Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Στην ενημέρωση του HIIC που θα γίνει απο την κυρία Katy Louridas ,καλείστε να φέρετε μαζί σας την πρόσκληση που σας στάλθηκε μεσω μαιλ ,μιας και όπως προαναφέρθηκε δεν είναι ανοιχτή συγκέντρωση.Εαν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει πμ.

    Comment


      Καναδάς Χαρτιά

      Καλησπέρα.

      Ονομάζομαι Γιάννης και είμαι 21 ετών.

      Απο τα 17 σκευτόμουν να φυγώ απο την Ελλάδα και να πάω να ζήσω στον Κανάδα.

      Τώρα μου έμεινε ένας χρόνος απο τη σχολή μαγειρικής και σκεύτομαι σιγά σιγά να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη.

      Η ερώτηση μου είναι τι χαρτιά θα χρειαστώ να βγάλω και να μεταφράσω;

      Ευχαριστώ.

      Comment


        Καλησπερα Γιαννη και καλως ηρθες στο πατριωτακι.

        Μασημενη τροφη υπαρχει αρκετη στο φορουμ αρκει να ψαξεις, κατι το οποιο δεν φαινεται να εκανες πριν ρωτησεις εδω.

        Αυτος ειναι ο λογος που 20 ατομα ειδαν το θεμα σου και κανεις δεν απαντησε. Τα πραγματα δεν ειναι απλα για να ερθεις Καναδα, πρεπει να το θες πολυ και να προσπαθησεις παρα πολυ!

        Ξεκινα απο το θεμα του International Experience Canada και αν εχεις καποια ερωτηση που δεν εχει απαντηθει, θα βοηθησουμε.

        Καλη επιτυχια σου ευχομαι σε οτι προσπαθησεις!!!
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          #BlackRed

          Έχεις απόλυτο δίκιο έψαξα και τα βρήκα να σε καλά.

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους!
            Εχω ξεκινήσει την έρευνα για απόκτηση καρτας μόνιμου κατοίκου για το Τοροντο οπου είναι ο σύντροφός μου. Αρχικά όμως θα θελα να λύσω καποιες απορίες για τις οποιες χρειάζομαι προσωπικη εμπειρια και δεν βρίσκω απαντήσεις μέσω επίσημης οδου. Ειμαι απο Κρήτη, σε σχέση με καναδό υπήκοο επι 1,5 χρόνο. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
            1. Κατα την είσοδο μου στον Καναδά, μπορώ να πω την πάσα αλήθεια, ή το παίζω τουρίστρια? εχουν το δικαιωμα να μου απαγορευσουν την εισοδο ή να μου ζητησουν επιτόπου αποδειξεις για τα λεγόμενα μου? Στην πρώτη μου επισκεψη με ρωτησαν πολλα και τρομαξα λίγο. Αλλα ένας ελληνας στο αεροπλάνο με συμβουλεψε να μην αναφέρω το δεσμο μου και να πω οτι απλα επισκέπτομαι ένα φίλο.

            2.Πριν πάω, και όσο ακομα ειμαι Ελλάδα, τι χαρτια πρεπει να ετοιμάσω απο δω? Το σχεδιο μας ειναι να παω , λογικα να κανουμε πολιτικό γαμο στον Καναδά και επειτα αίτηση για sponsorship.

            Η ερευνα και φαντάζομαι και η όλη διαδικασία είναι λίγο χαοτική, καθε βοήθεια ειναι ανεκτίμητη, σας ευχαριστώ πολύ

