Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα παιδιά! Όπως έχω προαναφέρει είμαι από Ελλάδα, αλλά θέλω να μετακομίσω στον Καναδά (έχω Καναδέζικη υπηκοότητα). Ε λοιπόν φεύγω αρχές Φλεβάρη του 2017. Δεδομένου ότι έχω βρει σπίτι να μείνω για 2-3 μήνες στο Τορόντο, θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, γιατί νιώθω λίγο χαμένος.
    1)Ξέρω ότι μόλις πάω θα βγάλω το SIN που βγαίνει σε λίγα λεπτά αλλά για να εργαστώ χρειάζομαι και HEALTH CARD το οποίο διάβασα ότι χρειάζονται 3 μήνες για να εκδοθεί. Για αυτό το χρονικό διάστημα δηλαδή δεν μπορώ να εργαστώ?
    2)Τι είναι το Continuing Education που αναφέρουν διάφορες σχολές?
    3)Ενημερώθηκα ότι υπάρχει ένα πρόγραμμα για τους Newcomers (Welfare) το οποίο σου μαθαίνει τη γλώσσα δωρεάν (βρίσκομαι στο επίπεδο Lower) και σε βοηθάει στην εύρεση εργασίας και σπιτιού. Ισχύει κάτι τέτοιο?

    Comment


      Originally posted by Anthony12 View Post
      Καλησπέρα παιδιά! Όπως έχω προαναφέρει είμαι από Ελλάδα, αλλά θέλω να μετακομίσω στον Καναδά (έχω Καναδέζικη υπηκοότητα). Ε λοιπόν φεύγω αρχές Φλεβάρη του 2017. Δεδομένου ότι έχω βρει σπίτι να μείνω για 2-3 μήνες στο Τορόντο, θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, γιατί νιώθω λίγο χαμένος.
      1)Ξέρω ότι μόλις πάω θα βγάλω το SIN που βγαίνει σε λίγα λεπτά αλλά για να εργαστώ χρειάζομαι και HEALTH CARD το οποίο διάβασα ότι χρειάζονται 3 μήνες για να εκδοθεί. Για αυτό το χρονικό διάστημα δηλαδή δεν μπορώ να εργαστώ?
      2)Τι είναι το Continuing Education που αναφέρουν διάφορες σχολές?
      3)Ενημερώθηκα ότι υπάρχει ένα πρόγραμμα για τους Newcomers (Welfare) το οποίο σου μαθαίνει τη γλώσσα δωρεάν (βρίσκομαι στο επίπεδο Lower) και σε βοηθάει στην εύρεση εργασίας και σπιτιού. Ισχύει κάτι τέτοιο?
      Φίλε θα σου απαντήσω με ό,τι γνωρίζω εγω και με το τι έκανα εγώ.
      1) SIN number έβγαλα αμέσως. Και έπιασα δουλειά πρίν το 3μηνο. Ουσιαστικά χρειάζεται να έχεις ιατροφαρμακευτική καλύψη για σενα και μονο, δε νομιζω οτι παιζει ρόλο για να δουλεψεις. Απλα, αν -χτυπα ξυλο- κατι σου συμβει και δεν εχεις πχ μια ασφαλεια ιδιωτικη, πληρωνεις απο την τσεπη σου. Εγω παλι που ηρθα στον Καναδα και εμεινα στην αρχη Μοντρεαλ, ειχα παρει κατι χαρτια απο το ΙΚΑ που αποδεικνυαν οτι δουλευα Ελλαδα και εβγαλα Καρτα Υγειας αμεσως. Οταν στην πορεια πηγα στο Τοροντο να εργαστω, πριν του τριμηνου, απλα εκανα αντικαταστατης της καρτας απο Κεμπεκ σε Ονταριο την ιδια μερα. Ειχα βεβαια για καλο και για κακο κανει μια ιδιωτικη ασφαλεια. Αλλα επαναλαμβανω (χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια) οτι δεν εχεις προβλημα να εργαστεις.
      2) Αν δεν κανω λαθος, ειναι πτυχια / certificates που δινουν οι σχολες για ανθρωπους που ηδη εχουν καποιες σπουδες ή που εργάζονται
      3) Στο Μοντρεαλ που ημουν ισχυε για τα Γαλλικα αυτο. Οποτε ισως κατι τετοιο ισχυει στο Τοροντο για τα αγγλικα. Τσέκαρε τις σελίδες του Οντάριο, κατι θα βρεις εκει μεσα. Για σπιτι χλωμο το κοβω.

