Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ΣΤΕΛΙΟΣ View Post
    Καλημέρα σας γραφω απο θεσσαλονικη ειμαστε 3 αδερφια 26,16,21 ο πατερας μου ειναι προσφατα ανεργος και τα 2 τα μεγαλα αδερφια μου θελουνε να μεταναστευσουνε στον Καναδα για ενα καλυτερο μελλον. Υπαρχει καποιος τροπος να ερθουν για εργασια για να βοηθησουν την οικογενεια..

    ευχαριστω πολυ
    Μια εικονα μπορεις να εχεις παρακατω:


    Originally posted by spyros38 View Post
    Είναι γνωστό οτι για να μπορέσει να μεταναστευσει κάποιος νόμιμα στον Καναδά θα πρέπει είτε να του κάνουν πρόσκληση μέσω κάποιας θέσης εργασίας ,είτε να έχει διαβατήριο ,είτε να σπουδάσει εκεί.Δεν αναφέρομαι σε κάποιον που κρατά ήδη καναδέζικο διαβατήριο ,αυτός μπορεί να πάει και να φύγει απο εκεί ότι ώρα επιθυμεί.Βασική προυπόθεση για να μεταναστευσει κάποιος στον Καναδά είπαμε έιναι το να έχει jpo offer.Αυτό ισχύει σε όλο τον Καναδά ,σε όλες τις πολιτείες με μιά εξαίρεση : την πολιτεία της Manitoba.Υπάρχει συγκεκριμένα μια διαδικασία κατα την οποία συμφωνείς να κάνεις μια διερευνητική επίσκεψη εκεί και εν συνεχεία να σου χορηγηθει μόνιμη κατοικία (Permanent Residency).Απο τα λίγα που έχω διαβάσει είσαι υποχρεωμένος να μείνεις εκεί για τα 2 πρώτα έτη.Στο Νότιο τμήμα της πολιτείας της Manitoba υπάρχει μια πόλη περίπου 8000 κατοίκων που ονομάζεται Morden .Για την συγκεκριμένη πόλη τα πράγματα είναι ακόμα ποιό έυκολα.Το επίπεδο των αγγλικών που απαιτούνται είναι σχετικά χαμηλό και ισχύει η δεσμευση των 2 ετών.Για το πρόγραμα της πολιτείας εδώ Immigration Home | Immigrate to Manitoba, Canada και για το πρόγραμμα της συγκεκριμένης πόλης εδώ City of Morden | Immigrate to Morden .
    http://www.surfingreece.piczo.com/
    http://bboardingreece.wordpress.com/author/bodyboardingreece/

    Comment


      καλημερα θελω περισσοτερες πληροφοριες αν γινετε.. Και εχω ακουσει οτι στο Τοροντο οτι υπαρχει ενας δικηγορος που μπορει να βοηθησει σε θεματα μεταναστευσης..

      περιμενω απαντηση σας ευχαριστω

      Comment


        Υiannis rasta γεια και σε ευχαριστώ για τις αναρτήσεις που κάνεις .Πριν 1 μήνα περίπου είχα διαβάσει σχετικά για την περιοχή της Manitoba αλλά δεν έδωσα σημασία. Συγκεκριμένα είχα βρει στο internet αυτό το post:

        << Και, εντελώς πληροφοριακά: Για ακόμη μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνετε μόνιμα, δοκιμάστε στις περιοχές Manitoba, Saskatchewan. Υπάρχει εκεί μία οργάνωση από Έλληνες, Ιταλούς, Ισπανούς κ.λ.π. που βοηθάει εντελώς αφιλοκερδώς όποιον Έλληνα θέλει να μεταναστεύσει στον Καναδά>>.

        Το είχα αποθηκεύσει αλλά δεν το πήρα στα σοβαρά. Χάρη στην ανάρτηση σου άρχισα να το ψάχνω από εχθές και πραγματικά ισχύει. 1000 ευχαριστώ ! Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να έχω κάποιες περισσότερες πληροφορίες.

        Comment


          Originally posted by yiannis rasta
          Μια εικονα μπορεις να εχεις παρακατω:

          Comment


            Paidia bohtheia einai pelagomenos den Mporo na bro pout hyena douleia k einai poli duskola na bro kapoion na Mou Kanei prosklisi na meino sto Toronto einai apogohteumenos exo edo k duo meres rotator pantos k den thelei kanenas na me Parsi stin douleia ,bre mono k mono na Mou Kanei prosklisi k na bro allou douleia einai para poli duskola Mallon tous 6mines edo tha tis galore sto spiti ouffff tha skaso den ksero pou na koi takao please helpppppppppppp

            Comment


              Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω.
              Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

              Comment


                Originally posted by Panvdlp View Post
                Υiannis rasta γεια και σε ευχαριστώ για τις αναρτήσεις που κάνεις .Πριν 1 μήνα περίπου είχα διαβάσει σχετικά για την περιοχή της Manitoba αλλά δεν έδωσα σημασία. Συγκεκριμένα είχα βρει στο internet αυτό το post:

                << Και, εντελώς πληροφοριακά: Για ακόμη μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνετε μόνιμα, δοκιμάστε στις περιοχές Manitoba, Saskatchewan. Υπάρχει εκεί μία οργάνωση από Έλληνες, Ιταλούς, Ισπανούς κ.λ.π. που βοηθάει εντελώς αφιλοκερδώς όποιον Έλληνα θέλει να μεταναστεύσει στον Καναδά>>.

