Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να μια ενδιαφέρουσα ερώτηση για αυτούς που έχουν την εμπειρία:

    1) Τι γίνεται όταν τελειώσουν οι 12 μήνες του IEC και έχεις fulltime job στον Καναδά, και τι γίνεται όταν δεν έχεις;
    Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
    https://pablitogreco.com

    Comment


      Διαδικασία μετανάστευσης

      Γεια σας! Λέγομαι Αθηνά είμαι 21 και ζω στη Θεσσαλονίκη, σπουδάζω στο τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης του ΑΤΕΙ και παράλληλα κάνω μαθήματα αγγλικών σε παιδιά. Σκεφτόμαστε με τον φίλο μου, ο οποίος τελειώνει φέτος ΙΕΚ μαγειρικής, να μεταναστεύσουμε στον Καναδά για δουλειά μετά από 1,5 χρόνο. Πήρα στην Καναδική Πρεσβεία αλλά μου είπαν οτι δεν μπορούν να βοηθήσουν. Οπότε ψάχνω όπου μπορώ για πληροφορίες αλλά ως τώρα έχω μπερδευτεί!
      Αν μπορούσατε να απαντήσετε σε μερικές απορίες που έχω θα με διευκολύνατε πολύ!
      Καταρχάς πόσα χρήματα θα χρειαστούμε για όλη τη διαδικασία (βίζα, μεταφράσεις, έξοδα για έκδοση εγγράφων κτλ) πριν πάμε εκεί;
      Πόσο χρόνο θα μας πάρει η διαδικασία αν έχουμε και πρόσκληση εργοδότη;
      Πρέπει να δώσουμε κάποια συνέντευξη; και αν ναι, που;
      Πόσα χρήματα θεωρείτε οτι χρειαζόμαστε για το πρώτο διάστημα εκεί;
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

      Comment


        Γεια σου Αθηνα και καλως ηρθες στο πατριωτακι! Καταρχας να σου πω οτι σπουδασαμε στο ιδιο τμημα (εγω στην Ιεραπετρα) και οτι το πτυχιο μας ειναι αντοιστιχο με bachelor 4 χρονων στον Καναδα Το δικο μου το αναγνωρισα πριν λιγες μερες.

        Στα της μεταναστευσης, μαλλον με το IEC θα ερθετε που ανοιγει σε ενα μηνα. Ολες οι πληροφοριες ειναι εδω. Καλο διαβασμα και καλη επιτυχια!
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          Σε ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω σου πάνε όλα καλά!
          Και εσύ Καναδά θέλεις να πας?

          Comment


            Originally posted by athinabap View Post
            Σε ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω σου πάνε όλα καλά!
            Και εσύ Καναδά θέλεις να πας?
            Σε ευχαριστω πολυ! Ειμαι Καναδα εδω και 1μιση χρονο με το IEC.
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι κι εγώ τη μετανάστευση στον Καναδα - συγκεκριμένα στο Βανκούβερ - και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, γιατί το site της Καναδικής κυβέρνησης μάλλον με μπέρδεψε παρά με βοήθησε.
              Είμαι 36 ετών. Επισκέφθηκα το Βανκούβερ τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε. Κατά την παραμονή μου εκεί, συναντήθηκα με κάποιον υποψήφιο εργοδότη. Δεν έχω πρόσκληση, αλλά αν τη ζητήσω από τον συγκεκριμένο, θα την πάρω. Εκτός από το θέμα της δουλειάς, έχω σχέση με Καναδό υπήκοο, ο οποίος διαμένει στο Βανκούβερ. Έχουμε συζητήσει τις δυσκολίες και αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε γάμο, ώστε να είναι ευκολότερη η όλη διαδικασία.
              Επειδή είμαι αρκετά χρόνια άνεργη, θα ήθελα να ξεκινήσω να εργάζομαι το συντομότερο δυνατόν. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:
              1. Από θέμα χρόνου, γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο χρειάζεται να εκδοθεί η βίζα εργασίας και πόσο η άδεια παραμονής μετά από γάμο;
              2. Για να βγάλω προσωρινή βίζα εργασίας, πρέπει να έχει εκδοθεί η άδεια παραμονής ή όχι;
              3. Μπορώ να υποβάλω την αίτηση ενώ είμαι στον Καναδά, ή θα πρέπει να επιστρέψω στην Ελλάδα;

              Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και στη διάθεσή σας για τυχόν διευκρινήσεις.
              Μαρία

              Comment


                Καλησπερα στην παρεα και ειναι η πρωτη φορα που γράφω.......... διάβασα παρα πολλα, θελω να πω και εγω την ιστορία μου και μερικά πράγματα.