            Comment


              Originally posted by Amalia.S View Post
              Καλησπέρα σε όλους!
              Εχω ξεκινήσει την έρευνα για απόκτηση καρτας μόνιμου κατοίκου για το Τοροντο οπου είναι ο σύντροφός μου. Αρχικά όμως θα θελα να λύσω καποιες απορίες για τις οποιες χρειάζομαι προσωπικη εμπειρια και δεν βρίσκω απαντήσεις μέσω επίσημης οδου. Ειμαι απο Κρήτη, σε σχέση με καναδό υπήκοο επι 1,5 χρόνο. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
              1. Κατα την είσοδο μου στον Καναδά, μπορώ να πω την πάσα αλήθεια, ή το παίζω τουρίστρια? εχουν το δικαιωμα να μου απαγορευσουν την εισοδο ή να μου ζητησουν επιτόπου αποδειξεις για τα λεγόμενα μου? Στην πρώτη μου επισκεψη με ρωτησαν πολλα και τρομαξα λίγο. Αλλα ένας ελληνας στο αεροπλάνο με συμβουλεψε να μην αναφέρω το δεσμο μου και να πω οτι απλα επισκέπτομαι ένα φίλο.
              ---------------------------------------
              -----------------------------------
              Δεν θα μπορούσε κανείς ,να σου γράψει ,τέτοιου είδους συμβουλές...Οπως το να πεις την αλήθεια...ή να το παίξεις ,τουρίστρια...
              Και γιατί ,τέτοιου είδους συμβουλές ,που αφορούν στην απόκρυψη των αληθινών προθέσεων ,δεν αναρτώνται στο Patriotaki.net και γιατί ,αυτο ,είναι δική σου απόφαση ,οπως και το ρίσκο του να πεις ψέμματα...Για τα υπόλοιπα διαδικαστικά που ρωτάς ,ελπίζω να σου απαντήσει κάποιος που τα γνωρίζει.Καλη τύχη ,σε ο,τι κι αν κάνεις.

              ps Και βέβαια έχουν δικαίωμα οι Αρχές (οπως σε κάθε χώρα,άλλωστε) και να ζητήσουν αποδείξεις για την αλήθεια των λεγόμενων κάποιου που θέλει να μπει στην χώρα ,οπως έχουν και το δικαίωμα να του αρνηθούν την είσοδο ,αν δεν μείνουν ικανοποιημένες ,όσον αφορά την ιδιότητα του genuine visitor...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                Originally posted by Amalia.S View Post
                Καλησπέρα σε όλους!
                Εχω ξεκινήσει την έρευνα για απόκτηση καρτας μόνιμου κατοίκου για το Τοροντο οπου είναι ο σύντροφός μου. Αρχικά όμως θα θελα να λύσω καποιες απορίες για τις οποιες χρειάζομαι προσωπικη εμπειρια και δεν βρίσκω απαντήσεις μέσω επίσημης οδου. Ειμαι απο Κρήτη, σε σχέση με καναδό υπήκοο επι 1,5 χρόνο. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
                1. Κατα την είσοδο μου στον Καναδά, μπορώ να πω την πάσα αλήθεια, ή το παίζω τουρίστρια? εχουν το δικαιωμα να μου απαγορευσουν την εισοδο ή να μου ζητησουν επιτόπου αποδειξεις για τα λεγόμενα μου? Στην πρώτη μου επισκεψη με ρωτησαν πολλα και τρομαξα λίγο. Αλλα ένας ελληνας στο αεροπλάνο με συμβουλεψε να μην αναφέρω το δεσμο μου και να πω οτι απλα επισκέπτομαι ένα φίλο.

                2.Πριν πάω, και όσο ακομα ειμαι Ελλάδα, τι χαρτια πρεπει να ετοιμάσω απο δω? Το σχεδιο μας ειναι να παω , λογικα να κανουμε πολιτικό γαμο στον Καναδά και επειτα αίτηση για sponsorship.

                Η ερευνα και φαντάζομαι και η όλη διαδικασία είναι λίγο χαοτική, καθε βοήθεια ειναι ανεκτίμητη, σας ευχαριστώ πολύ
                Οπως λεει και η vertigo, κανενας σοβαρος ανθρωπος δεν θα σου πει να τι να πεις στους immigration agents στο αεροδρομιο.

                Εγω απλα θα σου πω οτι, αν εχεις σκοπο να κανεις μια σοβαρη αιτηση και να μεινεις στον Καναδα, οτι δηλωνεις θα πρεπει να ειναι αληθινο. Οποιαδηποτε παρατυπια θα σε αποκλεισει απο το να ερθεις Καναδα εστω και σαν τουριστρια.

                Στα του γαμου, δυστηχως δεν γνωριζω πολλες λεπτομερειες. Το μονο που ξερω ειναι απο εναν φιλο που προσπαθησε να παντρευτει μια Καναδη, οτι του εβγαλαν το λαδι και δεν καταφερε τιποτα. Επρεπε να αποδειξει οτι εχει πολλα χρονια σχεση. Η διαδικασια εχει δυσκολεψει πολυ. Δεν θελω να σε αποθαρρυνω απλα σου δινω οτι πληροφοριες εχω.

                Αν εισαι κατω απο 35 ετων, κοιτα στο θεμα του IEC, θα μπορεσεις να παρεις work permit για ενα χρονο και να κανεις τα σχεδια σου μεσα απο τον Καναδα.

