Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    @ elecores για να φέρεις τον άντρα σου στον καναδά πρέπει εσύ να έχεις επαρκές εισόδημα για τουλάχιστον ένα χρόνο για να μπορείς να τον κάνεις spousal sponsorship (under family class). εσύ σε τι status είσαι στον καναδά; δηλαδή παίρνεις welfare; αν ναι, ξέχασέ το sponsorship, δεν μπορεί να εγκριθεί. μια γνωστή μου έφερε τον άντρα της από την ελλάδα έτσι, αλλά δούλευε και είχε δικό της σπίτι (παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αυτό όταν σε κάνουν sponsorship γιατί οι φόροι ακινήτων είναι σημαντικοί).
    σχετικά με το επαγγελματικό δίπλωμα του άντρα σου, επειδή έψαχνα για τον δικό μου, θα σου πω ότι δεν μετατρέπεται. οι επαγγελματίες οδηγοί εδώ πάνε σχολείο (ειδικά μαθήματα) και μετά επιτρέπεται να δώσουν εξετάσεις για να δουν αν θα πάρουν το δίπλωμα. πιο δύσκολο και από πτυχίο πανεπιστημίου είναι! αστειεύομαι, δεν είναι τόσο δύσκολο, αλλά σε σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα… το δίπλωμά του είναι Γ’ , Δ’ ή Ε’ στην ελλάδα; αν είναι Γ’ ξέχνα την οποιαδήποτε περίπτωση. Αν είναι Δ’, και έχει εμπειρία να ταξιδεύει στο εξωτερικό, τότε μπορεί να τον κάνει κάποια εταιρεία sponsorship, γίνεται μόνιμος κάτοικος (pr) του κάνει τα χαρτιά η εταιρεία και τον γράφει και στη σχολή και παίρνει και το δίπλωμα class 1 airbrakes. το πρόβλημα με αυτό είναι ότι πρέπει να ταξιδεύει συνέχεια στα χιονισμένα βουνά του καναδά (συνήθως από επαρχία σε επαρχία) κυρίως saskatchewan alberta.
    για το οντάριο στα είπε καλύτερα ο φίλος capitalcity για το bc μπορείς να το μετατρέψεις (δίνοντας εξετάσεις, δεν πιάνουν μια τα δικά μας εδώ) και δεν παίρνεις αναγκαστικά learning license. το ελληνικό δίπλωμα γιατί να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; δεν έχεις διπλή υπηκοότητα; το ότι βγάζεις καναδικό δίπλωμα δεν ακυρώνεις το ελληνικό. αλλά πάλι το οντάριο μπορεί να έχει άλλες διαδικασίες.
    σχετικά με τα αγγλικά σου, αφού είσαι καναδή, πήγαινε στην πιο κοντινή σου public library, έχουν δωρεάν μαθήματα ESL (english as a second language) και θα σε βοηθήσουν πολύ. ο άντρας σου είναι έλληνας και χωρίς να είναι μόνιμος κάτοικος ή να έχει άδεια εργασίας δεν μπορεί να επωφεληθεί.
    θα διαφωνήσω και εγώ μια φορά υπέρ του καναδά. δε ξέρω που έμενες στην ελλάδα πριν αλλά ο καναδάς είναι πανέμορφη χώρα. το βανκούβερ που μένω εγώ είναι παράδεισος από ομορφιά. γεμάτο πάρκα, τεράστια πεζοδρόμια, καταπληκτικό λιμάνι που περπατάς και δεν βρωμάει κι ας είναι τα εμπορικά ελάχιστα χιλιόμετρα μακριά. και αν έχεις λεφτά να ξοδεύεις δεν βαριέσαι ποτέ, σκι, πεζοπορία, ορειβασία, πατινάζ, αθλήματα (hockey, ποδόσφαιρο το ελληνικό όχι το άλλο με τη μπάλα πεπόνι) μαραθώνιοι (sun run αυτή την κυριακή), εκδηλώσεις (fanexpo αυτό το σκ για όσους λατρεύουν κομικ και βιντεοπαιχνίδια), συναυλίες, κάθε σκ κάτι γίνεται πάντα στο κέντρο της πόλης.
    The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

