Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δεν καταλαβαίνω που διαφωνούμε ,νομίζω οτι λέμε το ίδιο πράγμα.Βάλε την οργάνωση ,την διήκηση και την εφαρμογή των νόμων του Καναδά στην Ελλάδα και έχεις τον παράδεισο επι της γής.Βάλε την οργάνωση ,διήκηση κλπ της Ελλάδας στον Καναδά και έχεις την κόλαση.Δολαρόδεντρα (ή ευρώδεντρα ) δεν υπάρχουν πουθενά .Δυστηχώς όπου και να είσαι κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.Οσο για την φορολογία στην Ελλάδα σε φορολογούνε είτε βγάζεις είτε δεν βγάζεις ενώ στον Καναδά σε σκίζουν μόλις βγάλεις .Παντού θέλει να αγωνιστείς για να πετύχεις κάτι.

    Comment


      Originally posted by asdf View Post
      Χωρις καμια αντιπαραθεση και γω αλλα απο που και ως που φιλε μου κολαση ο καναδας σε θεμα κρυου οταν τα σπιτια ειναι φουλ θερμενομενα και οπουδηποτε να μπεις υπαρχει θερμανση και εκει που μονο θα νιωσεις κρυο ειναι αν κυκλοφορεις ποδαρατα εξω χωρις λογο και αιτια οταν στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ νιω8εις 24/24 κρυο μεσα κ εξω απο το σπιτι?οταν στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ μπαινεις σπιτι και αντι να βγαζεις ρουχα αρχιζεις και βαζεις και αλλα απο πανω?οταν για να πας τουαλετα την νυχτα βαζεις μπουφαν?Η οταν σκευτεσαι να κανεις μπανιο βλαστημας την ωρα κ την στιγμη???βεβαια αυτα που λεω δν αγγιζουν μια μεριδα ατομων που καλος η καλος εχουν τα λεφτα για θερμανση.Αποκαλεις τον καναδα βλαχο χωρα σε σχεση με την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ως προς τι???στην ελλαδα εχεις δωρεαν συστημα υγειας και μια κυβερνηση που φροντιζει τον πολιτη σε καταλαβαινω,εχεις σωστο συστημα παιδειας,και εδω σε καταλαβαινω και η λιστα μπορει να εμπλοτιστει με πολλα συν της ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ υπερ του βλαχο-καναδα.ο αλκοολισμος κ το μαυρο ειναι ενα φαινομενο που λαμβανει χωρα μονο στο καναδα ενω στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ απαπαπα 0 ναρκωτικα 0 αλκοολισμος.βεβαια υπαρχει μαυρο στον καναδα με μια διαφορα οταν ειναι εν μερη νομιμο με αποτελεσμα να το βλεπεις πιο συχνα αλλα θες να μου συγκρινεις λιγο τα επιπεδα εγγληματικοτητας της ελλαδας με αυτα το καναδα?Τα επιπεδα αστυνομευσεις?Στο καναδα βλεπεις μια πολυπολιτισμικοτητα αποτελεσμα πολλων φυλων και εναν αλληλοσεβασμο ο ενας για τον αλλον.Ρατσισμος ειναι ενα φαινομενο σχεδον μηδενικο.Και οσο για τον φιλο που εβαλε τους φιλους και τις παρεες σαν παραγωντα για να σκευτεις την μεταναστευση ας ρωτησω με την σειρα μου αν ο φιλος και ο γνωστος θα τον εβαζε τον ιδιο σαν παραγωντα.και για να κλεισω 16$ την ωρα μεικρα δεν ειναι που να χτυπιεσαι σαν χταποδι καθαρα 10$ στην τσεπη που τα ειδε ο φιλος αυτα???Βεβαια εγω μενω κεμπεκ που εχει την πιο υψηλη φορολογια κ δν φτανει μεχρι εκει η φορολογια.στην ελλαδα βεβαια επερνες 15000 μεικρα και τα 3000 πηγαινανε ικα + 1000 στο εκαθαριστικο υπερ του κρατους και απο προνοια 0 αλλα δν σε εννοιαζε.
      Τα λεω ολα αυτα με καθε σεβασμο στην αποψη του καθενος αλλα ολλες οι αποψεις πρεπει να ειποθουν και βεβαια να τεκμηριωθουν.
      ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ............ ΜΠΡΑΒΟ !