      Comment


        Σαν μηχανικος ειναι ευκολο να βρεις δουλεια Καναδα?με την βιζα ειναι ευκολο?

        Comment


          ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.....ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΝΑΔΑ ΓΙΑ ΜΟΝΗΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΚΡΟΤΕΡΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ (42) ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 48 ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 10ΕΤΩΝ ΚΑΙ Η ΚΟΡΕΣ ΜΟΥ 22 ΚΑΙ 23 ΑΝΤΙΣΤΙΧΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ........ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟ ΠΡΟΤΕΡΟΝ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

          Comment


            Originally posted by dimkan69 View Post
            ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.....ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΝΑΔΑ ΓΙΑ ΜΟΝΗΜΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΚΡΟΤΕΡΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ (42) ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 48 ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 10ΕΤΩΝ ΚΑΙ Η ΚΟΡΕΣ ΜΟΥ 22 ΚΑΙ 23 ΑΝΤΙΣΤΙΧΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ........ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟ ΠΡΟΤΕΡΟΝ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ
            Αγαπητέ μου ,για να πας καναδά πρέπει να βγάλεις βίζα ,εκτός και εαν είσαι ήδη πολίτης (έχεις διαβατήριο )Δεν είναι τόσο απλό ,εαν ανατρέξεις στο θέμα θα βρείς απαντήσεις .Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γνωρίζεις αρκετά εως πολύ καλά Αγγλικά και να είσαι εξιδεικευμένος .Σε αντίθετη περίπτωση είναι απλά αδύνατο .Χρόνια πολλά και καλές γιορτές .

            Comment


              Originally posted by Michanikos View Post
              Σαν μηχανικος ειναι ευκολο να βρεις δουλεια Καναδα?με την βιζα ειναι ευκολο?
              Θα πρέπει να κάνεις αντιστοίχηση το πτυχίο σου ,μια διαδικασία σχετικά πολύπλοκη .Θα χρειαστεί σίγουρα να δώσεις εξετάσεις κάποια μαθήματα .Για την βίζα εξαρτάται απο το εαν ταιριάζεις σε κάποιο προφιλ αναφορικά με τα τόσα προγράμματα που τρέχουν .Μιλώντας απο προσωπική εμπειρία δεν είναι ούτε ευκολο αλλα ούτε και δύσκολο.Εχει να κανει με το εαν τα προσόντα σου ανταποκρίνονται ή όχι .Το ποιο πρόγραμμα θα είναι καλύτερο για σένα δεν το ξέρω γιατί είναι πάρα πολλά και πρέπει να κάνεις την ερευνά σου .

              Γενικά μιλώντας ,το τι ισχυρίζεσαι οτι είναι τα προσόντα σου τους είναι αδιάφορο .Τους ενδιαφέρει να δουν αντιστοίχηση με τα δικά τους πρότυπα .Το εαν είναι ευκολο η δύσκολο να βρείς δουλειά δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι αυθόρμητα ,διότι το πτυχίο σου είναι μόνο μια παράμετρος .Αλλες μπορεί να είναι τα αγγλικα η προυπηρεσία κλπ.