    Comment


      Opos poli sosta eipe i canadiara yparxoun kai oi eksaireseis apo ellines edo pera kai eimai tyxeros pou gnorisa kapoious apo aytous kai tyxainei kai o anthropos pou me efere edo pera na einai kai aytos eksairesei dioti 40 xronia ston canada exei magazia kai epixeiriseis kai vlepo atoma pou doyleyan gia ayton na erxontai na ton xairetane kai na mou lene to poso tyxairos eimai pou douleyo gia ayton dioti den kseroun oti exoume kapoia siggeneia.
      Douleies exei para polles na kaneis simfono to thema einai ean theleis na kaneis kati pou se eyxaristei (den einai ellada edo pera edo exeis aytin tin politeleia kapoies fores) kai ena parapano ean exeis thisiasei kapoia xronia tis zois sou na to spoudaseis to antikeimeno ayto. ego me work permit edo pera exo kanei pano apo 10 diaforetikes douleies kai sinexeizo na kano kathe mera toulaxiston 2.
      Se ayto pou anaferthikes oti theloun oi ellines na paroun to aima tous piso giati kanane lantza kai tous koroideyane opos les ego toulaxiston den to eida kai den to aisthanthika pote. o antropos pou exo edo pera irthe ston canada prin apo 45 xronia xoris na ksereis oute na leei yes, doulepse san to skyli pou leme kai exei xtysei mia aytokratoria pou kai ta 5 eggonia tou exoun lisei to oikonomiko tous provlima dia pantos. aytos o anthropos tha mporouse na me valei se mia poli kali thesei na douleyo kai na pairno lefta trela toso trela pou den exo fantastei oti tha vgalo pote mou alla oxi kai ksereis giati? oxi giati me misei (ean to ekane den tha mou ekane tin protasei na ertho edo pera na plirosei tosa lefta kai na kaneis ola ayta pou ekane kai sinexeizei na kanei gia emena kai ta ksero mono ego kai aytos) alla giati opos poli sosta leei thelei na me dei na anevaino siga siga kai me ton kopo mou kai tin aksia mou (alla me to pleonektima tis voithias tou). 4 mines edo pera exo kanei ta panta kai otan leme ta panta enoo ta PANTA. douleuo akoma se MR Sub (magazi pou kanei subs diladi ta sandwich pou leme kai stin ellada mazi me filloipinezous, exo vgei xeimona kairo me -25 sta xionia na katharizo me zesto nero skales kai meta na arixno allati. sikonomoun stis 4:30 na moirazo filladia stin poli mesa sta xionia kai sto kryo mexri tis 8 meta ksana sandwich mexri tis 9 to vradi kai meta mexri tis 12 to vradi na katharizo grafeia. pragmata trela alla kathimerina ta opoia plirothika kai plironomai adra kai ta perissotera einai mayra distixos i eytixos alla exo to pleonektima oti exo work permit gia ton omilo etairion opou anoikoun ola ayta pou pao kai kano.
      kapoies kyriakes tin ekkliseia stin elliniki koinotita pou vlepo kai gnorizo eidika palious ellines edo pera oloi tin ponane tin ellada kai stin katastasi pou exei pesei teleytaia.
      Elpizo na ta katafereis na meineis ston canada kai na kaneis tin zoi sou opos esy tin oneireyesai xoris talaiporia kai vasana, pragmatika sto eyxomai alla lipamai pou tha sto po stamata na douleyeis stin mayri pou leme etsi den tha katafereis pote na meineis edo pera kai stin xeiroteri pou tha se piasoun to oneiro tou canada stamataei ekei pera dioti se dioxnoun kai den exeis ksana pote tin dinatotita na ksanaertheis. exo dei atoma na tin patane etsi..
      kai kati teleytaio gia kapoious pou pisteyoun oti o canadas einai mia xora opos tin diavazoun sto internet oti tha erthoun kai tha pernoun 10000$ ton mina tha douleyoun 5meres kai 8ores.. Lypamai alla ayta einai spania san to tzoker.. exo filous piso stin ellada pou prin na figo mou elegan pane file des pos einai kai afou o dikos ekei pera einai kala piasmenos pare mas kai emas ekei pera gia douleia na erthoume na na na na na na.... kai otan irtha kai me rotisane ti kai pos kai tous eipa tin alitheia ti ginetai kai tous eipe kante valitsa kai elate kai ayrio kiolas tha sas exo etoimi douleia spiti ta panta ksereis posi irthan apo tote? KANENAS!!!

