίλιο θα είμαι στο Τορόντο .

                    Συγνώμη εάν σας κουράζω αλά ώρες ώρες με παίρνει από κάτω .

                    Comment


                      #55
                      file thano kai egw ergazomai kai zw ston kanada.an i etairia sou exei kanei proklisi tha kathisterisei ligaki oli i diadikasia,epeidi metanastevei xiliades kosmos apo pantou oi xronoi anamonis einai arketoi mines

                      Comment


                        #56
                        Καλησπέρα,

                        Επειδή τώρα ξεκινάω διαδικασιες να σπονσοράρω την κοπέλα μου για να πάμε Καναδά, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιον πράκτορα ή δικηγόρο γοα να σπευθυνθώ και να αναλάβει τις διαδικασίες κ με βοηθήσει;
                        Αναγνωρισμένο πράκτορα ή εξουσιοδοτημενο.
                        Αν θέλει ας στείλει μηνυμα αν δεν μπορεί να ποσταρει.

                        Ευχαριστώ.
                        Καλη χρονια

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by pantel10 View Post
                          Καλησπέρα,

                          Επειδή τώρα ξεκινάω διαδικασιες να σπονσοράρω την κοπέλα μου για να πάμε Καναδά, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει κάποιον πράκτορα ή δικηγόρο γοα να σπευθυνθώ και να αναλάβει τις διαδικασίες κ με βοηθήσει;
                          Αναγνωρισμένο πράκτορα ή εξουσιοδοτημενο.
                          Αν θέλει ας στείλει μηνυμα αν δεν μπορεί να ποσταρει.

                          Ευχαριστώ.
                          Καλη χρονια

                          Καλη σου ημερα φιλε.
                          Απο οτι μπορω να φανταστω εισαι υπηκοος Καναδα και θελεις να σπονσοναρεις την κοπελα σου (δεν ειστε δεσμευμενοι σωστα?) ενω και οι δυο μενετε ελλαδα... επεσα μεσα?

                          Αν ειναι ετσι δεν χρειαζεστε δικηγορο... ακολουθειτε τα βηματα που σας λεει το επισημο site του immigration και δεν εχετε να φοβηθειτε κατι.
                          Δυο πραγματα ειναι σημαντικα.... να ειστε με την κοπελα σου μαζι πανω απο 2 χρονια.... και το σηματικο να ΜΠΟΡΕΙΤΕ να αποδειξετε οτι ειστε μαζι... αν εισασταν δεσμευμενοι (γαμος) τοτε ολα θα ηταν παιχνιδακι...

                          πληροφοριες εχουν ηδη αναφερθει στο φορουμ (κανε μια βολτιτσα και θα τις βρεις) και φυσικα ξεκινας απο εδω:
                          Sponsor your spouse, partner or children

                          οτι χρεισατεις μακαρι να μπορουμε να βοηθησουμε... εδω θα ειμαστε!!!

                          για που σκεφτεστε με το καλο????

                          Comment


                            #58
                            Αδερφε σε ευχαριστω για την απαντηση. Μοντρεαλ θα παμε.
                            Τα εχχω τσεκαρει απλα σκεφτηκα να εβρισκα καποιον ωστε να μην μου ξεφευγε κμ λεπτπμερεια, αλλα αν ειναι τοσο ευκολο το ξεκιναω..
                            Κιολας δεν ξερω σκεφτομαι να κανω πολιτικο γιατι κοιταξα τι παιζει να σπονσοραρεις σαν συντροφο κ θελει αποδειξεις τις οποιες δεν ξερω κ αν εχω ολες..κοινους λογαριασμους κ ολα αυτα.. Ειμαστε 4 χρονια μαζι αλλα πιστευω με εναν πολιτικο γινονται ακομα πιο ευκολα ολα.
                            Αν κανω καπου λαθος διορθωσε με..
                            Σε ευχαριστω πολυ κ παλι κ χρονια πολλα!

                            Comment


                              #59
                              φιλε ΠΡΟΣΟΧΗ θελει οταν συμπληρωνεις τα χαρτια σου.... αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα (ποινικο μητρωο, γνησιοτητα γαμου, θεμα υγειας...) τοτε δεν εχετε να φοβηθειτε τιποτα εκτος απο την αποδειξη οτι η σχεση σας ειναι γνησια

                              καλη επιτυχια και πες μας τα νεα σου
                              ΥΓ: μεγαλη βοηθεια αλλα στα αγγλικα θα βρεις και εδω Family Class Sponsorship

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by samV View Post
                                φιλε ΠΡΟΣΟΧΗ θελει οταν συμπληρωνεις τα χαρτια σου.... αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα (ποινικο μητρωο, γνησιοτητα γαμου, θεμα υγειας...) τοτε δεν εχετε να φοβηθειτε τιποτα εκτος απο την αποδειξη οτι η σχεση σας ειναι γνησια

                                καλη επιτυχια και πες μας τα νεα σου
                                ΥΓ: μεγαλη βοηθεια αλλα στα αγγλικα θα βρεις και εδω Family Class Sponsorship
                                Προβληματα αλλα ευτυχως δεν υπαρχουν..
                                Για αυτο ακριβώς είπα οτι ισως θα ητανε πιο ευκολο με εναν πολιτικο γαμο, διοτι για να αποδειξεις σχεση θελει κοινους λογαριασμους και ενοικια κ αλλα τετοια τουλαχιστον τον τελευταιο χρονο, και αυτα δεν τα εχουμε. Αυτοι δεν ειναι βασικα οι τροποι να αποδειξεις σχεση;
                                Με γαμο εχεις το πιστοποιητικο κ αυτο ειναι.
                                Παλι ευχαριστω για την βοηθεια

                                Comment

                                Working...
                                X