                Το είχα αποθηκεύσει αλλά δεν το πήρα στα σοβαρά. Χάρη στην ανάρτηση σου άρχισα να το ψάχνω από εχθές και πραγματικά ισχύει. 1000 ευχαριστώ ! Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να έχω κάποιες περισσότερες πληροφορίες.
                Πολυ το χαρηκα φιλε μου - ειναι αξιολογο που βρηκες ακρη !!!
                Μακαρι να βρεις και περισσοτερα νεα και να γραψεις και 'συ με την σειρα σου μηνυμα που θα βοηθησει - γιατι οχι και 'μενα !!!
                Βεβαια εγω ψαχνω για Νορβηγια αλλα δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο παρα μονο το υψηλο βιοτικο επιπεδο της χωρας.
                Απο δουλεια και 'γω στον αερα ειμαι οποτε ολα ειναι πιθανα.
                Ευχομαι να καταφερεις πολλα περισσοτερα συντομα και να πετυχεις τους στοχους σου - Aloha bro - keep in touch !!!
                http://www.surfingreece.piczo.com/
                http://bboardingreece.wordpress.com/author/bodyboardingreece/

                Comment


                  Νίκο σε καταλαβαίνω. Όλοι μας στο ίδιο πλοίο είμαστε. Κάνε υπομονή. Το θέμα του εξωτερικού είναι χρονοβόρο . Πρέπει να κάνεις υπομονή και να μην απελπίζεσαι. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι εάν βρίσκεσαι στην Ελλάδα ή όχι .. ! ??

                  Comment


                    Originally posted by ΣΤΕΛΙΟΣ View Post
                    καλημερα θελω περισσοτερες πληροφοριες αν γινετε.. Και εχω ακουσει οτι στο Τοροντο οτι υπαρχει ενας δικηγορος που μπορει να βοηθησει σε θεματα μεταναστευσης..

                    περιμενω απαντηση σας ευχαριστω
                    Στέλιο ο μόνος δικηγόρος που ξέρω ( έως σήμερα) είναι Καναδός και ονομάζεται David Cohen. Θα τον βρείς εδώ :
                    Canada Immigration - Information on Immigration to Canada

                    Έως και σήμερα δεν κατάφερα να βρω κάποιον Έλληνα που ασχολείται με θέματα μετανάστευσης . Περιμένω ορισμένα e-mails από τον Καναδά αλλά δεν γνωρίζω εάν πάρω κάποια απάντηση. Εάν θες μπορείς να ψάξεις εδώ : (Βάλε τα κριτήρια που θες. Πχ state etc.. HCLA - Hellenic Canadian Lawyers' Association - Lawyer Referral Network

                    (Μόλις πετύχω τον πρώτο Έλληνα θα ενημερώσω το patriotaki).

                    Comment


                      Καλημερα απο Τοροντο...
                      Ξερω ελληνιδα δικηγορο που ασχολείτε με θέματα μετανάστευσης είναι στο Τορόντο και έχει αναλάβει και την δικιά μου περίπτωση. Είναι πολύ καλή και μιλάει και Ελληνικά και είναι διαπυστευμένη απο το υπουργείο μετανάστευσης. Όποιος θέλει στοιχεία να μου στείλει pm.

                      Comment


                        alexandros23 Αν μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες κάποιο email ή το τηλέφωνο της θα βοηθήσεις πολύ. Το λέω αυτό για να μπορούν να το βρουν και άλλα πατριωτάκια.
                        Αν τα όνειρα σου δεν πραγματοποιούνται μην απογοήτευσε, άλλαξε όνειρα είναι δωρεάν.

                        Comment


                          Το mail της ειναι το dina@kosmosimmigration.ca αλλα μου εστειλε και αυτο... However, before they contact me, if they are between the ages of 18-35, I would recommend that they look into applying for a work permit through the International Experience Class first. It's the easiest way to come to Canada to work for up to 12 months. The application process is very straight forward and they won't need my assistance, so it will be much cheaper for them if they qualify. There are currently 103 places left, so if they're eligible and interested, they should apply as soon as possible.

                          Here is the link to the program: HTTP Error 404 - Not Found / Erreur HTTP 404 - Non trouvé canada_experience/index.aspx

                          Otherwise, I would be happy to assist and you can provide them with my contact details.

                          Comment


                            auto to ksero xoris na pao se dikigoro gia to programma 18-35x

                            Comment


                              Αλέξανδρε σε ευχαριστούμε πολύ.

                              Comment


                                Originally posted by Nikos72 View Post
                                auto to ksero xoris na pao se dikigoro gia to programma 18-35x
                                Γεια σου Νίκο. Εγώ είμαι 41-στα 42 . So what ! . Αυτό που γράφει η δικηγόρος είναι ότι λόγω φόρτου εργασίας και εφόσον είσαι έως 35 ετών , μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία και μόνος σου για το συγκεκριμένο πρόγραμμα / προγράμματα για ηλικίες έως 35 ετών (εφόσον πληροίς τα κριτήρια) και να γλυτώσεις έτσι τα περιττά έξοδα. Σε περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να κάνει τα χαρτιά μόνος του, τότε μπορεί να επικοινωνήσει μαζί της για να ξεκινήσει την όλη διαδικασία η ίδια.

                                Μπορώ να σου πω ότι από το μήνυμα της και μόνο φαίνεται ότι είναι πολύ καλή και κατανοεί το μαύρο μας το χάλι εδώ. Δηλαδή δεν εκμεταλλεύεται τις ανάγκες των συμπατριωτών της. Σου λέει απλώς πως δεν χρειάζεται να ξοδευτής για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πρόγραμμα. Ως δικηγόρος του immigration (θέματα μετανάστευσης ) αναλαμβάνει όπως και όλοι οι άλλοι δικηγόροι που ασχολούνται με αυτό το αντικείμενο τα πάντα σε θέματα μετανάστευσης.

                                Comment

                                Working...
                                X