      Comment


        @Capitalcity25 Καλως ηρθες στο πατριωτακι και στην παρεα του Καναδα Μακαρι να μπαινεις στο φορουμ οποτε μπορεις για να ανταλλαζουμε πληροφοριες.

        Canadiara και Γιαννη δεν υπαρχει πιο σημαντικο πραγμα για εμας που ετοιμαζομαστε για Καναδα απο τις πληροφοριες που μας παρεχετε για τις πολεις στις οποιες ζειτε

        Ακομα και μεσα απο διαφωνιες η απο πραγματα που δεν θεωρειτε σημαντικα να αναφερετε, μας προσφερετε πολυτιμη γνωση για την κατασταση που επικρατει στις πολεις που ζειτε.

        Παρακαλω αν εχετε χρονο και διαθεση μην διστασετε να γραψετε ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ μπορειτε για την καθημερινοτητα, τον ρατσισμο, την ανεργια, την συμπεριφορα των εργοδοτων, τις συνθηκες εργασιας, τον καιρο κτλ οπως κανατε στα παραπανω μηνυματα.

        Καλημερα απο Ελλαδα!

        P.S Capitalcity και Γιαννη αν εχετε την δυνατοτητα να γραφετε με ελληνικους χαρακτηρες θα βοηθουσατε πολυ
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          Originally posted by Capitalcity25 View Post
          ela re paidia min eiste ipervolikoi. Oson afora to thema tis ergasias paizoun polla rola! Ego eimai ena xronon ston kanada os touristas xoris adeia ergasias k apo tote pou irtha evriska panta doulies k evgaza poli kala xrimata. Nomizo pano apo ola ine poso to psaxneis k pou. episis fisika otan psaxneis doulies se estiatoria opos k se kathe douleia, prepei na min ksexnas oti o ergodotis tha psaxnei kati sigkekrimeno. opos k i emfanisi paizei rolo, kai oi gnoseis agglikon kai alla pragmata. to oti kapoios den vriskei douleia eukola, den simenei oti kapoios allos tha diskoleutei to idio.
          Oso gia ti pasta ton ellinon, tha simfoniso se ola osa eipate, mono ellines den einai! auto pou prospathoun na kanoun einai na ekmetaleutoun tous pantes exontas stoxo to simferon tous k mono! episis i aisthisi pou mou dinoun einai oti me emas tous neous metanastes pernoun to aima tous piso, giati vlepete autoi otan irthan prin xronia edo eplenan piata k emeis tous koroideuame ekei sti patrida. opote tora to xairontai k ligo olo auto to drama pou zei i xora mas. makria apo tous ellines tou exoterikou! os simvouli sas to leo!!

          Συμφωνώ σε ΟΛΑ 100 %

          Comment


            gia sou niko72

            Comment


              tha simfoniso apolita me tin rania pedia.
              mono etsi mporoume na voithisoume o enas ton alon enomeni.
              ta pola ta logia ine ftoxia kamia fora.