                Πριν απο ενα μήνα ηρθα στον καναδά (Montreal - Quebec) σαν τουριστας με την θεια μου που ζει στον Καναδά απο το 71 (αδερφη της μητέρας μου) εβγαλα το διαβατήριο μου μπήκαμε στο αεροπλάνο και ήρθα, στο αεροδρόμιο ερωτήσεις πολλες, πως, τι και γιατί, οι απαντησεις μου για τους 6 μηνες που θα κατσω σαν τουριστας ηταν.
                Η δουλεια μου εχει σχεση με εστιατόρια και δουλευω τα καλοκαιρια στην Ελλαδα αρα δεν αφησα καμια δουλεια, ηρθα για να δω θειες και θειους και υπεύθυνη θα ειναι η θεια μου απο θέμα σπιτιού φαγητού και ασφάλειας (ειχα βγάλει εισιτήριο επιστροφής σε 6 μήνες και ειχα κάνει για καλο και για κακο μια ασφάλεια στον Καναδά για ατύχημα)
                Μετα της γιορτες θα παω σε δικηγόρο για να κουβεντιάσω τι μπορω να κανω για να κατσω για εργασια, εχω απο δικο μου πρόσωπο πρόταση για δουλεια και θα πει οτι με θελει γιατι γνωρίζω απο Ελληνική κουζινα και απο Ελληνικά προϊόντα και λογο της δουλειας που έχει στον καναδα με θέλει.
                Μολις πάρω απαντήσεις απο τον δικηγόρο στο θέμα τι πρέπει να κάνω η τι παραθυράκια υπάρχουν θα σας πω 100%

                Τωρα απο θεμα κρυου παρα πολυ αν και δεν εχω ζησει ακομα τα -25 αλλα μονο μεχρι -12 ........ για μενα ηταν οκ που μου αρεσει ο χειμωνας και το κρυο, καμια σχεση ομως με το κρυο της Ελλαδας, ειναι πιο βαρη και το παλευεις.
                Τα σπιτια πολυ ζεστα και απο θεμα μετρο και λεωφορεία υπάρχει οργάνωση, βλέπεις σεβασμο και καλους τρόπους συμπεριφοράς και ας ζουνε πολλές φυλές Ανθρώπων μαζι (ειναι φοβερό) δεν βλεπεις τρελους οδηγούς με κινητά στα χερια και χωρις ζωνη ασφάλειας και στο σημα ΣΤΟΠ λεμε ΣΤΟΠ οχι να τσουλάει το αμαξι και να κοιτάμε δεξια αριστερα, ακομα και σε σημεία που ειναι ερημιά ακόμα και εκει σταματάνε.
                Στο Quebec βλεπεις ενα μετρο κατασκευής του 60 και λες δεν ειναι δυνατόν, τα μηχανήματα για τα χιόνια δουλεύουν ολο το βράδυ ετσι ωστε το πρωι οι δρόμοι να ειναι οκ, σκουπιδια δεν πετας οποτε γουστερεις εσυ, εκει που μενω εγω μονο καθε Τριτη και Πεμπτη, ΑΔΕΣΠΟΤΑ πουθενα και ειναι κατι που μου αρεσει και το απίθανο ειναι τα σκιουρακια, εγω τα εχω καθε πρωι μπροστά στο παράθυρο μου και μου φτιαχνόμουν την ημερα με τα παιχνίδια τους.
                Παμε τωρα στην πραγματικοτητα, αν ακουτε για μισθούς για 1200 και 1600 $ μην κάνετε χαρουλες, εχει μεγαλους φορους TAXIS και τα ενοικια οχι τοσο φτηνά, παράδειγμα αν περνεις 16$ την ωρα το κρατος τα σου παρει απο 6 μεχρι 8 $ αναλογα την πολη, διαφορετικα το Montreal απο Τoronto.
                Τα φαγητά και τα σουπερ μαρκετ φωτιά σε σχέση με Ελλαδα, τιμη φέτας η φασολάκια, φρούτα, γενικα οτι ξέρουμε απο Ελλαδα το ξεχνάμε, τα τυρια ειναι Χρυσος ΕΔΩ.
                Απλα εδω που ζω βλεπω οτι ειμαι σε μια όμορφη ήσυχη χωρα που μπορω να πω με το χερι στην καρδια οτι ειναι να κάνεις οικογένεια, ξερεις οτι τα παιδια σου θα πανε σε σχολείο και οχι σε Μπ@@@@@ οτι αν εχει το παιδι σου κάποιο πρόβλημα θα το δουνε και θα πρέπει να παει σε κάποιο αλλο τμήμα (παράδειγμα γλωσσολογία) οτι δεν θες λεφτα για φροντιστήριο και εδω αν ενα παιδι δεν παει πανεπιστήμιο απο το λυκειο που έχουμε εμεις μπορεί να βγει με ενα χαρτί ειδικοτητας, απο υγεία και σύνταξη δεν κάνω κουβέντα, βλεπεις πολυ αστυνομία στο δρομο και παντού, οχι για να ψαχνουν πιτσιρίκια για ενα τσιγάρο αλλα για την προστασία του κοσμου οταν γίνει κατι μαζεύονται απο το πουθενά 2 και 4 περιπολικά και πολυ ευκολα σε δυσκολες περιπτωσης τον βγαζουν απο το αμαξι και αμεσως χειροπέδες, δεν εχει μαγκιες εδω

