Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στον Καναδά

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα ΛΙΝΑ

    Διάβασε εδώ: Visas & Work Permits | CanadaImmigrants.com

    Και εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B1%CF%82-5450/
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by jimathens View Post
      Καλησπέρα ΛΙΝΑ

      Διάβασε εδώ: Visas & Work Permits | CanadaImmigrants.com

      Και εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...B1%CF%82-5450/
      Jimathens ευχαριστω....αρχιζω διαβασμα ...μπερδευτηκα χθες και εγω και η φιλη μου και απογοητευεται γιατι θελει να με σπονσαρει αλλα δε ξερει πως επειδη μιλαει το site μονο για συγγενεις....

      Comment


        Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο αν δεν υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις.



        Επίσης:

        Προσοχή...!!!
        Για όλες τις πληροφορίες που υπάρχουν στο ίντερνετ και το τι θα αποφασίσει ο κάθε ένας από τα μέλη και τους αναγνώστες να κάνει το patriotaki.net δεν φέρει καμία ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί...!!!

        Προς όλους-ες:
        Είναι δικιά σας η ευθύνη να διασταυρώσετε αλλά και να επαληθεύσετε όλες τις πληροφορίες που διαβάζετε εδώ και σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ του ίντερνετ...!!!



        Προσοχή...!!!

        1. Σε όλα τα μη κυβερνητικά γραφεία ευρέσεως εργασίας (Ελλάδας - εξωτερικού) και φυσικά τα Δικηγορικά γραφεία που τάζουν λαγούς με πετραχίλια γιατί το 90% ή είναι απατεώνες ή θέλουν να σας αποσπάσουν χρήματα με κάθε τρόπο λόγο της κατάστασης που υπάρχει στην Ελλάδα.

        2. Το σωστό είναι: Πας στο γραφείο, δεν δίνεις προκαταβολή, ακούς τι θα σου πούνε, τους λες τι δουλειά ψάχνεις, σου λένε υπάρχει, ή σου βρήκα δουλειά, στέλνουν τα χαρτιά σου, παίρνεις το οκ, πας εκεί, πιάνεις δουλειά, κ πληρώνεις το γραφείο (αν είναι δυνατόν και σε δόσεις.....) από τον πρώτο ή δεύτερό ή ακόμα καλύτερα από τον τρίτο μισθό σου...!!!

        3. Προσοχή... όποιο γραφείο ζητάει προκαταβολή 100 ή 150 ή 200 ευρώ κατά την γνώμη μου και από όλα αυτά που έχουν συμβεί είναι 1.000% ΑΠΑΤΕΏΝΕΣ...!!! (Για τον απλούστατο λόγο ότι κανένας μας δεν θα βάλει δικηγόρο ο οποίος θα ζητήσει 500 ευρώ πληρωμή για να πάρουμε πίσω την προκαταβολή και αν η δίκη γίνει άμεσα και φυσικά αν βρούνε ποτέ και τους Απατεώνες...!!!)



        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

        Comment


          Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
          Καλησπερα σε ολους ...θελω τη βοηθεια σας ...θελω να φυγω για καναδα(τι πρωτοτυπο)....υπαρχει φιλη μου που εχουμε μεγαλωσει μαζι μρ την οικογενεια της που θελει να μου κανει προσκληση και να μεινω σπιτι τους για οσο χρειαστει . .εχω δυο πολυ μικρα παιδακια...μωρα....τι πρεπει να κανουμε???διαβασαμε στο ιντερνετ αλλα μπερδευτηκαμε. ..αν μπορει καποιος ας με καθοδηγησει. .ευχαριστω...να σημειωσω οτι σκοπευα να παμε και να δω για δουλεια εκει επειδη εχω τα παιδια....
          ...μπερδευτηκα χθες και εγω και η φιλη μου και απογοητευεται γιατι θελει να με σπονσαρει αλλα δε ξερει πως επειδη μιλαει το site μονο για συγγενεις....
          Γειά σου ΛΙΝΑ στα παρακάτω λίνκ μπορείς να διαβάσεις και να πάρεις απαντήσεις στις απορίες σου.
          Διάβασε, διασταύρωσε πληροφορίες, φτιάξε μια λίστα με τις απορίες σου και τις απαντήσεις που βρίσκεις. Μην εμπιστεύεσαι κανέναν(διάφορα site στο ίντερνετ)μόνο διάβασε, και κάνε διασταύρωση πληροφοριών.