              Comment


                καλή χρονιά και απο μενα, ενδιαφερομαι για μεταναστευση στον καναδα κ συγκεκριμενα στο τοροντο
                εχω ενα φιλο ο οποιος προκειται να μου κανει προσκληση εμενα μαζι με μια φιλη μου
                θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο χρειαζεται για να αποκτησει καποιος την υπηκοοτητα και τι προυποθεσεις απαιτουνται?
                επισης μπορει μετα να ερθει εκει και ο συζυγος μου μαζι με την κορη μου η οποια ειναι 14?
                ευχαριστω εκ των προτερων

                Comment


                  Καλησπέρα σας,
                  Εχω κανει αιτηση για το Working Holidays για το Quebec και ελπίζω να κληρωθώ...
                  Είμαι 30 ετών, απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και έχω εμπειρία 4 ετών σε λογιστήριο εταιρείας.
                  Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εδω μέσα είναι στο Montreal και αν γνωρίζει πόσο πιθανο
                  είναι να βρω εργασία σε λογιστήριο (το οποίο είναι στην σωστή κατηγορία NOC).
                  Καθε άποψη δεκτή και χρήσιμη.

                  Comment


                    eleninot:
                    loupkos:
                    dimkan69:
                    ---> Πληροφοριακά: Η μετανάστευση στον Καναδά είναι πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση, εάν δεν πληροί κάποιος όλες τις προϋποθέσεις(δλδ.να έχει ρίζες από Καναδά).
                    Σε διαφορετικές περιπτώσεις είναι σχεδόν ακατόρθωτο για έναν απλό άνθρωπο να αντιμετωπίσει τις τρομερά δύσκολες απαιτήσεις των Καναδών να σε δεχτούν σαν μετανάστη.
                    Θέλει τεράστια τύχη, πολλές και πιστοποιημένες γνώσεις, και πολλά λεφτά...δεν είναι κάτι απλό...
                    Διαβάστε τις ανταποκρίσεις μελών που είναι εκεί,...και θα καταλάβετε...
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Αγαπητε patrioten,
                      Προφανώς δεν είναι καθόλου εύκολη η μετανάστευση στον Καναδά,
                      φαντάζομαι οι περισσότεροι έχουν κάνει την ερευνά τους και γνωρίζουν
                      πάνω κάτω τι θα συναντήσουν. Επειδή έχω φίλο στον Καναδά ο οποίος
                      πήγε πριν 3 χρόνια, έχω μια σχετική ενημέρωση.
                      Νομίζω ότι είσαι λίγο (το τονίζω λίγο) υπερβολικός.
                      Και στην τελική πουθενά τίποτα δεν ειναι εύκολο και δεδομένο, ζυγίζεις
                      τις καταστάσεις, πας, και ελπίζεις!

                      Τωρα στα δικά μου, το ερώτημα μου είναι αν κάποιος βρίσκεται στο Montreal,
                      και αν ασχολείται με τον οικονομικό κλάδο, ωστε να μου λύσει κάποιες απορίες.

                      Καλώς σας βρήκαμε!!!

                      Comment


                        Γεια σας,
                        Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί, για ποσο καιρό θεωρήται κάποιος νόμιμος, εφόσον δεν κάνει χρήση του εισιτηρίου επιστροφής του ,απο Τορόντο πισω στην Ελλάδα;
                        Το 013 είχα επισκεφτεί την πόλη στην οποία διέμεινα λιγο παραπάνω απο πέντε μήνες. Πίστευα οτι στην επιστροφή θα μου σφραγίσουν το διαβατήριο πράγμα που δεν συνέβη. Λογικά ομως εφόσον αυτόματα καταγράφεται στο σύστημα,υποθέτω πως αν το νόμιμο διάστημα ως απλός επισκέπτης ειναι το 3μηνο και οχι το 6μηνο που θέλω εγω να ελπίζω..Τοτε bye bye Ontario!

                        Comment


                          Καλησπερα στην παρεα.
                          Ειμαι νεος στο forum θελω την βοηθεια σας σε κατι αποριες που εχω.
                          1. ο πατερας μου εχει την καναδικη υπηκοοτητα μενει στην ελλαδα και περνει τωρα συνταξει απο τον καναδα (εχει γεννηθει στην ελλαδα) εγω μπορω να παρω την υπηκοοτητα απο τον πατερα μου????