              Comment


                Λοιπόν "επέστρεψα" μετά από καιρό στο φόρουμ. Εν τάχει, είμαι τρίτεκνος (το νεότερο μέλος μόλις 3 μηνών), με Καναδική υπηκοότητα και σπουδές (Business Administration) στον Καναδά και μεταπτυχιακά (MBA) από Αγγλία που το αναγνώρισα ήδη για τον Καναδά. Έφυγα από τον καναδά πριν 19 χρόνια, ώπου έμεινα 5 χρόνια λόγω σπουδών. Εϊμαι 42 ετών και πλεόν πρέπει να παρω μια απόφαση. Η γυναίκα μου πληρώνεται σχετικά καλά εδώ, κι εγω είμαι στο Δημόσιο, αλλά όλα αυτά κάποια στιγμή ξαφνικά μπορεί και να μην ισχύουν έτσι κάποιο πρωϊνό. Γενικά τα βγάζουμε πέρα εδώ, αλλά το τι ισύχει σήμερα δεν παρέχει καμια εγγύηση για το μέλλον. Ψάχνω για κάτι σε χρηματοοικονομικά στον Καναδά, αν και για αν είμαι ρεαλιστής, η ηλικία είναι ένα πρόβλημα (κι ας λένε ότι δεν το λαμβάνουν τόσο πολύ υπόψη εκεί) και βέβαια μιλάμε για entry level position πάντα που θα συνδευτεί από εγγυήσεις για πολύ διάβασμα για να περάσω τις εκεί πιστοποιήσεις. Άρα ακόμα κι αν κάποιος στραβός με επιλέξει, τα χρήματα δε θα επαρκούν. Εν πάσει περιπτώσει, το ερώτημα απευθύνεται σε αυτούς που ήδη βρίσκονται Καναδά μιας και έχουν πιο έγκυρη πληροφόρηση, έχω καμια τύχη να πάω καναδά ε΄στω για ένα έτος μόνος ψάχνωντας για δουλειά? Οκ θα μπορέσω να βρω survival job αλλά δε θέλω να κολλήσω σε 2 και 3 survival jobs και αν μην ξαναδώ την οικογένειά μου, αν και σίγουρα αυτό θα συμβεί στην αρχή. Κυρίως η Canadiara που ψάχνεται στα χρηματοοικονομικά ίσως έχει κάτι να πει. Ευχαριστώ.