                Καλη τυχη!!!
                “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                Comment


                  Σας ευχαριστώ πολύ...
                  Αυτο που δεν καταλαβαίνω όσον αφορά τους agents στο αεροδρόμιο είναι το εξής. Αν πω την αλήθεια, οτι δηλαδή ειμαι εδώ για να ξεκινήσω μια διαδικασία sponsorship τι θα επακολουθήσει? Δεν γνωρίζω καθόλου το "πρωτόκολλο" και τους κανονισμούς γι αυτο με τρομάζει, και ειναι άλλωστε το πρωτο πρώτο πράγμα που θα πρεπει να αντιμετωπίσω.

                  Ευχαριστώ και για την πληροφορία για το IEC, ειμαι κατω των 35, ίσως να αξιζει την προσπάθεια, θα το κοιτάξω. Αν και αισθάνομαι οτι απλά καθυστερώ το αναποφευκτο.

                  Θα συνεχίσω πιο σοβαρά την ερευνά μου και θα επανέλθω με τυχόν απορίες, να στε καλα!

                  Comment


                    **Getting a Canadian visa for your spouse **
                    A Fiancé's Dilemma




                    By Guidy Mamann: A man in Canada asked me this question recently: I am engaged to a woman in Vietnam. I’ve been doing some research online and understand that Canada no longer has a fiancé class. Should I have my fiancée come here as a visitor and have her apply for permanent residence from within Canada? Or should I go to Vietnam to get married and then sponsor her? Which option is better?

                    **Your question is more complicated than you think, and for reasons you may not have considered.**

                    Of course, you are right about the fiancé class. It was killed off in June, 2002. Since then, couples can no longer process their immigration applications at the same time that they are making their wedding preparations. Now they must wait until they are actually married before filing an application. This has unnecessarily forced a lengthy separation on many couples at precisely the time when they should be building a new life together. The reasons for this change have never been adequately explained by CIC. This development persists as one of the most regressive amendments to the 2002 overhaul of our immigration laws. In contrast, the Americans who also tightened up their immigration laws after 9/11 did not drop their fiancé class.

                    Obviously, **it is almost always more desirable for people in your situation to bring their fiancée here to get married and start the process from within Canada.** But many make a terrible mistake when they do so. The word that people hear on the street is that when you apply for a visitor’s visa at a Canadian visa post oversees, you shouldn’t tell them that you are engaged since this will almost certainly lead to the refusal of the application. Applicants who follow this advice often conjure up unrelated or false reasons for coming to Canada. If successful, however, a marriage ceremony is usually held here soon after the fiancée arrives and is then quickly followed by an inland spousal sponsorship.

                    Now the couple faces a serious dilemma.

                    The application forms ask for details about the evolution of the relationship. How you met… where you met… and when you met. If you tell the truth, this will inevitably lead to the question by CIC “Why didn’t your fiancée mention your relationship when she applied for a visitor’s visa”. The withholding of this information will likely be used by CIC to substantiate a finding that you and your fiancée lack credibility. CIC may reason that if you were prepared to lie to them once for immigration related reasons…you may be lying to them now in connection with the application for permanent residence. This could easily lead to a refusal of the application for permanent residence. If you lie and say you met here, you will have to abandon real evidence about your relationship in favour of weaker, fabricated evidence.

                    Since this would be **an inland sponsorship, as opposed to an overseas sponsorship, **you will have no right to appeal to the IRB. Instead, your only recourse will be to the Federal Court where your chances of success are likely to be a fraction of what they would have been at the IRB.

                    By all means try bringing your fiancée here as a visitor.** Make sure that she discloses that she is engaged to you. **In my view, her visitor’s visa application will be a bit of long shot since the Canadian High Commission in Singapore **will be more inclined to refuse it than to accept it.**

                    However, at least she won’t mess up her chances of living permanently with you in Canada




                    Το ανέβασα ,έτσι ,για να γίνει αντιληπτό ,οτι ο καθένας ,ζυγίζει και αποφασίζει πώς θα πράξει και συμβουλές ,σε τέτοια θέματα ,δεν μπορούν να δοθούν από δω...και μάλιστα ,από μη ειδικούς...

                    YΓ Country: Greece
                    You do not need a visa to visit or transit Canada.