      Comment


        Γεια σας και καλή χρονιά σε όλους!!!
        Έχω καναδική υπηκοότητα από τον πατέρα μου και σκέφτομαι να πάρω την γυναίκα μου και τα παιδιά μου (4 τον αριθμό) και να έρθουμε στον Καναδά.
        Η ερώτησή μου είναι ότι εάν πάω εγώ για αρχή για κανένα 3μηνό και μετά έρθει η οικογένεια μου με ελληνικά διαβατήρια μπορώ να κάνω την διαδικασία εκεί για να πάρουν άδεια παραμονής?
        Υπάρχει πιθανότητα αν παρέλθει το 6μηνο που μπορεί να μείνει κάποιος υπάρχει περίπτωση να μου απελάσουν γυναίκα και παιδιά ακόμα και αν εγώ έχω την υπηκοότητα και δουλεύω εκεί?
        Σχολείο θα μπορώ να πάω τα παιδιά μου?

        Σωτήρης

        Comment


          Καλησπέρα!

          Ο αδερφός μου είναι στο Κάλγαρυ εδώ και δύο χρόνια και θέλει να πάρει την άδεια μόνιμου κατοίκου.
          Του ζήτησαν επίσημη μετάφραση του ποινικού μητρώου, το οποίο παρέλαβα από τα ΚΕΠ αλλά δεν έχει
          πάνω καμία επίσημη σφραγίδα.
          Μήπως γνωρίζεται αν πρέπει να πάω στην Εισαγγελία για να πάρω το πρωτότυπο και μετά στο μεταφραστικό?


          Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους, είμαι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας και δεν βλέπω τα πράγματα καλά Γερμανία και σκέφτομαι να μεταναστέψω σε Καναδά, σίγουρα η διαδικασία είναι η ίδια με την Ελλάδα; Πρέπει δηλαδή να στείλω τα χαρτιά ένα ολόκληρο φάκελο στην Ρώμη και να αιτηθώ σε διάφορες ετιαρίες; Βασικά είμαι πτυχιούχος Μηχανικός και δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στον καναδά σε αυτόν τον τομέα, όποιος έχει λίγο χρόνο ας μου γράψει κάτι.

            Comment


              Originally posted by gstyliani View Post
              Καλησπέρα!

              Ο αδερφός μου είναι στο Κάλγαρυ εδώ και δύο χρόνια και θέλει να πάρει την άδεια μόνιμου κατοίκου.
              Του ζήτησαν επίσημη μετάφραση του ποινικού μητρώου, το οποίο παρέλαβα από τα ΚΕΠ αλλά δεν έχει
              πάνω καμία επίσημη σφραγίδα.
              Μήπως γνωρίζεται αν πρέπει να πάω στην Εισαγγελία για να πάρω το πρωτότυπο και μετά στο μεταφραστικό?


              Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
              Θα πρεπει να σου κανει εξουσιοδοτηση και να πας στο Πρωτοδικειο(η οπως αλλιως λεγεται αυτο στη Λεωφορο Αλεξανδρας, κοντα στο γηπεδο) να κανεις αιτηση για ποινικο μητρωο, να το παρεις μετα απο 2-3 μερες και να πας στο μοναστηρακι στο μετφραστικο του υπουργειου εξωτερικων.

              Originally posted by Apisteftos View Post
              Καλησπέρα σε όλους, είμαι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας και δεν βλέπω τα πράγματα καλά Γερμανία και σκέφτομαι να μεταναστέψω σε Καναδά, σίγουρα η διαδικασία είναι η ίδια με την Ελλάδα; Πρέπει δηλαδή να στείλω τα χαρτιά ένα ολόκληρο φάκελο στην Ρώμη και να αιτηθώ σε διάφορες ετιαρίες; Βασικά είμαι πτυχιούχος Μηχανικός και δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στον καναδά σε αυτόν τον τομέα, όποιος έχει λίγο χρόνο ας μου γράψει κάτι.
              Το συστημα εχει αλλαξει απο τον Ιανουαριο, πλεον θα πρεπει να μαζεψεις ποντους μεσω του Express Entry(google it). Χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω, τα πραγματα ειναι πλεον δυσκολα χωρις προσφορα εργασιας με LMIA.