                Comment


                  Originally posted by griniou View Post
                  Λοιπόν "επέστρεψα" μετά από καιρό στο φόρουμ. Εν τάχει, είμαι τρίτεκνος (το νεότερο μέλος μόλις 3 μηνών), με Καναδική υπηκοότητα και σπουδές (Business Administration) στον Καναδά και μεταπτυχιακά (MBA) από Αγγλία που το αναγνώρισα ήδη για τον Καναδά. Έφυγα από τον καναδά πριν 19 χρόνια, ώπου έμεινα 5 χρόνια λόγω σπουδών. Εϊμαι 42 ετών και πλεόν πρέπει να παρω μια απόφαση. Η γυναίκα μου πληρώνεται σχετικά καλά εδώ, κι εγω είμαι στο Δημόσιο, αλλά όλα αυτά κάποια στιγμή ξαφνικά μπορεί και να μην ισχύουν έτσι κάποιο πρωϊνό. Γενικά τα βγάζουμε πέρα εδώ, αλλά το τι ισύχει σήμερα δεν παρέχει καμια εγγύηση για το μέλλον. Ψάχνω για κάτι σε χρηματοοικονομικά στον Καναδά, αν και για αν είμαι ρεαλιστής, η ηλικία είναι ένα πρόβλημα (κι ας λένε ότι δεν το λαμβάνουν τόσο πολύ υπόψη εκεί) και βέβαια μιλάμε για entry level position πάντα που θα συνδευτεί από εγγυήσεις για πολύ διάβασμα για να περάσω τις εκεί πιστοποιήσεις. Άρα ακόμα κι αν κάποιος στραβός με επιλέξει, τα χρήματα δε θα επαρκούν. Εν πάσει περιπτώσει, το ερώτημα απευθύνεται σε αυτούς που ήδη βρίσκονται Καναδά μιας και έχουν πιο έγκυρη πληροφόρηση, έχω καμια τύχη να πάω καναδά ε΄στω για ένα έτος μόνος ψάχνωντας για δουλειά? Οκ θα μπορέσω να βρω survival job αλλά δε θέλω να κολλήσω σε 2 και 3 survival jobs και αν μην ξαναδώ την οικογένειά μου, αν και σίγουρα αυτό θα συμβεί στην αρχή. Κυρίως η Canadiara που ψάχνεται στα χρηματοοικονομικά ίσως έχει κάτι να πει. Ευχαριστώ.
                  φίλε griniou γεια σου. κατ' αρχήν τι status έχεις στον καναδά; αν και όταν στέλνεις βιογραφικό δεν γράφεις αν έχεις άδεια εργασίας ή το sin σου και άλλα τέτοια. φυσικά το ότι θα έχει μόνο ελληνική εμπειρία θα φανεί και επίσης η πρώτη απάντηση που θα λάβεις, ειδικά από recruiters είναι: "i'm sorry, but you don't have canadian experience." το να βρεις κάτι σε χρηματοοικονομικά είναι πολύ δύσκολο. εγώ ψάχνω ένα χρόνο και τίποτα. και να φανταστείς οτι έχω κάνει και μερικές συνεντεύξεις. ξέρεις ποιό είναι το αστείο; με παίρνουν τηλέφωνο για τις senior θέσεις και για θέσεις entry level τύπου customer service & teller παίρνω απορρηπτικά email γιατί δεν είμαι κατάλληλη... αυτά όλα, μαζί με άλλα που έχω διαβάσει καθώς και με ανθρώπους που έχω μιλήσει, με έχουν οδηγήσει στο συμπέρασμα οτι οι "καλές" δουλειές είναι "μιλημένες" κοινώς ξέρουν ποιον θα πάρουν πριν καν τη βγάλουν την αγγελία. μιλούσα με μια κοπέλα που γνώρισα εδώ, η οποία έκανε mba στον καναδά και μου είπε πως της πρότειναν θέση ενώ ήταν φοιτήτρια, η θέση ήταν σίγουρα δική της και λόγω του ότι σπούδαζε ακόμε δεν την πήρε, αλλά εν τω μεταξύ είχαν αγγελία σε γνωστό website. στο τέλος ξέρεις τι έγινε; πήραν κάποιον άλλον εσωτερικά τον οποίο προόριζαν για τη θέση εξ αρχής στην περίπτωση που δεν ήθελε η συγκεκριμένη. αξιοκρατικά πάντα εεεε
                  όσο για τα survival jobs. αντέχεις; όχι σωματικά, σιγά το πράμα, δεν θα είσαι και ανθρακορύχος, εννοώ ψυχολογικά. εγώ προσωπικά είμαι σε φάση κατάρρευσης. είναι πολύ δύσκολο να είσαι στο γραφειάκι σου, με την άνεσή σου, έστω κι ας μην πληρώνεσαι και τόσο καλά, και ξαφνικά να κάνεις χειρονακτική εργασία, για την οποία δεν χρειάζεσαι ούτε πτυχίο ούτε μεταπτυχιακό και θα καταριέσαι την ώρα και τη στιγμή που ξόδεψες χρόνο και χρήμα για σπουδές ενώ κάνεις μια δουλειά που δεν τις χρειάζεται, δεν έχει καμία προοπτική και φυσικά δεν μπορείς να τη βάλεις στο βιογραφικό σου γιατί φυσικά κάθε εργοδότης, και πολύ περισσότερο εταιρεία μεγάλη (αυτές είναι συνήθως σε χρηματοοικονομικά), θα αναρωτηθεί τι θα κάνει έναν άνθρωπο που δούλευε manager και μετά ξαφνικά είναι εργάτης σε εργοστάσιο. πόση επαφή έχει με το αντικείμενο και άλλα, καταλαβαίνεις ελπίζω το σκεπτικό μου.
                  επιπλέον παίζει ρόλο και η πόλη στην οποία σκοπεύεις να εγκατασταθείς. μπορεί το τορόντο να είναι καλύτερα. εγώ μοιράζομαι την εμπειρία μου από το βανκούβερ, όπου κυριαρχούν οι κινέζοι και οι ινδοί και στις τράπεζες ζητούν ανθρώπους να μιλούν κινέζικα, μανταρίν (ναι μανταρίνια, μερικές φορές κι άλλα εσπεριδοειδή), παντζάμπι και χίντι. αν μιλάς ελληνικά κανείς δεν ενδιαφέρεται. εγώ μιλάω πολλές γλώσσες και nobody gives a flying fuck που λένε και στον καναδά.
                  επειδή όμως έχεις ήδη κάνει σπουδές στον καναδά μπορώ να σου πω να μιλήσεις σε παλιούς καθηγητές σου και να σε βοηθήσουν να "χωθείς" μόνο με χώσιμο ο καναδάς δυστυχώς η ελλάδα έχει το όνομα και άλλοι έχουν τη χάρη. ή αν μπορείς να γραφτείς στο πανεπιστήμιό σου σε κάποιο certification course. δεν ξέρω ποιό ακριβώς είναι το πρώτο σου πτυχίο αλλά πολλά καναδικά πανεπιστήμια έχουν τέτοιου είδους courses, ακόμα και εξ αποστάσεως.
                  όσο για τα λεφτά που θα βγάζεις σε entry level position θα είναι τουλάχιστον $10.25 την ώρα δηλαδή $1,6400 το μήνα μεικτά, με δυσκολία τα βγάζεις πέρα, αλλά θα κάνεις και μια δεύτερη δουλειά όπως οι περισσότεροι. εγώ παλεύω να βρω δουλειά σαν σερβιτόρα, ειναι καλά τα λεφτά, ειδικά τα tips.
                  ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σου μαύρισα την ψυχη. πάντως, έτσι για να λέω και τα καλά σήμερα βγήκα βόλτα και είχε καλή μέρα, περπάτησα στο κέντρο, χωρίς καυσαέρια, στα μεγάλα πεζοδρόμια και πήγα και στο πάρκο, μάζεψα ήλιο, χάζεψα τα κουκλίστικα σπίτια και ένιωσα λίγο καλύτερα.
                  υ.γ. σήμερα ήταν η μέρα που καπνίζαν ελεύθερα χόρτο στο κέντρο της πόλης. ντουμάνι από το μαύρο. έκανα κεφάλι από τους καπνούς των γύρω. φυσικά η αστυνομία παρούσα και παρακολουθούσε διακριτικά. για όσους αναρωτιούνται είναι νόμιμο στο βανκούβερ να καπνίζεις και να έχεις μαριχουάνα πάνω σου μικρής ποσότητας η οποία είναι για προσωπική χρήση, παράνομη είναι η πώληση. και θα κάνετε τη λογική ερώτηση και αυτός που το χει πάνω του που το πήρε, δεν το αγόρασε; δεν πήρα απάντηση όταν ρώτησα και δεν ξέρω τι να σας απαντήσω...
                  The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                  Comment