                Θα σας γραφω συνεχεια οτι βλεπω και οτι ζω και οταν θα εχω νεα μετα της γιορτες θα σας πω το τι πρεπει σε περιπτώσεις οπως την δικια μου


                Comment


                  Originally posted by Giannis_drama View Post
                  Opos poli sosta eipe i canadiara yparxoun kai oi eksaireseis apo ellines edo pera kai eimai tyxeros pou gnorisa kapoious apo aytous kai tyxainei kai o anthropos pou me efere edo pera na einai kai aytos eksairesei dioti 40 xronia ston canada exei magazia kai epixeiriseis kai vlepo atoma pou doyleyan gia ayton na erxontai na ton xairetane kai na mou lene to poso tyxairos eimai pou douleyo gia ayton dioti den kseroun oti exoume kapoia siggeneia.
                  Douleies exei para polles na kaneis simfono to thema einai ean theleis na kaneis kati pou se eyxaristei (den einai ellada edo pera edo exeis aytin tin politeleia kapoies fores) kai ena parapano ean exeis thisiasei kapoia xronia tis zois sou na to spoudaseis to antikeimeno ayto. ego me work permit edo pera exo kanei pano apo 10 diaforetikes douleies kai sinexeizo na kano kathe mera toulaxiston 2.
                  Se ayto pou anaferthikes oti theloun oi ellines na paroun to aima tous piso giati kanane lantza kai tous koroideyane opos les ego toulaxiston den to eida kai den to aisthanthika pote. o antropos pou exo edo pera irthe ston canada prin apo 45 xronia xoris na ksereis oute na leei yes, doulepse san to skyli pou leme kai exei xtysei mia aytokratoria pou kai ta 5 eggonia tou exoun lisei to oikonomiko tous provlima dia pantos. aytos o anthropos tha mporouse na me valei se mia poli kali thesei na douleyo kai na pairno lefta trela toso trela pou den exo fantastei oti tha vgalo pote mou alla oxi kai ksereis giati? oxi giati me misei (ean to ekane den tha mou ekane tin protasei na ertho edo pera na plirosei tosa lefta kai na kaneis ola ayta pou ekane kai sinexeizei na kanei gia emena kai ta ksero mono ego kai aytos) alla giati opos poli sosta leei thelei na me dei na anevaino siga siga kai me ton kopo mou kai tin aksia mou (alla me to pleonektima tis voithias tou). 4 mines edo pera exo kanei ta panta kai otan leme ta panta enoo ta PANTA. douleuo akoma se MR Sub (magazi pou kanei subs diladi ta sandwich pou leme kai stin ellada mazi me filloipinezous, exo vgei xeimona kairo me -25 sta xionia na katharizo me zesto nero skales kai meta na arixno allati. sikonomoun stis 4:30 na moirazo filladia stin poli mesa sta xionia kai sto kryo mexri tis 8 meta ksana sandwich mexri tis 9 to vradi kai meta mexri tis 12 to vradi na katharizo grafeia. pragmata trela alla kathimerina ta opoia plirothika kai plironomai adra kai ta perissotera einai mayra distixos i eytixos alla exo to pleonektima oti exo work permit gia ton omilo etairion opou anoikoun ola ayta pou pao kai kano.