              Η μονη γρηγορη λυση ηταν και ειναι το International Experience Canada, το οποιο ομως καθυστερει να ανοιξει αλλα αν ημουν στη θεση σου θα κυνηγουσα αυτο.

              Απ'τα λιγα που ξερω για τους μηχανικους εδω ειναι οτι οσοι εχουν αναγνωρισει τα πτυχια τους και εχουν καποια εμπειρια, ειναι σε αρκετα καλη μοιρα.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση blackred!
                Μίλησα με την Εισαγγελία και μου είπαν ότι εκτός απ'το έγγραφο του ποινικού μητρώου
                που θα πάρω από εκεί, μετά θα πρέπει να πάω στη σχολή Ευελπίδων για να βάλει εισαγγελέας τη σφραγίδα της Χάγης
                και μετά στο Υπουργείο δικαιοσύνης στη Μεσογείων. Μετά από όλα αυτά πάει στο μεταφραστικό. Ολόκληρη διαδικασία δηλαδή!

                Comment


                  Originally posted by gstyliani View Post
                  Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση blackred!
                  Μίλησα με την Εισαγγελία και μου είπαν ότι εκτός απ'το έγγραφο του ποινικού μητρώου
                  που θα πάρω από εκεί, μετά θα πρέπει να πάω στη σχολή Ευελπίδων για να βάλει εισαγγελέας τη σφραγίδα της Χάγης
                  και μετά στο Υπουργείο δικαιοσύνης στη Μεσογείων. Μετά από όλα αυτά πάει στο μεταφραστικό. Ολόκληρη διαδικασία δηλαδή!
                  Αυτο με την σφραγιδα της χαγης εχει καταντησει αηδια. Πριν μια βδομαδα που ημουν Ελλαδα εκανα την διαδικασια με το ποινικο μητρωο και την ειχα κανει τουλαχιστον αλλες δυο φορες στο παρελθον για καταθεση εγγραφων για τον Καναδα. Ποτε δεν μου γυρισαν το ποινικο μητρωο πισω επειδη δεν ειχε σφραγιδα χαγης.

                  Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανεις και εσυ και φυσικα αν επιλεξεις να το μεταφρασεις χωρις την σφραγιδα, δεν παιρνω καμια ευθυνη για ενδεχομενο αρνητικο αποτελεσμα. Απλα σου μεταφερω την εμπειρια που εχω με τα ποινικα μητρωα και τον Καναδα
                  “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                  Comment


                    Originally posted by BlackRed View Post
                    Το συστημα εχει αλλαξει απο τον Ιανουαριο, πλεον θα πρεπει να μαζεψεις ποντους μεσω του Express Entry(google it). Χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω, τα πραγματα ειναι πλεον δυσκολα χωρις προσφορα εργασιας με LMIA.

                    Η μονη γρηγορη λυση ηταν και ειναι το International Experience Canada, το οποιο ομως καθυστερει να ανοιξει αλλα αν ημουν στη θεση σου θα κυνηγουσα αυτο.

                    Απ'τα λιγα που ξερω για τους μηχανικους εδω ειναι οτι οσοι εχουν αναγνωρισει τα πτυχια τους και εχουν καποια εμπειρια, ειναι σε αρκετα καλη μοιρα.
                    Δηλαδή το παλιό σύστημα LMO έχει καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί με το LMIA; Σωστά; Πόσο πρέπει να περιμένει κάποιος για μια έκδοση βίζας με Express Entry ή με IEC;

                    Comment


                      Originally posted by Apisteftos View Post
                      Δηλαδή το παλιό σύστημα LMO έχει καταργηθεί και έχει αντικατασταθεί με το LMIA; Σωστά; Πόσο πρέπει να περιμένει κάποιος για μια έκδοση βίζας με Express Entry ή με IEC;
                      Για το Express Entry δεν εχουμε εικονα ακομα καθως το προγραμμα ειναι καινουργιο αλλα εχουν υποσχεθει οτι οι αποφασεις θα βγαινουν εντος 6 μηνων.

                      Το IEC ειναι σαφως πιο γρηγορο, εχουμε δει αποφασεις να βγαινουν σε λιγες βδομαδες, ο μεσος ορος νομιζω ειναι 1.5-2.5 μηνες.