                    pesta jack83 akrivo to idio mou kanane ke mena epatha plaka les ke imoun o mpin lanten.pou pas pou tha menis me pion tha menis poso tha katsis posa leyta exis ke ena soro malakies.oute diakopes den mporis na pas asta

                    Comment


                      Canadiara eυχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκέφτομαι κάπου έξω από το Τορόντο, αν και δεν έχω πρόβλημα να πάω οπουδήποτε. Όσον αφορά το status μου όπως προείπα είμαι Canadian Citizen. Με αυτά που μου είπες κι εσύ τελικά παω για γκαρσόνι μέχρι να φτιάξω το δικό μου δίκτυο (networking). Στο απρελθόν εργάστηκα εκεί σαν σερβιτόρος. Κάτι άλλο όμως: Η πιθανότητα να κάνεις (ή να κάνω) κάτι δικό σου? Σκέφτηκα Bookkeeping που δεν είναι regulated, μετά από κάτι μαθήματα, αν δουλέψεις για 3 χρόνια κάτι, στήνεις το δικό σου μαγαζί. Ο Kαναδάς έχει πολύ απλουστευμένο φορολογικό. Αλλά βέβαια αυτό είναι κάτι μακροπρόθεσμο. ΤΟ λέω όμως γιατί ίσως δεν αξίζει να σπαταλήσουμε τόσο χρόνο ψάχνοντας ΤΗ δουλειά που θα μας τραβήξει από τα μαλιά να μας σώσει (αυτό είναι η αυτοκριτική μου, προφανώς και δεν είναι προτροπή σε όλους μα όλους, food for thought αν θες). Και το άλλο μεγάλο θέμα είναι: Πόσα χρειάζεται να ξοδέψει κάθε μήνα μια οικογένεια με τρια (μικρά) παιδιά?