                    Μπορει τα Ελληνικά διαβατήρια ,να μη χρειάζονται visitor's visa ,όμως σε κάθε περίπτωση ,θα πρέπει να δοθούν ικανοποιητικές απαντήσεις ,στους immigration officers ,κατα την άφιξη ,στο αεροδρόμιο. Δλδ, πρέπει να πεισθούν οτι πρόκειται για genuine visitor κι οτι θα φυγει απ την χώρα ,μετα την επιςκεψη του ,στον Καναδά. Και βέβαια ,όλες οι απαντήσεις ,οτι κι αν αφορούν ,καταγράφονται και μπορούν να ανατρέξουν σ αυτές ,όταν γίνει η αιτηση για spouse visa.


                    To visit Canada, as a tourist ,you must:

                    ***convince an immigration officer that you have ties—such as a job, home, financial assets or family—that will take you back to your home country,

                    ***convince an immigration officer that you will leave Canada at the end of your visit, and

                    **have enough money for your stay. (The amount of money you will need can vary. it depends on things like how long you will stay, and whether you will stay in a hotel or with friends or relatives.)
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      Με τα γεγονότα που γίνονται τωρα στην Ελλάδα και το ενδεχόμενο εξοδος της απο το Ε.Ε ποιος ξερει τι θα γινει με εμας που ειμαστε καναδα? Το διαβατηριο που θα εχουμε θα ισχύει? Θα ειμαστε ευρωπαιοι ή Ελληνες? Παιδες βλεπω μεγαλο μπλεξιμο θα γίνει.
                      Ας γραψει καποιος το τι πιστεύει.

                      Comment


                        Καλησπερα
                        Κε αυτα και με αυτα που γίνονται λεω να την κανω.μενω Κρήτη.
                        Εχω καναδικό διαβατήριο και εφυγα απο Τοροντο οταν ημουν 7 χρονων
                        Εχω παντρευτεί τωρα 3χρονιΑ
                        Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξής
                        Μπορω να παω ανα πάσα στιγμη και να εργαστώ η χρειάζεται να κανω Κατι πριμ φυγω?
                        Η γυναικα μου ερχεται χωρις προβλημα μαζι μου!?
                        Γενικα στον χώρο της εστίασης υπαρχουν θεσεις?
                        Υπαρχουν σύλλογοι Ελληνικοί που μπορούν να με βοηθήσουν σε αναζήτησή δουλειάς και στέγης;

                        Comment


                          Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει: πρόσφατα αποφάσισα με τον σύντροφό μου (σύντομα θα παντρευτούμε) να μεταναστεύσουμε στον Καναδά. Εγώ είμαι 24 ετών και μόλις τελείωσα ΑΕΙ νοσηλευτικής με άριστα (αν μετράει κάπου ο βαθμός…). Έχω συγγενείς που ζουν πάνω από 15 χρόνια στον Καναδά με καναδέζικη υπηκοότητα. Ο αδερφός του πατέρα μου είναι στο Windsor, ο ένας μου ξάδερφος δικηγόρος στο Toronto, και ο άλλος ειδικευόμενος γιατρός στο Vancouver. Μου λένε χρόνια να πάω εκεί, αλλά λόγω σπουδών δεν το αποφάσιζα, ώσπου τώρα πια δεν βλέπω άλλη λύση. Έχω πολλές απορίες όμως και πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένη:
                          1) Για τα χαρτιά, μπορούν να με βοηθήσουν κάπου οι συγγενείς που έχω στον Καναδά ή πρέπει να τα κάνω μόνη μου? Κι αν ναι, γνωρίζει κάποιος τί χαρτιά χρειάζονται ακριβώς? Γιατί βρίσκω διαφορετικά πράγματα σε διάφορα σάιτ και έχω μπερδευτεί.
                          2) Είναι εύκολο να βρω δουλειά στον τομέα μου? Κι αν ναι, πως μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιο νοσοκομείο εκεί ώστε να μου γίνει πρόσκληση εργασίας? Ποιος είναι ο βασικός μισθός για έναν νοσηλευτή στον Καναδά? Είναι επαρκής για τη ζωή εκεί?
                          3) Ο σύντροφός μου έχει πτυχίο από ΤΕΙ πληροφορικής αλλά δεν το εξασκεί το επάγγελμα. Έχει όμως ένα πλούσιο βιογραφικό από σέρβις σε ξενοδοχεία και σε ταβέρνες σε νησιά, και πολλές άλλες δουλειές στον καλλιτεχνικό τομέα. Είναι εύκολο για αυτόν να φτιάξει τα χαρτιά? (είναι 36 ετών), και πρέπει να έχουμε παντρευτεί από Ελλάδα, ή δεν βοηθάει πουθενά αυτό?
                          4) Ποια από αυτές τις πόλεις που έχω δικούς μου ανθρώπους (Windsor, Toronto, Vancouver) θα ήταν καλύτερα για μας, από άποψη προσφοράς εργασίας στον τομέα μου αλλά και γενικότερα εργασίας? Έχω μια μικρή προτίμηση στο Vancouver λόγω του κλίματος αλλά και λόγω του ότι ο ξάδερφός μου είναι ειδικευόμενος γιατρός εκεί… παίζει κανένα ρόλο η γνωριμία για να βρω κι εγώ δουλειά στο ίδιο νοσοκομείο?
                          5) Και τέλος, ήθελα να μπω σε δεύτερη σχολή, οδοντιατρική. Θα είναι εύκολο όταν (κι αμα) καταφέρω να πάω Καναδά να κάνω εκεί τις σπουδές μου, ή είναι καλύτερα να δώσω κατατακτήριες εδώ κι αφού τελειώσω να φύγω?
                          ΥΓ: Τα αγγλικά μου είναι αρκετά (έως πολύ) καλά, έχω το lower του Michigan, αλλά έχω φτάσει και σε επίπεδο proficiency αν και δεν έδωσα για το πτυχίο τελικά (λόγω οικονομικών κολλημάτων). Είναι αρκετό αυτό το επίπεδο ή πρέπει να δώσω κάποια άλλη εξέταση? Επίσης γνωρίζω και λίγα γαλλικά. Ο σύντροφός μου ξέρει λίγα αγγλικά, αλλά δεν έχει δώσει κάποιο πτυχίο. Μετράνε όλα αυτά κάπου ή δεν έχει και τόσο σημασία η γλώσσα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