          Υπάρχει τρόπος, το θέμα είναι, πόσο φίλη σου είναι η φίλη σου...?
          Και σίγουρα αυτοί που είναι στον Καναδά(η φίλη σου,όπως γράφεις) μπορούν να μάθουν(τον τρόπο για να σου κάνουν sponsor, το πώς γίνεται)από πρώτο χέρι !


          Ο Χορηγός(Sponsor) πρέπει να αποδεικνύει την οικονομική του δυνατότητα, ότι μπορεί να παρέχει στην οικογένεια μεταναστών(που θα γίνει χορηγός)τις βασικές τους ανάγκες.Τα τρόφιμα, τα ρούχα, τη στέγη και άλλες βασικές ανάγκες της καθημερινής ζωής, ιατρική, οδοντιατρική, φροντίδα των ματιών και άλλα προβλήματα υγείας που δεν καλύπτονται απó τις δημόσιες υπηρεσίες υγείας που είναι διαθέσιμες σε όλους τους Καναδούς πολίτες και μόνιμους κάτοικους του Καναδά.
          Ο Χορηγός πρέπει να είναι πρόθυμοι να συνάψουν συμφωνία με την κυβέρνηση του Καναδά όπου ο χορηγός συμφωνεί να παρέχει τις ως άνω βασικές ανάγκες για ένα προκαθορισμένο χρονικό διάστημα.(θα πρέπει να είναι σε θέση να συντηρήσουν τον εαυτό τους και την οικογένεια μεταναστών που θα γίνει χορηγός).


          Οικονομικές δυνατότητες. Ένας χορηγός(Sponsor) πρέπει να αποδείξει ότι έχει ένα επίπεδο εισοδήματος, που να ανταποκρίνεται οικονομικά στο μέγεθος της οικογένειας που θα γίνει χορηγός, όπως καθορίστηκε από τη στατιστική υπηρεσία του Καναδά, σχετικά με το πόσα χρήματα, χρειάζεται μια οικογένεια για διαβίωση, με βάση πόσα άτομα είναι.
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Σημαντικες αλλαγες απο πρωτη Μαιου.

            New caps for Federal Skilled Worker and Federal Skilled Trades Programs, and Canadian Experience Class
            “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

            Comment


              Καλησπερα .Σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση...Η κοπελα που θελει να με φιλοξενησει ειναι απο ΕΛληνα μπαμπα και καναδη μαμα...Μεγαλωσαμε και πηγαμε σχολειο μαζι ...τοσα χρονια μιλαμε παρακαλαει να μπορεσω να παω ....θα μεινω μαζι τους για οσο χρειαστει το προβλημα ειναι οτι για 5 ατομα που ειναι η οικογενεια της θελει να εμφανιζει εισοδημα 50000$ το οποιο δεν το εχει...κατα τ αλλα θελει να προσπαθησει να με παρει ως live in care giver και επειδη ηδη πληρωνει κοπελα για τα παιδια της θελει να παω ως μπειμπυσιτερ ....λογω γνωριμιας εμπιστοσυνης στο προσωπο μου και να μαθω ελληνικα και τα παιδια της....το προβλημα της ειναι το εισοδημα....βεβαια θα φροντισω να εχω κι εγω χρηματα απο δω αλλα δε ξερω πως μπορουμε να συνυπογραψουμε ......

              Comment


                Apply–Live-in caregivers.

                Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
                Καλησπερα .Σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση...Η κοπελα που θελει να με φιλοξενησει ειναι απο ΕΛληνα μπαμπα και καναδη μαμα...Μεγαλωσαμε και πηγαμε σχολειο μαζι ...τοσα χρονια μιλαμε παρακαλαει να μπορεσω να παω ....θα μεινω μαζι τους για οσο χρειαστει το προβλημα ειναι οτι για 5 ατομα που ειναι η οικογενεια της θελει να εμφανιζει εισοδημα 50000$ το οποιο δεν το εχει...κατα τ αλλα θελει να προσπαθησει να με παρει ως live in caregivers και επειδη ηδη πληρωνει κοπελα για τα παιδια της θελει να παω ως μπειμπυσιτερ ....λογω γνωριμιας εμπιστοσυνης στο προσωπο μου και να μαθω ελληνικα και τα παιδια της....το προβλημα της ειναι το εισοδημα....βεβαια θα φροντισω να εχω κι εγω χρηματα απο δω αλλα δε ξερω πως μπορουμε να συνυπογραψουμε ......
                Διάβασε εδώ !