                      Comment


                        sorry δεν το πρόσεξα, μάλλον είναι η περασμένη ώρα. το θετικό με σένα είναι οτι δεν έχεις το άγχος του τι θα πεις για το αν έχεις άδεια εργασίας ή όχι, όπως όλοι οι υπόλοιποι. η πιθανότητα να κάνεις κάτι δικό σου αν έχεις τα χρήματα είναι πολύ καλή και ο καναδάς προσφέρεται γι' αυτό, αν κρίνω από όσους έλληνες γνώρισα και είδα να έχουν όλοι τις δικές τους επιχειρήσεις, είτε εστιατόρια είτε βιοτεχνίες. τώρα το bookkeeping δεν ξέρω. όσο για το σύστημα του καναδά, απ' ότι ξέρω και μου έχουν πει, δεν έχω προλάβει να το δω με τα μάτια μου ακόμα (του χρόνου θα σου πω που θα κάνω φορολογική δήλωση θα σου πω) έχουμε το ίδιο φορολογικό σύστημα. μη γελάσετε, όχι όσον αφορά τα ποσοστά και την εφαρμογή αλλά τη βασική ιδέα. μου είπαν, δεν το διασταύρωσα, οτι το ελληνικό σύστημα το έχουν στήσει καναδοί... επειδή τώρα είναι περίοδος φορολογικών δηλώσεων γίνεται χαμός με τους tax consultants. αν έχεις εμπειρία σε accounting και bookkeeping τότε μπορείς να κάνεις στείλεις βιογραφικά και έχεις πιθανότητες να σε πάρουν. ΤΗ δουλειά δεν πρόκειται να τη βρεις ποτέ στον καναδά παρά μόνο υπό κάποιες προϋποθέσεις, είτε μέσα στην ίδια εταιρεία από ελλάδα για καναδά, είτε σε αντικείμενο που έχει σχέση με γεωτρήσεις και πετρελαιοειδή, είτε να σπουδάσεις και να σου προσφέρουν δουλειά.
                        για κόστος ζωής στο τορόντο δεν ξέρω, στο βανκούβερ όμως θες: ενοίκιο $900 σε παλιό σπίτι και σε basement, ανδ θες διαμέρισμα για οικογένεια θα πάει γύρω στα $1400, τα utilities είναι $60 ρεύμα, $30 gas, αλλά αν νοικιάζεις τις περισσότερες φορές συμπεριλαμβάνονται στο ενοίκιο, φαγητό ότι ξοδεύεις και στην ελλάδα, οι τιμές είναι ίδιες αν κάνεις τη μετατροπή, αυτοκίνητο η αγορά είναι φθηνή, παίρνεις ένα παλιό ακόμα και με $500 η ασφάλεια όμως θα σου κοστίσει αρκετά από $1200 το χρόνο, η βενζίνη είναι 1.339 σήμερα στο βανκούβερ. δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο στο νου τώρα
                        The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                        Comment


                          Όχι δεν έχω κεφάλαιο, αλλά όποτε μπορέσεις μετά από καιρό να δανειστείς ίσως αξίζει. Φορολογικά ίσως μόνο στο βάρος των συντελεστών μοιάζουμε κάπως, για τα φυσικά πρόσωπα. Κατά τα άλλα το σύστημά τους παραμένει το ίδιο εδώ και χρόνια. Αλλά δες το bookkeping σαν μια δεύτερη εργασία ή και τρίτη. Και βέβαια θα συμφωνήσω πλήρως με αυτά που λες , με αυτά που έχω αποκομίσει, ότι η καλή δουλειά όπως την εννοούμε δεν παίζει. Εμπειρία δεν έχω από bookkeping αλλά θεωρώ ότι μεσοπρόθεσμα θα μπορέσει να γίνει μια πολύ καλή πηγη εσόδων, και μάλιστα κι από το σπίτι αν θες.