                          Comment


                            Originally posted by Papadakis Pavlos View Post
                            Καλησπερα
                            Κε αυτα και με αυτα που γίνονται λεω να την κανω.μενω Κρήτη.
                            Εχω καναδικό διαβατήριο και εφυγα απο Τοροντο οταν ημουν 7 χρονων
                            Εχω παντρευτεί τωρα 3χρονιΑ
                            Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξής
                            Μπορω να παω ανα πάσα στιγμη και να εργαστώ η χρειάζεται να κανω Κατι πριμ φυγω?
                            Η γυναικα μου ερχεται χωρις προβλημα μαζι μου!?
                            Γενικα στον χώρο της εστίασης υπαρχουν θεσεις?
                            Υπαρχουν σύλλογοι Ελληνικοί που μπορούν να με βοηθήσουν σε αναζήτησή δουλειάς και στέγης;
                            1) Από τη στιγμή που έχεις Καναδικό διαβατήριο, μπορείς να μπεις και να βγεις χωρίς κανένα πρόβλημα.
                            2) Αυτό θα μας το απαντήσουν πιο ειδήμονες μέσα από αυτό το forum.
                            3) Ναι, υπάρχουν πολλές θέσεις στο χώρο εστίασης και αυτό μπορώ να στο υπογράψω, τουλάχιστον για το Τορόντο.
                            4) Είχα την ίδια απορία και έκανα αμέτρητες προσπάθειες να βρω βοήθεια. Η ειλικρινής απάντηση είναι ΟΧΙ. Τα περισσότερα θα τα κάνεις μόνος σου, και πίστεψέ με μπορείς να τα κάνεις εύκολα.
                            Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                            https://pablitogreco.com

                            Comment


                              Παιδιά καλησπέρα...θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση δεν ξέρω εάν είναι το σωστό θέμα για να γράψω αυτό που θέλω. Εγώ έχω ξαδέλφια στον Καναδά που έχουν εστιατόριο. Μου έκαναν πρόταση να πάω εκεί δηλαδή να με βοηθήσουν να κάνω τα χαρτιά και να δουλέψω ως μάγειρας εκεί. Εδώ έχω τελειώσει μαγειρική επομένως νομίζω ότι μπορώ να πάω...βασικα αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι είναι εφικτό αυτό η ούτε καν;;;

                              Comment


                                kalhspera paidia. yparxei kapoios pou na metakomise prosfata ston canada na mou dwsei kapoies plhroforeies sxetika me thn ergasia ekei giati se ena mhna tha paw kai egw ws visitor men alla tha me endiefere na mathw perisotera gia ekei!!!

                                Comment

                                Working...
                                X