                  kapoies kyriakes tin ekkliseia stin elliniki koinotita pou vlepo kai gnorizo eidika palious ellines edo pera oloi tin ponane tin ellada kai stin katastasi pou exei pesei teleytaia.
                  Elpizo na ta katafereis na meineis ston canada kai na kaneis tin zoi sou opos esy tin oneireyesai xoris talaiporia kai vasana, pragmatika sto eyxomai alla lipamai pou tha sto po stamata na douleyeis stin mayri pou leme etsi den tha katafereis pote na meineis edo pera kai stin xeiroteri pou tha se piasoun to oneiro tou canada stamataei ekei pera dioti se dioxnoun kai den exeis ksana pote tin dinatotita na ksanaertheis. exo dei atoma na tin patane etsi..
                  kai kati teleytaio gia kapoious pou pisteyoun oti o canadas einai mia xora opos tin diavazoun sto internet oti tha erthoun kai tha pernoun 10000$ ton mina tha douleyoun 5meres kai 8ores.. Lypamai alla ayta einai spania san to tzoker.. exo filous piso stin ellada pou prin na figo mou elegan pane file des pos einai kai afou o dikos ekei pera einai kala piasmenos pare mas kai emas ekei pera gia douleia na erthoume na na na na na na.... kai otan irtha kai me rotisane ti kai pos kai tous eipa tin alitheia ti ginetai kai tous eipe kante valitsa kai elate kai ayrio kiolas tha sas exo etoimi douleia spiti ta panta ksereis posi irthan apo tote? KANENAS!!!
                  Πολυ σωστά τα λες και έχεις μεγάλο δίκιο σε όλα !!!

                  Comment


                    Φιλε Chris71 ειμαι σχεδον 1.5 χρονο καναδα και εχω να σου πω ότι εβγαλες ποκυ νωρις συμπεράσματα. Θα δεις κ τα αναποδα συντομα. Και το ερώτημα που πρειπει όλοι να ρψτησουμε τους εαυτούς μας ειναι αξίζει να θυσιασουμε παρεες φιλους και πανω απο ολα την οικογένεια μας για βλαχο Καναδα? Προσωπικά προτιμώ άφραγκος αλλα κοντα στην οικογένεια παρα εδω που ναι τα χω ολα και με το παραπάνω δουλεια λεφτα αυτοκίνητο κτλ. Παντα δικη μου γνωμη.

                    Comment


                      Βρηκα τυχαια αυτο το βιντεο που ισως βοηθησει καποιους Δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα μεταναστευση στο Καναδα (ετοιμαζομαι για Αυστραλια εγω) οποτε δεν ξερω αν εχει αναρτηθει ηδη καπου .
                      Auf YouTube findest du die angesagtesten Videos und Tracks. Außerdem kannst du eigene Inhalte hochladen und mit Freunden oder gleich der ganzen Welt teilen.