                          Canadian Newcomer Magazine - Careers: Would You Like to be a Bookkeeper?

                          Λέω μάλιστα να αρχίσω διάβασμα από τώρα ώστε να επιδιώξω να το κάνω ως δεύτερη (έστω) δουλειά όπωςκαιδήποτε, θεωρώ ότι πρέπει να επενδύσω πιο πολύ εκεί παρά στο να ψάξω μια καλή δουλειά!

                          Comment


                            είναι καλή λύση όταν θες κάτι extra αλλά εδώ, μιλάω εκ πείρας, ψάχνουμε την κύρια εργασία ;-). αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι, μιας και είσαι καναδός, να γραφτείς να πάρεις το cga, αν μπορούσα θα το χα πάρει ήδη. είναι φοβερό χαρτί, και οι περισσότερες εταιρείες θα σε πάρουν αρχικά και μετά αν είσαι καλός θα σε κρατήσουν. πολλές εταιρείες προσλαμβάνουν μόνο και μόνο να είσαι γραμμένος στο course και φυσικά υπάρχει και το online αν θες να το κάνεις όσο είσαι ελλάδα. έχεις όμως περισσότερες πιθανότητες να βρεις σχετικά καλή δουλειά αν κάνεις τα courses όσο είσαι στον καναδά γιατί γνωρίζεσαι με κόσμο, και αυτό έχει σημασία εδώ και όχι τόσο τα πτυχία.
                            το διάβασμα είναι το καλύτερο, αλλά όλα τα certificates, diplomas, degrees, courses, certifications κοστίζουν στον καναδά. αν είχα τα χρήματα θα είχα ήδη πάρει το cfa...
                            anyway, πάω για ύπνο είναι 2:30 εδώ!
                            The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                            Comment


                              Originally posted by canadiara View Post
                              είναι καλή λύση όταν θες κάτι extra αλλά εδώ, μιλάω εκ πείρας, ψάχνουμε την κύρια εργασία ;-). αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι, μιας και είσαι καναδός, να γραφτείς να πάρεις το cga, αν μπορούσα θα το χα πάρει ήδη. είναι φοβερό χαρτί, και οι περισσότερες εταιρείες θα σε πάρουν αρχικά και μετά αν είσαι καλός θα σε κρατήσουν. πολλές εταιρείες προσλαμβάνουν μόνο και μόνο να είσαι γραμμένος στο course και φυσικά υπάρχει και το online αν θες να το κάνεις όσο είσαι ελλάδα. έχεις όμως περισσότερες πιθανότητες να βρεις σχετικά καλή δουλειά αν κάνεις τα courses όσο είσαι στον καναδά γιατί γνωρίζεσαι με κόσμο, και αυτό έχει σημασία εδώ και όχι τόσο τα πτυχία.
                              το διάβασμα είναι το καλύτερο, αλλά όλα τα certificates, diplomas, degrees, courses, certifications κοστίζουν στον καναδά. αν είχα τα χρήματα θα είχα ήδη πάρει το cfa...
                              anyway, πάω για ύπνο είναι 2:30 εδώ!
                              ================================================== ===========================================

                              Τι είναι το CGA ?
                              < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                              Comment


                                καλησπέρα,είμαι νέα στο forum και θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το παιδαγωγικό σύστημα του Καναδά.δεν γνωρίζω αν κάποιος το έχει θίξει ήδη απλά το καλοκαίρι παίρνω πτυχίο απο το παιδαγωγικό τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης και θα ήθελα να μάθω τι παίζει με τα σχολεία εκεί.συγγνώμη αν τοποθετήθηκα σε άσχετη συζήτηση αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω και ειλικρινά θα ήθελα μια βοήθεια.ευχαριστώ πολύ.μια απελπισμένη νέα με όνειρα ;-).

                                Comment

                                Working...
                                X