                Determine your eligibility – Live-in caregivers.

                Live-in caregivers are individuals who are qualified to provide care for children.

                You and your employer must sign a written employment contract.
                Your employer will send you a copy of the employment contract and the positive LMO. You must submit the signed contract, together with the positive LMO issued to your employer, with your work permit application.Εσείς και ο εργοδότης σας θα πρέπει να υπογράψουν μια γραπτή σύμβαση εργασίας.
                Ο εργοδότης σας θα σας στείλει ένα αντίγραφο της σύμβασης εργασίας και τη θετική LMO. Πρέπει να υποβάλετε το υπογεγραμμένο συμβόλαιο, μαζί με τη θετική LMO που εκδίδεται από τον εργοδότη σας, με την αίτηση για άδεια εργασίας σας.
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?

                  Καλημέρα σε όλους σας θέλουμε να φύγουμε στον Καναδά όλη η οικογένεια, έχουμε 3 παιδιά. Βρίσκομαι στη φάση να κάνω evaluation το πτυχίο των Οικονομικών που έχω από το παν. Μακεδονίας και σκοπεύω σε ένα μήνα να δώσω IELT. Οι επαρχίες ενδιαφέροντός μου είναι η Ontario και η Manitoba. Θέλω λοιπόν να καταθέσω τα χαρτιά μου είτε για permanent residency as a Federal Skilled Worker υπό τον κωδικό 0911 του NOC είμαι οριακά με τους 67 πόντους ή για MANITOBA PROVINANCIAL NOMINEE PROGRAM. Αν αυτό γίνει περί τον Αύγουστο σε πόσο καιρό θα έχω το ΟΚ ώστε να πάρω τα παιδιά μου και να φύγω επιτέλους!!! Γνωρίζει κάποιος από παρόμοια εμπειρία; Επίσεις θα ήθελα να επισημάνω πως τους πόντους της MANITOBA τους έχω πιο άνετα αλλά μου λείπει ο συγγενής ή φίλος που θα εγγυηθεί για μένα. Υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος τρόπος για να φύγουμε το αργότερο μέχρι τον Αύγουστο του 2015?

                  Comment


                    Καλημερα εχω Καναδικη υπηκοοτητα, η κοπελα μου ειναι ελληνιδα εαν παντρευτουμε στην ελλαδα κ παμε Καναδα μπορει να μεινει?κ τι χρειαζεται να κανω εγω για να μεινει?γιατι καπου ακουσα οτι θα πρεπει να μενει 6 μηνες Καναδα κ 6 μηνες Ελλαδα μια εδω κ μια εκει...ισχυει?? ευχαριστω!!

                    Comment


                      ποια πολη θεωρειτε πως ειναι καλυτερη για μεταναστευση?Εγω σκεφτομαι το βανκουβερ αν και ακουω πως ειναι αρκετα ακριβα...

                      Comment


                        φιλε @scos , απο πληροφοριες που εχω απο γνωστη μου,οπου και να πας εκτος απο βανκουβερ και τοροντο, ειναι αρκετα καλα για να ζησεις.Αυτα τα 2 μερη μου ειπε ειναι τα ακριβοτερα και θα βγαζεις τα λιγοτερα.Αυτη μενει Μοντρεαλ και μου ειπε οτι ακομα και σε γαλλοφωνες περιοχες σε κεντρικα μαγαζια δεν χρειαζεται να γνωριζεις γαλλικα για να δουλεψεις σε απλες δουλειες,πχ πωλητης και τετοια. Παραδειγμα για βανκουβερ,μια αλλη φιλη μου πουχε μεινει 6 μηνες,νοικιαζε με συγκατοικο 800 δολαρια (η καθεμια),φυσικα το αναφερω καθαρα ενδεικτικα

                        Comment


                          το Βανκουβερ με ενεπνευσε για μεταναστευση, θελω να το ψαξω γιατι με ενδιαφερει....αν ο βασικος εκει ειναι 10cad την ωρα 2 ατομα βγαινουν με ενοικιο 1600...αλλα δεν ξερω τα φορολογικα εκει....καθως και το κοστος ζωης