                      Το LMIA ειναι το παλιο LMO,σωστα.
                      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                      Comment


                        Originally posted by BlackRed View Post
                        Αυτο με την σφραγιδα της χαγης εχει καταντησει αηδια. Πριν μια βδομαδα που ημουν Ελλαδα εκανα την διαδικασια με το ποινικο μητρωο και την ειχα κανει τουλαχιστον αλλες δυο φορες στο παρελθον για καταθεση εγγραφων για τον Καναδα. Ποτε δεν μου γυρισαν το ποινικο μητρωο πισω επειδη δεν ειχε σφραγιδα χαγης.

                        Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανεις και εσυ και φυσικα αν επιλεξεις να το μεταφρασεις χωρις την σφραγιδα, δεν παιρνω καμια ευθυνη για ενδεχομενο αρνητικο αποτελεσμα. Απλα σου μεταφερω την εμπειρια που εχω με τα ποινικα μητρωα και τον Καναδα
                        Paidia molis tin proigoumeni tetarti imoun Athina gia tin diadikasia ekdosis k metafrasis poinikou mitrwou!! Stin eisaggeleia m eipan xreiazetai kai sfragida Xagis alla sti metafrastiki stis epikurwseis mou eipan pws den xreiazetai!!!Sumperasma: DEN XREIAZETAI KANENA EGGRAFO GIA CANADA SFRAGIDA XAGIS....stin eisaggeleia dn kseroun ti tous ginetai.
                        Episis an to poiniko to exei upograpsei o proistamenos pou einai ekei sto isogeio gia tin ekdosi tou poinikou (sto grafeio 3 an thumamai kala) de xreiazetai KAN na exei kai upografi apo up.Dikaiosunis!!

                        Comment


                          Μήνυμα από τον χρήστη "pareis":

                          καλημέρα και χρόνια πολλά εκει που εψαχνα πληροφοριες για μεταναστευση στον καναδα έπεσα πάνω σε αυτό το φόρουμ μενω στην αθηνα και σκεφτομαι πολυ ζεστα να μετακομισω για εργασια στον καναδα έχω μερικούς συγγενεις στο μοντρεαλ και σκεφτομουν αυτο το μερος γιατι απο οτι βλεπω η κατάσταση εδώ δεν παει αλλο θα μπορούσατε ρε παιδια αν με βοηθήσετε και αν μου δωσετε μερικες πληροφοριες σχετικα με το τι ενεργειες πρεπει να κανω και τι χαρτιά χριαζετε ένας έλληνας για να μινει και να δουλέψει στο μόντρεαλ και όλα τα σχετικά ευχαριστώ εκ τον προτέρων
                          Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                          https://pablitogreco.com

                          Comment


                            Γεια σας ...συγνωμη για την παρεμβαση,αλλα ειδα οτι γνωριζατε πολλα και ηθελα να ρωτησω για ενα δικο μου θεμα.
                            Θελω να βοηθησω κατι συγγενεις μου που θελουν να κανουν τα χαρτια τους για Καναδα και επειδη ξερω αγγλικα,με εβαλαν να ψαξω καποια πραγματα.Αλλα εχω μπερδευτει!
                            Θα σας πω πως εχει η κατασταση...θελει η θεια μου που εχει καναδικη υπηκοοτητα να κανει σπονσορ το θειο μου! τα παιδια εχουν καναδικη υπηκοοτητα επισης.Μπορειτε να μου πειτε τι χαρτια χρειαζονται? και για τις αιτησεις επισης..γιατι θελει να δουλεψει στη χωρα και νομιζω χρειαζεται χαρτια περαιτερω.

                            Comment


                              Γεια σας,, ηθελα και εγω να ρωτισω,για να παμε Canada ως τουριστες,χρειαζομαστε προσκληση,απο καποιον εκει,η απλα περνουμε το αεροπλανο και φευγουμε; με το που παμε εκει,τι κανουμε για δουλια, και μετατροπη της καταστασης απο τουριστας σε permanent resident ; σας ευχαριστω.

                              Comment


                                Καλησπέρα σε όλους,

                                Έχετε υπόψη σας ότι δεν είναι ανοιχτή συγκέντρωση, χρειάζεται να επικοινωνήσετε και να σας δεχτούν στην συνάντηση λόγω περιορισμένων θέσεων.

                                Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X