                      Comment


                        Originally posted by Dimit View Post
                        Φιλε Chris71 ειμαι σχεδον 1.5 χρονο καναδα και εχω να σου πω ότι εβγαλες ποκυ νωρις συμπεράσματα. Θα δεις κ τα αναποδα συντομα. Και το ερώτημα που πρειπει όλοι να ρψτησουμε τους εαυτούς μας ειναι αξίζει να θυσιασουμε παρεες φιλους και πανω απο ολα την οικογένεια μας για βλαχο Καναδα? Προσωπικά προτιμώ άφραγκος αλλα κοντα στην οικογένεια παρα εδω που ναι τα χω ολα και με το παραπάνω δουλεια λεφτα αυτοκίνητο κτλ. Παντα δικη μου γνωμη.
                        Κυριε Dimit ΔΕΝ γνωρίζεις την οικογενειακή κατάσταση του καθε ενα που κάνει ενα τέτοιο βημα, καλύτερα κράτα την γνώμη σου για σενα και μην φέρνεις σε δύσκολη θεση κανεναν που ουτε τον ξέρεις αλλα ουτε την κατάσταση του, πρεπει να σεβόμαστε την καθε κίνηση του η αποφαση του και απλα να του λεμε ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

                        Comment


                          Καλααα.....

                          Comment


                            Originally posted by Dimit View Post
                            Καλααα.....
                            Με σεβασμό στη γνώμη σου και χωρίς καμιά διάθεση για αντιπαράθεση πιστευω πως όλα είναι ένα ισοζύγιο.Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις όπου και αν είσαι.Ο Καναδάς δεν είναι παράδεισος ,κόλαση είναι ( παγωμένη ) απλα εκεί έχει χειρολαβές για να σκαρφαλώσεις έξω.Οταν αντιμετωπίζεις θέμα βιοπορισμού ,για να καλύψεις τις πρώτες και βασικές σου ανάγκες είτε κάνεις τους αναγκαίους συμβιβασμούς και αγωνίζεσαι ,είτε αποδέχεσαι την μοίρα σου.Ναι ,είναι βλαχο -καναδάς σε σχέση με την Ελλάδα μας και το πολιτισμικό σοκ είναι μεγάλο.Το lifestyle είναι τελείως διαφορετικό ,το κλίμα είναι τραγικό ,ο αλκοολισμός και τα μαυρα είναι ο σκοπός της ζωής των ντόπιων ,το φαγητό είναι σαβούρα ,όμως εαν θέλεις να εργαστείς ,να σπουδάσεις τα παιδιά σου και να ελπίζεις σε μια αξιοπρεπή σύνταξη για να μην πεθάνεις τελικά στην ψάθα είναι ένα καλό μερος.Με αξιοκρατία και δημόσιες υπηρεσίες που δεν είναι αντίπαλος και εχθρός του πολίτη.Για μένα είναι το τι θυσιάζεις και το τι πέρνεις τελικά.Προσωπική μου άποψη ,αν είναι να καταντήσω άστεγος και σε οικτρή οικονομική κατάσταση εξαρτώμενος αποκλειστικά απο την βοήθεια τρίτων τότε ναι ,ο Καναδάς μου προσφέρει μια ευκαιρία για αξιοπρεπή επιβίωση.Τώρα εαν στο ισοζύγιο βάλω και τις προοπτικές της πατρίδας μου για τα επόμενα 20 χρόνια ,για μένα το τι πρέπει να κάνω είναι ξεκάθαρο.Και υποψιν οτι είμαι σε μια απο τις χειρότερες πόλεις του Καναδά.Πάντα με σεβασμό στην προσωπική γνώμη του καθενός και χωρίς διάθεση για ανούσιες προσβολές...