                          Comment


                            καλησπέρα σας! Θα ήθελα μερικές πληροφορίες να μου δώσει όποιος γνωρίζει. Είμαι δασκάλα και σκέφτομαστε με τον αντρα μου να παω στον Καναδά με απόσπασηκι εκείνος επειδή ειναι ψυκτικός να ψάξει σαν τεχνικος εργασία. Επειδή μόλις γέννησα είμαι σε άδεια οπότε θα κάνω τα χαρτια μου του χρόνου. Ωστόσο, είναι μια απόφαση που δεν την παίρνεις απο τη μια στιγμηστην αλλη. Εχω το Lower στα αγγλικα και το 1er Degree.Επίσης απο τον Σεπτέμβρη θα έχω και μεταπτυχιακό στην ειδικη αγωγή. Ξέρω ότι αν με παρουν θα χρειαστει καποιο διαστημα για τη βιζα και μετα αμεσως πρεπει να παρουσιαστω στον Καναδα. Θα μπορούσε να μου πει όποιος γνωρίζει πόσο δύσκολο είναι να βρω σπίτι δεδομένου οτι θα εχουμε και 2 παιδιά μαζί μας; Επιπλέον, τι ποσό χρειάζεται να έχω μαζί μου για τα πρώτα εξοδα; Το ωράριο του δασκαλου σε ελληνικο σχολείο ποιο είναι; Σε ποιες περιοχες είναι καλύτερο να κοιτάξω για ελληνικό σχολείο (αν μου δοθεί η δυνατότητα να επιλέξω από την πρωτοβαθμια). Σας ευχαριστώ πολύ!

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους!!! Μιας και πλησιάζουν οι μέρες για να έρθω στο Τορόντο θα ήθελα να σας πω τη δική μου ιστορία και να με βοηθήσετε όσο μπορείτε με τη γνώμη σας και πληροφορίες. Έρχομαι με το πρόγραμμα IEC working holidays. Λίγο καιρό μετά σχεδιάζουμε να παντρευτούμε με τον αρραβωνιαστικό μου (ο οποίος είναι Καναδός υπήκοος και βρίσκεται εκεί ήδη τον τελευταίο χρόνο) και να ξεκινήσουμε τη διαδικασία για το sponsorship inland. Έχουμε σχέση δύο χρόνια και οι αποδείξεις που έχουμε είναι πολλές φωτογραφίες από την αρχή της σχέσης στην Ελλάδα, άπειρες συζητήσεις μέσω skype όταν εκείνος έφυγε για Καναδά και εγώ για δουλειά στη Γαλλία, το εισιτήριό του που ήρθε να με δει στη Γαλλία για 3 μήνες, φωτογραφίες από Γαλλία και άλλες από τις διακοπές μας στην Ελλάδα. Πιστεύετε ότι είμαστε εντάξει με αυτές τις αποδείξεις ή ο γάμος μας θα κινήσει υποψίες? Άλλο θέμα που με απασχολεί είναι το ποινικό μητρώο. Έμαθα πρόσφατα ότι αφαίρεσαν από το ελληνικό προξενείο την αρμοδιότητα να ζητάει για εμάς το ποινικό μας μητρώο. Ισχύει αυτό ή μήπως κάποιος τα έχει καταφέρει μέσω του προξενείου? Σε διαφορετική περίπτωση θα το ζητήσει η μητέρα μου από το ΚΕΠ και θα το πάει για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών. Ξέρετε αν χρειάζεται επιπλέον σφραγίδες για να το μεταφράσουν ή όχι? Αν το πάει σε ένα άλλη ιδιωτική μεταφραστική υπηρεσία, γίνεται δεκτό από τις αρχές του Καναδά? Και κάτι τελευταίο και το πιο σημαντικό σε πρώτη φάση: Από δουλειές στο Τορόντο τι γίνεται? Είμαι καθηγήτρια γαλλικών αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να δουλέψω στα σχολεία γιατί δεν είμαι Καναδή υπήκοος. Οπότε αυτό το ξεχνάω. Πόσο εύκολο είναι να βρει κάποιος δουλειά και ποιος κλάδος είναι αυτός που έχει μεγαλύτερη ζήτηση?
                              Σας είμαι εκ των προτέρων ευγνώμων για οποιαδήποτε γνώμη, πληροφορία ή συμβουλή.

                              Comment


                                κι εγω θελω να κανω μια συμπληρωματικη ερωτηση....αν ο ενας εκ των 2 ειναι καναδος υπηκοος ειναι καλυτερα να παντρευτεις στον καναδα η στην ελλαδα?

                                Comment

                                Working...
                                X