                          2. πιο ειναι το κοστος ζωης στον καναδα για μια τετραμελη οικογενεια???

                          3. σαν απλος εργατης θα μπορω να συντηρηθω με την οικογενεια μου?????

                          Εχω και αλλες αποριες αλλα θα σας της πω σιγα σιγα

                          ευχαριστω

                          Comment


                            Originally posted by Kostaskriti View Post
                            Καλησπερα στην παρεα.
                            Ειμαι νεος στο forum θελω την βοηθεια σας σε κατι αποριες που εχω.
                            1. ο πατερας μου εχει την καναδικη υπηκοοτητα μενει στην ελλαδα και περνει τωρα συνταξει απο τον καναδα (εχει γεννηθει στην ελλαδα) εγω μπορω να παρω την υπηκοοτητα απο τον πατερα μου????

                            2. πιο ειναι το κοστος ζωης στον καναδα για μια τετραμελη οικογενεια???

                            3. σαν απλος εργατης θα μπορω να συντηρηθω με την οικογενεια μου?????

                            Εχω και αλλες αποριες αλλα θα σας της πω σιγα σιγα

                            ευχαριστω
                            1. Σύμφωνα με το επίσημο Site του Καναδά αν ο Πατέρας σου είναι Καναδός (έχει Καναδέζικη υπηκοότητα) μπορείς να πάρεις και εσύ.

                            2. Δεν μπορώ να σου απαντήσω δυστυχώς γιατί δεν ζω Καναδά.

                            3. Το ίδιο με το 2. Αλλά καταρχάς τι εννοείς απλός εργάτης; Σε φάση γκαρσόνι, υπάλληλος σε βενζινάδικο, εργοστάσιο κτλ.; Αν ναι τότε το θεωρώ απίθανο σενάριο και αν τα καταφέρετε τελικά θα στερηθείτε υπερβολικά πολλά πράγματα και θα ζείτε σε κανα υπόγειο. Αν βάλεις και την γυναίκα σου να δουλεύει αλλάζει το πράγμα αλλά και πάλι θα είναι στριμωγμένα τα πράγματα. Πτυχία κτλ. δεν παίζουν;

                            Αυτά από εμένα. Ας σου απαντήσει και κάποιος που ζει εκεί.

                            Comment


                              Πτυχια φιλε μου υπαρχει απολυτηριο λυκειου μονο.
                              Απο δουλεια εγω κανω τοποθετησεις κουφωματων αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αποδειξω την προυπυρεσια μου λογο ενσημων και αυτος ειναι ο λογος που λεω απλος εργατης δηλαδη να ξεκινησω σαν ανιδεικευτος και να ανεβω σιγα σιγα.
                              Επιδοματα για παιδια ξερει κανεις τι παιζει?
                              Η γυναικα μου φυσικα και θα βρει μια δουλεια.
                              Τωρα αν δω οτι δεν βγαινω αμα δουλευουμε και οι δυο και δεν υπαρχει καποιο βοηθημα απο το κρατος τοτε φυσικα δεν αξιζει να πας
                              Να πειναω εδω αλλα να πειναω και εκει δεν λεει.
                              Οποιος γνωριζει περισσοτερες πληροφοριες ασ στειλει.
                              Παντως θελω να πιστευω οτι θα ειναι πιο καλα εκει.

                              Comment


                                Καλημέρα!θα ήθελα κ εγω να μάθω πως πρέπει να κινηθώ για να μπορέσουμε να φύγουμε για Τορόντο.Εγώ είμαι 30 ο αντρας μου 33 και τα παιδιά 5 και 3 χρόνων.εχουμε την αδερφή του άντρα μου εκεί που μένει μόνιμα. Από που πρέπει να ξεκινησω;την βοήθεια σας!

                                Comment

                                Working...
                                X