                            Comment


                              Originally posted by spyros38 View Post
                              Με σεβασμό στη γνώμη σου και χωρίς καμιά διάθεση για αντιπαράθεση πιστευω πως όλα είναι ένα ισοζύγιο.Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις όπου και αν είσαι.Ο Καναδάς δεν είναι παράδεισος ,κόλαση είναι ( παγωμένη ) απλα εκεί έχει χειρολαβές για να σκαρφαλώσεις έξω.Οταν αντιμετωπίζεις θέμα βιοπορισμού ,για να καλύψεις τις πρώτες και βασικές σου ανάγκες είτε κάνεις τους αναγκαίους συμβιβασμούς και αγωνίζεσαι ,είτε αποδέχεσαι την μοίρα σου.Ναι ,είναι βλαχο -καναδάς σε σχέση με την Ελλάδα μας και το πολιτισμικό σοκ είναι μεγάλο.Το lifestyle είναι τελείως διαφορετικό ,το κλίμα είναι τραγικό ,ο αλκοολισμός και τα μαυρα είναι ο σκοπός της ζωής των ντόπιων ,το φαγητό είναι σαβούρα ,όμως εαν θέλεις να εργαστείς ,να σπουδάσεις τα παιδιά σου και να ελπίζεις σε μια αξιοπρεπή σύνταξη για να μην πεθάνεις τελικά στην ψάθα είναι ένα καλό μερος.Με αξιοκρατία και δημόσιες υπηρεσίες που δεν είναι αντίπαλος και εχθρός του πολίτη.Για μένα είναι το τι θυσιάζεις και το τι πέρνεις τελικά.Προσωπική μου άποψη ,αν είναι να καταντήσω άστεγος και σε οικτρή οικονομική κατάσταση εξαρτώμενος αποκλειστικά απο την βοήθεια τρίτων τότε ναι ,ο Καναδάς μου προσφέρει μια ευκαιρία για αξιοπρεπή επιβίωση.Τώρα εαν στο ισοζύγιο βάλω και τις προοπτικές της πατρίδας μου για τα επόμενα 20 χρόνια ,για μένα το τι πρέπει να κάνω είναι ξεκάθαρο.Και υποψιν οτι είμαι σε μια απο τις χειρότερες πόλεις του Καναδά.Πάντα με σεβασμό στην προσωπική γνώμη του καθενός και χωρίς διάθεση για ανούσιες προσβολές...
                              Εχεις μεγαλο δικιο σε οτι λες, αν και εδω που ζω εγω στο Quebec ΔΕΝ εχω δει ακομα αυτα που λες>>> ο αλκοολισμός και τα μαυρα είναι ο σκοπός της ζωής των ντόπιων, βλεπω μια νεολαια με μόρφωση, σεβασμό που ξερει να εκφράζεται, μπορει και να κανω λαθος, απλα λεω οτι βλεπω.

                              Σου ευχομαι καλη τυχη και κουραγιο !!!

