Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα και καλως ηρθες !!


    για τις σπουδες σου, απο αποσταση στην Παντειο, χλωμο το κοβω...


    αν πραγματικα θελεις ομως να σπουδασεις (Canada), υπαρχουν παρα πολλα κολλεγια/ community colleges, που δεν ειναι ακριβα.


    βεβαια αναλογα με το σε τι θελεις να εργαστεις, υπαρχουν και οι αντιστοιχες σπουδες/ πιστοποιησεις/ on the job training

    δεν χρειαζονται πανεπιστημιακο πτυχιο ολες οι δουλειες ;-)

    Comment


      καλησπερα και χρονια πολλα,
      ξερει κανεις ποσο ειναι η χρέωση οταν κανει καποιος αιτηση στο site cic. Γιατι βλεπω οτι η τιμη διαφοροποιειται ανα περιοχη.

      Comment


        αιτηση για ποιο θεμα ?

        αναλογα με το θεμα σου ειναι τα Λ7 και αναλογα με το που εισαι και που θα υποβληθει η αιτηση σου και τι διαβατηριο εχεις


        για δωσε παραπανω info ;-)

        Comment


          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!! σκεφτομαστε με την γυναικα μου να μεταναστευσουμε στον καναδα αλλα δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 34 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΓΕΩΠΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ 24 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ!!! ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΙΣ ΤΗΡΟΥΜΕ?

          Comment


            καλησπερα και καλως ηρθες !!!

            γενικα για προυποθεσεις και το ποσο δυσκολο ειναι να μεινεις Καναδα, δες τα 3 κορυφαια υπομνηματα εδω: Μετανάστευση στον Καναδά


            ομως για εσας, το πιο γρηγορο προγραμμα για να φυγετε σχεδον αμεσα ειναι αυτο:


            λογω ηλικιας, μπορειτε να κανετε αιτηση και οι 2


            μετα μενετε μονιμοι με αυτο: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...ce-class-5501/


            καλη επιτυχια !!!

            Comment


              ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!θα το ψαξουμε οσο μπορουμε!

              Comment


                Καλησπέρα σ'όλους!
                Ήρθα σε επαφή με την Three Square οι οποίοι μου είπαν ότι δεν πληρώ τις προϋποθέσεις για μετανάστευση στον Καναδά.
                Επειδή δεν έχω αρκετή προϋπηρεσία σε επάγγελμα το οποίο είναι στην λίστα.
                Ξεχνάω δλδ την περίπτωση Καναδά;

                Περιμένουμε να δούμε αν και τί θα μας απαντήσουν για την σύντροφο μου.
                Σε περίπτωση που την δεχτούν μπορούμε να πάμε μαζί & να βρω εγώ δουλειά εκεί;
                Ή πρέπει & οι δυο να έχουμε ήδη βρει δουλειά πριν καν πάμε;

                Comment


                  τι ειναι η three square?
                  ειναι καποιος απο εσας μεταξυ 18-35 ετων με καθαρο ποινικο μητρωο;

                  Comment


                    Originally posted by v.polina View Post
                    τι ειναι η three square?
                    ειναι καποιος απο εσας μεταξυ 18-35 ετων με καθαρο ποινικο μητρωο;
                    Η Three Square είναι εταιρεία που παρέχει υπηρεσίες σε μετανάστες κλπ κλπ.
                    Εγώ είμαι γεννημένος το '78, η σύντροφος το '85, ποινικό μητρώο έχουμε καθαρό & οι 2.

                    Comment


                      ^ κανε αιτηση εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post77668

                      και αν σε εγκρινουν, να κανει και η συντροφος


                      εναλλακτικα υπαρχει αυτο: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...manitoba-4787/

                      Comment


                        Ξέρει κάποιος ποια είναι τα βήματα γ να βγάλουμε διπλωμα αυτοκινήτου καναδεζικο στο Οντάριο,

                        Comment


                          Originally posted by Dimit View Post
                          Ξέρει κάποιος ποια είναι τα βήματα γ να βγάλουμε διπλωμα αυτοκινήτου καναδεζικο στο Οντάριο,
                          Moving people and goods safely, efficiently and sustainably across Ontario to improve quality of life and support a globally competitive economy.

                          Comment


                            Hello people! Καλως σας βρηκα! Ειμαι νεα στον Καναδα και οπως ολοι ετσι και εγω προσπαθω να προσαρμοστω στον τροπο ζωης εδω..βεβαια ειναι λιγο δυσκολο ποσο μαλλον για την ηλικια μου (19 χρονων) εννοωντας οτι ειχα συννηθισει με τον ελληνικη φοιτητικη ζωη! οποτε μεχρι να βρω μια δουλεια εδω και να αρχισω και το πανεπιστημιο κλπ κλπ θα ναι προφανως δυσκολα στην αρχη.. ποσο μαλλον οταν δεν εχεις και τα απαραιτητα χαρτια work permit κλπ.. μηπως υπαρχει κανεις αλλος που εχει ερθει προσφατα καναδα για μονιμα?

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους. Έρχομαι στον Καναδά τον Αύγουστο μέσω του προγράμματος IEC working holidays. Ο αρραβωνιαστικός μου είναι ήδη εκεί (Καναδός πολίτης) και σκοπεύουμε να παντρευτούμε στο δημαρχείο και αμέσως να ξεκινήσουμε τη διαδικασία για το spousal sponsorship. Αυτό που περιγράφω φαίνεται ύποπτο? Από όσα έχω διαβάσει μπορεί να γίνει, απλά η απάντηση για την permanent residency θα έρθει πιο αργά από ό,τι αν κάναμε τα χαρτιά μας από Ελλάδα. Από τη στιγμή όμως που θα βρίσκομαι νόμιμα στον Καναδά δεν μπορούμε να το κάνουμε έτσι? Επίσης, κάποιος μου είπε και με τρόμαξε (χωρίς να ξέρει και πολλά πράγματα βέβαια) ότι όταν έρθει η ώρα να βγει η απόφαση, θα πρέπει να φύγω από τον Καναδά για ένα διάστημα και μετά να ξαναπάω... Ισχύει κάτι τέτοιο? Αποδείξεις για τη σχέση μας έχουμε πολλές (φωτογραφίες, συνομιλίες στο skype, εισιτήρια από τα ταξίδια που έκανε για να έρθει να με δει κλπ). Νομίζω λοιπόν ότι είμαστε εντάξει, αλλά όσο να'ναι αγχώνομαι. Και τέλος, το πιο σημαντικό τελικά, γίνεται να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο εκεί ή επειδή είμαι "ξένη" απαγορεύεται? Έτσι όπως τα έχουν δυσκολέψει τα πράγματα, ακόμα κ αυτό δε θα μου φαινόταν περίεργο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

                              Comment


                                Καλησπερα σε ολους ...θελω τη βοηθεια σας ...θελω να φυγω για καναδα(τι πρωτοτυπο)....υπαρχει φιλη μου που εχουμε μεγαλωσει μαζι μρ την οικογενεια της που θελει να μου κανει προσκληση και να μεινω σπιτι τους για οσο χρειαστει . .εχω δυο πολυ μικρα παιδακια...μωρα....τι πρεπει να κανουμε???διαβασαμε στο ιντερνετ αλλα μπερδευτηκαμε. ..αν μπορει καποιος ας με καθοδηγησει. .ευχαριστω...να σημειωσω οτι σκοπευα να παμε και να δω για δουλεια εκει επειδη εχω τα παιδια....

                                Comment

                                Working...
                                X