                              Comment


                                Originally posted by spyros38 View Post
                                Με σεβασμό στη γνώμη σου και χωρίς καμιά διάθεση για αντιπαράθεση πιστευω πως όλα είναι ένα ισοζύγιο.Κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις όπου και αν είσαι.Ο Καναδάς δεν είναι παράδεισος ,κόλαση είναι ( παγωμένη ) απλα εκεί έχει χειρολαβές για να σκαρφαλώσεις έξω.Οταν αντιμετωπίζεις θέμα βιοπορισμού ,για να καλύψεις τις πρώτες και βασικές σου ανάγκες είτε κάνεις τους αναγκαίους συμβιβασμούς και αγωνίζεσαι ,είτε αποδέχεσαι την μοίρα σου.Ναι ,είναι βλαχο -καναδάς σε σχέση με την Ελλάδα μας και το πολιτισμικό σοκ είναι μεγάλο.Το lifestyle είναι τελείως διαφορετικό ,το κλίμα είναι τραγικό ,ο αλκοολισμός και τα μαυρα είναι ο σκοπός της ζωής των ντόπιων ,το φαγητό είναι σαβούρα ,όμως εαν θέλεις να εργαστείς ,να σπουδάσεις τα παιδιά σου και να ελπίζεις σε μια αξιοπρεπή σύνταξη για να μην πεθάνεις τελικά στην ψάθα είναι ένα καλό μερος.Με αξιοκρατία και δημόσιες υπηρεσίες που δεν είναι αντίπαλος και εχθρός του πολίτη.Για μένα είναι το τι θυσιάζεις και το τι πέρνεις τελικά.Προσωπική μου άποψη ,αν είναι να καταντήσω άστεγος και σε οικτρή οικονομική κατάσταση εξαρτώμενος αποκλειστικά απο την βοήθεια τρίτων τότε ναι ,ο Καναδάς μου προσφέρει μια ευκαιρία για αξιοπρεπή επιβίωση.Τώρα εαν στο ισοζύγιο βάλω και τις προοπτικές της πατρίδας μου για τα επόμενα 20 χρόνια ,για μένα το τι πρέπει να κάνω είναι ξεκάθαρο.Και υποψιν οτι είμαι σε μια απο τις χειρότερες πόλεις του Καναδά.Πάντα με σεβασμό στην προσωπική γνώμη του καθενός και χωρίς διάθεση για ανούσιες προσβολές...
                                Χωρις καμια αντιπαραθεση και γω αλλα απο που και ως που φιλε μου κολαση ο καναδας σε θεμα κρυου οταν τα σπιτια ειναι φουλ θερμενομενα και οπουδηποτε να μπεις υπαρχει θερμανση και εκει που μονο θα νιωσεις κρυο ειναι αν κυκλοφορεις ποδαρατα εξω χωρις λογο και αιτια οταν στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ νιω8εις 24/24 κρυο μεσα κ εξω απο το σπιτι?οταν στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ μπαινεις σπιτι και αντι να βγαζεις ρουχα αρχιζεις και βαζεις και αλλα απο πανω?οταν για να πας τουαλετα την νυχτα βαζεις μπουφαν?Η οταν σκευτεσαι να κανεις μπανιο βλαστημας την ωρα κ την στιγμη???βεβαια αυτα που λεω δν αγγιζουν μια μεριδα ατομων που καλος η καλος εχουν τα λεφτα για θερμανση.Αποκαλεις τον καναδα βλαχο χωρα σε σχεση με την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ως προς τι???στην ελλαδα εχεις δωρεαν συστημα υγειας και μια κυβερνηση που φροντιζει τον πολιτη σε καταλαβαινω,εχεις σωστο συστημα παιδειας,και εδω σε καταλαβαινω και η λιστα μπορει να εμπλοτιστει με πολλα συν της ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ υπερ του βλαχο-καναδα.ο αλκοολισμος κ το μαυρο ειναι ενα φαινομενο που λαμβανει χωρα μονο στο καναδα ενω στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ απαπαπα 0 ναρκωτικα 0 αλκοολισμος.βεβαια υπαρχει μαυρο στον καναδα με μια διαφορα οταν ειναι εν μερη νομιμο με αποτελεσμα να το βλεπεις πιο συχνα αλλα θες να μου συγκρινεις λιγο τα επιπεδα εγγληματικοτητας της ελλαδας με αυτα το καναδα?Τα επιπεδα αστυνομευσεις?Στο καναδα βλεπεις μια πολυπολιτισμικοτητα αποτελεσμα πολλων φυλων και εναν αλληλοσεβασμο ο ενας για τον αλλον.Ρατσισμος ειναι ενα φαινομενο σχεδον μηδενικο.Και οσο για τον φιλο που εβαλε τους φιλους και τις παρεες σαν παραγωντα για να σκευτεις την μεταναστευση ας ρωτησω με την σειρα μου αν ο φιλος και ο γνωστος θα τον εβαζε τον ιδιο σαν παραγωντα.και για να κλεισω 16$ την ωρα μεικρα δεν ειναι που να χτυπιεσαι σαν χταποδι καθαρα 10$ στην τσεπη που τα ειδε ο φιλος αυτα???Βεβαια εγω μενω κεμπεκ που εχει την πιο υψηλη φορολογια κ δν φτανει μεχρι εκει η φορολογια.στην ελλαδα βεβαια επερνες 15000 μεικρα και τα 3000 πηγαινανε ικα + 1000 στο εκαθαριστικο υπερ του κρατους και απο προνοια 0 αλλα δν σε εννοιαζε.
                                Τα λεω ολα αυτα με καθε σεβασμο στην αποψη του καθενος αλλα ολλες οι αποψεις πρεπει να ειποθουν και βεβαια να τεκμηριωθουν.

                                Comment

                                Working...
                                X